LIVE Solar Update (luty 2013)

Poniższe aktualizacje są archiwalne (luty 2013) i nie są już aktualne. Aby odczytywać bieżące informacje związane z aktywnością słoneczną, >>przejdź do tej podstrony<<.

28.02.13
LUTOWA AKTYWNOŚĆ W ANIMACJI - wraz z końcem miesiąca tradycyjne proponuję prześledzić zapętloną animację 28 zdjęć ukazujących aktywność słoneczną z uwzględnieniem powstawania i ruchu obszarów aktywnych w lutym. Jak widać, kończący się miesiąc był kolejnym z rzędu miesiącem niskiej, okresami wręcz bardzo niskiej aktywności, obszary aktywne w niemal wszystkich przypadkach nie posiadały znacznych rozmiarów, a do nieco silniejszych rozbłysków (czy raczej rozbłysku) doszło tylko jeden raz - 17 lutego, po pięciu tygodniach ciszy. Czy marzec okaże się ciekawszym miesiącem na Słońcu?


(SDO).

27.02.13
SPOKÓJ TRWA - choć obszar aktywny 1682 nadal posiada wystarczająco skomplikowane pole magnetyczne do generowania rozbłysków klasy M, nie korzysta ze swoich możliwości. Aktywność rentgenowska utrzymuje się w klasie B, szanse na nieco silniejsze rozbłyski w najbliższych 24 godzinach ocenia się na 15%. Liczba Wolfa wynosi 49.

26.02.13
DESZCZ KORONALNY W JAKOŚCI HD - kilka dni temu agencja NASA udostępniła zupełnie nowe nagranie zjawiska zwanego deszczem koronalnym, które nastapiło po rozbłysku klasy M7.7 z grupy plam 1520 w dniu 19 lipca 2012 roku. Czytaj pełny wpis.

GRUPA 1682 - choć dwie doby temu obszar ten był ledwie dostrzegalny, dzisiaj posiada już zdolność wytwarzania rozbłysków klasy M. Grupa 1682 znajduje się na południowej półkuli słonecznej w pobliżu centrum tarczy, dzięki czemu ewentualne rozbłyski mogą być kierowane w stronę Ziemi. W ciągu najbliższej doby szansa na powstanie takich zjawisk wynosi 10%.

UPDATE Z 26.02 - po wyłonieniu się dawnego obszaru 1665, który obecnie otrzymał numerację 1681 aktywność słoneczna nie zmieniła się. Z dawnej grupy plam, która znajduje się dzisiaj w pobliżu północno-wschodniej krawędzi nie wiele już pozostało. Grupa 1680 w południowo-wschodniej części tarczy nie zwiększa swoich rozmiarów ani aktywności.  Obszar 1682 posiada pole magnetyczne beta-gamma i zdolność wytwarzania rozbłysków klasy M. Niebawem powinny wzejść trzy nowe obszary aktywne zza południowo-wschodniej krawędzi. Liczba Wolfa 59.


(SDO).

24-25.02.13
POWRACA 1665 - podczas gdy grupa plam 1678 zaszła na niewidoczną stronę Słońca, zupełnie na przeciwko tuż za wschodnim horyzontem znajduje się dawny obszar aktywny 1665, jaki wzejdzie na tarczę w ciągu najbliższych 3 dni. Bieżące zdjęcia z sondy STEREO-B wskazują, że grupa ta jeszcze nie zanikła od czasu poprzedniej widoczności. Być może przyniesie ona ciekawsze chwile ze słonecznymi wydarzeniami po ponownym wejściu na tarczę. Na południe od niej powstał nowy region, który wzejdzie w około dobę po obszarze aktywnym 1665.


(STEREO).


22-23.02.13
CISZA - choć od dwóch dni obszar aktywny 1678 posiada pole magnetyczne typu beta-gamma-delta i zdolność wytwarzania rozbłysków klasy X, nie korzysta ze swojego potencjału nawet w mniejszej skali produkując flary klasy M. Aktywność słoneczna tym samym pozostaje niska, obszar 1678 zachodzi na niewidoczną z Ziemi stronę gwiazdy, a pozostałe grupy plam są stabilne. Szanse na rozbłyski klasy M w ciągu kolejnej doby z obszaru 1678 ocenia się na 45% (15% dla klasy X). Zjawiska takie, nawet jeśli zaistnieją, nie będą miały wpływu na ziemskie pole magnetyczne. Liczba Wolfa wynosi 75.

20-21.02.13
BETA-GAMMA-DELTA - obszar aktywny 1678, który dwie doby temu ledwie był dostrzegalny, wciąż szybko zwiększa swoją powierzchnię i wykształcił już najbardziej niestabilny typ pola magnetycznego beta-gamma-delta. Tym samym jest on zdolny do generowania rozbłysków klasy X, na które istnieje 15% szans w ciągu kolejnej doby (55% szans na rozbłyski klasy M). Niefortunnie dla obserwatorów, obszar ten zbliża się do północno-zachodniej krawędzi tarczy słonecznej i prawdopodobieństwo, że ewentualne rozbłyski będą geoefektywne, z każdą dobą maleje. Obszary 1673 i 1675, które do wczoraj posiadały pole beta-gamma ustabilizowały się i zaczynają zanikać. Pozostałe obszary są stabilne. Liczba Wolfa pierwszy raz od nieco ponad miesiąca przekroczyła próg 100 i wynosi 117.

19.02.13
DWA RAZY BETA-GAMMA - od kilku godzin na tarczy są już dwa obszary posiadające pole magnetyczne typu beta-gamma i tym samym zdolność wytwarzania rozbłysków klasy M. Poza grupą 1675, doszła także grupa 1673 znajdująca się w południowo-wschodniej części tarczy. Niestety oba regiony są na ogół spokojne, a możliwość generowania silniejszych rozbłysków pozostaje jak dotychczas tylko teorią. Pozostałe obszary są stabilne, liczba Wolfa wynosi 92.


18.02.13

UPDATE Z 18.02 - aktywność słoneczna pozostaje niska, z okresowymi wzrostami do poziomów umiarkowanych. Jak dotychczas, rozbłysk M1.9 z 17 lutego pozostaje zdarzeniem pojedynczym. Nowe obszary aktywne, o których wspominałem 14 lutego zaczęły się wyłaniać zza południowo-wschodniej krawędzi tarczy, wszystkie jednak pozostają na ten moment stabilne. Obszar 1675, sprawca wczorajszego rozbłysku M1.9 posiada pole typu beta-gamma i zdolność wytwarzania rozbłysków klasy M, wykazuje jednak skłonność do zanikania. Liczba Wolfa w dniu dzisiejszym wynosi 74.


(SDO).

ROZBŁYSK M1.9 - w niedzielę grupa plam 1675 wygenerowała pierwszy od 13 stycznia rozbłysk klasy M - maksimum M1.9. Zjawisko nie będzie geoefektywne, opracowanie rozbłysku na blogu dzisiaj popołudniu.

16-17.02.13
CICHE SŁOŃCE - aktywność gwiazdy w dalszym ciągu utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. W najbliższych dniach sytuacja taka nadal będzie kontynuowana.

14-15.02.13
BARDZO NISKA AKTYWNOŚĆ - na tarczy słonecznej widoczne są zaledwie dwa małe obszary aktywne, które na dodatek zaczęły wykazywać skłonność do zanikania. Liczba Wolfa wynosi 26 i jest jedną z najniższych w tym roku. Być może aktywność nieco się zwiększy wraz z wyłonieniem się trzech nowych obszarów aktywnych i jednego powracającego (1664). Ich wschód zza wschodniej i południowo-wschodniej krawędzi tarczy nastąpi w ciągu trzech dni.

13.02.13
WOLF 60 - w południowo wschodniej części tarczy wykształca się nowy obszar aktywny, który już otrzymał oznaczenie 1672. Możliwe, że w ciągu następnych 24 godzin zacznie powstawać nowy region na północ od grupy plam 1671, jednak nie jest to jeszcze przesądzone. Bez względu na to, czy z tych niepozornych plam powstanie większy obszar aktywny, najbliższe dni nadal powinny mijać pod znakiem niskiej aktywności Słońca.

11-12.02.13
UPDATE Z 11.02 - wraz z nowym tygodniem, aktywność słoneczna nadal pozostaje niska. Obszar aktywny 1667 zanika, obszar 1670 jest stabilny i posiada zdolność wytwarzania rozbłysków klasy M. Tak jest w teorii, od dwóch dni, w praktyce jednak region ten nie korzysta ze swoich możliwości i wytwarza co pewien czas najwyżej niewielkiej siły rozbłyski klasy C. Zza wschodniej krawędzi wschodzi dawny obszar 1660, obecnie o oznaczeniu 1671. W najbliższych 48 godzinach aktywność słoneczna nadal powinna utrzymywać się na niskim poziomie, nie różniąc się od tej z minionego tygodnia.


(SDO).

09-10.02.13
CISZA TRWA - bez obszarów aktywnych posiadających bardziej niestabilne pola magnetyczne, aktywność słoneczna nadal pozostaje niska. W najbliższym czasie szanse wystąpienia silniejszych rozbłysków są bliskie zeru.

06-08.02.13
ROZBŁYSK C9 Z CME- w nocy z wtorku na środę o godz. 01:21 CET grupa 1667 wytworzyła rozbłysk klasy C9 połączony z koronalnym wyrzutem masy, skierowanym w małym w stronę Ziemi. Zasięg zórz polarnych w najbliższy weekend ze względu na mało sprzyjające skierowanie wyrzutu względem Ziemi ograniczy się do okołobiegunowych i wysokich szerokości geograficznych. Zobacz nagranie rozbłysku i wyrzutu.

05.02.13
UPDATE Z 05.02 - aktywność gwiazdy w dalszym ciągu utrzymuje się na niskim poziomie, z możliwością spadku do bardzo niskich poziomów. Na tarczy widoczne są zaledwie trzy obszary aktywne, które dodatkowo wykazują tendencję do zanikania. Liczba Wolfa wynosi zaledwie 30. Dawna grupa 1654 (obecnie 1669) po ponownym wyłonieniu niemal zanikła. Wschód dawnego obszaru 1660 nastąpi dopiero za około 4 dni. Jeśli do tego czasu na dostrzegalnej stronie Słońca nie powstaną nowe regiony aktywne, a te obecnie widoczne zanikną, może dojść do stanu całkowicie wolnej od plam tarczy słonecznej. Czy będziemy tego świadkami? Kolejne dni przyniosą odpowiedź.


(SDO).

04.02.13
NISKA AKTYWNOŚĆ - wraz z początkiem nowego tygodnia, aktywność słoneczna pozostaje niska. W ostatnich kilkudziesięciu godzinach częściej zaczęły występować rozbłyski klasy C, których sprawcą jest obszar 1667. Najsilniejszy z nich osiągnął w maksimum klasę C8. Być może grupa 1667 wykształci niebawem zdolność wytwarzania silniejszych rozbłysków, obecnie szanse dla zjawisk klasy M w ciągu 24 godzin wynoszą 25%.

01-03.02.13
UPDATE Z 02.02 - aktywność słoneczna na początku lutego pozostaje niska. Obecnie dostrzegalne są tylko cztery obszary aktywne, z których żaden nie posiada zdolności wytwarzania silnych rozbłysków. W ciągu następnych dwóch dni powinien zacząć się wyłaniać na nowo dawny obszar 1654, który w styczniu był największą grupą plam widoczną na Słońcu i jednocześnie jedną z największych, jakie powstały w 24. cyklu aktywności słonecznej. Ile z niego pozostało i jaka cechuje go aktywność, przekonamy się po weekendzie. Liczba Wolfa wynosi 65.


(SDO).Wyjaśnienie: solar upadte - aktualizowane na bieżąco krótkie komunikaty o ostatnich zjawiskach na Słońcu i wszelkich wydarzeniach związanych z pogodą kosmiczną. Co kilka dni* "apdejty" są zerowane i publikowane od początku, bez archiwizacji jak w przypadku pozostałych artykułów. Komunikaty te mają na celu zwięzłe określenie obecnej sytuacji i zapewnienie czytelnikom rozeznania, czego można się spodziewać w najbliższym czasie z zakresu aktywności słonecznej i pogody kosmicznej.
* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym.

Komentarze