środa, 3 lipca 2019

Widoczność ISS (lipiec - sierpień 2019): przeloty w białe noce (2/2)

Przed nami drugi i ostatni okres widoczności Międzynarodowej Stacji Kosmicznej podczas sezonu białych nocy. Największa częstotliwość przelotów, najdłuższy czas ich conocnej widoczności, najefektowniejsze jasności ISS w trakcie przelotów i rozpiętość momentów występowania przelotów od godzin poranne przez całonocne aż do wieczornych to jednak nie wszystko, co będzie odróżniał ten finałowy epizod ze stacją ISS przed powrotem nocy astronomicznych. O ile bowiem wszystko ułoży się zgodnie z zaplanowanym harmonogramem lotów kosmicznych, cztery misje statków na Międzynarodową Stację Kosmiczną mają szanse pokryć się z okresem widoczności przelotów, z czego aż trzy ze statków możemy mieć potencjalną szansę dostrzec w swobodnym locie przed / po dokowaniu do ISS. Pora na szczegóły dla ostatniego tak rozbudowanego i widowiskowego okresu dostrzegalnych przelotów ISS w 2019 roku.

Skąd tak odmienne cechy tego okresu widoczności?

Nieustanna bliskość Słońca pod horyzontem z perspektywy Polski i brak nocy astronomicznych, podczas których centrum tarczy Dziennej Gwiazdy skrywa się minimum 18 stopni pod horyzont, sprawia, że sztuczne obiekty orbitujące nad Ziemią i przelatujące nad Polską, znacznie częściej i dłużej bywają w zasięgu promieni słonecznych. Momentami, obserwując niebo w pogodną noc z dala od miejskich świateł, nawet tylko w kilka minut można odnieść słuszne wrażenie, że nad głowami nieustannie orbituje tyle widocznych satelitów, że niebawem zaczną się tam robić korki! No - może to niebawem jest na wyrost, nie mniej osoby które co rusz wyłapują satelity w czasie nocnych obserwacji z pewnością wiedzą jak dużą niekiedy liczbę sztucznych obiektów można dostrzec w niedługim czasie.

Z jednej strony wspomniana ciągła bliskość Słońca pod horyzontem prowadzi do wzrostu częstotliwości obserwowanych przelotów rozmaitych satelitów z Międzynarodową Stacją Kosmiczną na czele, z drugiej skutkuje dłuższym czasem widoczności przelotów i wzrostem ich widowiskowości przez jeszcze pełniejsze oświetlanie obiektu przez Słońce.

Właśnie z tego powodu, w każdym roku dwa okresy widoczności ISS stają się dla nas obserwatorów szczególnie cenne i uwielbiane - te podczas sezonu białych nocy, przy czym pierwszy z nich jest już za nami. Stacja kosmiczna jest wówczas w białe noce oświetlania podczas znacznie większej liczby swoich przelotów nad Polską, a w kilku tygodniach bliskich przesileniu letniemu właściwie prawie podczas każdorazowej obecności nad naszym krajem, co objawia się najszerszym jaki tylko może wystąpić zakresem godzin poszczególnych przelotów - od pierwszych godzin po skryciu się Słońca pod horyzont po ostatnie etapy świtu. I choć przesilenie letnie oddala się już powoli w przeszłość, zasada widoczności ISS pozostanie ta sama jak podczas wiosennej części przelotów w białe noce: początkowo dominują godziny poranne, jako, że strefa widocznych przelotów, rozpatrując to globalnie, zawsze posuwa się ze wschodu na zachód; im bliżej połowy okresu widoczności tym bardziej godziny obserwacji przelotów zaczynają się mieszać - wieczorne z porannymi plus takimi nawet w środku nocy (bo nawet wtedy Słońce jest wciąż niedaleko pod horyzontem), by w końcu dominujące stały się godziny wieczorne zwiastujące finał okresu widoczności.

Poza wzrostem częstotliwości przelotów dostrzegalnych z perspektywy Polski największa w roku staje się także ich widowiskowość. Stacja przelatując nad naszym krajem zawsze znajduje się bliżej Dziennej Gwiazdy w porównaniu do innych okresów widoczności podczas nocy astronomicznych, oświetlana jest więc możliwie pełnie przynosząc nam najjaśniejsze w roku przeloty. Podczas rozpoczynającego się okresu widoczności Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ukaże się polskim obserwatorom ponad... 60 razy (!) osiągając bardzo często jasność powyżej -3,5 mag., po maksymalną możliwą -3,9 do -4,0 mag. Wraz ze zbliżaniem się ku połowie okresu widoczności wzrośnie częstotliwość dobowa przelotów, które powtarzać się będą nawet 5 razy w ciągu jednej doby. Okres dostrzegalnych przelotów rozciągnie się na cały miesiąc.

Jak zwykle przypomnę, zwłaszcza dla osób stawiających pierwsze kroki w tym temacie:
podczas pierwszych w tym okresie przelotów występujących o godzinach porannych ISS przeważnie zaczyna się ukazywać dopiero na niebie wschodnim lub południowym (przemieszczając się niezmiennie na wschód) i z każdą chwilą przelotu zmniejszając elewację i pozostając w zasięgu nawet po sam wschodni bądź południowo-wschodni horyzont - jako, że w tych przelotach widzieć ją będziemy podczas wchodzenia w strefę dnia orbitalnego nie będzie ona gasnąć nad wschodem tak, jak podczas przelotów wieczornych;
z kolei podczas przelotów dostrzegalnych podczas widoczności "mieszanej" w połowie nocy jak i przelotów wieczornych wypatrywanie ISS rozpoczynamy tradycyjnie od nieba zachodniego lub południowo-zachodniego, na którym ISS zacznie się ukazywać nabierając z każdą chwilą jasności i wysokości nad horyzontem;
zaś podczas przelotów wieczornych ISS wlatując nad Polskę znajduje się już w strefie dnia orbitalnego przebywając w zasięgu promieni słonecznych, zatem przy bezchmurnej pogodzie i dobrej przejrzystości powietrza może się ona uwidaczniać przy niższych od 10 stopni elewacjach nad zachodnim horyzontem (zatem nieco szybciej od podanych niżej czasów), ale z uwagi na niską wówczas jeszcze jasność, na ogół słabszą przejrzystość atmosfery i znikomą prędkość kątową względem obserwatora jej ujrzenie bywa w takich chwilach zdecydowanie trudniejsze.

Pod względem dodatkowych atrakcji także ten okres widoczności ISS zapowiada się ze wspaniałymi dla obserwatorów gratisami. Przede wszystkim we wtorek 16 lipca podczas częściowego zaćmienia Księżyca wystąpi jasny i widoczny aż po interesujące nas niebo południowo-wschodnie przelot ISS - obserwacja z Polski będzie możliwa w zaledwie kilkanaście minut przed fazą maksymalną zaćmienia, gdy Księżyc już w znacznym stopniu będzie przebywał w strefie cienia. ISS mknąc ku horyzontowi z jasnością około -2,7 mag. przetnie tę samą stronę firmamentu, na której ujrzymy osnutą ziemskim cieniem tarczę Srebrnego Globu i położonego około 10 stopni dalej na południe Saturna w dokładnie tydzień po osiągnięciu jego tegorocznej opozycji.

Z kolei spragnionym dodatkowych emocji za sprawą możliwości ujrzenia statków - tak załogowych jak i zaopatrzeniowych nieopodal ISS, poświęcam ten i kolejne akapity. 20 lipca o godz. 18:28 CEST planowany jest start rosyjskiego statku załogowego Sojuz MS-13, z nową trzyosobową stałą załogą dla ISS, która spędzi na orbicie kilka następnych miesięcy. Podejście Sojuza MS-13 do ISS wystąpi w trybie około 6-godzinnym, z dokowaniem planowanym wstępnie na godz. 00:50 CEST (w noc z 20 na 21 lipca, a więc niespełna 6,5 godziny po wystrzeleniu z Baikonuru w Kazachstanie). O ile plan taki zostałby zrealizowany rodziłoby to dla Polski szansę na obserwacje Sojuza z trójką kosmonautów na pokładzie podczas równoczesnego przelotu z ISS około godz. 23:00 CEST, na mniej niż dwie godziny przed dokowaniem. Widowiskowość potencjalnie wynikająca z takiego szybkiego trybu podejścia do ISS to ta pozytywna strona medalu, ale tę trudniejszą do przełknięcia jest fakt, że będzie nam dana tylko jedna szansa na ujrzenie przelotu, zakładając że po pomyślnym starcie i z dokowaniem nie będzie komplikacji. Emocji będzie więc natrzęsienie, bo widok niesamowity, a i szansa na jego złapanie zaledwie jedna. Smaczku do obserwacji doda fakt, że będzie to dokładnie dzień 50. rocznicy lądowania Apollo 11 na Srebrnym Globie. Niczym więc nie różniąc się od Neila Armstronga i Buzza Aldrina w tym kontekście - my także będziemy mieć tylko jedno podejście do sukcesu!

Nie zwalniając tempa, następnej nocy z 21 na 22 lipca o godz. 01:35 CEST wystartować powinien Falcon 9, który ma wprowadzić na orbitę zaopatrzeniową misę CRS-18 realizowaną przez należący do SpaceX statek kosmiczny Dragon. 23 lipca o godz. 13:00 CEST ma nastąpić przechwycenie i przyłączenie Dragona do ISS, zatem o poranku 22 lipca oraz w noc z 22 na 23 lipca w czasie zbliżonym do przelotów Stacji i tę samą niemal trajektorią na tle gwiazd pojawi się szansa na widoczność zmierzającego ku ISS Dragona.

Z kolei następny dzień 23 lipca to planowany termin odcumowania transportowego statku kosmicznego Cygnus NG-11, połączonego z ISS od kwietnia br., który zostanie wprowadzony do atmosfery dopiero w grudniu. Po odcumowaniu będzie towarzyszyć ISS przez resztę tego okresu widoczności, wprawdzie przy nieustannie rosnącej odległości i różnicy czasu przelotów, ale przez co najmniej kilka wieczorów po oddokowaniu będzie on niewątpliwie bliską względem ISS atrakcją dla obserwatorów.

We wstępie wstępie wspominałem o czterech misjach - tę ostatnią jest planowany 31 lipca start rakiety Sojuz z zaopatrzeniowym statkiem rosyjskim Progress MS-12. Niestety najprawdopodobniej ta atrakcja nie wpisze się w obserwacyjny ton wyżej wspomnianych trzech misji, jako że wystrzelenie Progressa ma nastąpić o godz. 14:10 CEST, a dokowanie do ISS już 3,5 godziny później, przy wciąż wysokiej pozycji Słońca na polskim niebie. Nie mniej trzy potencjalne gratisy - Sojuz MS-13, Dragon (CRS-18) i Cygnus (NG-11) to i tak rzadko spotykana kumulacja w jednym tylko okresie widoczności ISS, dlatego nawet jeśli Progress MS-12 nam umknie zdążając do ISS w godzinach dziennych, to emocji związanych z obserwacją obiektów towarzyszących Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z pewnością nam nie zabraknie. Pamiętajmy jednak, że są to gratisy opcjonalne - harmonogram lotów kosmicznych bywa uzależniony od wielu elementów zmiennych i losowych - aura, kwestie techniczne etc. i niewykluczone, że jakaś część misji napotka na opóźnienia wychodząc poza okres dostrzegalnych przelotów ISS nad Polską. O postępie przygotowań co do wspomnianych lotów będę wspominać w aktualizacjach tego tekstu tradycyjnym już tutaj sposobem oraz przez powiadomienia na  fejsbukowym profilu bloga i ćwierkając na  Twitterze.

AKTUALIZACJA 20.07/14:00 CEST
Przygotowania do dzisiejszejszego startu Sojuza MS-13 w  50. rocznicę lądowania człowieka na Księżycu postępują planowo. Start jest podtrzymywany na godz. 18:28 CEST, z dokowaniem do ISS o godz. 00:50 CEST.  W razie startu dzisiejszy przelot ISS nad Polską około godz. 23:00 będzie urozmaicony towarzystwem Sojuza na niemal tej samej trajektorii i w tym samym czasie.

Start Dragona do misji CRS-18 został opóźniony do nocy z 24 na 25 lipca na godz. 00:24 CEST, z przechwyceniem i przyłączeniem do ISS 26 lipca o 11:00/13:00 CEST. Szansa na przeloty statku Dragon przesuwa się więc do nocy z 25 na 26 lipca.


AKTUALIZACJA 20.07 / 18:45 CEST
50 lat po wykonaniu "małego kroku człowieka" na Srebrnym Globie, Sojuz MS-13 wystartował ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Trzyosobowa załoga rosyjskiego statku bezpiecznie osiągnęła orbitę i rozpoczęła szybką pogoń za ISS, która powinna zakończyć się dokowaniem już za nieco ponad 6 godzin. Wcześniej, tuż po godz. 23:00 zobaczymy przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w towarzystwie Sojuza z trójką załogantów na pokładzie. Warunki pogodowe w wielu regionach Polski zapowiadają się korzystnie, dlatego namawiam do uczczenia 50. rocznicy lądowania misji Apollo 11 przeprowadzając tę ekscytującą obserwację. Przypominam, że jasność Sojuza wynosi najczęściej około 2-3 mag. czyniąc go obiektem bez trudu widocznym gołym okiem nawet pod miejskim niebem, ale niekoniecznie oczywistym dla każdego, zależnie od sprawności wzorku czy stanu zachmurzenia. Już niespełna dwie godziny po tym wyjątkowym przelocie, Sojuz powinien przycumować do orbitalnego domu astronautów. Wszystkim czytelnikom życzę pogodnego wieczoru w tę piękną rocznicę.

Dopisane:  Foto-relacja z obserwacji.

AKTUALIZACJA 22.08 / 22:20 CEST
Odłączenie statku transportowego Cygnus od ISS przesunięte zostało w planie z 23 do nie wcześniej niż 27 lipca o 18:20 CEST.  Uwolnienie statku w tym terminie wiązałoby się z widocznością jednoczesnego przelotu Stacji i Cygnusa w bardzo bliskiej odległości w sobotni wieczór niespełna trzy godziny po odłączeniu. Kolejne wieczory także wiązałyby się z widocznością Cygnusa, jednak przy systematycznie rosnącej odległości względem ISS, stąd największym rarytasem dla obserwatorów chcących ujrzeć oba obiekty w maksymalnie niewielkim dystansie będzie wymieniony niżej przelot ISS 27 lipca około 22:10 CEST. Tego wieczoru wystąpi wprawdzie jeszcze kolejny widoczny przelot ISS około 23:45, jednak będzie on krótkotrwały i zakończy się już na południowo-zachodnim niebie, co w przypadku ujrzenia Cygnusa będzie wiązać się z jeszcze trudniejszą dostrzegalnością.

Termin uwolnienia Cygnusa nie jest ostateczny.

Próba startu misji CRS-18 jest podtrzymywana na 24 na 25 lipca o 00:24 CEST z szansą na przeloty Dragona w noc z 25 na 26 lipca, jednak przy większym dystansie względem ISS w porównaniu do sobotniego przelotu Sojuza MS-13. Przechwycenie Dragona bowiem wystąpić powinno dopiero 26 lipca około 13:00/15:00 CEST, a więc w ponad 12 godzin po przelotach nad Polską - dla porównania załogowy Sojuz dokował do Stacji raptem dwie godziny po bliskim przelocie z ISS.

AKTUALIZACJA 25.07 / 14:10 CEST
Po odwołaniu próby startu misji CRS-18 statku Dragon w minioną noc z powodu niesprzyjającej aury nad Przylądkiem Canaveral nowy czas startu zaopatrzeniowej misji na ISS wyznaczony został na noc z 25 na 26 lipca o godz. 00:01 CEST, z przechwyceniem i przyłączeniem Dragona w sobotę w godzinach popołudniowych.

Prognozy pogody nad Florydą w dalszym ciągu są niesprzyjające i podobnie jak wczoraj, tak i dziś szanse na akceptowalne warunki na czas okienka startowego wynoszą jedynie 30%. Ewentualne powodzenie startu w najbliższą noc poskutkuje szansą na widoczność Dragona nad Polską w noc z 26 na 27 lipca.


AKTUALIZACJA 26.07 / 00:30 CEST
Mimo niekorzystnej aury nad Przylądkiem Canaveral udało się przy drugiej próbie startu misji CRS-18 wyczekać chwilowej poprawy warunków i przeprowadzić start rakiety Falcon 9 z transportowym statkiem kosmicznym Dragon.

Przechwycenie manipulatorem na ISS planowane jest na sobotę 27 lipca około 16:00 CEST, nieco później przyłączenie do portu cumowniczego.

Najbliższa noc z 26 na 27 lipca będzie więc urozmaicona przy okazji przelotów ISS widocznością należącego do SpaceX statku Dragon, jednak należy się liczyć z tym, że dystans między obiektami będzie większy niż w przypadku jednoczesnego przelotu Stacji z Sojuzem MS-13 w ostatnią sobotę. Różnica w czasie między przelotem ISS i Dragonem może wynieść kilka minut, jednak trajektoria jaką będzie się przemieszczać statek będzie porównywalna do ISS, co nie powinno stwarzać trudności w prawidłowym rozpoznaniu Dragona obserwując niebo kilka najbliższych minut około przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

AKTUALIZACJA 26.07 / 21:40 CEST
Przed kilkunastoma minutami miał miejsce pierwszy przelot ISS dzisiejszego wieczoru, nie uwzględniony w zestawieniu widoczny głównie na wschodzie kraju przez ciemniejsze już tam niebo. Relacje potwierdzają widoczność Dragona w znacznie korzystniejszym położeniu, niż można by przypuszczać przez tak odległy jeszcze czas do przyłączenia. Wg świadków Dragon zbliżył się już do ISS na tyle, że przeloty obu obiektów występują równocześnie, przy nieznacznej różnicy wysokości i około 10 stopniowym dystansie między nimi (ISS oczywiście poprzedza Dragona).

Kolejny przelot ISS widoczny już w całej Polsce około 23:00 powinien więc przynieść nam znacznie lepszy widok, niż można by zakładać w 17 godzin przed cumowaniem.

Dopisane: Foto-relacja z obserwacji.

AKTUALIZACJA 30.07 / 22:00 CEST
Odłączenie statku Cygnus od ISS planowane jest obecnie na 6 sierpnia około 18:15 CEST. Będzie to już po okresie widocznych przelotów Stacji nad Polską, tak więc jednej z zapowiadanych potencjalnych atrakcji dodatkowych nie będzie nam dane zaobserwować w tym okresie widoczności.

*****

Posiadacze telefonów z Androidem mogą się wspomóc w obserwacjach recenzowanymi dawniej na blogu aplikacjami ISS Detector tudzież bardziej rozbudowanym Heavens Above. Poniżej orientacyjny harmonogram dostrzegalnych przelotów z Pomorza; wszystkie godziny podane są według strefy CEST (czas środkowoeuropejski letni) obowiązujący aktualnie w Polsce.

Przeloty ISS widoczne z Polski: lipiec - sierpień 2019

Możesz przejść od razu do:
- Tydzień 1 (04 - 10.07.2019),
- Tydzień 2 (11 - 17.07.2019),
- Tydzień 3 (18 - 24.07.2019),
- Tydzień 4 (25 - 31.07.2019),
- Tydzień 5 (01 - 03.08.2019).


Tydzień 1 (04 - 10.07.2019)


4 lip -1,5 mag.
Początek - 03:23:29 10° S
Górowanie / kulminacja - 03:25:18 14° SE
Koniec / wejście w cień - 03:27:08 10° ESE

5 lip -1,1 mag.
Początek - 04:08:52 10° SW
Górowanie / kulminacja - 04:11:51 31° SSE
Koniec / wejście w cień - 04:14:50 10° E

6 lip -2,3 mag.
Początek - 03:19:38 10° SSW
Górowanie / kulminacja - 03:22:22 24° SSE
Koniec / wejście w cień - 03:25:07 10° E

7 lip -2 mag.
Początek - 02:31:26 14° S
Górowanie / kulminacja - 02:32:56 18° SSE
Koniec / wejście w cień - 02:35:15 10° ESE

8 lip -1,6 mag.
Początek - 01:43:24 13° SE
Górowanie / kulminacja - 01:43:31 13° SE
Koniec / wejście w cień - 01:45:02 10° ESE

8 lip -3 mag.
Początek - 03:16:26 10° SW
Górowanie / kulminacja - 03:19:31 37° SSE
Koniec / wejście w cień - 03:22:37 10° E

9 lip -2,7 mag.
Początek - 02:28:08 17° SSW
Górowanie / kulminacja - 02:29:59 29° SSE
Koniec / wejście w cień - 02:32:55 10° E

10 lip -2,4 mag.
Początek - 01:39:59 21° SSE
Górowanie / kulminacja - 01:40:29 22° SSE
Koniec / wejście w cień - 01:43:07 10° E

10 lip -3,5 mag.
Początek - 03:13:28 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 03:16:43 50° S
Koniec / wejście w cień - 03:19:56 10° E


Tydzień 2 (11 - 17.07.2019)


11 lip -1,8 mag.
Początek - 00:51:47 15° SE
Górowanie / kulminacja - 00:51:47 15° SE
Koniec / wejście w cień - 00:53:08 10° ESE

11 lip -3,4 mag.
Początek - 02:24:35 15° SW
Górowanie / kulminacja - 02:27:06 42° SSE
Koniec / wejście w cień - 02:30:16 10° E

12 lip -3,1 mag.
Początek - 01:36:19 25° SSW
Górowanie / kulminacja - 01:37:31 34° SSE
Koniec / wejście w cień - 01:40:34 10° E

12 lip -3,7 mag.
Początek - 03:10:37 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 03:13:53 56° S
Koniec / wejście w cień - 03:17:09 10° E

13 lip -2,8 mag.
Początek - 00:47:58 27° SSE
Górowanie / kulminacja - 00:47:58 27° SSE
Koniec / wejście w cień - 00:50:48 10° E

13 lip -3,7 mag.
Początek - 02:20:59 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 02:24:14 54° S
Koniec / wejście w cień - 02:27:29 10° E

13 lip -2 mag.
Początek - 23:59:26 17° ESE
Górowanie / kulminacja - 23:59:26 17° ESE
Koniec / wejście w cień - 00:00:55 10° E

14 lip -3,6 mag.
Początek - 01:32:11 16° WSW
Górowanie / kulminacja - 01:34:35 48° SSE
Koniec / wejście w cień - 01:37:48 10° E

14 lip -3,6 mag.
Początek - 03:07:47 10° W
Górowanie / kulminacja - 03:11:02 52° S
Koniec / wejście w cień - 03:14:16 10° ESE

14 lip -1,5 mag.
Początek - 23:10:36 11° ESE
Górowanie / kulminacja - 23:10:36 11° ESE
Koniec / wejście w cień - 23:10:48 10° ESE

15 lip -3,4 mag.
Początek - 00:43:19 23° SW
Górowanie / kulminacja - 00:44:56 40° SSE
Koniec / wejście w cień - 00:48:06 10° E

15 lip -3,8 mag.
Początek - 02:18:05 10° W
Górowanie / kulminacja - 02:21:21 56° S
Koniec / wejście w cień - 02:24:37 10° ESE

15 lip -3,1 mag.
Początek - 23:53:10 16° SW
Górowanie / kulminacja - 23:55:19 32° SSE
Koniec / wejście w cień - 23:58:20 10° E

16 lip -3,8 mag.
Początek - 01:28:24 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 01:31:40 56° S
Koniec / wejście w cień - 01:34:56 10° E

16 lip -3,3 mag.
Początek - 03:04:57 10° W
Górowanie / kulminacja - 03:08:05 39° SSW
Koniec / wejście w cień - 03:11:12 10° SE

16 lip -2,7 mag.
Początek - 23:02:57 10° SSW
Górowanie / kulminacja - 23:05:43 24° SSE
Koniec / wejście w cień - 23:08:29 10° E

17 lip -3,7 mag.
Początek - 00:38:43 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 00:41:59 52° S
Koniec / wejście w cień - 00:45:14 10° E

17 lip -3,6 mag.
Początek - 02:15:12 10° W
Górowanie / kulminacja - 02:18:25 47° SSW
Koniec / wejście w cień - 02:21:37 10° ESE

17 lip -2,3 mag.
Początek - 22:13:47 10° SSW
Górowanie / kulminacja - 22:16:09 18° SSE
Koniec / wejście w cień - 22:18:31 10° ESE

17 lip -3,6 mag.
Początek - 23:49:05 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 23:52:17 45° SSE
Koniec / wejście w cień - 23:55:30 10° E


Tydzień 3 (18.07 - 24.07.2019)


18 lip -3,7 mag.
Początek - 01:25:27 10° W
Górowanie / kulminacja - 01:28:43 54° S
Koniec / wejście w cień - 01:31:58 10° ESE

18 lip -2,8 mag.
Początek - 03:02:10 10° W
Górowanie / kulminacja - 03:05:00 26° SSW
Koniec / wejście w cień - 03:07:49 10° SSE

18 lip -3,3 mag.
Początek - 22:59:30 10° SW
Górowanie / kulminacja - 23:02:36 37° SSE
Koniec / wejście w cień - 23:05:44 10° E

19 lip -3,8 mag.
Początek - 00:35:43 10° W
Górowanie / kulminacja - 00:39:00 56° S
Koniec / wejście w cień - 00:42:17 10° ESE

19 lip -3,2 mag.
Początek - 02:12:19 10° W
Górowanie / kulminacja - 02:15:22 34° SSW
Koniec / wejście w cień - 02:18:24 10° SE

19 lip -2,9 mag.
Początek - 22:10:00 10° SW
Górowanie / kulminacja - 22:12:57 29° SSE
Koniec / wejście w cień - 22:15:54 10° E

19 lip -3,8 mag.
Początek - 23:45:59 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 23:49:16 55° S
Koniec / wejście w cień - 23:52:32 10° E

20 lip -3,5 mag.
Początek - 01:22:31 10° W
Górowanie / kulminacja - 01:25:42 42° SSW
Koniec / wejście w cień - 01:28:51 10° ESE

20 lip -2,2 mag.
Początek - 02:59:41 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 03:01:46 16° SW
Koniec / wejście w cień - 03:01:55 16° SSW

20 lip -3,7 mag.
Przelot z Sojuzem MS-13 na dwie godziny przed dokowaniem do ISS
Początek - 23:03:53  10° WSW
Górowanie / kulminacja - 23:07:08 52° S
Koniec / wejście w cień - 23:10:24 10° E

21 lip -3,7 mag.
Początek - 00:40:23 10° W
Górowanie / kulminacja - 00:43:36 48° SSW
Koniec / wejście w cień - 00:45:17 24° SE

21 lip -1,9 mag.
Początek - 02:17:19 10° W
Górowanie / kulminacja - 02:18:00 14° WSW
Koniec / wejście w cień - 02:18:00 14° WSW

21 lip -3,4 mag.
Początek - 22:14:39 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 22:17:52 45° SSE
Koniec / wejście w cień - 22:21:05 10° E

21 lip -3,7 mag.
Początek - 23:51:03 10° W
Górowanie / kulminacja - 23:54:20 54° S
Koniec / wejście w cień - 23:56:36 18° ESE

22 lip -2,4 mag.
Początek - 01:27:47 10° W
Górowanie / kulminacja - 01:29:22 20° WSW
Koniec / wejście w cień - 01:29:22 20° WSW

22 lip -3,7 mag.
Początek - 23:01:44 10° W
Górowanie / kulminacja - 23:05:01 57° S
Koniec / wejście w cień - 23:08:18 10° ESE

23 lip -3,2 mag.
Początek - 00:38:21 10° W
Górowanie / kulminacja - 00:41:07 33° SW
Koniec / wejście w cień - 00:41:07 33° SW

23 lip -3,6 mag.
Początek - 22:12:25 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 22:15:42 55° S
Koniec / wejście w cień - 22:18:59 10° E

23 lip -3,5 mag.
Początek - 23:48:58 10° W
Górowanie / kulminacja -  23:52:09 42° SSW
Koniec / wejście w cień - 23:53:02 34° SSE

24 lip -1,2 mag.
Początek - 01:16:56 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 01:17:05 11° WSW
Koniec / wejście w cień - 01:17:05 11° WSW

24 lip -3,6 mag.
Początek - 22:59:36 10° W
Górowanie / kulminacja - 23:02:51 50° S
Koniec / wejście w cień - 23:05:01 19° ESE


Tydzień 4 (25 - 31.07.2019)


25 lip -2,1 mag.
Początek - 00:36:28 10° W
Górowanie / kulminacja - 00:37:50 18° WSW
Koniec / wejście w cień - 00:37:50 18° WSW

25 lip -3,6 mag.
Początek - 22:10:14 10° W
Górowanie / kulminacja - 22:13:32 55° S
Koniec / wejście w cień - 22:16:48 10° ESE

25 lip -3 mag.
Początek - 23:46:56 10° W
Górowanie / kulminacja - 23:49:52 28° SSW
Koniec / wejście w cień - 23:49:53 28° SSW

26 lip -3,2 mag.
Przelot z Dragonem CRS-18 w 17 godzin przed przechwyceniem i cumowaniem
Początek - 22:57:28 10° W
Górowanie / kulminacja - 23:00:35 36° SSW
Koniec / wejście w cień - 23:01:58 24° SSE

27 lip -1,3 mag.
Początek - 00:24:19 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 00:24:40 11° WSW
Koniec / wejście w cień - 00:24:40 11° WSW

27 lip -3,4 mag.
Początek - 22:08:03 10° W
Górowanie / kulminacja - 22:11:16 45° SSW
Koniec / wejście w cień - 22:14:05 13° ESE

27 lip -2,1 mag.
Początek - 23:45:07 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 23:46:53 17° SW
Koniec / wejście w cień - 23:46:53 17° SW

28 lip -2,5 mag.
Początek - 22:55:26 10° W
Górowanie / kulminacja - 22:58:11 23° SSW
Koniec / wejście w cień - 22:59:02 21° S

29 lip -2,9 mag.
Początek - 22:05:53 10° W
Górowanie / kulminacja - 22:08:54 31° SSW
Koniec / wejście w cień - 22:11:12 14° SE

29 lip -1,3 mag.
Początek - 23:31:58 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 23:32:33 11° SW
Koniec / wejście w cień - 23:32:33 11° SW

30 lip -1,8 mag.
Początek - 22:53:50 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 22:55:36 14° SW
Koniec / wejście w cień - 22:56:13 13° SSW

31 lip -2,1 mag.
Początek - 22:03:55 10° W
Górowanie / kulminacja - 22:06:22 19° SSW
Koniec / wejście w cień - 22:08:27 12° S


Tydzień 5 (01 - 03.08.2019)


1 sie -1,6 mag.
Początek - 21:14:15 10° W
Górowanie / kulminacja - 21:17:05 29° SSW
Koniec / wejście w cień - 21:19:54 10° SE

2 sie -1,3 mag.
Początek - 22:02:59 10° SW
Górowanie / kulminacja - 22:03:40 10° SW
Koniec / wejście w cień - 22:04:20 10° SSW

3 sie -1,5 mag.
Początek - 21:12:24 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 21:14:126 18° SSW
Koniec / wejście w cień - 21:16:37 10° SSE


Podane koordynaty będą się zawsze nieznacznie różnić w zależności od dokładnej lokalizacji obserwatora i nie dotyczą jednakowo wszystkich regionów Polski - różnice te nie są jednak znaczne i ograniczają się do kilkunastu-kilkudziesięciu sekund. Bardziej natomiast uwidaczniać się będą różnice w wysokości ISS nad horyzontem rzutujące jednocześnie na jasność maksymalną Stacji w konkretnym przelocie. Wraz z bardziej południową szerokością geograficzną rosnąć o odpowiednią ilość stopni będzie elewacja ISS jednocześnie z nieco wyższą od podanych wyżej jasności (przeważnie ujemnych) wyrażonych w magnitudo. Aby ustalić czasy dla swojej lokalizacji można posiłkować się poprzez Heavens Above lub choćby wspomniane wyżej aplikacje mogące dzięki sygnałowi GPS z urządzenia mobilnego obliczyć czasy przelotów maksymalnie dokładnie na ile będzie na to pozwalała precyzja samego urządzenia.

Sortowanie podanych przelotów według: data i jasność maksymalna wyrażona w mag., godzina początku przelotu lub momentu, od którego ISS stanie się oświetlona (przy przelotach porannych), elewacja wyrażona w stopniach nad horyzontem i azymut, następnie maksimum, również z elewacją i azymutem, na końcu moment zakończenia widoczności przelotu, elewacja i azymut.


  f    t   Bądź na bieżąco z tekstami, zjawiskami astronomicznymi, alarmami zorzowymi i wszystkim co ważne dla amatora astronomii - dołącz do stałych czytelników bloga na Facebooku, obserwuj blog na Twitterze bądź zapisz się do subskrybentów kwartalnego Newslettera.

W oparciu o harmonogram lotów na łamach SpaceflightNow i koordynaty obliczone przez Heavens Above.

50 komentarzy:

 1. No to w takim razie czekamy teraz na właściwą pogodę, zarówno u nas, jak i za wielką wodą. Na pewno będę się czaił na statki obok ISS i liczę (po cichu), że uda mi się w końcu (po raz pierwszy) upolować "parkę" w którymś z przelotów. Tak jak pisze Tomek, najwięcej emocji będzie budzić polowanie na Sojuza, bo ich obserwacje w pobliżu ISS stają się obecnie, ze względu na krótki czas od startu do dokowania (nie tak jak było kiedyś), trudnym strzałem w dziesiątkę!

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy coś wiadomo więcej, tzn. o której godzinie zostanie odłączony od ISS (przy pomocy ramienia robotycznego), a o której zwolniony Cygnus NG-11 i czy będzie to na pewno 23 lipca?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic mi nie wiadomo o opóźnieniu odłączenia. W informacji na blogu NASA jednak wskazywany jest 23 lipca, ale nie wiem dokładnie czy i ile się z tego zdezaktualizowało.

   Usuń
 3. Dzięki Tomek za aktualizację. faktycznie mamy dzisiaj niebywałą okazję do obserwacji wizualnej Sojuza w pobliżu ISS. Obecnie ze względu na krótkie czasu przelotu Sojuzów załogowych od startu do dokowania, trwające tylko ok. 6 godzin. Sytuacje takie, tzn. z jednoczesnym trafieniem w kilkuminutowe okienko widoczności nad Polską ISS, będą należały do niezwykle rzadkich!

  Więc jeśli tylko dopisze pogoda warto dziś wyjść z chałupy ok. 23 (u mnie w Lublinie górowanie ISS 23:07:41) i spojrzeć w niebo na przelatującą ISS z Sojuzem w pobliżu, na dwie godziny przed dokowaniem. Mamy w zasadzie tylko "jeden strzał", choć przy następnym przelocie ISS (u mnie następne górowanie ISS 00:44:25) teoretycznie Sojuz nie powinien być jeszcze zadokowany (planowo: 00:50). Więc wygląda to wszystko bardzo ciekawie - niestety w tej chwili u mnie przelotne opady, przy częściowo zachmurzonym niebie (niby ma się na noc przejaśnić - OBY)!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tomek sprawdź aktualne efemerydy dla przelotów ISS, bo są trochę inne od tych z początku lipca, które podałeś wyżej. U mnie w Lublinie od startu do dokowania Sojuza (18:28-00:50) są obecnie trzy widoczne przeloty ISS, podaje czasy górowań:

   1/ 21:31:06
   2/ 23:07:41
   3/ 00:44:25

   Wczoraj sprawdzałem - efemerydy zgadzają się z jakimiś niewielkimi sekundami.

   Usuń
  2. Fakt, one zawsze się trochę przesuwają względem czasu publikacji, ale teraz trochę przesadziły, zakładam że przez dłuższy okres widoczności i większe wyprzedzenie publikacji. Poprawię za jakąś godzinkę jak tylko będę w domu. Pogodnego wieczoru!

   Usuń
  3. Dzisiaj 20 lipca około godziny 23:10 w Białymstoku widziałem stację ISS zmierzającą na wschód, za nią lecąca malutka gwiazdka z taką samą szybkością. Wyczytałem że był to Sojuz z 3 kosmonautami ścigający ISS aby zacumować. Widok ISS i Sojuza trwał około minuty. Pierwszy raz przypadkowo widziałem takie zjawisko.

   Usuń
 4. Dla zainteresowanych wszystko o Sojuzie MS-13 na roscosmos:

  https://www.roscosmos.ru/26108/

  OdpowiedzUsuń
 5. Wszystko w porządku. Start bez problemów: Sojuz MS-13 na orbicie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Planowe dokowanie Sojuza do ISS o 00:50 CEST.

  Widoczne przeloty ISS u mnie w Lublinie przed dokowaniem Sojuza do ISS (podaję czasy górowania):

  1/ 21:31:06 45° SSE -3,5 mag
  2/ 23:07:41 84° N -3,8 mag
  3/ 00:44:25 76° SSW -4,0 mag

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, lot idzie znakomicie i będzie się działo na niebie:-) Aura sprzyja, szykuję się do wyjścia w pole z aparatem i zaczynam ekscytować jak sto pięćdziesiąt:-)

   Usuń
 7. Jestem po pierwszym przelocie stacji z godz. 21:31. Przelot ISS dobrze widoczny, bo stacja jasna jak zwykle, ale było jeszcze zbyt widno na słabsze obiekty (Słońce raptem ok. 7° pod horyzontem), zwłaszcza, że nieliczne, drobne chmurki średniego piętra przy zamglonym, miejskim niebie nie ułatwiały zadania. Myślę, że Sojuz musiał być jeszcze daleko od ISS. Następna próba niebawem. :) Oby te upierdliwe chmurki przepadły na dobre.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lecieli i jedni i drudzy! Al emocje! Ale chmur cienkich przywiało jakiś, Sojuz słabszy niż 2 mag. Nie wiem czy coś wyszło na fotkach.

   Usuń
 8. No i po drugim przelocie z godziny 23:07 "parka" ISS + Sojuz MS-13 została ZALICZONA. Chmury u mnie zniknęły, ale zamglenie nadal się utrzymywało, co troszkę przeszkadzało i nie od razu dostrzegłem Sojuza. Dopiero przy górowaniu ISS i wysokim jej przelocie, prawie przez Zenit Sojuz jakby zajaśniał mocniej i stał się wyraźnie widoczny (chyba dzięki lepszemu kątowi odbicia promieni słonecznych) - przesuwał się po niebie jakieś 8 - 9° za stacją tym samym kursem, ale jakby lekko z lewej strony ISS. Myślę, że to był Sojuz, a nie inny satelita, bo trzymał się stacji, jak rzep psiego ogona, nie odstępując jej ani na jotę. :) Oglądałem jeszcze przez chwilę "parkę" już razem w lornetce, bo wraz z oddalaniem się w kierunku wschodnim i zjawiskiem perspektywy oba obiekty mogłem już uchwycić w 5-cio stopniowym polu widzenia lornetki. Ciekawi mnie jak będzie przy ostatnim przelocie na parę minut przed dokowaniem - pewnie lornetką 12x nie da się już obiektów rozdzielić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej sprawdź sam - pamiętam, że raz była szansa na przelot dosłownie w ostatniej sekwencji dokowania, ale pogoda chyba nikomu w Polsce wtedy nie sprzyjała i choć też się zastanawialiśmy czy da się ISS i Sojuza rozdzielić to nie dało się tego zweryfikować w praktyce. Przelot miał być zdaje się przy około 100 metrach realnego dystansu między obiektami.

   Usuń
  2. ...mimo wszystko wybieram się, żeby to sprawdzić! :) :)

   Usuń
  3. Przelot ISS u mnie wysoki (74°), na pięć i pól minuty przed połączeniem ze stacją, jeśli dokowanie przebiegnie planowo. No i wzejdzie już Księżyc, który na szczęście będzie jeszcze nisko. Pewnie i tak się skuszę. :)

   Usuń
  4. Dzisiaj 20 lipca około godziny 23:10 w Białymstoku widziałem stację ISS zmierzającą na wschód, za nią lecąca malutka gwiazdka z taką samą szybkością. Wyczytałem że był to Sojuz z 3 kosmonautami ścigający ISS aby zacumować. Widok ISS i Sojuza trwał około minuty. Pierwszy raz przypadkowo widziałem takie zjawisko.

   Usuń
  5. Tak to był Sojuz MS-13. Widzieliśmy również z Tomkiem! Gratulacje. Właśnie wybieram się na ostatni przelot ISS przed dokowaniem. Trudność jest dodatkowa, bo stacja zniknie w cieniu Ziemi na wysokości 44° (prawie niedługo po górowaniu na wysokości 76° SSW). :(

   Usuń
  6. Suchyy, a u mnie Księżyc już był nad horyzontem przy przelocie o 23:07, czerwoniutki z zazdrości i złości że nie on gra pierwsze skrzypce w tej obserwacji mimo takiej rocznicy:-) Życzę powodzenia, jestem bardzo ciekaw widoku i relacji.

   Falman, no to gratuluję! 20 lipca 2019 to dobry moment na pierwszą taką obserwację! :-)

   Ps. Transmisja z dokowania już ruszyła.

   Usuń
  7. U mnie z balkonu w Białymstoku widać bardzo dobrze Jowisza. Przez lornetkę widać jego księżyce, takie kropki jak mak. Trudno utrzymać obraz stabilnie, ale można zobaczyć księżyce.

   Usuń
  8. W tej chwili widzę Saturna. Niestety jest to gwiazdka dużo mniejsza od Jowisza niczym nie wyróżnająca się na tle nieba.

   Usuń
  9. O godzinie 00:43 21 lipca nadleciała ISS dobrze widoczna. Sojuza już gołym okiem nie było widać, był pewnie bardzo blisko ISS.

   Usuń
 9. No, niestety u mnie również obserwacje Sojuza, tuż przed połączeniem z ISS, zakończone totalną klapą. Nic dziwnego, bo porwałem się z motyką na Słońce, czyli z lornetką marnej klasy (fatalnie skolimowana, mającą problemy z ostrzeniem) i obsługiwaną z niestabilnej ręki (żeby chociaż żurawia mieć). Przez moment nawet (naprawdę krótką chwilę) wydawało mi się, że coś dostrzegam, bardzo blisko ISS (jakiś ułamek odległości epsilonów Lutni). Obiekt bardzo słaby (na granicy postrzegania zerkaniem) równolegle poruszający się ze stacją z lewej strony, kiedy ISS nadlatywała na mnie z zachodu, ale pewnie to było tylko złudzenie, nic więcej!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miejskie zamglone niebo + latarnie, a do tego marna lornetka, to i tak dzisiaj sporo widziałem: pierwszy raz "gościa" zmierzającego do ISS! :))

   Usuń
  2. I dlatego tak czy siak należy się z tej obserwacji cieszyć! Gratuluję pierwszej obserwacji ISS ze statkiem towarzyszącym! Moment do tego upragnionego sukcesu chyba najlepszy jaki mógł się trafić - dokładne półwiecze od małego kroku człowieka na Księżycu!

   Usuń
 10. Tomek, oglądałem transmisję z lądowania na Srebrnym Globie osobiście jako 13-letni podrostek, na owalnym ekranie czarno-białego telewizora Wawel II. Z punktu widzenia młodego chłopaka transmisja się dłużyła, obrazy były niewyraźne, ale pamiętam niezwykłą, podniosłą atmosferę i uśmiechnięte twarze rodziców, a przecież nie byli jakimiś fanami dopiero raczkujących badań kosmicznych, tylko ciężko pracującymi obywatelami PRL-u, w tamtych trudnych, siermiężnych czasach. Dopiero teraz, z perspektywy lat, jestem w stanie to zrozumieć - na krótka chwilę poczuli się prawdziwymi, dumnymi mieszkańcami Ziemi, mimo Zimnej Wojny, Żelaznej Kurtyny, chociaż przez moment świat nie stał na głowie!

  OdpowiedzUsuń
 11. Chyba konieczna następna aktualizacja. Po dyskusji na forum.astronauta.net dowiedziałem się, że odłączenie Cygnusa NG-11 zostało przesunięte (cytuję ze źródła 2, do którego link dostałem od usera: mss):

  July 27 TBD / 16:20 - Cygnus (NG-11) unberthing (from Unity nadir) and releasing by SSRMS

  źródło 1
  źródło 2

  Czas UTC, więc wg. naszego czasu letniego (CEST) odłączenie Cygnusa od ISS ma po opóźnieniu nastąpić: 27 lipca (sobota) o godz. 18:20, czyli uwolnionego Cygnusa będzie można najpewniej (o ile nic się nie zmieni) zaobserwować w pobliżu stacji, w sobotę przy jedynym u mnie (praktycznie), widocznym wieczorem przelocie ISS (górowania: ok. 22:12 69° SSW), czyli ok. cztery godz. po odłączeniu. Niestety, aktualny okres widoczności ISS nad Polską, dobiega niebawem końca, stąd coraz mniej przelotów, krótkich i niskich. ISS wróci na wieczorne niebo nad Polską we wrześniu.

  Pozdrawiam wszystkich zapalonych obserwatorów ISS. ;)
  Jurek vel suchyy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po przesunięciu misji Dragona CRS-18 z jego obserwacjami też nie będzie aktualnie lepiej. Po analizie efemeryd dla ISS (na koniec aktualnego okresu), czyli dobrze widocznych, wysokich i długich przelotów mamy tylko jeden strzał (przynajmniej u mnie w Lublinie - czas górowania):

   25 lipca, godz. ok. 22:14 88° NNE -3,8 mag.

   Niestety Dragon, jak sądzę (po doświadczeniach z obserwacji Sojuza MS-13) pewnie będzie jeszcze daleko od ISS. Porannych (widocznych) przelotów ISS z 26 lipca nie ma, a przy pierwszym wieczornym, Dragon będzie już zadokowany (co nastąpi przed południem tego dnia).

   Więc jak widać, z fajnie zapowiadającej się kumulacji misji ze statkami w pobliżu ISS, zrobiła się totalna "lipa", a Tomek (hawkeye) mnie ostrzegał! ;) Teraz przynajmniej mam już udowodnione, że tylko podatki są pewne, a nie terminy misji kosmicznych! :) :)

   Usuń
  2. Tekst zaktualizowany. Mam nadzieję, że jeszcze chociaż na jednego bonusa w tym okresie się załapiemy. Chyba "z dwojga fajnego" wolałbym już Cygnusa, z uwagi na przelot krócej po odłączeniu niż Dragona na jednak wciąż 12 godzin przed cumowaniem...

   Usuń
 12. Tomek, jak możesz to popraw w ostatniej aktualizacji godz. przechwycenia i przyłączenia Dragona. Cytuję za źródłem:

  NET July 21 24 22:24 - Dragon (SpX-18) launch [IDA-3 in trunk]
  NET July 23 26 11:00 / ~13:30 - Dragon (SpX-18) capture and berthing (to Harmony nadir) by SSRMS

  ...chodzi o czas UTC, więc wg. naszego CEST przechwycenie Dragona przez SSRMS nastąpi o 13:00, a przyłączenie ~15:30

  O tych samych godzinach będzie można zobaczyć na żywo transmisje na NASA TV. Szczególnie start Falcona 9 jest powalający, a zwłaszcza samoczynny powrót pierwszego członu rakiety i jego automatyczne lądowanie na słupie ognia z silników (na platformie: JSTL), niczym z filmów S-F. Science Fiction w dobrym wydaniu materializuje się na naszych oczach. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poprawione na CEST. Te godziny co prawda najczęściej są mocno orientacyjne i zawsze występuje jakieś przesunięcie, dość często na plus jeśli lot idzie jak po maśle. Szkoda też, że takie godziny są bez znaczenia dla nas z perspektywy szans złapania Dragona naprawdę
   krótko przed przechwyceniem, pamiętam że jednego razu złapanie Smoka miało nastąpić już po zachodzie Słońca i co tu dużo ukrywać emocji było znacznie więcej... No ale zawsze lepsze te 12 godzin przed dokowaniem, niż nic :-)

   Usuń
  2. Też będę próbował zobaczyć jutro wieczorem Dragona na niebie, ale po doświadczeniach z Sojuzem, czuję, że będzie trudno go wyłuskać na miejskim niebie w dużej jeszcze odległości za ISS. :( Natomiast dzisiaj (noo, raczej jutro, bo już po północy) na pewno obejrzę transmisję na żywo ze startu Falcona 9 z Dragonem CRS-18. Z tego co piszą pierwszy stopień Falcona ma tym razem lądować nie na barce OCISLY, tylko na Cape Canaveral (Zone 1).

   Usuń
 13. Konferencja przed startem Dragona CRS-18 do obejrzenia: TUTAJ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy 30% szansach na dobrą pogodę cienko to widzę, jutro ta sama prognoza. Może jakoś się wstrzelą...

   Usuń
  2. Noo, cóż najwyżej pozostanie nam ;) pooglądanie na mapach Google (najlepiej w powiększeniach ze szczegółami w 3D i oblookaniem ze wszystkich stron).

   1/ Stanowisko startowe nr 40, skąd startują Falcony 9 na Cape Canaveral Air Force Station: LINK

   2/ Tamże stanowisko lądowania pierwszego członu Falcona 9 Zone 1 (LZ1 i 2): LINK

   Usuń
  3. ... no i LINK do fajnej stronki, gdzie jako substytut (Ktoś zna smak wyrobu czekoladopodobnego z czasów PRL-u? :) :) ) można pooglądać świetne foty i amatorskie filmiki z wcześniejszych startów różnych rakiet. ;)

   Usuń
 14. Przypominam - transmisja na żywo ze startu Falcona 9 z Dragonem CRS-18, również na YT: TUTAJ (już można posłuchać muzyczki ;) ), za niespełna 1/2 godziny. Jak ktoś ma czas posiedzieć trochę po północy, to polecam. Tak jak pisałem wcześniej, szczególnie powrotne, automatyczne lądowanie pierwszego stopnia jest fantastyczne! Tyle się człowiek naczytał w młodości powieści s-f (chociażby naszego Lema), naoglądał filmów, gdzie właśnie statki tak lądują. Teraz mamy to w realu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na NASA TV już rozpoczęli relację.

   Usuń
  2. Start odwołany z powodu deszczu, kolejna próba z początkiem piątku. No więc Dragon wypadł nam z bonusów, no i być może to samo będzie z Cygnusem, bo chyba nie będą go odłączać tuż przed dokowaniem Dragona? :(

   Usuń
  3. Nie wiem co zrobią, choć wiem że bywały już sytuacje, że w krótkim czasie dochodziło, jeśli mnie pamięć nie myli 1-2 doby, do odcumowania jednego statku i dokowania drugiego. Nie mogę wygrzebać w pamięci o jakie loty chodziło, ale na bank działo się coś takiego. Możliwości mają, ale niekoniecznie muszą chcieć się spieszyć.

   Usuń
 15. Za chwilę początek transmisji na żywo z kolejnej próby startu Falcona 9 z Dragonem CRS-18 na NASA TV. Może tym razem pogoda pozwoli na start?

  OdpowiedzUsuń
 16. Start OK! Misja CRS-18 w toku, transmisja z przyłączenia Dragona do ISS o 16 w sobotę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciut wcześniej, o ile tylko pójdzie bez niespodzianek. O 16:00 powinno już dojść do przechwycenia, transmisja zaś ruszyć ma około 14:30.

   Usuń
 17. No i wczorajsze, wieczorne obserwacje Dragona ścigającego ISS zaliczone z SUKCESEM! Pewnie Tomek zrobi, jakąś ciekawą relację z fokami, to sobie jeszcze pokomentujemy (już w temacie).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ... z fotkami, rzecz jasna, a nie fokami. :) :) :) (szkoda, że nie można poprawić tego, co się bzdetnie napisało).

   Usuń

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"