środa, 3 lipca 2019

Widoczność ISS (lipiec - sierpień 2019): przeloty w białe noce (2/2)

Przed nami drugi i ostatni okres widoczności Międzynarodowej Stacji Kosmicznej podczas sezonu białych nocy. Największa częstotliwość przelotów, najdłuższy czas ich conocnej widoczności, najefektowniejsze jasności ISS w trakcie przelotów i rozpiętość momentów występowania przelotów od godzin poranne przez całonocne aż do wieczornych to jednak nie wszystko, co będzie odróżniał ten finałowy epizod ze stacją ISS przed powrotem nocy astronomicznych. O ile bowiem wszystko ułoży się zgodnie z zaplanowanym harmonogramem lotów kosmicznych, cztery misje statków na Międzynarodową Stację Kosmiczną mają szanse pokryć się z okresem widoczności przelotów, z czego aż trzy ze statków możemy mieć potencjalną szansę dostrzec w swobodnym locie przed / po dokowaniu do ISS. Pora na szczegóły dla ostatniego tak rozbudowanego i widowiskowego okresu dostrzegalnych przelotów ISS w 2019 roku.

Skąd tak odmienne cechy tego okresu widoczności?

Nieustanna bliskość Słońca pod horyzontem z perspektywy Polski i brak nocy astronomicznych, podczas których centrum tarczy Dziennej Gwiazdy skrywa się minimum 18 stopni pod horyzont, sprawia, że sztuczne obiekty orbitujące nad Ziemią i przelatujące nad Polską, znacznie częściej i dłużej bywają w zasięgu promieni słonecznych. Momentami, obserwując niebo w pogodną noc z dala od miejskich świateł, nawet tylko w kilka minut można odnieść słuszne wrażenie, że nad głowami nieustannie orbituje tyle widocznych satelitów, że niebawem zaczną się tam robić korki! No - może to niebawem jest na wyrost, nie mniej osoby które co rusz wyłapują satelity w czasie nocnych obserwacji z pewnością wiedzą jak dużą niekiedy liczbę sztucznych obiektów można dostrzec w niedługim czasie.

Z jednej strony wspomniana ciągła bliskość Słońca pod horyzontem prowadzi do wzrostu częstotliwości obserwowanych przelotów rozmaitych satelitów z Międzynarodową Stacją Kosmiczną na czele, z drugiej skutkuje dłuższym czasem widoczności przelotów i wzrostem ich widowiskowości przez jeszcze pełniejsze oświetlanie obiektu przez Słońce.

Właśnie z tego powodu, w każdym roku dwa okresy widoczności ISS stają się dla nas obserwatorów szczególnie cenne i uwielbiane - te podczas sezonu białych nocy, przy czym pierwszy z nich jest już za nami. Stacja kosmiczna jest wówczas w białe noce oświetlania podczas znacznie większej liczby swoich przelotów nad Polską, a w kilku tygodniach bliskich przesileniu letniemu właściwie prawie podczas każdorazowej obecności nad naszym krajem, co objawia się najszerszym jaki tylko może wystąpić zakresem godzin poszczególnych przelotów - od pierwszych godzin po skryciu się Słońca pod horyzont po ostatnie etapy świtu. I choć przesilenie letnie oddala się już powoli w przeszłość, zasada widoczności ISS pozostanie ta sama jak podczas wiosennej części przelotów w białe noce: początkowo dominują godziny poranne, jako, że strefa widocznych przelotów, rozpatrując to globalnie, zawsze posuwa się ze wschodu na zachód; im bliżej połowy okresu widoczności tym bardziej godziny obserwacji przelotów zaczynają się mieszać - wieczorne z porannymi plus takimi nawet w środku nocy (bo nawet wtedy Słońce jest wciąż niedaleko pod horyzontem), by w końcu dominujące stały się godziny wieczorne zwiastujące finał okresu widoczności.

Poza wzrostem częstotliwości przelotów dostrzegalnych z perspektywy Polski największa w roku staje się także ich widowiskowość. Stacja przelatując nad naszym krajem zawsze znajduje się bliżej Dziennej Gwiazdy w porównaniu do innych okresów widoczności podczas nocy astronomicznych, oświetlana jest więc możliwie pełnie przynosząc nam najjaśniejsze w roku przeloty. Podczas rozpoczynającego się okresu widoczności Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ukaże się polskim obserwatorom ponad... 60 razy (!) osiągając bardzo często jasność powyżej -3,5 mag., po maksymalną możliwą -3,9 do -4,0 mag. Wraz ze zbliżaniem się ku połowie okresu widoczności wzrośnie częstotliwość dobowa przelotów, które powtarzać się będą nawet 5 razy w ciągu jednej doby. Okres dostrzegalnych przelotów rozciągnie się na cały miesiąc.

Jak zwykle przypomnę, zwłaszcza dla osób stawiających pierwsze kroki w tym temacie:
podczas pierwszych w tym okresie przelotów występujących o godzinach porannych ISS przeważnie zaczyna się ukazywać dopiero na niebie wschodnim lub południowym (przemieszczając się niezmiennie na wschód) i z każdą chwilą przelotu zmniejszając elewację i pozostając w zasięgu nawet po sam wschodni bądź południowo-wschodni horyzont - jako, że w tych przelotach widzieć ją będziemy podczas wchodzenia w strefę dnia orbitalnego nie będzie ona gasnąć nad wschodem tak, jak podczas przelotów wieczornych;
z kolei podczas przelotów dostrzegalnych podczas widoczności "mieszanej" w połowie nocy jak i przelotów wieczornych wypatrywanie ISS rozpoczynamy tradycyjnie od nieba zachodniego lub południowo-zachodniego, na którym ISS zacznie się ukazywać nabierając z każdą chwilą jasności i wysokości nad horyzontem;
zaś podczas przelotów wieczornych ISS wlatując nad Polskę znajduje się już w strefie dnia orbitalnego przebywając w zasięgu promieni słonecznych, zatem przy bezchmurnej pogodzie i dobrej przejrzystości powietrza może się ona uwidaczniać przy niższych od 10 stopni elewacjach nad zachodnim horyzontem (zatem nieco szybciej od podanych niżej czasów), ale z uwagi na niską wówczas jeszcze jasność, na ogół słabszą przejrzystość atmosfery i znikomą prędkość kątową względem obserwatora jej ujrzenie bywa w takich chwilach zdecydowanie trudniejsze.

Pod względem dodatkowych atrakcji także ten okres widoczności ISS zapowiada się ze wspaniałymi dla obserwatorów gratisami. Przede wszystkim we wtorek 16 lipca podczas częściowego zaćmienia Księżyca wystąpi jasny i widoczny aż po interesujące nas niebo południowo-wschodnie przelot ISS - obserwacja z Polski będzie możliwa w zaledwie kilkanaście minut przed fazą maksymalną zaćmienia, gdy Księżyc już w znacznym stopniu będzie przebywał w strefie cienia. ISS mknąc ku horyzontowi z jasnością około -2,7 mag. przetnie tę samą stronę firmamentu, na której ujrzymy osnutą ziemskim cieniem tarczę Srebrnego Globu i położonego około 10 stopni dalej na południe Saturna w dokładnie tydzień po osiągnięciu jego tegorocznej opozycji.

Z kolei spragnionym dodatkowych emocji za sprawą możliwości ujrzenia statków - tak załogowych jak i zaopatrzeniowych nieopodal ISS, poświęcam ten i kolejne akapity. 20 lipca o godz. 18:28 CEST planowany jest start rosyjskiego statku załogowego Sojuz MS-13, z nową trzyosobową stałą załogą dla ISS, która spędzi na orbicie kilka następnych miesięcy. Podejście Sojuza MS-13 do ISS wystąpi w trybie około 6-godzinnym, z dokowaniem planowanym wstępnie na godz. 00:50 CEST (w noc z 20 na 21 lipca, a więc niespełna 6,5 godziny po wystrzeleniu z Baikonuru w Kazachstanie). O ile plan taki zostałby zrealizowany rodziłoby to dla Polski szansę na obserwacje Sojuza z trójką kosmonautów na pokładzie podczas równoczesnego przelotu z ISS około godz. 23:00 CEST, na mniej niż dwie godziny przed dokowaniem. Widowiskowość potencjalnie wynikająca z takiego szybkiego trybu podejścia do ISS to ta pozytywna strona medalu, ale tę trudniejszą do przełknięcia jest fakt, że będzie nam dana tylko jedna szansa na ujrzenie przelotu, zakładając że po pomyślnym starcie i z dokowaniem nie będzie komplikacji. Emocji będzie więc natrzęsienie, bo widok niesamowity, a i szansa na jego złapanie zaledwie jedna. Smaczku do obserwacji doda fakt, że będzie to dokładnie dzień 50. rocznicy lądowania Apollo 11 na Srebrnym Globie. Niczym więc nie różniąc się od Neila Armstronga i Buzza Aldrina w tym kontekście - my także będziemy mieć tylko jedno podejście do sukcesu!

Nie zwalniając tempa, następnej nocy z 21 na 22 lipca o godz. 01:35 CEST wystartować powinien Falcon 9, który ma wprowadzić na orbitę zaopatrzeniową misę CRS-18 realizowaną przez należący do SpaceX statek kosmiczny Dragon. 23 lipca o godz. 13:00 CEST ma nastąpić przechwycenie i przyłączenie Dragona do ISS, zatem o poranku 22 lipca oraz w noc z 22 na 23 lipca w czasie zbliżonym do przelotów Stacji i tę samą niemal trajektorią na tle gwiazd pojawi się szansa na widoczność zmierzającego ku ISS Dragona.

Z kolei następny dzień 23 lipca to planowany termin odcumowania transportowego statku kosmicznego Cygnus NG-11, połączonego z ISS od kwietnia br., który zostanie wprowadzony do atmosfery dopiero w grudniu. Po odcumowaniu będzie towarzyszyć ISS przez resztę tego okresu widoczności, wprawdzie przy nieustannie rosnącej odległości i różnicy czasu przelotów, ale przez co najmniej kilka wieczorów po oddokowaniu będzie on niewątpliwie bliską względem ISS atrakcją dla obserwatorów.

We wstępie wstępie wspominałem o czterech misjach - tę ostatnią jest planowany 31 lipca start rakiety Sojuz z zaopatrzeniowym statkiem rosyjskim Progress MS-12. Niestety najprawdopodobniej ta atrakcja nie wpisze się w obserwacyjny ton wyżej wspomnianych trzech misji, jako że wystrzelenie Progressa ma nastąpić o godz. 14:10 CEST, a dokowanie do ISS już 3,5 godziny później, przy wciąż wysokiej pozycji Słońca na polskim niebie. Nie mniej trzy potencjalne gratisy - Sojuz MS-13, Dragon (CRS-18) i Cygnus (NG-11) to i tak rzadko spotykana kumulacja w jednym tylko okresie widoczności ISS, dlatego nawet jeśli Progress MS-12 nam umknie zdążając do ISS w godzinach dziennych, to emocji związanych z obserwacją obiektów towarzyszących Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z pewnością nam nie zabraknie. Pamiętajmy jednak, że są to gratisy opcjonalne - harmonogram lotów kosmicznych bywa uzależniony od wielu elementów zmiennych i losowych - aura, kwestie techniczne etc. i niewykluczone, że jakaś część misji napotka na opóźnienia wychodząc poza okres dostrzegalnych przelotów ISS nad Polską. O postępie przygotowań co do wspomnianych lotów będę wspominać w aktualizacjach tego tekstu tradycyjnym już tutaj sposobem oraz przez powiadomienia na  fejsbukowym profilu bloga i ćwierkając na  Twitterze.


Posiadacze telefonów z Androidem mogą się wspomóc w obserwacjach recenzowanymi dawniej na blogu aplikacjami ISS Detector tudzież bardziej rozbudowanym Heavens Above. Poniżej orientacyjny harmonogram dostrzegalnych przelotów z Pomorza; wszystkie godziny podane są według strefy CEST (czas środkowoeuropejski letni) obowiązujący aktualnie w Polsce.

Przeloty ISS widoczne z Polski: lipiec - sierpień 2019

Możesz przejść od razu do:
- Tydzień 1 (04 - 10.07.2019),
- Tydzień 2 (11 - 17.07.2019),
- Tydzień 3 (18 - 24.07.2019),
- Tydzień 4 (25 - 31.07.2019),
- Tydzień 5 (01 - 03.08.2019).


Tydzień 1 (04 - 10.07.2019)


4 lip -1,5 mag.
Początek - 03:23:29 10° S
Górowanie / kulminacja - 03:25:18 14° SE
Koniec / wejście w cień - 03:27:08 10° ESE

5 lip -1,1 mag.
Początek - 04:08:52 10° SW
Górowanie / kulminacja - 04:11:51 31° SSE
Koniec / wejście w cień - 04:14:50 10° E

6 lip -2,3 mag.
Początek - 03:19:38 10° SSW
Górowanie / kulminacja - 03:22:22 24° SSE
Koniec / wejście w cień - 03:25:07 10° E

7 lip -2 mag.
Początek - 02:31:26 14° S
Górowanie / kulminacja - 02:32:56 18° SSE
Koniec / wejście w cień - 02:35:15 10° ESE

8 lip -1,6 mag.
Początek - 01:43:24 13° SE
Górowanie / kulminacja - 01:43:31 13° SE
Koniec / wejście w cień - 01:45:02 10° ESE

8 lip -3 mag.
Początek - 03:16:26 10° SW
Górowanie / kulminacja - 03:19:31 37° SSE
Koniec / wejście w cień - 03:22:37 10° E

9 lip -2,7 mag.
Początek - 02:28:08 17° SSW
Górowanie / kulminacja - 02:29:59 29° SSE
Koniec / wejście w cień - 02:32:55 10° E

10 lip -2,4 mag.
Początek - 01:39:59 21° SSE
Górowanie / kulminacja - 01:40:29 22° SSE
Koniec / wejście w cień - 01:43:07 10° E

10 lip -3,5 mag.
Początek - 03:13:28 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 03:16:43 50° S
Koniec / wejście w cień - 03:19:56 10° E


Tydzień 2 (11 - 17.07.2019)


11 lip -1,8 mag.
Początek - 00:51:47 15° SE
Górowanie / kulminacja - 00:51:47 15° SE
Koniec / wejście w cień - 00:53:08 10° ESE

11 lip -3,4 mag.
Początek - 02:24:35 15° SW
Górowanie / kulminacja - 02:27:06 42° SSE
Koniec / wejście w cień - 02:30:16 10° E

12 lip -3,1 mag.
Początek - 01:36:19 25° SSW
Górowanie / kulminacja - 01:37:31 34° SSE
Koniec / wejście w cień - 01:40:34 10° E

12 lip -3,7 mag.
Początek - 03:10:37 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 03:13:53 56° S
Koniec / wejście w cień - 03:17:09 10° E

13 lip -2,8 mag.
Początek - 00:47:58 27° SSE
Górowanie / kulminacja - 00:47:58 27° SSE
Koniec / wejście w cień - 00:50:48 10° E

13 lip -3,7 mag.
Początek - 02:20:59 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 02:24:14 54° S
Koniec / wejście w cień - 02:27:29 10° E

13 lip -2 mag.
Początek - 23:59:26 17° ESE
Górowanie / kulminacja - 23:59:26 17° ESE
Koniec / wejście w cień - 00:00:55 10° E

14 lip -3,6 mag.
Początek - 01:32:11 16° WSW
Górowanie / kulminacja - 01:34:35 48° SSE
Koniec / wejście w cień - 01:37:48 10° E

14 lip -3,6 mag.
Początek - 03:07:47 10° W
Górowanie / kulminacja - 03:11:02 52° S
Koniec / wejście w cień - 03:14:16 10° ESE

14 lip -1,5 mag.
Początek - 23:10:36 11° ESE
Górowanie / kulminacja - 23:10:36 11° ESE
Koniec / wejście w cień - 23:10:48 10° ESE

15 lip -3,4 mag.
Początek - 00:43:19 23° SW
Górowanie / kulminacja - 00:44:56 40° SSE
Koniec / wejście w cień - 00:48:06 10° E

15 lip -3,8 mag.
Początek - 02:18:05 10° W
Górowanie / kulminacja - 02:21:21 56° S
Koniec / wejście w cień - 02:24:37 10° ESE

15 lip -3,1 mag.
Początek - 23:53:10 16° SW
Górowanie / kulminacja - 23:55:19 32° SSE
Koniec / wejście w cień - 23:58:20 10° E

16 lip -3,8 mag.
Początek - 01:28:24 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 01:31:40 56° S
Koniec / wejście w cień - 01:34:56 10° E

16 lip -3,3 mag.
Początek - 03:04:57 10° W
Górowanie / kulminacja - 03:08:05 39° SSW
Koniec / wejście w cień - 03:11:12 10° SE

16 lip -2,7 mag.
Początek - 23:02:57 10° SSW
Górowanie / kulminacja - 23:05:43 24° SSE
Koniec / wejście w cień - 23:08:29 10° E

17 lip -3,7 mag.
Początek - 00:38:43 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 00:41:59 52° S
Koniec / wejście w cień - 00:45:14 10° E

17 lip -3,6 mag.
Początek - 02:15:12 10° W
Górowanie / kulminacja - 02:18:25 47° SSW
Koniec / wejście w cień - 02:21:37 10° ESE

17 lip -2,3 mag.
Początek - 22:13:47 10° SSW
Górowanie / kulminacja - 22:16:09 18° SSE
Koniec / wejście w cień - 22:18:31 10° ESE

17 lip -3,6 mag.
Początek - 23:49:05 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 23:52:17 45° SSE
Koniec / wejście w cień - 23:55:30 10° E


Tydzień 3 (18.07 - 24.07.2019)


18 lip -3,7 mag.
Początek - 01:25:27 10° W
Górowanie / kulminacja - 01:28:43 54° S
Koniec / wejście w cień - 01:31:58 10° ESE

18 lip -2,8 mag.
Początek - 03:02:10 10° W
Górowanie / kulminacja - 03:05:00 26° SSW
Koniec / wejście w cień - 03:07:49 10° SSE

18 lip -3,3 mag.
Początek - 22:59:30 10° SW
Górowanie / kulminacja - 23:02:36 37° SSE
Koniec / wejście w cień - 23:05:44 10° E

19 lip -3,8 mag.
Początek - 00:35:43 10° W
Górowanie / kulminacja - 00:39:00 56° S
Koniec / wejście w cień - 00:42:17 10° ESE

19 lip -3,2 mag.
Początek - 02:12:19 10° W
Górowanie / kulminacja - 02:15:22 34° SSW
Koniec / wejście w cień - 02:18:24 10° SE

19 lip -2,9 mag.
Początek - 22:10:00 10° SW
Górowanie / kulminacja - 22:12:57 29° SSE
Koniec / wejście w cień - 22:15:54 10° E

19 lip -3,8 mag.
Początek - 23:45:59 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 23:49:16 55° S
Koniec / wejście w cień - 23:52:32 10° E

20 lip -3,5 mag.
Początek - 01:22:31 10° W
Górowanie / kulminacja - 01:25:42 42° SSW
Koniec / wejście w cień - 01:28:51 10° ESE

20 lip -2,2 mag.
Początek - 02:59:41 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 03:01:46 16° SW
Koniec / wejście w cień - 03:01:55 16° SSW

20 lip -3,6 mag.
Początek - 22:56:17 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 22:59:32 50° S
Koniec / wejście w cień - 23:02:47 10° E

21 lip -3,7 mag.
Początek - 00:32:44 10° W
Górowanie / kulminacja - 00:35:58 50° S
Koniec / wejście w cień - 00:37:53 21° ESE

21 lip -1,9 mag.
Początek - 02:09:34 10° W
Górowanie / kulminacja - 02:10:35 16° WSW
Koniec / wejście w cień - 02:10:35 16° WSW

21 lip -3,4 mag.
Początek - 22:06:36 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 22:09:48 43° SSE
Koniec / wejście w cień - 22:12:59 10° E

21 lip -3,7 mag.
Początek - 23:42:56 10° W
Górowanie / kulminacja - 23:46:14 55° S
Koniec / wejście w cień - 23:48:47 15° ESE

22 lip -2,4 mag.
Początek - 01:19:36 10° W
Górowanie / kulminacja - 01:21:31 24° WSW
Koniec / wejście w cień - 01:21:31 24° WSW

22 lip -3,7 mag.
Początek - 22:53:10 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 22:56:28 57° S
Koniec / wejście w cień - 22:59:45 10° E

23 lip -3,2 mag.
Początek - 00:29:44 10° W
Górowanie / kulminacja - 00:32:50 37° SSW
Koniec / wejście w cień - 00:32:50 37° SSW

23 lip -3,6 mag.
Początek - 22:03:24 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 22:06:41 54° S
Koniec / wejście w cień - 22:09:57 10° E

23 lip -3,5 mag.
Początek - 23:39:54 10° W
Górowanie / kulminacja - 23:43:07 45° SSW
Koniec / wejście w cień - 23:44:18 30° SE

24 lip -1,2 mag.
Początek - 01:16:56 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 01:17:05 11° WSW
Koniec / wejście w cień - 01:17:05 11° WSW

24 lip -3,6 mag.
Początek - 22:50:05 10° W
Górowanie / kulminacja - 22:53:21 52° S
Koniec / wejście w cień - 22:55:52 15° ESE


Tydzień 4 (25 - 31.07.2019)


25 lip -2,1 mag.
Początek - 00:26:50 10° W
Górowanie / kulminacja - 00:28:38 21° SW
Koniec / wejście w cień - 00:28:38 21° SW

25 lip -3,6 mag.
Początek - 22:00:15 10° W
Górowanie / kulminacja - 22:03:33 56° S
Koniec / wejście w cień - 22:06:50 10° ESE

25 lip -3 mag.
Początek - 23:36:53 10° W
Górowanie / kulminacja - 23:39:53 31° SSW
Koniec / wejście w cień - 23:40:15 30° S

26 lip -3,2 mag.
Początek - 22:46:59 10° W
Górowanie / kulminacja - 22:50:08 39° SSW
Koniec / wejście w cień - 22:51:53 21° SE

27 lip -1,3 mag.
Początek - 00:24:19 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 00:24:40 11° WSW
Koniec / wejście w cień - 00:24:40 11° WSW

27 lip -3,4 mag.
Początek - 21:57:07 10° W
Górowanie / kulminacja - 22:00:21 48° SSW
Koniec / wejście w cień - 22:03:34 10° ESE

27 lip -2,1 mag.
Początek - 23:34:01 10° W
Górowanie / kulminacja - 23:36:21 20° SW
Koniec / wejście w cień - 23:36:21 20° SW

28 lip -2,5 mag.
Początek - 22:43:57 10° W
Górowanie / kulminacja - 22:46:48 26° SSW
Koniec / wejście w cień - 22:48:03 21° S

29 lip -2,9 mag.
Początek - 21:53:58 10° W
Górowanie / kulminacja - 21:57:03 34° SSW
Koniec / wejście w cień - 21:59:46 12° SE

29 lip -1,3 mag.
Początek - 23:31:58 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 23:32:33 11° SW
Koniec / wejście w cień - 23:32:33 11° SW

30 lip -1,8 mag.
Początek - 22:41:11 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 22:43:19 16° SW
Koniec / wejście w cień - 22:44:19 14° SSW

31 lip -2,1 mag.
Początek - 21:50:57 10° W
Górowanie / kulminacja - 21:53:36 22° SSW
Koniec / wejście w cień - 21:56:06 11° SSE


Tydzień 5 (01 - 03.08.2019)


1 sie -1,6 mag.
Początek - 21:00:52 10° W
Górowanie / kulminacja - 21:03:50 29° SSW
Koniec / wejście w cień - 21:06:46 10° SE

2 sie -1,3 mag.
Początek - 21:48:26 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 21:50:00 13° SW
Koniec / wejście w cień - 21:51:33 10° S

3 sie -1,5 mag.
Początek - 20:57:55 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 21:00:17 18° SSW
Koniec / wejście w cień - 21:02:38 10° SSE


Podane koordynaty będą się zawsze nieznacznie różnić w zależności od dokładnej lokalizacji obserwatora i nie dotyczą jednakowo wszystkich regionów Polski - różnice te nie są jednak znaczne i ograniczają się do kilkunastu-kilkudziesięciu sekund. Bardziej natomiast uwidaczniać się będą różnice w wysokości ISS nad horyzontem rzutujące jednocześnie na jasność maksymalną Stacji w konkretnym przelocie. Wraz z bardziej południową szerokością geograficzną rosnąć o odpowiednią ilość stopni będzie elewacja ISS jednocześnie z nieco wyższą od podanych wyżej jasności (przeważnie ujemnych) wyrażonych w magnitudo. Aby ustalić czasy dla swojej lokalizacji można posiłkować się poprzez Heavens Above lub choćby wspomniane wyżej aplikacje mogące dzięki sygnałowi GPS z urządzenia mobilnego obliczyć czasy przelotów maksymalnie dokładnie na ile będzie na to pozwalała precyzja samego urządzenia.

Sortowanie podanych przelotów według: data i jasność maksymalna wyrażona w mag., godzina początku przelotu lub momentu, od którego ISS stanie się oświetlona (przy przelotach porannych), elewacja wyrażona w stopniach nad horyzontem i azymut, następnie maksimum, również z elewacją i azymutem, na końcu moment zakończenia widoczności przelotu, elewacja i azymut.


  f    t   Bądź na bieżąco z tekstami, zjawiskami astronomicznymi, alarmami zorzowymi i wszystkim co ważne dla amatora astronomii - dołącz do stałych czytelników bloga na Facebooku, obserwuj blog na Twitterze bądź zapisz się do subskrybentów kwartalnego Newslettera.

W oparciu o harmonogram lotów na łamach SpaceflightNow i koordynaty obliczone przez Heavens Above.

2 komentarze:

  1. No to w takim razie czekamy teraz na właściwą pogodę, zarówno u nas, jak i za wielką wodą. Na pewno będę się czaił na statki obok ISS i liczę (po cichu), że uda mi się w końcu (po raz pierwszy) upolować "parkę" w którymś z przelotów. Tak jak pisze Tomek, najwięcej emocji będzie budzić polowanie na Sojuza, bo ich obserwacje w pobliżu ISS stają się obecnie, ze względu na krótki czas od startu do dokowania (nie tak jak było kiedyś), trudnym strzałem w dziesiątkę!

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy coś wiadomo więcej, tzn. o której godzinie zostanie odłączony od ISS (przy pomocy ramienia robotycznego), a o której zwolniony Cygnus NG-11 i czy będzie to na pewno 23 lipca?

    OdpowiedzUsuń

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"