NIEBO NAD NAMI / Widoczność ISS

ZASADY DOSTĘPNOŚCI TEKSTÓW Z CYKLU "NIEBO NAD NAMI" oraz "WIDOCZNOŚĆ ISS"

Ponieważ od czasu do czasu zdarzają się zapytania czytelników dlaczego nie mogą otworzyć starszego niż w danym miesiącu wpisu którejś z powyższej serii i są automatycznie przekierowywani do tekstu aktualnego, poniżej zamieszczam skrót zasad dostępności tekstów tych serii i powody, dlaczego tak się dzieje.

Wpisy z cyklu "Niebo nad nami" oraz "Widoczność ISS" dostępne są wyłącznie w danym okresie, którego one dotyczą. Przykładowo - tekst z cyklu "Niebo nad nami" na miesiąc styczeń 2021 dostępny jest w styczniu 2021. Po tym czasie przekierowuje on do aktualnego tekstu "Niebo nad nami" na luty 2021 i tak dalej z upływem następnych miesięcy dotychczas aktualny wpis przekierowuje do aktualnie bieżącego. Analogicznie wygląda to w przypadku serii "Widoczność ISS" - wpis na dany okres widoczności ISS pozostaje dostępny w danym okresie i po jego zakończeniu aż do nadejścia następnego okresu widoczności, do którego dotychczas dostępny wpis tej serii zaczyna przekierowywać.

Teksty z obu serii pozostają w archiwum witryny i są dostępne do wglądu na indywidualną prośbę czytelnika po wyrażeniu przez niego takiej prośby i przesyłane są wówczas na adres mailowy, który czytelnik wskazuje.

Powyższe zasady zostały wprowadzone na blogu z konieczności w związku z takim a nie innym indeksowaniem wpisów przez wyszukiwarkę internetową. Na dzień dzisiejszy jest to najbardziej optymalne dla mnie i dla znacznej większości tu wchodzących rozwiązanie.

Wynika to jedynie z faktu, że prawie 100% wizyt osób szukających odpowiedzi na pytania co jest widoczne na niebie - dotyczy zapytań tego, co widoczne jest aktualnie lub co będzie widoczne wkrótce, a nie tego, co było widoczne w przeszłości. Jeśli wyjątkowo zdarzają się zapytania dotyczące zjawisk widocznych już w czasie przeszłym, dotyczy to przeważnie przeszłości nie dalszej jak wieczór-dwa wstecz.

Teksty wymienionych serii są po około 2-3 tygodniach wysoko indeksowane w wyszukiwarce i brak obecnego rozwiązania powodował, że ludzie poszukujący informacji co widzą w danym momencie na niebie lub co będą mogli niebawem zobaczyć - trafiali do wysoko zindeksowanego wpisu z ubiegłego miesiąca/miesięcy zamiast do aktualnego, który jeszcze nie miał dobrej indeksacji choć był już dostępny. Efekt był taki, że niemal 100% komentarzy/zapytań w dyskusji (plus zupełnie niepotrzebne w tej sytuacji nadsyłane maile zabierające obu stronom czas) tworzonych było w nieaktualnych już miesiącach. Większość nowych czytelników szukając odpowiedzi i wchodząc na stronę zwykle nie zastanawia się czy wpis jest aktualny ani czy należy do jakiejś cyklicznej serii, tylko poszukuje najszybszej opcji zostawienia komentarza.

Ponieważ mam tylko ograniczone możliwości czasowe by odnieść się do komentarzy pozostawionych na blogu, w profilach bloga w mediach społecznościowych i wiadomościach mailowych, jestem zmuszony wyłączać dostępność dotychczas aktualnego wpisu danej serii i przekierowywać do bieżącego by unikać mnożenia się pytań i dyskusji o aktualnie widoczne zjawiska opisane w aktualnym tekście, lecz nie dość prędko indeksowanym w wyszukiwarce. Odkąd przekierowania są do bieżącego miesiąca, znaczna większość tego typu komentarzy zniknęła, ponieważ czytelnik widzi od razu odpowiedź jakiej szuka -  to rozwiązanie z wygraną obustronną, albowiem zarówno czytelnik jest zadowolony nie musząc pytać i czekać na odpowiedź o aktualne zjawiska, których opis od razu mu się wyświetla przez zastosowane przekierowywanie i ja także, gdyż zniknęła sytuacja, że wielu pyta o coś, co już opracowałem i udostępniłem w nowym tekście (aktualnym), do którego fraza czy mapka z wyszukiwarki jeszcze by nie odesłała, gdyby nie przekierowanie z archiwalnego wpisu, który stracił aktualność.

Z góry dziękuję za zrozumienie, a w przypadku palącej potrzeby powrócenia do któregoś z ostatnich wpisów w/w serii, które straciły aktualność i przekierowują do najnowszego, proszę dopytywać albo poprzez maila, albo w profilach bloga na Facebooku, Twitterze lub YouTube.

 O sposobach kontaktu ze mną można poczytać na podstronie... Kontakt. Patrz też: Fb/Twitter/YT.