środa, 28 lutego 2018

NIEBO NAD NAMI (3) - Marzec 2018: Taniec Merkurego z Wenus i pojedynek Marsa z Saturnem

Wydawać by się mogło, że chwilę temu zamykaliśmy dopiero poprzedni rok wspominając najciekawsze jego wydarzenia, a tymczasem już wkraczamy w miesiąc przynoszący nam tak bardzo wyczekiwaną przez wielu wiosnę. Na jej astronomiczne wydanie poczekamy jeszcze 3 tygodnie, ale meteorologiczną wiosnę powitamy już od pierwszego dnia marca - choć za oknem niewątpliwie trudno jej wyglądać przy zabielonych widokach i dwucyfrowych ujemnych temperaturach. Pora sprawdzić jakie zjawiska szykują się na nocnym firmamencie w czas przełomu zimy i wiosny 2018 roku oraz które z planet będą warte szczególnej uwagi.


Długość dnia i nocy

W marcu stajemy się świadkami bardzo wyczekiwanego przez większą część społeczeństwa procesu zrównującego długość dnia i nocy, po którym to ta jasna pora doby szybko będzie zyskiwać przewagę nad skracającymi się coraz szybciej nocami. Szczególnie odczujemy to zwłaszcza w ostatni weekend marcowy, kiedy przejdziemy na czas letni środkowoeuropejski. Zanim to jednak nastąpi, na początku miesiąca wschód Słońca zaobserwujemy o godz. 06:33 CET (czas dla Pomorza Gdańskiego), zachód zaś o 17:21 CET. W dobę przed zmianą czasu, wschód przyspiesza do godz. 05:37, zachód z kolei przesuwa się do 18:05.

W noc z 24 na 25 marca przechodzimy na czas letni, przyspieszając zegary o godzinę. Na tym posunięciu stracimy godzinę snu, ale ku uciesze wielu z nas zyskamy godzinę ze Słońcem o porze popołudniowej. I tak, w niedzielę 25 marca tuż po takiej zmianie czasu wschód Słońca następuje na nowo o 06:35 CEST ulegając przyspieszaniu o około 3 minuty każdej doby, zachód z kolei przesuwa się nagle z 18:05 do 19:07 CEST. Tym samym ostatniego dnia marca podziwianie wschodu Dziennej Gwiazdy będzie możliwe o 06:20, zachodu zaś o 19:18.

Równonoc wiosenna w 2018 roku wystąpi 20 marca o godz. 17:15 CET. W tym momencie powitamy wiosnę astronomiczną, Słońce przechodząc przez punkt Barana zacznie osiągać deklinację dodatnią dłużej przebywając dniami nad półkulą północną, niż znikając pod horyzontem. Proces wydłużania się dni w najbliższych tygodniach po równonocy wiosennej stanie się najszybszy, a jego kontynuacja potrwa jak zwykle do czerwcowego przesilenia letniego.

Bezksiężycowe noce w marcu wystąpią w połowie miesiąca za sprawą następującego układu faz Srebrnego Globu: pełnia 2 marca, III kwadra 9 marca, nów 17 marca, I kwadra 24 marca i ponownie pełnia 31 marca. W apogeum (404 681 km) Księżyc znajdzie się 11 marca, w perygeum zaś znajdzie się 26 marca (369 103 km).

Widoczność planet w marcu 2018

MERKURY - od początku miesiąca do około 25 marca przypada najkorzystniejszy okres wieczornej widoczności w 2018 roku. Maksymalna elongacja wschodnia wynosząca 18,4 stopni przypadnie 15 marca, wówczas w czasie zmierzchu cywilnego Merkurego odnajdziemy wciąż na sporej jak na niego i tę porę zmroku elewacji 12 stopni nad horyzontem. W tym roku w czasie najlepszej dostrzegalności Merkurego będzie stanowił on obiekt jeszcze łatwiejszy w zlokalizowaniu, niż zwykle za sprawą towarzystwa bardzo jasnej Wenus, która przez niemal cały okres marcowej widoczności Merkurego przebywać będzie w odległości mniejszej od 5 stopni względem najbliższej Słońcu planety. Oznacza to, że prawie do kresu widoczności Merkury z Wenus stanowić będą parkę łatwą do objęcia jednocześnie w polu widzenia najczęściej stosowanych przez miłośników astronomii lornetek 10x50. W trakcie największego zbliżenia planet, które nastąpi już 3 marca, dystans między nimi zmaleje do zaledwie 1 stopnia, a wieczorem 18 marca do pary tej dołączy Młody Księżyc - szczegóły i wizualizacje w dalszej części tekstu. Podczas marcowej widoczności jasność Merkurego zmieni się w zakresie od -1,3 mag. 1 marca do 2,1 mag. 24 marca, po którym to jego odnalezienie będzie już bardzo trudne z uwagi na spadek blasku i większą bliskość Słońca.
WENUS - widoczna przez cały miesiąc na niebie zachodnim, na którym będzie najjaśniejszym obiektem wieczornego nieba, zaraz po Księżycu. Przez większą część marca widoczna w odległości mniejszej niż 5 stopni od subtelniejszego Merkurego, z którym szczególnie efektownie "zatańczy" 3 marca - szczegóły w czwartym rozdziale. Jasność Gwiazdy Wieczornej jest w marcu stała i wynosi -3,9 mag., zatem już teraz jest ona nieznacznie wyższa od blasku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w najefektowniejszych przelotach. Faza Wenus maleje z 98 do 90%, a średnica tarczki rośnie z 10 do 10,6 sekund. Elongacja wzrasta z 12,4 stopni 1 marca do 19,7 stopni 31 marca - co we współpracy z ostro nachyloną ku horyzontowi ekliptyką o porze wieczornej łatwo przełoży się na szybkie zdobywanie wysokości na niebie z każdym kolejnym wieczorem.
MARS - widoczny nad ranem, do 11 marca w gwiazdozbiorze Wężownika, od 12 marca wstąpi w obszar Strzelca. Jasność Czerwonej Planety wzrasta w ciągu miesiąca z 0,8 do 0,3 mag., a średnica tarczki z 6,7 do 8,4 sekund. W trzeciej dekadzie marca rozpocznie przejście w pobliżu Saturna: od 24 marca dystans stanie się mniejszy od 5 stopni czyniąc obie planety widocznymi jednocześnie w polu widzenia lornetek, 31 marca odległość zmniejszy się do 1,5 stopnia. Największa koniunkcja przypadnie na początku kwietnia, o czym więcej wspomnę jeszcze w kolejnym wydaniu "Nieba nad nami". Szczegóły widoczności w towarzystwie Saturna podczas marcowych poranków w czwartym rozdziale dzisiejszego tekstu.
JOWISZ - widoczny w drugiej połowie nocy w gwiazdozbiorze Wagi, w drugiej połowie marca wschód planety następować będzie już po 23:00. Warunki obserwacyjne wyraźnie się poprawiają: na początku marca największa z planet Układu Słonecznego świeci blaskiem -2,2 mag., u kresu miesiąca rośnie on do -2,4 mag.; średnica tarczki zwiększa się z 39 do 42,5 sekund. Elongacja rosnąca przez miesiąc ze 107 do 138 stopni świadczy o nadchodzącej coraz większymi krokami opozycji. Najkorzystniejsza pora obserwacji, a więc okolice czasu górowania nad południowym horyzontem przesuwa się z godz. 04:30 do około 03:30. 7 marca Jowisz znajdzie się w koniunkcji z Księżycem oddalonym o 3 stopnie - szczegóły w dalszej części tekstu.
SATURN - widoczny nad ranem w gwiazdozbiorze Strzelca. W trzeciej dekadzie miesiąca przebywać będzie w bliskim towarzystwie Marsa, z którym największa koniunkcja wystąpi w pierwszych porankach kwietnia. Jasność planety w marcu nieznacznie rośnie z 0,6 do 0,5 mag., średnica tarczki z 15,8 do 16,5 sekund. 11 marca wystąpi kolejna koniunkcja z Księżycem.
URAN - widoczny już bardzo krótko i bardzo nisko na niebie zachodnim w gwiazdozbiorze Ryb. Nawet na początku miesiąca zachodzi już 4 godziny po Słońcu, co czas dobrej widoczności skraca do około godziny - z uwagi na malejącą do 5,9 mag. jasność czyniącą go obiekt na granicy dostrzegalności nieuzbrojonym. Od połowy miesiąca niknąć będzie już na tle coraz jaśniejszego nieba po zachodzie Słońca.
NEPTUN - niewidoczny. 4 marca znajdzie się w koniunkcji ze słońcem zamykając ostateczne sezon obserwacyjny 2017/18. Zanim możliwe będzie jego dostrzeżenie na porannym niebie w nowym sezonie, będzie musiało upłynąć kilka następnych tygodni.

Okres równonocy wiosennej - szanse na tegoroczny debiut polskiej zorzy polarnej


Jak co roku, okres równonocy wiosennej powinien być traktowany jako czas szczególnej uwagi wśród miłośników obserwacji aktywności słonecznej i zórz polarnych. Czy w tym roku tradycja zostanie podtrzymana i wzorem lat poprzednich któryś z tygodni okalających początek astronomicznej wiosny przyniesie nam warunki pogody kosmicznej zdolne zapewnić wzmożenie aktywności geomagnetycznej po umiarkowane szerokości geograficzne, w tym Polskę, przekonamy się już niebawem.

W ubiegłym roku zorze polarne nad naszym krajem  zadebiutowały w dobę po nadejściu wiosny astronomicznej. Podczas słabej burzy magnetycznej kategorii G1 subtelne światła tego ulotnego zjawiska pojawiły się nad północnym horyzontem głównie dla obserwatorów zamieszkałych w nadmorskich miejscowościach, ale już tydzień później zaobserwowaliśmy drugie wystąpienie zorzy polarnej, tym razem już nad większą częścią kraju. Podobnie w latach poprzednich, marzec często przynosił pierwsze potwierdzone obserwacje zorzy z Polski i nie jest wykluczone, że tak też będzie tym razem.

Większy niż zwykle cień niepewności rzuca jednak malejąca coraz wyraźniej aktywność słoneczna. Od października ub.r. każdy kolejny miesiąc  przynosi nam co najmniej 10 dni z pozbawioną plam tarczą Dziennej Gwiazdy, co przekłada się na mniejszą ilość okazji występowania wysokoenergetycznych zjawisk na Słońcu zdolnych silnie wzburzać aktywność geomagnetyczną. Obecnie weszliśmy w piąty rok fazy spadkowej ➨ 24. cyklu aktywności słonecznej, od nowego Słonecznego Minimum dzieli nas coraz mniej czasu i grup plam zdolnych do emisji silniejszych rozbłysków łączonych z koronalnymi wyrzutami masy wyraźnie ubywa. Z drugiej strony, nie potrzebujemy zawsze silnej aktywności słonecznej dla podniesienia prawdopodobieństwa wystąpienia zórz polarnych. W fazie spadkowej cyklu słonecznego często obserwujemy dziury koronalnej, emitujące strumienie wiatru słonecznego podwyższonej prędkości. Znaczna większość zaobserwowanych burz magnetycznych w ostatnich trzech latach była spowodowana napływami właśnie strumieni wiatru z dziur koronalnych - mają one wprawdzie znikomy udział w burzach silniejszych, ale słabsze i umiarkowane, które również często przynoszą zorze polarne nad nasz kraj, są już zjawiskiem znacznie częstszym. Jeszcze częstszym natomiast stają się, gdy w grę wchodzi dodatkowo niezbadany "➨ efekt równonocy" sprawiający, że w okresach bliskich obu równonocom nawet słabsze porcje wiatru słonecznego potrafią wywoływać większą aktywność geomagnetyczną.

Komentarz do bieżącej aktywności słonecznej z krótkoterminowymi komunikatami na najbliższe dni można śledzić na podstronie ➨ Solar Update. Warunki aktywności słonecznej i geomagnetycznej automatycznie aktualizowane, wraz z objaśnieniami na temat interpretacji danych można śledzić na podstronie ➨ Pogoda kosmiczna.

To też może Cię zainteresować 
Kompendium: najczęstsze błędy nowicjuszy popełniane podczas oczekiwania na zorze polarne

Ważniejsze zjawiska astronomiczne przypadające w marcu 2018, widoczne z terenu Polski

- 01.03 - koniunkcja Księżyca z Regulusem - zakreślanie ważnych dat w kalendarzu na marzec zaczynamy już od pierwszego poranka. Księżyc przebywający dobę przed pierwszą marcową pełnią zbliży się do najjaśniejszej gwiazdy Lwa - Regulusa, na dystans zaledwie 1 stopnia. Zjawisko widoczne będzie podczas zachodu obu obiektów, 5-10 stopni nad horyzontem około godz. 05:30 CET. Za sprawą bardzo małej separacji zjawisko będzie możliwe do objęcia w polu widzenia standardowych lornetek, jednak przez wysoki blask naszego satelity długotrwała obserwacja może powodować pewien dyskomfort. Dzięki niskiemu położeniu nad horyzontem w czas największego zbliżenia, widok może stać się fotogeniczny, a w przypadku braku zachmurzenia po sam horyzont łatwo uruchomi się też efekt "iluzji księżycowej" sprawiającej, że dostrzegalna tarcza naszego satelity pozornie wydawać się będzie większa, niż przy wysokim położeniu na niebie.
- 03.03 - koniunkcja Merkurego z Wenus - choć taniec dwóch pierwszych planet Układu Słonecznego obserwować możemy już od kresu lutego, to właśnie trzeciego wieczoru marca zbliżenie obu obiektów stanie się najbardziej widowiskowe. Około 3 kwadranse po zachodzie Słońca gdy planety świecić będą 4-5 stopni nad zachodnim horyzontem, dystans pomiędzy nimi zmaleje do 1 stopnia, czyniąc je idealnie widocznymi "na raz" w polu widzenia lornetek, także tych ponad-standardowych oferujących większe powiększenia. Lornetki zwykłe, zwłaszcza dominujące modele 10x50 oferujące około 5-stopniowe pole widzenia pozwolą śledzić taniec Merkurego z Wenus przez niemal cały okres wieczornej widoczności Merkurego do ostatniego tygodnia miesiąca - dopiero 23 marca dystans pomiędzy Merkurym a Wenus wzrośnie powyżej 5 stopni, ale w tym samym czasie poniżej 5 stopni zmaleje odległość pomiędzy Marsem a Saturnem (czytaj niżej).
- 07.03 - koniunkcja Księżyca z Jowiszem - oświetlony w 70% Księżyc tym razem spotka się z największą z planet naszego Układu Słonecznego, przynosząc widoczność koniunkcji o dystansie około 3 stopni. To zatem kolejne zjawisko idealne dzięki swojej niewielkiej rozpiętości kątowej dla wszystkich posiadaczy lornetek, a szczególnie warte obserwacji ok. godz. 05:20-05:50 CET nad ranem, około 20 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem. W tym czasie położenie obiektów będzie niewiele gorsze od niedługo wcześniej mającego miejsce górowania, a i dystans pomiędzy nimi stanie się wówczas najmniejszy.
- 10.03 - koniunkcja Księżyca z Marsem - kolejną planetą, z którą Srebrny Glob spotka się w marcowej wędrówce wokół Ziemi będzie Mars. W trakcie tego spotkania dystans pomiędzy obiektami wyniesie około 2,5 stopnia, będąc łatwym do objęcia w polu widzenia lornetki. Okolice III kwadry uczynią zaś z Księżyca obiekt bardzo wdzięczny w obserwacji również większymi instrumentami, za sprawą maksymalnie plastycznego obrazu powierzchni dzięki promieniom słonecznym padającym na nią wprost z boku. Dobra okazja do wczesnej sobotniej pobudki.
- 11.03 - koniunkcja Księżyca z Saturnem - a skoro już zarwało się sobotni poranek, to można pomyśleć i o wczesnej pobudce w niedzielę. Dobę po spotkaniu z Marsem, Srebrny Glob zawita do Saturna. Oświetlony w już tylko 34% Księżyc znajdzie się w odległości 2 stopni od posiadacza najbardziej widowiskowego systemu pierścieni w naszym Układzie Słonecznym, a mniejsze oświetlenie księżycowej tarczy może pomóc w obserwacji i ewentualnej fotografii ➨ światła popielatego. Korzystniejsze jednak okoliczności dla obserwacji tego fenomenu pojawią się kilka dni później o porze wieczornej.
- 15.03 - maksymalna elongacja wschodnia Merkurego - w połowie miesiąca Merkury oddali się na największą możliwą odległość kątową od Słońca pozostając widocznym najdłużej nad horyzontem spośród wszystkich wieczorów tego okresu jego dostrzegalności. W momencie zachodu cywilnego elewacja Merkurego wynosić będzie 12 stopni. W tym tygodniu (15.03 plus minus 3 dni) planeta będzie widoczna w najkorzystniejszych okolicznościach, pozostając dostępną nawet do pewnego pociemnienia nieba dzięki czemu nie będzie problemu z jej dostrzegalnością zarówno okiem nieuzbrojonym jak i w lornetkach czy teleskopach. Po okresie maksymalnej elongacji Merkury na nowo zacznie zbliżać się do Słońca, a warunki obserwacyjne z wieczora na wieczór będą ulegać pogarszaniu.
- 18-19.03 - koniunkcja Księżyca z Merkurym i Wenus - największy hit marca spośród dostępnych nam koniunkcji. Młody Księżyc w dobę po nowiu, którego oświetlenie tarczy wynosić będzie zaledwie 1,5%, znajdzie się 5 stopni poniżej lśniącej Wenus, która z kolei świecić będzie 2,5 stopnia poniżej również wyraźnego gołym okiem Merkurego. Upolowanie pierwszej planety na ogół przebywającej zbyt blisko Słońca to przyjemne doświadczenie, ale złapanie jej dodatkowo w trakcie koniunkcji dwóch najjaśniejszych obiektów nocnego nieba, to już istna wisienka na marcowym torcie. Trzymajmy kciuki aby zima po swym złym wrażeniu, jakie wywołała dominacją pochmurnej aury, odeszła w zapomnienie z dobrym humorem dając nam pogodne niebo na tę ostatnią zimową niedzielę, bo widok jaki się szykuje na zachodnim niebie godzinę po zachodzie Słońca, będzie nie do przebicia przez inne zjawiska. Zadbajmy o to, aby znaleźć się w lokalizacji z odkrytym horyzontem zachodnim, gdyż elewacja Księżyca w czas początku dobrej widoczności koniunkcji wynosić będzie tylko 6 stopni, malejąc z każdą minutą. W tym samym momencie elewacja Wenus wynosić będzie 10, a Merkurego niemal 12 stopni nad horyzontem. Dobę później, 19 marca, mimo wyraźniejszej dostrzegalności Księżyca, oświetlonego w 5%, efekt może być już słabszy z powodu większego dystansu - układ Merkury-Wenus ulegnie wprawdzie niewielkiemu przeobrażeniu, ale pozycja Srebrnego Globu będzie odległa od tej parki już na nieco ponad 10 stopni i trudno będzie tu mówić o zwarciu w gromadę całej trójki obiektów tak, jak wieczór wcześniej.
- 19-23.03 - światło popielate Młodego Księżyca - przez kilka pierwszych wieczorów po nowiu, podobnie jak w lutym, tak i teraz wystąpią doskonałe okoliczności do obserwacji i rejestracji  światła popielatego. Dzięki korzystnie nachylonej do horyzontu ekliptyce, Młody Księżyc oświetlony przez Słońce w bardzo nikłej części jesteśmy w stanie o wiosennych wieczorach obserwować przy jego wysokim jak na taką fazę położeniu. Przekłada się to na dłuższą obecność Srebrnego Globu na ciemniejszym niebie mimo fazy bardzo cienkiego sierpa, a to rzutuje na najlepszy możliwy kontrast, tak bardzo potrzebny podczas obserwacji światła popielatego.
- 22.03 - koniunkcja Księżyca z Aldebaranem - po ostatnim dla Polski do 2034 roku zakryciu Aldebarana w sezonie zakryć 2015-2018  jakie miało miejsce 23 lutego br., teraz liczyć możemy już tylko na powtarzające się koniunkcje z tą najjaśniejszą gwiazdą Byka o mniejszym lub większym stopniu rozdzielenia obiektów wraz z przejściami na tle Hiad i zakrywaniem/odkrywaniem ich poszczególnych składników. Tym razem dystans pomiędzy nimi będzie bardzo niewielki i wyniesie 1 stopień. Zjawisko dostrzec będziemy mogli o dość korzystnej jeszcze porze, około 22:30 kilkanaście stopni nad północno-zachodnim horyzontem.
- 24.03 - początek przejścia Marsa przy Saturnie - pierwsze dwie dekady miesiąca przyniosą taniec Merkurego z Wenus, kres marca i początek kwietnia to czas pojedynku rzymskich bogów - boga wojny z bogiem zasiewów i czasu. Przez ostatni tydzień marca będziemy mogli śledzić jak obaj bohaterowie wchodzą na arenę zbliżając się do siebie z każdym kolejnym porankiem. Od 24 marca znajdą się w odległości mniejszej od 5 stopni otwierając czas dostępności jednocześnie w polu widzenia lornetek. Stopniując napięcie zbliżać się będą ku sobie aż do początku kwietnia, kiedy to nastąpi kluczowy moment koniunkcji, o czym wspomnę w następnej części "Nieba nad nami", natomiast do czasu zakończenia marca, dystans pomiędzy czerwonawym Marsem a złotawym Saturnem zdąży zmaleć do jedynie 1,5 stopnia. Obserwacje warto prowadzić każdego pogodnego poranka, około godzinę-półtorej przed wschodem Słońca, gdy dostępność obiektów na południowym niebie stanie się najłatwiejsza - z jednej strony dzięki dostatecznie ciemnemu jeszcze niebu, z drugiej dzięki wyższej (choć i tak nikłej w ogólnym rozrachunku) elewacji 10-15 stopni nad horyzontem. Pod ciemnym niebem z miejsc oddalonych od obszarów miejskich obserwacje będą tym ciekawsze, a fotografie tym bardziej widowiskowe dzięki temu, że całe to dwutygodniowe bliskie przejście Marsa przy Saturnie będzie się rozgrywało na tle gwiazdozbiorów Strzelca i Wężownika położonych na tle sąsiedztwa centralnych obszarów Drogi Mlecznej, szczególnie bogatych w gromady gwiazdowe, obłoki pyłowe i obiekty mgławicowe.
- 28.03 - koniunkcja Księżyca z Regulusem - zmierzający ku drugiej marcowej pełni Księżyc spotka się z najjaśniejszą gwiazdą Lwa już po raz drugi. O ile 1 marca należy mówić o koniunkcji porannej myśląc o ujrzeniu jej w najlepszym możliwym wydaniu, o tyle tym razem godziny obserwacji będą znacznie bardziej sprzyjające w czas największego zbliżenia. Wystąpi ono około godz. 19:30-19:40 CEST i będzie tym większe, im szybciej obserwacji tego wieczoru dokonamy. Z każdą bowiem kolejną godziną odległość kątowa Srebrnego Globu względem Saturna będzie ulegać zwiększaniu, przez co tego wieczoru obowiązywać będzie zasada "kto pierwszy ten lepszy". W zamian za znacznie przyjemniejszą porę obserwacji względem koniunkcji otwierającej marzec, większy będzie dystans dzielący oba obiekty - na szczęście mowa tu tylko o 2 stopniach odległości, co nadal będzie czynić to zjawisko łatwo dostępnym podczas obserwacji z wykorzystaniem lornetki.

To też może Cię zainteresować ➨ 
Dylemat nowicjusza (1/2): Dlaczego lornetka może być lepszym sprzętem na początek

Mapy i wizualizacje zjawisk


01.03 - koniunkcja Księżyca z Regulusem03.03 - koniunkcja Merkurego z Wenus07.03 - koniunkcja Księżyca z Jowiszem

10.03 - koniunkcja Księżyca z Marsem11.03 - koniunkcja Księżyca z Saturnem15.03 - maksymalna elongacja wschodnia Merkurego

18.03 - koniunkcja Księżyca z Merkurym i Wenus19.03 - koniunkcja Księżyca z Merkurym i Wenus22.03 - ostatnia doba koniunkcji Merkurego z Wenus o dystansie poniżej 5 stopni

22.03 - koniunkcja Księżyca z Aldebaranem24.03 - początek przejścia Marsa przy Saturnie28.03 - koniunkcja Księżyca z Regulusem

31.03 - dystans między Marsem a Saturnem maleje do 1,5 stopniaNiebo południowe: 01.03 o g. 22:00 CET, 15.03 o g. 21:00 CET o 31.03 o g. 21:00 CESTNiebo północne: 01.03 o g. 22:00 CET, 15.03 o g. 21:00 CET o 31.03 o g. 21:00 CEST


Bądź na bieżąco ze zjawiskami astronomicznymi i wszystkim co ważne dla amatora astronomii - dołącz do stałych czytelników bloga na Facebooku lub GooglePlus.


Wizualizacje wygenerowane przy wykorzystaniu Stellarium. Efemerydy na podstawie obliczeń wykonanych w CalSky.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"