czwartek, 2 maja 2019

Widoczność ISS (maj - czerwiec 2019): przeloty w białe noce (1/2)

Po długiej - bo blisko 10 miesięcznej przerwie doczekaliśmy się ponownie okresu widoczności Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w zupełnie odmiennym wydaniu od okresów powtarzających się średnio co 2 miesiące. Jako, że wchodzimy w nowy sezon białych nocy, przeloty ISS nad Polską będą się w tym czasie cechować pewnymi różnicami w porównaniu do normalnych widoczności, a największymi z nich będą częstotliwość przelotów, ich długość i widowiskowość. Pora na pierwszy z dwóch najbardziej uwielbianych przez pasjonatów okresów widoczności ISS, który na domiar wszystkiego może już na otwarcie w pierwszy weekend maja zostać wzbogacony gratisem w postaci statku kosmicznego Dragon.

Podczas gdy normalnie ISS powracając do widoczności porannej czy wieczornej nad Polską podziwiać możemy każdego dnia przez około 2-2,5 tygodnia, tak teraz wchodzimy w okres widoczności który potrwa od 4 maja do aż 4 czerwca. Cały miesiąc widoczności, podobnie jak inne niżej opisane odmienne cechy tych przelotów, zawdzięczać będziemy właśnie okresowi białych nocy i braku nad Polską stanu nocy astronomicznej. Na ten blisko 5-tygodniowy okres dostrzegalności ISS z naszego kraju złoży się - uwaga - nie jak to zwykle bywa 20-25, ale aż blisko 70 okazji na ujrzenie Stacji. To prawdziwa kumulacja przelotów i zwiększenie ich liczby o ponad 100% względem normalnych okresów, które przełoży się na znaczne zwiększenie częstotliwości widoczności ISS. Tym razem będziemy ją widzieć nie dwukrotnie, ale często aż czterokrotnie, a niekiedy pięciokrotnie każdej doby. Wreszcie - niemal od razu zaczniemy od efektownych i jasnych przelotów, które w połowie tego okresu widoczności staną się najbardziej widowiskowymi w całym roku, przynosząc maksymalny blask Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jaki możemy ujrzeć, do -4,0 mag.


Skąd tak odmienne cechy tego okresu widoczności?

Te niesamowite okoliczności sprawiające, że okresy widoczności ISS w sezonie białych nocy są tak wyczekiwane przez obserwatorów zawdzięczamy praktycznie nieustannie bliskiej obecności Słońca pod horyzontem - nawet w najgłębszym jego zanurzeniu, gdy już nie przekracza ono 18 stopni (zatem stan nocy astronomicznej nie zachodzi) z północnego horyzontu w tygodniach okalających przesilenie letnie nie przestaje znikać złota łuna świadcząca o ciągłym towarzystwie Dziennej Gwiazdy wobec naszych szerokości geograficznych. To z kolei sprawia, że ISS znacznie częściej znajduje się w promieniach słonecznych przelatując nad Polską, będąc także pełniej z naszego punktu widzenia przez Słońce oświetlaną. Ten pierwszy skutek sprawia, że częstotliwość widocznych przelotów zauważalnie wzrasta, choć sama ich faktyczna liczba pozostaje taka sama, bo parametry orbity ISS czy jej prędkość nie ulegają tutaj zmianie (tyle, że normalnie  przy nocach astronomicznych większość tych okazji nam umyka, bo stacja znajduje się już w strefie nocy orbitalnej i widzieć ją możemy tylko do 2-3 godzin po zachodzie lub od 2-3 godzin przed wschodem). Ten drugi skutek z kolei sprawia, że znaczna większość przelotów staje się najjaśniejsza w całym roku. Znowu - nieustanna bliskość Słońca podczas horyzontem przekłada się na dłuższy czas widoczności ISS w każdym przelocie - często Stacja nie wchodzi w ogóle w noc orbitalną będąc już nad wschodnim horyzontem, co powoduje, że faktyczne czasy widoczności bywają dłuższe od wyszczególnionych w poniższym zestawieniu, a samą ISS można śledzić praktycznie po sam horyzont, jeśli aura na to pozwala.

Ten okres widoczności ISS wiąże się jeszcze z jedną zmianą. Jak już wspominałem, stacja kosmiczna jest w białe noce oświetlania podczas znacznie większej liczby swoich przelotów nad Polską, w tygodniach najbliższych przesileniu letniemu właściwie podczas każdorazowej obecności nad naszym krajem, co objawia się najszerszym jaki tylko może wystąpić zakresem godzin poszczególnych przelotów - od pierwszych godzin po skryciu się Słońca pod horyzont po ostatnie etapy świtu. Początkowo dominują godziny poranne, jako że strefa widocznych przelotów, rozpatrując to globalnie, zawsze posuwa się ze wschodu na zachód; im bliżej przesilenia letniego tym bardziej godziny obserwacji przelotów zaczynają się mieszać - wieczorne z porannymi plus takimi nawet w środku nocy (bo i wtedy Słońce jest niedaleko pod horyzontem), by w końcu dominujące stały się godziny wieczorne zwiastujące finał takiego okresu widoczności.

Jak zwykle przypomnę, zwłaszcza dla osób stawiających pierwsze kroki w tym temacie:
podczas pierwszych w tym okresie przelotów występujących o godzinach porannych ISS przeważnie zaczyna się ukazywać dopiero na niebie wschodnim lub południowym (przemieszczając się niezmiennie na wschód) i z każdą chwilą przelotu zmniejszając elewację i pozostając w zasięgu nawet po sam wschodni bądź południowo-wschodni horyzont - jako, że w tych przelotach widzieć ją będziemy podczas wchodzenia w strefę dnia orbitalnego nie będzie ona gasnąć nad wschodem tak jak podczas przelotów wieczornych;
z kolei podczas przelotów dostrzegalnych podczas widoczności "mieszanej" w połowie nocy jak i przelotów wieczornych wypatrywanie ISS rozpoczynamy tradycyjnie od nieba zachodniego lub południowo-zachodniego, na którym ISS zacznie się ukazywać nabierając z każdą chwilą jasności i wysokości nad horyzontem;
zaś podczas przelotów wieczornych ISS wlatując nad Polskę znajduje się już w strefie dnia orbitalnego przebywając w zasięgu promieni słonecznych, zatem przy bezchmurnej pogodzie i dobrej przejrzystości powietrza może się ona uwidaczniać przy niższych od 10 stopni elewacjach nad zachodnim horyzontem (zatem nieco szybciej od podanych niżej czasów), ale z uwagi na niską wówczas jeszcze jasność, na ogół słabszą przejrzystość atmosfery i znikomą prędkość kątową względem obserwatora jej ujrzenie bywa w takich chwilach zdecydowanie trudniejsze.


Dragon CRS-17

Jeszcze na koniec słowo o potencjalnym gratisie, jaki już na sam początek może nam pięknie zainaugurować pierwszy z dwóch okresów widoczności ISS w sezonie białych nocy. Mowa o misji zaopatrzeniowej CRS-17 realizowanej przez statek kosmiczny Dragon, z nową dostawą ładunku i sprzętu dla stałej załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jego start, który jest zaplanowany na jutro, 3 maja o 09:11 CEST poprzedzi około dwudniowy lot ku ISS, który powinien zostać zwieńczony przycumowaniem statku do ISS 5 maja o godz. 15:00 CEST (dwie godziny szybciej przechwyceniem przez manipulator Stacji). To z kolei oznacza możliwość zaobserwowania przelotów Dragona w pogoni za ISS o poranku 4 maja, ale zwłaszcza 5 maja na kilka godzin przed połączeniem z ISS, gdy różnica w czasie widoczności między dwoma obiektami zmniejszy się do kilkunastu sekund. Gratis ten będzie oczywiście uzależniony od przeprowadzenia startu - ten został opóźniony z pierwotnie 1 maja do 3 maja, z powodu usterki jednego z systemów zasilania na ISS i niewykluczone, że termin 3 maja również nie dojdzie do skutku. Kilkudniowe przesunięcie byłoby nawet pożądane z perspektywy naszych obserwacji, jako że przesunęłoby widoczność Dragona do bardziej widowiskowych przelotów ISS. O ile start dojdzie do skutku, tekst ten zaktualizuję o stosowny komentarz.

Dopisane 03.05/09:45 CEST: Próba startu misji CRS-17 została odłożona o dobę. Nowy termin startu to sobota 4 maja, godz. 08:48 CEST. Przesuwa to potencjalne widoczne przeloty Dragona w pogoni za ISS do niedzieli i poniedziałku, 5-6 maja.

Dopisane 04.05/09:45 CEST: Dragon wystartował. Misja CRS-17 rozpoczęła się niespełna godzinę temu o godz. 08:48 CEST, a statek prawidłowo osiągnął orbitę. Przechwycenie Dragona robotycznym manipulatorem ISS powinno nastąpić 6 maja około godziny 13:00 CEST, a przyłączenie do portu dokującego dwie godziny później. Oznacza to, że szansa na przeloty Dragona nad Polską wystąpi jutro i pojutrze - 5 i 6 maja, ze szczególnym uwzględnieniem 6 maja w kilka godzin przed przycumowaniem. Dragon będzie w tym przelocie stanowił jasny około +2/+3 mag. obiekt podążający niemalże tę samą trajektorią co ISS, a różnica w czasie wyniesie wówczas kilkadziesiąt sekund. Poranek wcześniej 5 maja będzie ona większa, (+/-5 minut).

Posiadacze telefonów z Androidem mogą się wspomóc recenzowanymi dawniej na blogu aplikacjami ISS Detector tudzież bardziej rozbudowanym Heavens Above. Poniżej orientacyjny harmonogram dostrzegalnych przelotów z Pomorza; wszystkie godziny podane są według strefy CEST (czas środkowoeuropejski letni) obowiązujący aktualnie w Polsce. Poniżej orientacyjna lista przelotów ISS dostrzegalnych z Polski podczas pierwszego z dwóch okresów widoczności w sezonie białych nocy.

Przeloty ISS widoczne z Polski: maj - czerwiec 2019

Możesz przejść od razu do:
- Tydzień 1 (03 - 09.05.2019),
- Tydzień 2 (10 - 16.05.2019),
- Tydzień 3 (17 - 23.05.2019),
- Tydzień 4 (24 - 30.05.2019),
- Tydzień 5 (31.05 - 04.06.2019).

Tydzień 1 (03 - 09.05.2019)


3 maj -1,4 mag.
Początek - 04:26:54 SSW
Górowanie / kulminacja - 04:29:24 20° SSE
Koniec / wejście w cień - 04:31:56 E

4 maj -1,5 mag.
Początek - 03:36:54 10° S
Górowanie / kulminacja - 03:38:46 14° SE
Koniec / wejście w cień - 03:40:39 10° ESE

5 maj -1,8 mag.
+ przelot statku kosmicznego Dragon (CRS-17)
Początek - 04:21:01 10° SW
Górowanie / kulminacja - 04:24:00 31° SSE
Koniec / wejście w cień - 04:26:59 10° E

6 maj -2,3 mag.
+ przelot statku kosmicznego Dragon (CRS-17)
Początek - 03:31:24 15° SSW
Górowanie / kulminacja - 03:33:17 24° SSE
Koniec / wejście w cień - 03:36:00 10° E

7 maj -1,9 mag.
Początek - 02:42:15 17° SSE
Górowanie / kulminacja - 02:42:35 17° SSE
Koniec / wejście w cień - 02:44:51 10° ESE

8 maj -1,2 mag.
Początek - 01:53:03 11° ESE
Górowanie / kulminacja - 01:53:03 11° ESE
Koniec / wejście w cień - 01:53:15 10° ESE

8 maj -3 mag.
Początek - 03:25:46 17° SW
Górowanie / kulminacja - 03:27:49 36° SSE
Koniec / wejście w cień - 03:30:54 10° E

9 maj -2,7 mag.
Początek - 02:36:32 26° S
Górowanie / kulminacja - 02:37:03 27° SSE
Koniec / wejście w cień - 02:39:55 10° E

Tydzień 2 (10 - 16.05.2019)


10 maj -1,9 mag.
Początek - 01:47:15 18° SE
Górowanie / kulminacja - 01:47:15 18° SE
Koniec / wejście w cień - 01:48:50 10° E

10 maj -3,5 mag.
Początek - 03:19:58 16° WSW
Górowanie / kulminacja - 03:22:25 48° SSE
Koniec / wejście w cień - 03:25:38 10° E

11 maj -3,3 mag.
Początek - 02:30:38 32° SSW
Górowanie / kulminacja - 02:31:33 40° SSE
Koniec / wejście w cień - 02:34:42 10° E

11 maj -3,6 mag.
Początek - 04:04:37 10° W
Górowanie / kulminacja - 04:07:53 56° S
Koniec / wejście w cień - 04:11:09 10° ESE

12 maj -2,7 mag.
Początek - 01:41:16 29° SE
Górowanie / kulminacja - 01:41:16 29° SE
Koniec / wejście w cień - 01:43:42 10° E

12 maj -3,7 mag.
Początek - 03:13:59 12° WSW
Górowanie / kulminacja - 03:16:59 56° S
Koniec / wejście w cień - 03:20:15 10° E

13 maj -1,5 mag.
Początek - 00:51:52 14° ESE
Górowanie / kulminacja - 00:51:52 14° ESE
Koniec / wejście w cień - 00:52:38 10° E

13 maj -3,7 mag.
Początek - 02:24:35 27° SW
Górowanie / kulminacja - 02:26:05 52° S
Koniec / wejście w cień - 02:29:19 10° E

13 maj -3,5 mag.
Początek - 03:59:13 10° W
Górowanie / kulminacja - 04:02:26 48° SSW
Koniec / wejście w cień - 04:05:39 10° ESE

14 maj -3,5 mag.
Początek - 01:35:07 44° S
Górowanie / kulminacja - 01:35:10 44° SSE
Koniec / wejście w cień - 01:38:22 10° E

14 maj -3,7 mag.
Początek - 03:08:16 10° W
Górowanie / kulminacja - 03:11:32 54° S
Koniec / wejście w cień - 03:14:47 10° ESE

15 maj -2,4 mag.
Początek - 00:45:36 25° ESE
Górowanie / kulminacja - 00:45:36 25° ESE
Koniec / wejście w cień - 00:47:22 10° E

15 maj -3,8 mag.
Początek - 02:18:18 18° WSW
Górowanie / kulminacja - 02:20:35 56° S
Koniec / wejście w cień - 02:23:51 10° ESE

15 maj -3,1 mag.
Początek - 03:53:50 10° W
Górowanie / kulminacja - 03:56:53 35° SSW
Koniec / wejście w cień - 03:59:56 10° SE

15 maj -1,4 mag.
Początek - 23:55:59 12° E
Górowanie / kulminacja - 23:55:59 12° E
Koniec / wejście w cień - 23:56:19 10° E

16 maj -3,8 mag.
Początek - 01:28:40 37° SW
Górowanie / kulminacja - 01:29:39 54° S
Koniec / wejście w cień - 01:32:54 10° E

16 maj -3,5 mag.
Początek - 03:02:49 10° W
Górowanie / kulminacja - 03:05:59 43° SSW
Koniec / wejście w cień - 03:09:09 10° ESE

Tydzień 3 (17 - 23.05.2019)


17 maj -3,7 mag.
Początek - 00:38:46 48° SSE
Górowanie / kulminacja - 00:38:46 48° SSE
Koniec / wejście w cień - 00:41:55 10° E

17 maj -3,7 mag.
Początek - 02:11:49 10° W
Górowanie / kulminacja - 02:15:03 51° S
Koniec / wejście w cień - 02:18:17 10° ESE

17 maj -2,6 mag.
Początek - 03:48:31 10° W
Górowanie / kulminacja - 03:51:13 23° SSW
Koniec / wejście w cień - 03:53:54 10° SSE

17 maj -1,7 mag.
Początek - 22:09:53 10° S
Górowanie / kulminacja - 22:15:00 E
Koniec / wejście w cień - 22:10:28 12° S

17 maj -3,4 mag.
Początek - 23:47:19 38° S
Górowanie / kulminacja - 23:47:46 40° SSE
Koniec / wejście w cień - 23:50:54 10° E

18 maj -3,8 mag.
Początek - 01:20:50 10° W
Górowanie / kulminacja - 01:24:05 56° S
Koniec / wejście w cień - 01:27:21 10° ESE

18 maj -3 mag.
Początek - 02:57:22 10° W
Górowanie / kulminacja - 03:00:20 31° SSW
Koniec / wejście w cień - 03:03:18 10° SE

18 maj -3,1 mag.
Początek - 22:53:52 10° SW
Górowanie / kulminacja - 22:56:51 32° SSE
Koniec / wejście w cień - 22:59:50 10° E

19 maj -3,8 mag.
Początek - 00:29:51 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 00:33:07 56° S
Koniec / wejście w cień - 00:36:22 10° E

19 maj -3,4 mag.
Początek - 02:06:19 10° W
Górowanie / kulminacja - 02:09:26 39° SSW
Koniec / wejście w cień - 02:12:33 10° SE

19 maj -2 mag.
Początek - 03:43:35 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 03:45:23 14° SW
Koniec / wejście w cień - 03:47:11 10° S

19 maj -2,7 mag.
Początek - 22:03:14 10° SSW
Górowanie / kulminacja - 22:05:57 24° SSE
Koniec / wejście w cień - 22:08:42 10° E

19 maj -3,7 mag.
Początek - 23:38:53 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 23:42:08 52° S
Koniec / wejście w cień - 23:45:21 10° E

20 maj -3,6 mag.
Początek - 01:15:16 10° W
Górowanie / kulminacja - 01:18:28 48° SSW
Koniec / wejście w cień - 01:21:40 10° ESE

20 maj -2,4 mag.
Początek - 02:52:05 10° W
Górowanie / kulminacja - 02:54:34 20° SSW
Koniec / wejście w cień - 02:57:02 10° SSE

20 maj -3,5 mag.
Początek - 22:47:57 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 22:51:08 44° SSE
Koniec / wejście w cień - 22:54:19 10° E

21 maj -3,8 mag.
Początek - 00:24:14 10° W
Górowanie / kulminacja - 00:27:29 54° S
Koniec / wejście w cień - 00:30:11 14° ESE

21 maj -2,5 mag.
Początek - 02:00:51 10° W
Górowanie / kulminacja - 02:02:45 23° SW
Koniec / wejście w cień - 02:02:45 23° SW

21 maj -3,2 mag.
Początek - 21:57:06 10° SW
Górowanie / kulminacja - 22:00:10 36° SSE
Koniec / wejście w cień - 22:03:15 10° E

21 maj -3,8 mag.
Początek - 23:33:12 10° W
Górowanie / kulminacja - 23:36:28 56° S
Koniec / wejście w cień - 23:39:42 10° ESE

22 maj -3,1 mag.
Początek - 01:09:42 10° W
Górowanie / kulminacja - 01:12:22 33° SW
Koniec / wejście w cień - 01:12:22 33° SW

22 maj -3,7 mag.
Początek - 22:42:11 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 22:45:26 54° S
Koniec / wejście w cień - 22:48:41 10° E

23 maj -3,5 mag.
Początek - 00:18:36 10° W
Górowanie / kulminacja - 00:21:47 43° SSW
Koniec / wejście w cień - 00:22:32 36° SSE

23 maj -3,6 mag.
Początek - 21:51:12 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 21:54:24 48° S
Koniec / wejście w cień - 21:57:37 10° E

23 maj -3,7 mag.
Początek - 23:27:32 10° W
Górowanie / kulminacja - 23:30:45 51° S
Koniec / wejście w cień - 23:32:52 19° ESE

Tydzień 4 (24 - 30.05.2019)


24 maj -2 mag.
Początek - 01:04:13 10° W
Górowanie / kulminacja - 01:05:34 18° WSW
Koniec / wejście w cień - 01:05:34 18° WSW

24 maj -3,7 mag.
Początek - 22:36:28 10° W
Górowanie / kulminacja - 22:39:42 56° S
Koniec / wejście w cień - 22:42:57 10° ESE

25 maj -3 mag.
Początek - 00:12:59 10° W
Górowanie / kulminacja - 00:15:57 SSW
Koniec / wejście w cień - 00:15:58 31° SSW

25 maj -3,7 mag.
Początek - 21:45:23 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 21:48:39 56° S
Koniec / wejście w cień - 21:51:54 10° E

25 maj -3,3 mag.
Początek - 23:21:50 10° W
Górowanie / kulminacja - 23:24:57 39° SSW
Koniec / wejście w cień - 23:26:25 24° SE

26 maj -1,2 mag.
Początek - 00:59:06 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 00:59:07 10° WSW
Koniec / wejście w cień - 00:59:07 10° WSW

26 maj -3,5 mag.
Początek - 22:30:43 10° W
Górowanie / kulminacja - 22:33:55 48° SSW
Koniec / wejście w cień - 22:36:53 12° ESE

27 maj -2,1 mag.
Początek - 00:07:31 10° W
Górowanie / kulminacja - 00:09:35 19° SW
Koniec / wejście w cień - 00:09:35 19° SW

27 maj -2,6 mag.
Początek - 23:16:11 10° W
Górowanie / kulminacja - 23:19:02 27° SSW
Koniec / wejście w cień - 23:20:05 22° S

28 maj -3 mag.
Początek - 22:24:58 10° W
Górowanie / kulminacja - 22:28:02 35° SSW
Koniec / wejście w cień - 22:30:35 13° SE

29 maj -1,4 mag.
Początek - 00:02:42 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 00:03:17 11° SW
Koniec / wejście w cień - 00:03:17 11° SW

29 maj -2 mag.
Początek - 23:10:46 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 23:12:59 17° SSW
Koniec / wejście w cień - 23:13:49 15° SSW

30 maj -2,3 mag.
Początek - 22:19:19 10° W
Górowanie / kulminacja - 22:22:01 23° SSW
Koniec / wejście w cień - 22:24:22 12° SSE

Tydzień 5 (31.05 - 04.06.2019)


31 maj -2,1 mag.
Początek - 21:28:01 11° W
Górowanie / kulminacja - 21:30:59 31° SSW
Koniec / wejście w cień - 21:33:57 10° SE

1 cze -1,6 mag.
Początek - 22:14:01 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 22:15:51 14° SW
Koniec / wejście w cień - 22:17:40 10° S

2 cze -2,9 mag.
Początek - 21:22:35 10° W
Górowanie / kulminacja - 21:25:42 37° SSW
Koniec / wejście w cień - 21:28:46 10° SE

3 cze -1,4 mag.
Początek - 22:09:06 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 22:10:32 12° SW
Koniec / wejście w cień - 22:11:59 10° SSW

4 cze -1,2 mag.
Początek - 21:17:19 11° WSW
Górowanie / kulminacja - 21:18:35 12° SW
Koniec / wejście w cień - 21:19:50 11° SSW


Podane koordynaty będą się zawsze nieznacznie różnić w zależności od dokładnej lokalizacji obserwatora i nie dotyczą jednakowo wszystkich regionów Polski - różnice te nie są jednak znaczne i ograniczają się do kilkunastu-kilkudziesięciu sekund. Bardziej natomiast uwidaczniać się będą różnice w wysokości ISS nad horyzontem rzutujące jednocześnie na jasność maksymalną Stacji w konkretnym przelocie. Wraz z bardziej południową szerokością geograficzną rosnąć o odpowiednią ilość stopni będzie elewacja ISS jednocześnie z nieco wyższą od podanych wyżej jasności (przeważnie ujemnych) wyrażonych w magnitudo. Aby ustalić czasy dla swojej lokalizacji można posiłkować się poprzez Heavens Above lub choćby wspomniane wyżej aplikacje mogące dzięki sygnałowi GPS z urządzenia mobilnego obliczyć czasy przelotów maksymalnie dokładnie na ile będzie na to pozwalała precyzja samego urządzenia.

Sortowanie podanych przelotów według: data i jasność maksymalna wyrażona w mag., godzina początku przelotu lub momentu, od którego ISS stanie się oświetlona (przy przelotach porannych), elewacja wyrażona w stopniach nad horyzontem i azymut, następnie maksimum, również z elewacją i azymutem, na końcu moment zakończenia widoczności przelotu, elewacja i azymut.

  f    t   Bądź na bieżąco z tekstami, zjawiskami astronomicznymi, alarmami zorzowymi i wszystkim co ważne dla amatora astronomii - dołącz do stałych czytelników bloga na Facebooku, obserwuj blog na Twitterze bądź zapisz się do subskrybentów kwartalnego Newslettera.

21 komentarzy:

 1. Spróbuję zapolować na MKS z Dragonem, choć warunki pogodowe nie są najlepsze. U mnie w Lublinie jest w niedzielę widoczny jeszcze wcześniejszy przelot MKS (2:48:14), ale przy górowaniu na stosunkowo niskiej elewacji (17°).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. MSK o 2:48 zaliczona, ale przy balkonowym stanowisku (I-piętro) i tak niskim przelocie stacji (przeszkodą drzewa i budynek) nie było szans na inne obserwacje. Stacja wyszła z cienia niedaleko nad Saturnem (widziana między gałęziami drzewa) i zaraz skryła się za budynkiem. :(

   Chyba zaczaję się jeszcze na następny przelot o 4:24(korzystniejsze warunki - stacja na wysokości 61°) tylko, że to na pół godziny przed wschodem Słońca, no i Heavens Above sygnalizuje, że ten przelot u mnie w Lublinie będzie newidoczny!?

   Usuń
  2. A ja trafiłem dosłownie rzutem na taśmę na chmury. Wydawało się, że będzie w porządku, ale niestety dopiero teraz trochę więcej rozpogodzeń się pojawia, na ranem było widać, że idzie ku dobremu, ale nie udało się chmurom rozproszyć na czas. Może jutro.

   Usuń
  3. U mnie pogoda w nocy była całkiem znośna, jak na miejskie, balkonowe obserwacje. Wcześniej lornetką (12x50) otaksowałem Jowisza, który pięknie świecił nad południowym horyzontem (Saturn był jeszcze u mnie niewidoczny - za drzewami). Wyraźnie widziałem dwa księżyce Jowisza: Ganimedes (z lewej strony tarczki planety) i Kalisto po prawej. Jak sprawdziłem wcześniej: Europa i Io blisko z prawej strony tarczki - tak pokazywało Stellarium, przy tym powiększeniu i obserwacji ręcznej, ginęły niestety w blasku Jowisza. Przed pierwszym przelotem ISS (2:48) zaczęło się lekkie zamglenie na południu, co nie wróżyło nic dobrego (Jowisz widziany w lornetce "założył lisią czapke" ;) ), ale i tak niski przelot stacji (widzianej u mnie między gałęziami drzewa) nie dawał możliwości na zaobserwowanie czegokolwiek poza samą stacją. Drugi przelot ISS (4:24) odbywał się już przy mocno rozświetlonym niebie (ok. pół godziny przed wschodem Słońca) i na dodatek niebo zamgliło się mocno, oraz częściowo zachmurzyło. Mimo to samą stację widać było dobrze na wysokości ponad 60° w czasie górowania nad południowym horyzontem, ale na obserwację Dragona (znajdującego się jeszcze dosyć daleko od stacji) nie było szans.
   Jutrzejsze (poniedziałkowe) warunki obserwacji stacji (i ewentualnego Dragona, zwłaszcza, że będzie już bliżej stacji) są niezłe (u mnie górowanie: 3:33:36 / 44° SSE, jasność -3,2mag) - niebo będzie jeszcze odpowiednio ciemne - oby tylko pogoda dopisała. Niestety prognozy nie są zachęcające, :( mimo to będę "czaił". :))

   Usuń
  4. Niestety z obserwacji nic nie wyszło: u mnie chmurno i deszczowo (czyli, jak zwykle :( ). Komuś udało się zaobserwować Dragona w misji CRS-17??

   Usuń
 2. Mi się wczoraj, a w zasadzie dzisiaj, bo o 3:30 nad ranem, udało zaobserwować przelot ISS i lecącego za nim Dragona CRS-17. Niebo było całkowicie bezchmurne i mimo zbliżającego się świtu, wszystkie większe gwiazdy były doskonale widoczne (np. Arktur czy Trójkąt letni), wliczając także Saturna czy najjaśniejszego na niebie, Jowisza. Dragon nie był tak jasny jak Stacja, ale był wyraźnie widoczny ok. 10 stopni (szerokość zamkniętej ręki) za ISS. Piękny przelot, warto było wyjść na chwilę z domu mimo tej piździawy :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Noo i na taki widok liczyłem, a tu klops. Ech, zazdroszczę, zwłaszcza, że jeszcze NIGDY nie udało mi się zaobserwować ISS razem z "gościem" nieopodal - zawsze pojawiały się jakieś przeciwności (najczęściej, rzecz jasna: zła pogoda). Niestety, ilość dni w roku, sprzyjających obserwacjom astro, staje się ostatnimi laty coraz mniejsza, przynajmniej w moim rejonie. Z tego powodu mój teleskop amatorskiej konstrukcji (typu Newtona: 250/1500) zdemontowany przeze mnie jeszcze w czasach policealnych nadal spoczywa w pudle i nie mam totalnie "kopa", żeby go teraz odświeżyć i złożyć do kupy. Może się jednak zmobilizuję w tym roku - warto byłoby jeszcze "złapać jakieś światło z kosmosu" dopóki wzrok nie wysiądzie zupełnie na stare lata! ;)

   Usuń
  2. To też był mój pierwszy raz jeśli chodzi o ISS z "towarzyszem", ale moje amatorskie obserwacje to jedynie kilka lat stażu. Zdążyłem się już nauczyć, że pogoda, niestety, jest w nich kluczowa.
   A propos teleskopu, mam tu pytanie do gospodarza, czyli Hawkeye'a. Do tej pory korzystałem z lornetki, ale uznałem że jestem gotowy by "awansować" na teleskop. Kiedy można spodziewać się kolejnej części poradnika na ich temat? Na swój chciałbym przeznaczyć ok. 1500 zł.

   Usuń
  3. Kolejna część bardzo niedługo - być może w weekend, być może krótko po nim. Pierwotnie miała być w kwietniu, a teraz już czwarta, ale czasu ostatnio jak na lekarstwo i niestety sprawy około-blogowe musiały zejść na dalszy plan skąd pewna obsuwa. Pozdrawiam

   Usuń
 3. Minionej nocy ze srody na czwartek ok 2.35 obserwowalem w bieszczadach (Stężnica) przelot iss byl rewelacyjnie widoczny. Wczesniej oglądając niebo przed godz. 22 spadł duży bolid spalając sie w atmosferze z kierunku pld na płn. Naprawde bylo na co popatrzeć. Do tego oczywiście rój meteorow całą noc był bardzo aktywny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma to jak obserwacje pod przejrzystym niebem! :)

   Poszperałem trochę w necie i wygląda na to, że niebawem następna okazja do obserwacji Dragona towarowego nieopodal ISS. 8 lipca planowany jest start kolejnego Dragona (SpX-18) z zaopatrzeniem na stację, akurat kiedy będzie dobra widoczność ISS nad Polską (kilka przelotów po północy zarówno 9 jak i 10 lipca).
   Jeśli nawet dojdzie do opóźnienia startu, to stację będzie można oglądać jeszcze przez wiele następnych dni, więc jakieś szanse na sukces obserwacji ISS z Dragonem nieopodal chyba są. Oby tylko dopisała właściwa pogoda!

   Usuń
 4. Zainteresowałem się tematem przypadkowo gdyż przypadkowo też zaobserwowałem iss dziś 25.05 około północy. Tuczno woj. zachodniopomorskie, głęboka czerń nieba, bo nie było łuny od miasta. To był nieprawdopodobny widok, gołym okiem było to widać doskonale. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety przegapiłem przelot satelitów Starlink (TUTAJ link do projektu SpaceX). Niesamowity widok - 60 satelitów w "łańcuszku", jak przelatujący po niebie pociąg!! Już pojawiły się w necie pierwsze filmy z tego przelotu nad Polską:

  Przelot nas Świnoujściem

  Temat obserwacyjny o Starlink na forum Astropolis

  TUTAJ są efemerydy na zaś, wystarczy wpisać swoje miejsce. Więc szansa na jakieś obserwacje jeszcze chyba jest. :)

  Ciekawe czy Tomek też przegapił (z braku czasu), czy dopiero szykuje się do napisanie klawego wątku na ten temat? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na forum modelarskim: TUTAJ też troszkę napisałem o Starlink. Są tam wklejone fotki z efemerydami dla mojej miejscówki - Lublin i mapkami z przeloty Starlink nad Polską z dzisiejszej niedzieli (dwa przeloty wieczorne o 21:06 i 22:42)

   Usuń
  2. Aktualne dane dla Starlink w mojej lokacji to (dla górowania):

   1-wszy przelot 21:58
   2-gi przelot 23:35

   ... niebo lekko przymglone, ale mam nadzieję, że się jeszcze poprawi in plus, przynajmniej dla drugiego przelotu.

   Usuń
  3. Pierwszy dzisiejszy przelot w Lublinie (górowanie: 21:58 / SE / 26° ) zaliczony. Hura! Bardzo trudne, miejskie warunki obserwacyjne rozświetlonego nieba: lekkie zamglenie plus nieliczne chmury oraz wszechobecne latarnie uliczne, a na dodatek niska elewacja przelotu nad południowym horyzontem (jw.). Już myślałem, że nic z tego, ale przy pomocy lornetki 12x50 udało mi się wyhaczyć cztery najjaśniejsze, chwilę po górowaniu. Leciały w łańcuszku równomiernie rozłożone. W polu widzenia lornetki (ok 5°) długość łańcuszka czterech satelitów zajmowała ok. 2/3 średnicy pola widzenia. Za chwilę (22:42 / SSW / 72°) będzie widoczna ISS przy pięknym, wysokim przelocie, a potem drugi przelot Starlink (23:35 / SW / 86°), tym razem wysoka elewacja. Mam nadzieję, że pogoda się nie pogorszy.

   Usuń
  4. Jam przegapił z braku czasu (przy pierwszej okazji) i resztę dzięki chmurkom, takim ładnym, szarym, na całym niebie od soboty po chwilę obecną, z których prawie ciągle popaduje. Na pocieszenie, to był pierwszy start więc niewykluczone, że kolejne starty przyniosą powtórkę z rozrywki, rozrywki jak widziałem w wielu przypadkach bardzo zacnej.

   Usuń
  5. Konstelację Starlink-1 można już obserwować w Stellarium, bo w realu teraz trudniej, gdyż ich jasność spadła drastycznie, no i "rozlazły" się po całej orbicie, co można zobaczyć na Heavens-Above w animacji 3D (faktyczny stan w danej chwili). Tam też znajdziecie efemerydy, jeśli ktoś jeszcze ma samozaparcie, żeby próbować je oglądać na niebie.
   Myślę, że teraz to trzeba czekać na Starlink-2, bo najciekawiej wyglądają, jak są blisko siebie.

   Usuń
 6. Tych satelitów ma być docelowo wiele tysięcy (!) w przeciągu najbliższych 8-miu lat, więc sporo startów zespołów Starlink nas czeka, że będzie jeszcze na co popatrzeć.

  Dzisiaj, zanim się zachmurzyło, udało mi się zaobserwować (częściowo) przelot z 22:12 - czternaście ostatnich w "ogonie" (tych najbardziej "rozrzuconych", obserwowanych lornetką. Trudno się je obserwuje w mieście bo są słabe (nie więcej jak 4mag).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ... to znaczy miałem na myśli: wczoraj (nie zauważyłem, że to juz po północy). :)

   Usuń

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"