niedziela, 7 maja 2017

Widoczność ISS: maj - czerwiec 2017 - przeloty w białe noce (1/2)

Noce astronomiczne mają się ku końcowi, ale to nie znaczy, że żegnamy się z interesującymi wydarzeniami na niebie. Czas na jedną z największych atrakcji każdego sezonu najkrótszych i najjaśniejszych nocy w roku. Po blisko dziesięciu miesiącach przed nami pierwszy z dwóch takich okresów widoczności Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, który charakteryzować się będzie unikatowymi właściwościami na tle wszystkich pozostałych przelotów w miesiącach z nocami astronomicznymi. Nie bez przesady można rzec, że wkraczamy w jeden z dwóch najciekawszych okresów dostrzegalnych przelotów ISS w całym 2017 roku.

Ponad 60 dostrzegalnych przelotów ISS, niekiedy po 4 razy na dobę widocznych przez ponad miesiąc! Na początku czerwca szansa na bonus: potencjalne przeloty zaopatrzeniowego statku Dragon w misji CRS-11 na ISS.Tymi unikatowymi cechami pierwszego okresu widoczności podczas białych nocy jak zwykle będą: po pierwsze osiąganie przez ISS największych jasności w roku, zwłaszcza podczas przelotów w okolicach zenitu i najmniejszej odległości względem obserwatora; po drugie rozciągłość okresu dostrzegalnych przelotów na ponad miesiąc zamiast tradycyjnych dwóch tygodni z namiastką; po trzecie różnorodność momentów widoczności rozciągającej się na właściwie wszystkie nocne godziny począwszy od widoczności porannej, przez całonocną na typowo wieczornych przelotach skończywszy; i po czwarte, lecz przede wszystkim - znacznie większej ilości przelotów dostrzegalnych podczas każdej doby - często aż czterokrotnie, zwłaszcza w połowie tego okresu. Wszystko za sprawą nieustannie blisko przebywającego pod horyzontem Słońca nawet w momencie dołowania w połowie nocy, za sprawą bliskości której promienie naszej Dziennej Gwiazdy są w stanie oświetlać ISS podczas zdecydowanie większej ilości jej przelotów nad Polską, niż w pozostałych okresach roku przynoszących nam albo typową widoczność poranną albo wieczorną, kiedy to od pewnego czasu po zachodzie Słońca lub do pewnego momentu przed jego wschodem jego tarcza przebywa już (jeszcze) zbyt głęboko, aby oświetlać Stację wlatującą nad nasze okolice.

Już niebawem w północnych województwach złotawa łuna po zachodzie Słońca w ogóle nie będzie niknąć znad horyzontu nawet w najciemniejszej porze nocy. Niebo w ujęciu całościowym jest wówczas zdecydowanie jaśniejsze, niewpadające w czerń a co najwyżej głęboki granat i to tylko w okolicach zenitu, co z jednej strony ogranicza możliwości obserwacji obiektów głębokiego nieba, ale z drugiej strony znakomicie rzutuje na widoczność ISS i większości satelitów, które w takich okresach białych nocy znacznie częściej pozostają w zasięgu schowanego płytko pod horyzontem Słońca z perspektywy naszego kraju. Białe noce to także okres, w którym nader często i widowiskowo ukazują się krótkotrwałe bardzo jasne flary emitowane przez satelity systemu Iridium - w tym roku szczególnie zachęcam do ich wypatrywania jako, że będzie to jeden z ostatnich letnich sezonów przed wycofaniem Iridium-ów ze służby i ich ostatecznym pożegnaniem związanym z nadchodzącą erą Iridium NEXT.

Jak zawsze widoczność Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w okresie białych nocy rozpocznie się od dwutygodniowej widoczności przelotów porannych, które w połowie okresu staną się dostrzegalne również w okolicach północy i godzinach wieczornych gdy będziemy mieć do czynienia z widocznością "mieszaną", a w ostatnich kilkunastu dniach staną się dostrzegalne tylko w godzinach wieczornych w pierwszej połowie nocy. Podczas rozpoczynającego się okresu dostrzegalnych przelotów ISS ukaże się polskim obserwatorom aż ponad 60 razy, w większości przypadków dochodząc blaskiem do -3,5, nawet -3,8 mag. i w widoczności przekraczającej 6 minut przy najefektowniejszych przelotach.

Jak zwykle przypomnę, zwłaszcza dla osób stawiających pierwsze kroki w tym temacie - podczas pierwszych w tym okresie przelotów występujących o godzinach porannych ISS przeważnie zaczyna się ukazywać dopiero na niebie wschodnim lub południowym (przemieszczając się niezmiennie na wschód) i z każdą chwilą przelotu zmniejszając elewację i pozostając w zasięgu nawet po sam wschodni bądź południowo-wschodni horyzont - jako, że w tych przelotach widzieć ją będziemy podczas wchodzenia w strefę dnia orbitalnego nie będzie ona gasnąć nad wschodem tak jak podczas przelotów wieczornych. Z kolei podczas przelotów dostrzegalnych podczas widoczności "mieszanej" w połowie nocy jak i przelotów wieczornych wypatrywanie ISS rozpoczynamy tradycyjnie od nieba zachodniego lub południowo-zachodniego, na którym ISS zacznie się ukazywać nabierając z każdą chwilą jasności i wysokości nad horyzontem. Podczas przelotów wieczornych ISS wlatując nad Polskę znajduje się już w strefie dnia orbitalnego przebywając w zasięgu promieni słonecznych, zatem przy bezchmurnej pogodzie i dobrej przejrzystości powietrza może się ona uwidaczniać przy niższych od 10 stopni elewacjach nad zachodnim horyzontem (zatem nieco szybciej od podanych niżej czasów), ale z uwagi na niską wówczas jeszcze jasność, na ogół słabszą przejrzystość atmosfery i znikomą prędkość kątową względem obserwatora jej ujrzenie bywa w takich chwilach zdecydowanie trudniejsze.

Rozpoczynający się okres widocznych przelotów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ma szansę zostać wzbogacony o bonus: na początku czerwca planowany jest start rakiety Falcon 9R ze statkiem Dragon w misji zaopatrzeniowej CRS-11, której celem będzie oczywiście ISS. O ile do startu dojdzie przez trzy kolejne doby będziemy mieli okazję śledzić zbliżającego się Dragona ku Stacji. Jest to jednak bonus uzależniony od prawidłowo i terminowo przeprowadzonego startu, dlatego póki co warto jedynie mieć świadomość o ewentualności takich "podwójnych przelotów", natomiast o szczegółowych wskazówkach obserwacji wspomnę w aktualizacjach tego tekstu dopiero, gdy Dragon rzeczywiście zdoła wystartować.

Posiadacze telefonów z Androidem mogą się wspomóc recenzowanymi dawniej na blogu aplikacjami ISS Detector tudzież bardziej rozbudowanym Heavens Above. Poniżej orientacyjny harmonogram dostrzegalnych przelotów z Pomorza; wszystkie godziny podane są według strefy CEST (czas środkowoeuropejski letni) obowiązujący aktualnie w Polsce.

AKTUALIZACJA 03.06 / 15:30 CEST

Po odwołanej 1 czerwca próbie startu rakiety Falcon ze statkiem kosmicznym Dragon w misji CRS-11 nowy termin startu wyznaczony jest na 3 czerwca na godz. 23:07 CEST, a więc już dzisiejszego wieczoru. O ile tym razem do startu dojdzie, oba przeloty ISS z niedzieli 4 czerwca będą urozmaicone widocznością zmierzającego do Stacji statku Dragon. Start w dniu dzisiejszym oznaczać będzie przechwycenie Dragona przez Stację 5 czerwca około 16:00 CEST i przyłączenie go do węzła cumowniczego około dwie godziny później, dlatego przeloty ISS w dniu 5 czerwca i późniejsze będą już się odbywały po przyłączeniu Dragona.

Nie znaczy to jednak, że zrobi się mniej ciekawie - wręcz przeciwnie. Z powodu skrócenia misji OA-7 statku transportowego Cygnus (którego nie zdążyliśmy obserwować dwa okresy widoczności ISS wstecz), będzie on stanowił dodatkowy obiekt widoczny nieopodal ISS w następnych wieczorach.

Odłączenie Cygnusa od ISS powinno nastąpić w niedzielę 4 czerwca o godz. 15:10 CEST. Oznacza to, że podczas przelotów ISS nad Polską z 4 czerwca między ~22:00 a ~22:06 oraz między ~23:38 a ~23:39 CEST będzie on widoczny w porównywalnym czasie ze statkiem Dragon, mającym połączyć się z ISS dnia następnego. To już stwarza szansę bezprecedensowej obserwacji ISS w towarzystwie nie jednego, jak to czasem bywa, ale aż dwóch obiektów w kilkunasto-kilkudziesięcio stopniowej separacji, tyle, że co ciekawe -  to jeszcze nie koniec!

1 maja w przestrzeń wyniesiony został satelita NROL-76, którego elementy orbitalne i zadania przed nim stawiane, jako że stanowił ładunek wojskowy, nie były upubliczniane. Obserwacje z maja i przełomu maja z czerwcem wykonane przez astronomów amatorów, m.in. Marco Langbroek'a sugerują jednak, że aktualnie krąży on po orbicie o parametrach około 390x410 km i inklinacji 50 stopni (zaś ISS 402x408 i inklinacji 51,6 st.) z jasnością wahającą się w okolicach +2 do +3,5 mag., będąc zatem dobrze widocznym gołym okiem nawet z terenów miejskich podobnie jak Dragon i Cygnus. Wiadomym jest, że NROL-76 będzie tym samym niekiedy pojawiać się we względnie niewielkim dystansie od ISS, a zgodnie z wyliczeniami Langbroek'a, dzisiaj 3 czerwca dystans ten powinien wynosić jedynie ~20 km, po czym odległość będzie już rosnąca (jak to wygląda naprawdę przekonamy się podczas dzisiejszego przelotu ISS około godz. 22:52 CEST, przy okazji mając przed oczyma koniunkcję Księżyca z Jowiszem). Odległość ta teoretycznie powinna być jeszcze niewielka (choć już większa) 4 czerwca, kiedy w czasie obu przelotów ISS widoczne w niewielkich różnicach czasu, rzędu około kilkudziesięciu sekund, powinny być odłączony zaledwie 7-8 godzin wcześniej Cygnus i zmierzający dopiero do ISS Dragon. Łącznie z prawdopodobną obecnością satelity NROL-76, przeloty ISS 4 czerwca mogą okazać się pierwszymi w historii istnienia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, kiedy w jej otoczeniu i przy niewielkiej różnicy czasu przelotów zaobserwujemy aż trzy (a z ISS licząc cztery) samodzielne obiekty! Warunek ujrzenia przez nas takiego jak jeszcze nigdy tłoku na orbicie jest (poza koniecznością dobrej pogody) jeden - udany start Dragona dzisiejszego wieczoru. Warto też pamiętać, że nasza uwaga skupiać się powinna przede wszystkim na tym pierwszym widowiskowym przez całe niebo przelocie około 22:00 CEST, ponieważ drugi będzie widoczny bardzo krótko, jedynie w południowo-zachodniej części nieba i tym krócej im bardziej północno-wschodnia lokalizacja obserwatora.

Tak więc w razie udanego dziś (03.06) startu statku Dragon w misji CRS-11 4 czerwca w pigułce zapowiada się następująco:
- zarówno pierwszy jak i drugi przelot ISS widoczny będzie w porównywalnym czasie co Dragon mający się połączyć ze Stacją 5 czerwca popołudniu,
- zarówno pierwszy jak i drugi przelot ISS 4 czerwca powinien być widoczny w towarzystwie satelity wojskowego NROL-76,
- zarówno pierwszy jak i drugi przelot ISS 4 czerwca widoczny powinien być dodatkowo w porównywalnym czasie co statek Cygnus mający się odłączyć od Stacji na zaledwie 7-8 godzin przed jej przelotami tego wieczoru nad Polską.

Zdaję sobie sprawę, że brzmi to jak science - fiction, bo takiego ruchu na okołoziemskiej orbicie jeszcze nigdy nie mieliśmy okazji obserwować, ale tak to się zapowiada. Zakładając dzisiejszy poprawny start Falcona ze statkiem Dragon i jego prawidłowe przechwycenie przez ISS 5 czerwca około 16:00 CEST, kolejne przeloty ISS począwszy od wieczoru 5 czerwca widoczne będą w dalszym ciągu w towarzystwie oddalającego się od niej Cygnusa kończącego misję OA-7 i prawdopodobnie również oddalającego się od Stacji satelity NROL-76. Największym rarytasem rysuje się w tych oczekiwaniach pierwszy (drugi zresztą też, ale na mniejszą skalę) przelot ISS 4 czerwca (ISS+Dragon+Cygnus+NROL-76) będący potencjalną obserwacyjną bombą i pierwszą w historii taką kumulacją satelitów, ale następne wieczory kończące ten okres widocznych przelotów zapowiadają się nie mniej ciekawie.

Trzy symulacje poglądowe, celem orientacyjnego nakreślenia obserwacji: (im niższa szerokość geograficzna, tym wyższa trajektoria obiektów - wszystkie trajektorie będą porównywalne, choć położenie poszczególnych statków może się różnić).

 

Kolejne aktualizacje wraz z rozwojem sytuacji.

AKTUALIZACJA 03.06 / 23:50 CEST

No, to będą emocje: misja CRS-11 rozpoczęta! Po prawidłowym starcie i rozłożeniu paneli słonecznych, statek kosmiczny Dragon rozpoczął półtoradniową pogoń za Międzynarodową Stacją Kosmiczną z nowym zaopatrzeniem dla jej stałej załogi. Tym samym przeloty ISS w niedzielny wieczór 4 czerwca będą urozmaicone widocznością Dragona i mającego zostać jutro o 15:10 CEST odłączonym statku Cygnus. Z satelitą NROL-76 warto mieć się na baczności, bowiem wszystkie przewidywania są tu oparte wyłącznie na amatorskich obserwacjach a nie oficjalnych, pewnych elementach orbitalnych, które nie są upublicznione, przez co pozycja i trajektoria obiektu może się różnić od wyżej proponowanej w wizualizacjach przez program po zaimplementowaniu tylko części parametrów. Bez względu na tego satelitę, niedzielne przeloty ISS, zwłaszcza pierwszy niezwykle widowiskowy około 22:00 CEST zapowiadają się z towarzystwem przynajmniej dwóch statków kosmicznych, co i tak stanowi szansę na pierwszą tego typu obserwację. Niestety - wejście do Polski frontu atmosferycznego z prognozowanymi opadami deszczu i burzami nie napawa optymizmem na wieczór kończący pierwszy czerwcowy weekend. Zobaczymy - ciąg dalszy historii nastąpi...

AKTUALIZACJA 04.06 / 16:00 CEST

Statek kosmiczny Cygnus rozpoczął ostatni etap misji OA-7 - o godz. 13:05 CEST zgodnie z planem nastąpiło odłączenie od portu cumowniczego Stacji, z kolei o 15:10 CEST uwolnienie statku od manipulatora Canadarm2. Tym samym otoczenie ISS z tą chwilą staje się wzbogacone drugim samodzielnym obiektem, po Dragonie, który od 16 godzin znajduje się w drodze na ISS.

Takie też trio ujrzymy podczas dzisiejszych przelotów ISS około 22:00 i 23:37 CEST, o ile oczywiście można będzie gdzieniegdzie liczyć na rozpogodzenia w na ogół pochmurnej od rana pogodzie nad całym krajem. Co do satelity NROL-76 - podczas obserwacji z wczorajszego przelotu ISS nad Polską nie był dostrzegalny. Możliwe więc, że jego położenie jest odmienne od sugerowanego na podstawie wyliczeń amatorów, którzy obserwacji w ostatnich tygodniach dokonali i dystans względem ISS jest tym samym większy od zakładanego.

Trajektoria zarówno odłączonego przed niespełna godziną Cygnusa i mającego jutro połączyć się z ISS Dragona będzie podczas przelotów nad Polską niemal idealnie taka sama, porównywalny będzie też czas widoczności poszczególnych statków. Mniejsza różnica względem ISS zachodzić będzie w widoczności Cygnusa, który powinien być widoczny w mniejszej odległości od Stacji w porównaniu do Dragona, a którego odległość do ISS wynosić będzie dzisiejszego wieczoru kilkadziesiąt stopni. Oba statki cechować się będą porównywalną jasnością około +3 mag. wyraźnie ustępującą znacznemu blaskowi ISS sięgającemu dzisiaj -3,8 mag., ale ich jasność wciąż będzie plasować się na poziomie czyniącym je łatwymi obiektami w dostrzeżeniu również spod miejskiego nieba. Za Cygnusem w odległości kilku-kilkunastu stopni podążać będzie ISS, Dragon z kolei przemieszczać się będzie jako trzeci obiekt (będąc "w pognoi" za ISS zbliżać się będzie do Stacji od przeciwnej strony względem uwolnionego dziś Cygnusa).

Jak na razie zatem wszystko układa się pomyślnie dla obserwatorów, a jedynym zgrzytem w tym wszystkim pozostaje kapryśna pogoda. Do startu Dragona doszło w odpowiednim czasie - mimo opóźnienia lotu o dwie doby pokryje się on dziś z przelotem ISS o wysokiej jasności i widoczności przez całe niebo, dodatkowo nałoży się on z już samodzielną częścią misji OA-7 i swobodnym statkiem Cygnus, ale aura w wielu regionach prawdopodobnie mocno w planie obserwacji pierwszej takiej kumulacji sztucznych obiektów w historii ISS przeszkodzi. Warto jednak już dziś pamiętać o widoczności Cygnusa w kolejnych wieczorach, ponieważ deorbitacja planowana jest dopiero 11 czerwca. Stacja w dalszym ciągu będzie miała więc towarzysza widocznego w porównywalnym czasie, choć jego dystans względem niej z dnia na dzień będzie ulegał zwiększaniu.

AKTUALIZACJA 04.06 / 19:30 CEST

Emocje rosną, do pierwszego takiego przelotu ISS pozostały około 2,5 godziny. Na bieżących zdjęciach satelitarnych Polski z EUMETSAT widać strefę rozpogodzeń nadciągającą do Polski znad Niemiec, strefę której czoło znajduje się już niemal na zachodniej granicy państwowej. Pozostaje pytanie dokąd te rozpogodzenia zdołają dotrzeć na czas widowiskowego przelotu około godz. 22:00 CEST - wygląda jednak na to, że największe szanse na powodzenie mają tu zdecydowanie obszary zachodnie graniczące z Niemcami.

AKTUALIZACJA 05.06 / 12:00 CEST

Najważniejszy wieczór kończącego się powoli okresu widoczności ISS za nami - niestety aura nad naszym krajem była wybitnie niesprzyjająca, przez co pierwsza w historii szansa na ujrzenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w towarzystwie nie jednego, lecz aż dwóch osobnych statków kosmicznych minęła niewykorzystana. Długo musieliśmy czekać na pojawienie się pierwszej takiej kumulacji obiektów wokół ISS - jeszcze nigdy wcześniej odkąd Stacja przestała być rozbudowywana w ramach Programu Promów Kosmicznych nie mieliśmy takiej okazji, a że wczorajsze szanse uciekły nam koło nosa - czytaj nad chmurami - pozostaje pytanie jak długo przyjdzie nam czekać na podobną sytuację. "Podwójne przeloty" z jednym towarzyszącym Stacji obiektem choć wciąż stanowią bonus dostępny tylko kilka razy do roku, stają się coraz częstsze. Biorąc pod uwagę rozwój lotów na niską orbitę okołoziemską zwłaszcza na polu misji realizowanych przez sektor prywatny, można mieć nadzieję, że taki ruch na orbicie jakiego moglibyśmy być w niedzielę świadkami, będzie systematycznie zwiększany.

Już niebawem Dragon realizujący misję CRS-11 zacznie z ISS stanowić jedną całość - o godz. 16:00 CEST planowane jest uchwycenie statku za pomocą manipulatora Canadarm2, po czym około 18:00 CEST powinno nastąpić jego przyłączenie do węzła cumowniczego. Transmisję telewizji NASA można będzie śledzić od godz. 14:30 CEST. O ile procedura ta zostanie przeprowadzona bez komplikacji - a jak dotąd takowe w przypadku Dragonów nie miały miejsca - dzisiejsze przeloty ISS będą się odbywać już bez widoczności Dragona, ale nadal będą urozmaicone odłączonym wczoraj statkiem Cygnus.

Jego dystans względem ISS jest wprawdzie nieustannie rosnący, ale w dalszym ciągu są to niewielkie różnice czasu przelotów rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu sekund, przez co obserwując ISS począwszy od dzisiejszego wieczoru warto pamiętać, że krótko przed jej ujrzeniem niebo tę samą niemal trajektorią powinien przeciąć świecący z jasnością około 3 mag. statek Cygnus. Warto na niego zapolować czym prędzej, gdyż z każdym kolejnym wieczorem separacja pomiędzy nim a ISS będzie się systematycznie zwiększać.


Przeloty ISS widoczne z Polski: maj - czerwiec 2017

Zamiast przewijać stronę możesz też przejść od razu do wybranego tygodnia:
- Tydzień 1 (09 - 15.05.2017);
- Tydzień 2 (16 - 22.05.2017);
- Tydzień 3 (23 - 29.05.2017);
- Tydzień 4 (30 - 05.06.2017);
- Tydzień 5 (06 - 10.06.2017).


Tydzień 1 (09 – 15.05.2017)

9 maj -1,2 mag.
Początek - 03:48:41 10° SSE
Górowanie / kulminacja - 03:49:32 11° SE
Koniec / wejście w cień - 03:50:24 10° SE

11 maj -1,9 mag.
Początek - 03:39:01 10° SSW
Górowanie / kulminacja - 03:41:22 18° SSE
Koniec / wejście w cień - 03:43:43 10° ESE

12 maj -1,5  mag.
Początek - 02:48:35 12° SSE
Górowanie / kulminacja - 02:49:27 13° SE
Koniec / wejście w cień - 02:50:57 10° ESE

13 maj -2,6  mag.
Początek - 03:30:49 13° SSW
Górowanie / kulminacja - 03:33:14 28° SSE
Koniec / wejście w cień - 03:36:07 10° E

14 maj -2,2  mag.
Początek - 02:40:22 19° S
Górowanie / kulminacja - 02:41:14 21° SSE
Koniec / wejście w cień - 02:43:45 10° E

15 maj -1,6 mag.
Początek - 01:49:53 14° SE
Górowanie / kulminacja - 01:49:53 14° SE
Koniec / wejście w cień - 01:51:10 10° ESE

15 maj -3,2 mag.
Początek - 03:22:31 13° SW
Górowanie / kulminacja - 03:25:09 40° SSE
Koniec / wejście w cień - 03:28:16 10° E


Tydzień 2 (16 – 22.05.2017)

16 maj -2,9 mag.
Początek - 02:31:57 25° SSW
Górowanie / kulminacja - 02:33:03 31° SSE
Koniec / wejście w cień - 02:36:00 10° E

17 maj -2,4 mag.
Początek - 01:41:21 23° SE
Górowanie / kulminacja - 01:41:21 23° SE
Koniec / wejście w cień - 01:43:40 10° E

17 maj -3,6 mag.
Początek - 03:13:59 11° WSW
Górowanie / kulminacja - 03:17:03 51° S
Koniec / wejście w cień - 03:20:15 10° E

18 maj -1,4 mag.
Początek - 00:50:42 12° ESE
Górowanie / kulminacja - 00:50:42 12° ESE
Koniec / wejście w cień - 00:51:07 10° ESE

18 maj -3,4 mag.
Początek - 02:23:19 24° SW
Górowanie / kulminacja - 02:24:52 43° SSE
Koniec / wejście w cień - 02:28:01 10° E

19 maj -3,2 mag.
Początek - 01:32:36 34° SSE
Górowanie / kulminacja - 01:32:43 34° SSE
Koniec / wejście w cień - 01:35:45 10° E

19 maj -3,7 mag.
Początek - 03:05:41 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 03:08:56 56° S
Koniec / wejście w cień - 03:12:09 10° E

20 maj -2,2 mag.
Początek - 00:41:48 21° ESE
Górowanie / kulminacja - 00:41:48 21° ESE
Koniec / wejście w cień - 00:43:24 10° E

20 maj -3,7 mag.
Początek - 02:14:25 17° WSW
Górowanie / kulminacja - 02:16:42 53° S
Koniec / wejście w cień - 02:19:56 10° E

20 maj -1,2 mag.
Początek - 23:50:54 10° ESE
Górowanie / kulminacja - 23:50:54 10° ESE
Koniec / wejście w cień - 23:50:55   10° ESE

21 maj -3,6 mag.
Początek - 01:23:29 33° SW
Górowanie / kulminacja - 01:24:30 46° SSE
Koniec / wejście w cień - 01:27:40 10° E

21 maj -3,7 mag.
Początek - 02:57:32 10° W
Górowanie / kulminacja - 03:00:45 52° S
Koniec / wejście w cień - 03:03:57 10° ESE

22 maj -3,3 mag.
Początek - 00:32:21 38° SSE
Górowanie / kulminacja - 00:32:21 38° SSE
Koniec / wejście w cień - 00:35:22 10° E

22 maj -3,8 mag.
Początek - 02:05:16 10° W
Górowanie / kulminacja - 02:08:31 56° S
Koniec / wejście w cień - 02:11:45 10° ESE

22 maj -3,1 mag.
Początek - 03:41:43 10° W
Górowanie / kulminacja - 03:44:42 33° SSW
Koniec / wejście w cień - 03:47:41 10° SE

22 maj -2,8 mag.
Początek - 23:40:38 27° SE
Górowanie / kulminacja - 23:40:38 27° SE
Koniec / wejście w cień - 23:43:01 10° E


Tydzień 3 (23 – 29.05.2017)

23 maj -3,8 mag.
Początek - 01:13:07 11° WSW
Górowanie / kulminacja - 01:16:15 55° S
Koniec / wejście w cień - 01:19:29 10° E

23 maj -3,5 mag.
Początek - 02:49:22 10° W
Górowanie / kulminacja - 02:52:30 42° SSW
Koniec / wejście w cień - 02:55:38 10° ESE

23 maj -2,6 mag.
Początek - 22:45:23 10° SSW
Górowanie / kulminacja - 22:47:57 21° SSE
Koniec / wejście w cień - 22:50:32 10° E

24 maj -3,7 mag.
Początek - 00:20:47 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 00:24:00 49° S
Koniec / wejście w cień - 00:27:12 10° E

24 maj -3,7 mag.
Początek - 01:57:03 10° W
Górowanie / kulminacja - 02:00:15 50° S
Koniec / wejście w cień - 02:03:28 10° ESE

24 maj -2,6 mag.
Początek - 03:33:42 10° W
Górowanie / kulminacja - 03:36:18 22° SSW
Koniec / wejście w cień - 03:38:55 10° SSE

24 maj -2,1 mag.
Początek - 21:53:53 10° S
Górowanie / kulminacja - 21:55:51 15° SE
Koniec / wejście w cień - 21:57:49 10° ESE

24 maj -3,5 mag.
Początek - 23:28:37 10° SW
Górowanie / kulminacja - 23:31:45 41° SSE
Koniec / wejście w cień - 23:34:52 10° E

25 maj -3,8 mag.
Początek - 01:04:44 10° W
Górowanie / kulminacja - 01:07:59 55° S
Koniec / wejście w cień - 01:11:13 10° ESE

25 maj -3 mag.
Początek - 02:41:12 10° W
Górowanie / kulminacja - 02:44:08 30° SSW
Koniec / wejście w cień - 02:47:03 10° SE

25 maj -3,1 mag.
Początek - 22:36:32 10° SW
Górowanie / kulminacja - 22:39:31 32° SSE
Koniec / wejście w cień - 22:42:29 10° E

26 maj -3,8 mag.
Początek - 00:12:27 10° WS
Górowanie / kulminacja - 00:15:41 56° S
Koniec / wejście w cień - 00:18:55 10° E

26 maj -3,4 mag.
Początek - 01:48:49 10° W
Górowanie / kulminacja - 01:51:55 39° SSW
Koniec / wejście w cień - 01:55:00 10° SE

26 maj -2 mag.
Początek - 03:26:02 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 03:27:46 14° SW
Koniec / wejście w cień - 03:29:29 10° S

26 maj -2,6 mag.
Początek - 21:44:36 10° SSW
Górowanie / kulminacja - 21:47:18 24° SSE
Koniec / wejście w cień - 21:50:02 10° E

26 maj -3,7 mag.
Początek - 23:20:10 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 23:23:23 52° S
Koniec / wejście w cień - 23:26:36 10° E

27 maj -3,6 mag.
Początek - 00:56:27 10° W
Górowanie / kulminacja - 00:59:39 47° SSW
Koniec / wejście w cień - 01:02:49 10° ESE

27 maj -2,5 mag.
Początek - 02:33:11 10° W
Górowanie / kulminacja - 02:35:39 20° SSW
Koniec / wejście w cień - 02:38:06 10° SSE

27 maj -3,5 mag.
Początek - 22:27:55 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 22:31:06 44° SSE
Koniec / wejście w cień - 22:34:15 10° E

28 maj -3,8 mag.
Początek - 00:04:06 10° W
Górowanie / kulminacja - 00:07:20 54° S
Koniec / wejście w cień - 00:10:34 10° ESE

28 maj -2,9 mag.
Początek - 01:40:37 10° W
Górowanie / kulminacja - 01:43:28 27° SSW
Koniec / wejście w cień - 01:43:45 26° SSW

28 maj -3,8 mag.
Początek - 23:11:46 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 23:15:00 56° S
Koniec / wejście w cień - 23:18:15 10° E

29 maj -3,3 mag.
Początek - 00:48:09 10° W
Górowanie / kulminacja - 00:51:13 36° SSW
Koniec / wejście w cień - 00:52:02 30° SSE

29 maj -3,7 mag.
Początek - 22:19:26 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 22:22:39 54° S
Koniec / wejście w cień - 22:25:54 10° E

29 maj -3,5 mag.
Początek - 23:55:45 10° W
Górowanie / kulminacja - 23:58:54 45° SSW
Koniec / wejście w cień - 00:00:50 20° SE


Tydzień 4 (30.05 – 05.06.2017)

30 maj -1,7 mag.
Początek - 01:32:35 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 01:33:25 14° WSW
Koniec / wejście w cień - 01:33:25 14° WSW

30 maj -3,7 mag.
Początek - 23:03:21 10° W
Górowanie / kulminacja - 23:06:34 52° S
Koniec / wejście w cień - 23:09:47 10° ESE

31 maj -2,6 mag.
Początek - 00:39:55 10° W
Górowanie / kulminacja - 00:42:24 24° SW
Koniec / wejście w cień - 00:42:24 24° SW

31 maj -3,7 mag.
Początek - 22:10:58 10° W
Górowanie / kulminacja - 22:14:12 56° S
Koniec / wejście w cień - 22:17:27 10° ESE

31 maj -3 mag.
Początek - 23:47:23 10° W
Górowanie / kulminacja - 23:50:23 33° SSW
Koniec / wejście w cień - 23:51:29 25° SSE

1 cze -3,3 mag.
Początek - 22:54:55 10° W
Górowanie / kulminacja - 22:58:04 42° SSW
Koniec / wejście w cień - 23:00:37 14° SE

2 cze -1,8 mag.
Początek - 00:31:55 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 00:33:14 15° SW
Koniec / wejście w cień - 00:33:14 15° SW

2 cze -3,5 mag.
Początek - 22:02:29 10° W
Górowanie / kulminacja - 22:05:42 50° S
Koniec / wejście w cień - 22:08:54 10° ESE

2 cze -2,4 mag.
Początek - 23:39:08 10° W
Górowanie / kulminacja - 23:41:44 22° SSW
Koniec / wejście w cień - 23:42:25 20° S

3 cze -2,8 mag.
Początek - 22:52:50 10° W
Górowanie / kulminacja - 22:55:44 28° SSW
Koniec / wejście w cień - 22:57:42 16° SSE

4 cze -3,8 mag.
1. potencjalny przelot ze statkiem Dragon (CRS-11), satelitą NROL-76 i statkiem Cygnus (OA-7)
Początek - 22:00:40 10° W
Górowanie / kulminacja - 22:03:46 37° SSW
Koniec / wejście w cień - 22:06:50 10° SE

4 cze -1,7 mag.
2. potencjalny przelot ze statkiem Dragon (CRS-11), satelitą NROL-76 i statkiem Cygnus (OA-7)
Początek - 23:38:07 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 23:39:36 13° SW
Koniec / wejście w cień - 23:39:55 12° SSW

5 cze -2,1 mag.
Początek - 22:45:22 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 22:47:44 18° SSW
Koniec / wejście w cień - 22:49:32 13° S


Tydzień 5 (06 – 10.06.2017)

6 cze -3,3 mag.
Początek - 21:53:03 10° W
Górowanie / kulminacja - 21:56:15 46° SSW
Koniec / wejście w cień - 21:59:10 12° SE SE

7 cze -1,4 mag.
Początek - 22:38:46 10° SW
Górowanie / kulminacja - 22:39:34 11° SW
Koniec / wejście w cień - 22:40:23 10° SSW

8 cze -1,5 mag.
Początek - 21:37:15 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 21:39:32 18° SSW
Koniec / wejście w cień - 21:41:49 10° S

10 cze -1,4 mag.
Początek - 21:29:53 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 21:31:39 14° SW
Koniec / wejście w cień - 21:33:25 10° S


Podane koordynaty będą się zawsze nieznacznie różnić w zależności od dokładnej lokalizacji obserwatora i nie dotyczą jednakowo wszystkich regionów Polski - różnice te nie są jednak znaczne i ograniczają się do kilkunastu-kilkudziesięciu sekund. Bardziej natomiast uwidaczniać się będą różnice w wysokości ISS nad horyzontem rzutujące jednocześnie na jasność maksymalną Stacji w konkretnym przelocie. Wraz z bardziej południową szerokością geograficzną rosnąć o odpowiednią ilość stopni będzie elewacja ISS jednocześnie z nieco wyższą od podanych wyżej jasności (przeważnie ujemnych) wyrażonych w magnitudo. Aby ustalić czasy dla swojej lokalizacji można posiłkować się poprzez Heavens Above lub choćby wspomniane wyżej aplikacje mogące dzięki sygnałowi GPS z urządzenia mobilnego obliczyć czasy przelotów maksymalnie dokładnie na ile będzie na to pozwalała precyzja samego urządzenia.

Sortowanie podanych przelotów według: data i jasność maksymalna wyrażona w mag., godzina początku przelotu lub momentu, od którego ISS stanie się oświetlona (przy przelotach porannych), elewacja wyrażona w stopniach nad horyzontem i azymut, następnie maksimum, również z elewacją i azymutem, na końcu moment zakończenia widoczności przelotu, elewacja i azymut.Bądź na bieżąco ze zjawiskami astronomicznymi i zapleczem amatora astronomii - dołącz do stałych czytelników bloga na Facebooku lub GooglePlus.

2 komentarze:

  1. Ilość przelotów z blaskiem -3 lub jeszcze lepszym niesamowita! A przecież te od -2 mag. już też są bardzo widowiskowe. Uwielbiam przeloty w białe noce u nas w Trójmieście :)

    OdpowiedzUsuń
  2. A tutaj mamy przelot Dragona, 2-stopnia i obu owiewek nad Anglią z minionej nocy: https://www.youtube.com/watch?v=mGZ9dLv35aw

    OdpowiedzUsuń

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"