piątek, 1 maja 2020

Widoczność ISS (maj 2020): przeloty w białe noce (1/2)

Po raz pierwszy od blisko dziewięciu miesięcy rozpoczynamy specyficzny okres widoczności Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Specyficzny, jako, że przez znaczną większość czasu będzie on miał miejsce już podczas nowego sezonu białych nocy nad Polską, co wiąże się z widocznością mieszaną rozciągniętą na wszystkie godziny pomiędzy zmierzchem a świtem, a nie typową widocznością wieczorną czy poranną. To pierwszy z dwóch takich okresów widoczności w 2020 roku, okresów, które miłośnicy obserwacji ISS i innych satelitów zawsze traktują jako największy rarytas spośród wszystkich okresów widoczności ISS w całym roku. Pora na orientacyjny harmonogram obserwacji i więcej szczegółów o tym, co jeszcze wiąże się ze specyfiką przelotów widocznych przy braku nocy astronomicznej.

Białe noce ➨ są już u progu polskich drzwi. Już w najbliższy weekend dotrą do Pomorza, by w kolejnych dniach objąć zasięgiem coraz to bardziej południowe województwa, odpuszczając w maju jedynie południowym obszarom kraju. Słońce zachodzi pod horyzont na coraz krócej, przebywając płytko pod nim co na północy kraju już możemy dostrzec w postaci efektów takiego płytkiego skrywania się Dziennej Gwiazdy pod horyzont - niebo ciemnieje tylko do granatu, a złotawa łuna po zachodzie Słońca w ogóle nie znika lecz przesuwa się w miarę upływu zmierzchu do północy, następnie północnego wschodu i po godz. 01:00 zaczyna obejmować coraz większy obszar nieba coraz bardziej rozświetlając je rychło nadchodzącym świtem. Można rzec, że ze Słońcem w najbliższych miesiącach prawie przestajemy się żegnać i choć między mną - osobą piszącą z Pomorza, a choćby czytelnikami z Wrocławia, Krakowa czy Rzeszowa zachodzi wyraźna jeszcze różnica w długości nocy i ciemności nieba w jej trakcie, to niebawem także i tam efekty białych nocy staną się wyraźniej odczuwalne - słabiej, niż na północy, ale jednak.

Taka nieustanna bliskość Słońca pod horyzontem z perspektywy Polski i braku nocy astronomicznych, podczas których centrum tarczy Dziennej Gwiazdy skrywa się minimum 18 stopni pod horyzont, sprawia, że sztuczne obiekty orbitujące nad Ziemią i przelatujące nad Polską, znacznie częściej i dłużej bywają w zasięgu promieni słonecznych. Z jednej strony prowadzi to do wzrostu częstotliwości obserwowanych przelotów rozmaitych satelitów - w tym roku obserwatorzy liczą zwłaszcza na korzystny w białe noce start kolejnej paczki  Starlinków - czy właśnie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, z drugiej skutkuje dłuższym czasem widoczności przelotów i wzrostem ich widowiskowości przez jeszcze pełniejsze oświetlanie obiektu przez Słońce.

Właśnie z tego powodu, w każdym roku dwa okresy widoczności ISS stają się dla nas obserwatorów szczególnie cenne i uwielbiane - te podczas sezonu białych nocy. Stacja kosmiczna jest w białe noce oświetlania podczas znacznie większej liczby swoich przelotów nad Polską, w tygodniach najbliższych przesileniu letniemu właściwie podczas każdorazowej obecności nad naszym krajem, co objawia się najszerszym jaki tylko może wystąpić zakresem godzin poszczególnych przelotów - od pierwszych godzin po skryciu się Słońca pod horyzont po ostatnie etapy świtu. Początkowo dominują godziny poranne, jako że strefa widocznych przelotów, rozpatrując to globalnie, zawsze posuwa się ze wschodu na zachód; im bliżej przesilenia letniego tym bardziej godziny obserwacji przelotów zaczynają się mieszać - wieczorne z porannymi plus takimi nawet w środku nocy (bo i wtedy Słońce jest niedaleko pod horyzontem), by w końcu dominujące stały się godziny wieczorne zwiastujące finał takiego okresu widoczności.

Poza wzrostem częstotliwości przelotów dostrzegalnych z perspektywy Polski największa w roku staje się także ich widowiskowość. Stacja przelatując nad naszym krajem zawsze znajduje się bliżej Dziennej Gwiazdy w porównaniu do innych okresów widoczności podczas nocy astronomicznych, oświetlana jest więc możliwie pełnie przynosząc nam najjaśniejsze w roku przeloty.

Podczas rozpoczynającego się okresu widoczności Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ukaże się polskim obserwatorom zamiast 15-20 - ponad 60 razy osiągając często jasność przekraczającą -3,5 mag., po maksymalną możliwą -3,8 do -4,0 mag., świecąc zatem znacznie jaśniej od Jowisza i zbliżając się blaskiem do dominującej od wielu miesięcy na wieczornym niebie Wenus, która zmierza ku koniunkcji ze Słońcem. Wraz ze zbliżaniem się ku przesileniu letniemu wzrośnie częstotliwość dobowa przelotów, kiedy ukazywać się będą nam nawet 4 razy jednej nocy. Okres dostrzegalnych przelotów rozciągnie się na cały miesiąc.

Jak zwykle przypomnę, zwłaszcza dla osób stawiających pierwsze kroki w tym temacie:
podczas pierwszych w tym okresie przelotów występujących o godzinach porannych ISS przeważnie zaczyna się ukazywać dopiero na niebie wschodnim lub południowym (przemieszczając się niezmiennie na wschód) i z każdą chwilą przelotu zmniejszając elewację i pozostając w zasięgu nawet po sam wschodni bądź południowo-wschodni horyzont - jako, że w tych przelotach widzieć ją będziemy podczas wchodzenia w strefę dnia orbitalnego nie będzie ona gasnąć nad wschodem tak jak podczas przelotów wieczornych;
z kolei podczas przelotów dostrzegalnych podczas widoczności "mieszanej" w połowie nocy jak i przelotów wieczornych wypatrywanie ISS rozpoczynamy tradycyjnie od nieba zachodniego lub południowo-zachodniego, na którym ISS zacznie się ukazywać nabierając z każdą chwilą jasności i wysokości nad horyzontem;
zaś podczas przelotów wieczornych ISS wlatując nad Polskę znajduje się już w strefie dnia orbitalnego przebywając w zasięgu promieni słonecznych, zatem przy bezchmurnej pogodzie i dobrej przejrzystości powietrza może się ona uwidaczniać przy niższych od 10 stopni elewacjach nad zachodnim horyzontem (zatem nieco szybciej od podanych niżej czasów), ale z uwagi na niską wówczas jeszcze jasność, na ogół słabszą przejrzystość atmosfery i znikomą prędkość kątową względem obserwatora jej ujrzenie bywa w takich chwilach zdecydowanie trudniejsze.


Podczas tego okresu widoczności ISS planowany jest start Starlink-8 (7 maja o 13:15) z kolejną paczką 60 satelitów. Te obserwacje komentujemy ➨ pod tym wpisem.


Z kolei 20 maja nastąpić powinien start japońskiego statku transportowego HTV-9. Jego dokowanie, a właściwie przechwycenie manipulatorem robotcznym ISS i przyłączenie go do portu cumowniczego powinno nastąpić dopiero 25 maja, więc przez kilka dni od startu pojawi się okazja na śledzenie przelotów ISS wraz ze stale zbliżającym się ku niej japońskim statkiem - aktualizacje do misji HTV-8 będą pojawiać się w niniejszym tekście.

27 maja zaś planowana jest pierwsza od czasu wycofania promów kosmicznych misja załogowa z astronautami startującymi z amerykańskiej ziemi. Statek Dragon 2 ma wystartować o godz. 22:32, a dokowanie do ISS powinno się odbyć 28 maja o godz. 17:29 CEST. 27 maja w dzień startu, ISS przeleci nad Polską około kwadrans przed wystrzeleniem Dragona 2 z Przylądka Canaveral co oznacza, że tej pierwszej nocy z 27 na 28 maja nie będziemy mieli szansy ujrzeć jednoczesnego przelotu obu obiektów, z kolei noc później powinno już być po dokowaniu. Może jednak pojawić się szansa na ujrzenie samego Dragona 2 w jego debiutanckim locie z astronautami na pokładzie około 20-25 minut po starcie z Florydy. O szansach na te obserwacje także będę wspominał tutaj w następnych aktualizacjach.

Posiadacze telefonów z Androidem mogą się wspomóc recenzowanymi dawniej na blogu aplikacjami ISS Detector tudzież bardziej rozbudowanym Heavens Above. Poniżej orientacyjny harmonogram dostrzegalnych przelotów z Pomorza; wszystkie godziny podane są według strefy CEST (czas środkowoeuropejski letni) obowiązujący aktualnie w Polsce. Poniżej orientacyjna lista przelotów ISS dostrzegalnych z Polski podczas pierwszego z dwóch okresów widoczności w sezonie białych nocy.

AKTUALIZACJA 20.05 / 21:00 CEST
Start HTV-9 odbył się zgodnie z planem. Japoński statek transportowy rozpoczął pięciodniową podróż do ISS, zatem najbliższe cztery doby będą wiązać się z możliwością ujrzenia jego przelotów nad Polską w systematycznie malejących różnicach czasu względem ISS. Najbliższe przeloty wystąpią w noc z 24 na 25 maja, ale do tego czasu możemy już śledzić zbliżanie obu obiektów w przelotach różniących się w czasie obserwacji o około 40 minut.

AKTUALIZACJA 21.05 / 17:15 CEST

Podaję orientacyjne czasy przelotów HTV-9 na najbliższe noce w oparciu o TLE z bazy Celestrak z 21.05 z 03:08 UTC wraz z kilkoma przydatnymi informacjami o każdym z przelotów. Czasy początku i końca przelotu dotyczą momentu osiągnięcia elewacji 10 stopni (chyba, że zaznaczono inaczej), więc możliwe, że gdzieniegdzie zakres czasowy widoczności poszczególnego przelotu będzie nieco szerszy.

21/22.05
 • 22:22-22:27 CEST - górowanie o 22:24 CEST przy elewacji 44,5 st. (Gdańsk), 56 st. w Krakowie, gdy HTV-9 o 22:25 będzie przecinał Małą Niedźwiedzicę. Kilkadziesiąt sekund szybciej podobną trajektorią poleci ISS. Mapka na początek przelotu dla Gdańska.
 • 23:56-23:57 CEST - wejście w cień przy elewacji 26 st. (Gdańsk, azymut 230 st., SW), przelot około 25 stopni przed ISS, wejście w cień przy elewacji 27 st. (Kraków) około 12 stopni nad ISS


22/23.05
 • 22:28-22:33 CEST - górowanie o 22:31 CEST przy elewacji 45 st. (Gdańsk), 57 st. (Kraków)
 • 00:02-00:03 CEST - wejście w cień przy elewacji 18 st. (azymut 240 st. SW)

23/24.05
 • 22:35-22:39 CEST - górowanie  22:37 CEST przy elewacji 40 st. (Gdańsk), 67 st. 22:38 CEST (Kraków)
 • 00:08-00:10 CEST - wejście w cień przy elewacji 11 st. (azymut SSW 245 st.)

24/25.05
 • 22:41-22:45 CEST - górowanie 22:43 CEST przy elewacji 32 st. (Gdańsk), zenit 22:44 CEST (Kraków)
 • 00:15 CEST - wejście w cień 00:15 (widoczność około minutę, skrajnie nisko, do najwyżej 7 st. nad horyzontem SSW, azymut 250 st.)

Uwaga: elementy orbitalne TLE mogą ulegać zmianom wraz z poprawianiem orbity i zbliżaniem HTV-9 do ISS (przechwycenie ramieniem ISS 25 maja około 14:15 CEST, przyłączenie około dwie godziny później). Może się więc zdarzyć, że za 24 godziny czasy przelotów podane na noce 22-24.05 okażą się zdezaktualizowane, dlatego niewykluczone są kolejne aktualizacje tekstu.

Dopisane 22.05 o 15:30 CEST: Aktualizacja elementów TLE z minionej nocy nie przełożyła się na zmiany w czasie przelotów HTV-9, zatem godziny, jakie podałem wyżej obowiązują nadal. Uzupełniona o HTV-9 baza danych Heavens Above to potwierdza.


Przeloty ISS widoczne z Polski: maj 2020

Możesz przejść od razu do:
- Tydzień 1 (02-08.05.2020),
- Tydzień 2 (09-15.05.2020),
- Tydzień 3 (16-22.05.2020),
- Tydzień 4 (23-29.05.2020).

Tydzień 1 (02-08.05.2020)


02.maj -1,2 mag.
Początek - 03:02:28 10° SE
Górowanie / kulminacja - 03:02:41 10° SE
Zejście na 10 st. 03:02:54 10° SE

03.maj -2,3 mag.
Początek - 03:48:43 13° SSW
Górowanie / kulminacja - 03:51:04 25° SSE
Zejście na 10 st. 03:53:55 10° E

04.maj -2 mag.
Początek - 03:02:35 17° S
Górowanie / kulminacja - 03:03:27 19° SSE
Zejście na 10 st. 03:05:57 10° E

05.maj -1,5 mag.
Początek - 02:16:23 14° SE
Górowanie / kulminacja - 02:16:23 14° SE
Zejście na 10 st. 02:17:46 10° ESE

05.maj -3 mag.
Początek - 03:49:19 13° SW
Górowanie / kulminacja - 03:52:02 40° SSE
Zejście na 10 st. 03:55:14 10° E

06.maj -2,8 mag.
Początek - 03:03:05 24° SSW
Górowanie / kulminacja - 03:04:20 32° SSE
Zejście na 10 st. 03:07:24 10° E

07.maj -2,4 mag.
Początek - 02:16:48 25° SSE
Górowanie / kulminacja - 02:16:48 25° SSE
Zejście na 10 st. 02:19:30 10° E

07.maj -3,5 mag.
Początek - 03:49:45 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 03:53:04 53° S
Zejście na 10 st. 03:56:22 10° E

08.maj -1,5 mag.
Początek - 01:30:30 15° ESE
Górowanie / kulminacja - 01:30:30 15° ESE
Zejście na 10 st. 01:31:28 10° E

08.maj -3,4 mag.
Początek - 03:03:24 21° SW
Górowanie / kulminacja - 03:05:18 47° SSE
Zejście na 10 st. 03:08:34 10° ETydzień 2 (09-15.05.2020)


09.maj -3,2 mag.
Początek - 02:17:04 37° S
Górowanie / kulminacja - 02:17:32 39° SSE
Zejście na 10 st. 02:20:44 10° E

09.maj -3,6 mag.
Początek - 03:50:45 10° W
Górowanie / kulminacja - 03:54:05 57° S
Zejście na 10 st. 03:57:24 10° ESE

10.maj -2,5 mag.
Początek - 01:30:41 27° SE
Górowanie / kulminacja - 01:30:41 27° SE
Zejście na 10 st. 01:32:51 10° E

10.maj -3,7 mag.
Początek - 03:03:36 15° WSW
Górowanie / kulminacja - 03:06:17 56° S
Zejście na 10 st. 03:09:36 10° E

11.maj -1,4 mag.
Początek - 00:44:15 14° ESE
Górowanie / kulminacja - 00:44:15 14° ESE
Zejście na 10 st. 00:44:54 10° E

11.maj -3,6 mag.
Początek - 02:17:10 31° SW
Górowanie / kulminacja - 02:18:29 53° S
Zejście na 10 st. 02:21:47 10° E

11.maj -3,5 mag.
Początek - 03:51:46 10° W
Górowanie / kulminacja - 03:55:03 48° SSW
Zejście na 10 st. 03:58:19 10° ESE

12.maj -3,5 mag.
Początek - 01:30:42 46° SSE
Górowanie / kulminacja - 01:30:42 46° SSE
Zejście na 10 st. 01:33:55 10° E

12.maj -3,6 mag.
Początek - 03:03:55 10° W
Górowanie / kulminacja - 03:07:14 54° S
Zejście na 10 st. 03:10:32 10° ESE

13.maj -2,4 mag.
Początek - 00:44:09 27° ESE
Górowanie / kulminacja - 00:44:09 27° ESE
Zejście na 10 st. 00:46:03 10° E

13.maj -3,7 mag.
Początek - 02:17:03 18° WSW
Górowanie / kulminacja - 02:19:25 57° S
Zejście na 10 st. 02:22:43 10° ESE

13.maj -3 mag.
Początek - 03:52:49 10° W
Górowanie / kulminacja - 03:55:54 33° SSW
Zejście na 10 st. 03:58:58 10° SE

13.maj -1,5 mag.
Początek - 23:57:29 14° E
Górowanie / kulminacja - 23:57:29 14° E
Zejście na 10 st. 23:58:08 10° E

14.maj -3,8 mag.
Początek - 01:30:22 34° WSW
Górowanie / kulminacja - 01:31:34 56° S
Zejście na 10 st. 01:34:53 10° E

14.maj -3,3 mag.
Początek - 03:04:54 10° W
Górowanie / kulminacja - 03:08:06 41° SSW
Zejście na 10 st. 03:11:18 10° SE

15.maj -3,7 mag.
Początek - 00:43:19 49° SSW
Górowanie / kulminacja - 00:43:43 52° S
Zejście na 10 st. 00:47:00 10° E

15.maj -3,6 mag.
Początek - 02:17:01 10° W
Górowanie / kulminacja - 02:20:16 48° SSW
Zejście na 10 st. 02:23:33 10° ESE

15.maj -2,4 mag.
Początek - 03:54:01 10° W
Górowanie / kulminacja - 03:56:35 20° SSW
Zejście na 10 st. 03:59:08 10° SSE

15.maj -2,3 mag.
Początek - 22:17:11 10° SSW
Górowanie / kulminacja - 22:19:36 18° SSE
Zejście na 10 st. 22:22:01 10° ESE

15.maj -3,6 mag.
Początek - 23:52:37 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 23:55:52 46° SSE
Zejście na 10 st. 23:59:07 10° E


Tydzień 3 (16-22.05.2020)


16.maj -3,7 mag.
Początek - 01:29:07 10° W
Górowanie / kulminacja - 01:32:25 54° S
Zejście na 10 st. 01:35:44 10° ESE

16.maj -2,8 mag.
Początek - 03:05:58 10° W
Górowanie / kulminacja - 03:08:51 26° SSW
Zejście na 10 st. 03:11:43 10° SSE

16.maj -1,9 mag.
Początek - 21:30:10 10° S
Górowanie / kulminacja - 21:31:54 13° SE
Zejście na 10 st. 21:33:37 10° ESE

16.maj -3,3 mag.
Początek - 23:04:52 10° SW
Górowanie / kulminacja - 23:08:01 38° SSE
Zejście na 10 st. 23:11:12 10° E

17.maj -3,8 mag.
Początek - 00:41:14 10° W
Górowanie / kulminacja - 00:44:33 57° S
Zejście na 10 st. 00:47:52 10° ESE

17.maj -3,1 mag.
Początek - 02:17:57 10° W
Górowanie / kulminacja - 02:21:02 33° SSW
Zejście na 10 st. 02:24:07 10° SE

17.maj -3 mag.
Początek - 22:17:11 10° SW
Górowanie / kulminacja - 22:20:12 31° SSE
Zejście na 10 st. 22:23:14 10° E

17.maj -3,8 mag.
Początek - 23:53:21 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 23:56:40 56° S
Zejście na 10 st. 23:59:59 10° E

18.maj -3,4 mag.
Początek - 01:30:01 10° W
Górowanie / kulminacja - 01:33:13 41° SSW
Zejście na 10 st. 01:36:25 10° SE

18.maj -2,1 mag.
Początek - 03:07:22 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 03:09:24 15° SW
Zejście na 10 st. 03:11:26 10° S

18.maj -2,6 mag.
Początek - 21:29:38 10° SSW
Górowanie / kulminacja - 21:32:24 24° SSE
Zejście na 10 st. 21:35:11 10° E

18.maj -3,7 mag.
Początek - 23:05:29 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 23:08:47 52° S
Zejście na 10 st. 23:12:04 10° E

19.maj -3,6 mag.
Początek - 00:42:05 10° W
Górowanie / kulminacja - 00:45:21 49° SSW
Zejście na 10 st. 00:46:32 32° SE

19.maj -1,4 mag.
Początek - 02:19:04 10° W
Górowanie / kulminacja - 02:19:23 12° WSW
Zejście na 10 st. 02:19:23 12° WSW

19.maj -3,5 mag.
Początek - 22:17:39 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 22:20:53 46° SSE
Zejście na 10 st. 22:24:08 10° E

19.maj -3,7 mag.
Początek - 23:54:09 10° W
Górowanie / kulminacja - 23:57:27 54° S
Zejście na 10 st. 23:59:30 21° ESE

20.maj -2,1 mag.
Początek - 01:30:58 10° W
Górowanie / kulminacja - 01:32:23 19° WSW
Zejście na 10 st. 01:32:23 19° WSW

20.maj -3,7 mag.
Początek - 23:06:13 10° W
Górowanie / kulminacja - 23:09:32 57° S
Zejście na 10 st. 23:12:46 11° ESE

21.maj -3 mag.
Początek - 00:42:56 10° W
Górowanie / kulminacja - 00:45:40 33° SW
Zejście na 10 st. 00:45:40 33° SW

21.maj -3,7 mag.
Początek - 22:18:17 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 22:21:36 56° S
Zejście na 10 st. 22:24:55 10° E

21.maj -3,4 mag.
Początek - 23:54:56 10° W
Górowanie / kulminacja - 23:58:09 42° SSW
Zejście na 10 st. 23:59:03 33° SSE

22.maj -3,5 mag.
Początek - 23:06:58 10° W
Górowanie / kulminacja - 23:10:14 49° S
Zejście na 10 st. 23:12:29 18° ESE


Tydzień 4 (23-29.05.2020)


23.maj -1,9 mag.
Początek - 00:43:56 10° W
Górowanie / kulminacja - 00:45:23 18° WSW
Zejście na 10 st. 00:45:23 18° WSW

23.maj -3,6 mag.
Początek - 22:19:00 10° W
Górowanie / kulminacja - 22:22:18 54° S
Zejście na 10 st. 22:25:37 10° ESE

23.maj -2,7 mag.
Początek - 23:55:49 10° W
Górowanie / kulminacja - 23:58:43 27° SSW
Zejście na 10 st. 23:58:51 27° SSW

24.maj -3 mag.
Początek - 23:07:44 10° W
Górowanie / kulminacja - 23:10:50 34° SSW
Zejście na 10 st. 23:12:20 23° SSE

25.maj -3,2 mag.
Początek - 22:19:42 10° W
Górowanie / kulminacja - 22:22:55 42° SSW
Zejście na 10 st. 22:25:51 12° SE

25.maj -1,8 mag.
Początek - 23:56:59 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 23:58:45 16° SW
Zejście na 10 st. 23:58:45 16° SW

26.maj -2,2 mag.
Początek - 23:08:39 10° W
Górowanie / kulminacja - 23:11:17 21° SSW
Zejście na 10 st. 23:12:17 19° S

27.maj -2,5 mag.
Początek - 22:20:28 10° W
Górowanie / kulminacja - 22:23:24 28° SSW
Zejście na 10 st. 22:25:50 13° SSE

28.maj -1,4 mag.
Początek - 23:10:19 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 23:11:32 12° SW
Zejście na 10 st. 23:12:19 11° SSW

29.maj -1,7 mag.
Początek - 22:21:32 10° WSW
Górowanie / kulminacja - 22:23:43 16° SW
Zejście na 10 st. 22:25:54 10° S


Podane koordynaty będą się zawsze nieznacznie różnić w zależności od dokładnej lokalizacji obserwatora i nie dotyczą jednakowo wszystkich regionów Polski - różnice te nie są jednak znaczne i ograniczają się do kilkunastu-kilkudziesięciu sekund. Bardziej natomiast uwidaczniać się będą różnice w wysokości ISS nad horyzontem rzutujące jednocześnie na jasność maksymalną Stacji w konkretnym przelocie. Wraz z bardziej południową szerokością geograficzną rosnąć o odpowiednią ilość stopni będzie elewacja ISS jednocześnie z nieco wyższą od podanych wyżej jasności (przeważnie ujemnych) wyrażonych w magnitudo. Aby ustalić czasy dla swojej lokalizacji można posiłkować się poprzez Heavens Above lub choćby wspomniane wyżej aplikacje mogące dzięki sygnałowi GPS z urządzenia mobilnego obliczyć czasy przelotów maksymalnie dokładnie na ile będzie na to pozwalała precyzja samego urządzenia.

Sortowanie podanych przelotów według: data i jasność maksymalna wyrażona w mag., godzina początku przelotu lub momentu, od którego ISS stanie się oświetlona (przy przelotach porannych), elewacja wyrażona w stopniach nad horyzontem i azymut, następnie maksimum, również z elewacją i azymutem, na końcu moment obniżenia się ISS do 10 stopni, elewacja i azymut. W razie dobrej przejrzystości powietrza i braku zachmurzenia podczas przelotów porannych ISS może być widoczna dłużej, niż ukazuje zestawienie powyżej, pozostając dostrzegalną także poniżej 10 stopni.

  f    t   Bądź na bieżąco z tekstami, zjawiskami astronomicznymi, alarmami zorzowymi i wszystkim co ważne dla amatora astronomii - dołącz do stałych czytelników bloga na Facebooku, obserwuj blog na Twitterze bądź zapisz się do subskrybentów kwartalnego Newslettera.

9 komentarzy:

 1. Hej, co to dzisiaj (tzn. 20 maja) leciało wieczorem za stacją, bo trochę zaspałem ostatnio ze śledzeniem ISS? Około godz. 23:12 CEST (górowanie) u mnie w Lublinie był wysoki i ładny przelot ISS, prawie przez Zenit, a za stacją (gdzieś tak ze 40-50° kątowych - czyli ani blisko, ani daleko) pomykał jasny obiekt. Niestety obserwacje prowadziłem całkowicie przypadkiem (na dodatek drobne chmurki przeszkadzały), co trwało kilkanaście sekund (między ścianą budynku, a drzewami). Przecież to nie mógł być chyba HTV-9, który dopiero co wystartował dzisiaj o 19:31 CEST i ma być przechwycony na stacji dopiero 25 maja o 12:15/14:00 CEST ??? :o LINK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niewykluczone, że był to HTV-9, ale nie mogę tego sprawdzić, bo nowe dostępne TLE są już z dzisiejszego poranka. Zgodnie z nimi dzisiaj trafią się przeloty HTV-9 w około minutowej-dwuminutowej różnicy czasu względem ISS podczas gdy w kolejne noce niekoniecznie (orientacyjne czasy podałem w aktualizacji).

   Usuń
  2. Leciała ISS, leciał japoniec! :-) Nad SE przy elewacji około 25 stopni puścił u mnie piękną flarę około -3,5 mag. Pierwszy raz zdarzyło mi się ujrzeć flarę od HTV.

   Usuń
  3. Tomek, widzieliśmy to samo 21 maja, łącznie z flarą!!! :) HTV-9 popylał za stacją ok 66° kątowych za nią jak górowała (tj. ok. 2 min. różnicy przy górowaniu) - świecił z jasnością: ok. 1.8 mag. (głębokim odcieniem żółtego) Natomiast na 9 min. przed stacją leciał Cygnus NG-13, niezwykle jasny (-1 mag)! Cały mój opis z obserwacji jest: TUTAJ

   Pozdrawiam: Jurek

   Usuń
  4. No to fajnie! Nie pamiętam z poprzednich lotów HTV jakichkolwiek flar, nie mówiąc o tak jasnych - żałowałem, że skusiłem się tym razem tylko na obserwacje wizualne mówiąc sobie, że jeszcze 4 noce przecież będą. Tymczasem pogoda się skaszaniła i się wcale nie zdziwię, jak już ani razu HTV-9 nie da się złapać na zdjęciu.

   Usuń
 2. Jutro ma być jeszcze u mnie stosowna pogoda do obserwacji (sobota i niedziela już niestety do niczego). Ciekawe jak po aktualizacji TLE będą jutro wyglądały przeloty ISS & NG-13 & HTV-9. Tomek daj znać na bloga (lub na astronautycznym) jak będą świeże dane, to może jutro zaczaję się ze sprzętem foto!

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem na bieżąco dzisiaj, tj. 22 maja po obserwacjach pierwszych przelotów: Cygnusa NG-13 (górowanie: 21:28), ISS (górowanie: 21:36) i HTV-9 (górowanie: 22:32). Wszystkie przeloty w Lublinie wysokie i łatwe do obserwacji nawet w trudnych warunkach miejskich, bo wszystkie obiekty były wyjątkowo jasne w odróżnieniu od trudniejszych do obserwacji łącznie z ISS statków z zeszłego roku (z okresu wakacji): towarowego Dragona i załogowego Sojuza! Za chwilę kolejny, wysoki u mnie przelot Cygnusa NG-13 (23:06) i później ISS (23:13), więc będę jeszcze obserwował (sesja balkonowa).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku Cygnusa NG-13 jego TLE (pobierałem z Heavens-Above) jest bardzo niedokładne (zauważyłem to już wczoraj). W porównaniu do podanych wyżej czasów Cygnus przelatywał ok. trzech minut później.

   Usuń
  2. Dzisiaj, tj. 23 maja prawie równoczesny przelot Cygnusa NG-13 i HTV-9. Wg. Heavens-Above u mnie w Lublinie wysokie przeloty prawie przez Zenit (podałem czasy górowania):

   ISS 22:25 89° SSW

   Cygnus NG-13 22:37 87° SSW

   HTV-9 22:38 82° SSW

   Jak widać ISS będzie leciała 12 min. wcześniej, a po niej NG-13 i HTV-9 z różnicą tylko ok. 1 min. wg. H-A, więc równocześnie widoczne na niebie. Tylko nie wiadomo który będzie leciał pierwszy, bo wg. moich obserwacji z 21 i 22 maja TLE Cygnusa jest niedokładne (leciał ok. 2-3 min. później niz to wynikało z Heavens-Above), więc może się zdarzyć, że to HTV będzie pierwszy, a Cygnus będzie maruderem. Przygotowałem nawet sprzęt foto, ale niestety pogoda się zupełnie popaprała u mnie w międzyczasie! :(

   Usuń

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"