Sprzęt

Maksutow SW127/1500

Od 2020 roku główny sprzęt obserwacyjny. Stosowany na montażu równikowym EQ3-2. Główne przeznaczenie to obserwacje Układu Słonecznego i plam słonecznych w większej skali w porównaniu do refraktora. Nabyty po refraktorze 90/910 jako dość zbieżny jeśli chodzi o cele obserwacji, ale nieporównywalnie mniejszy gabarytowo, przez to znacznie bardziej mobilny i mniej podatny na drgania obrazu na EQ3-2 od długiej tuby refraktora 90/910. Niestety w sezonie jesienno-zimowym wymaga trochę czasu na wychłodzenie dla wykorzystania pełni możliwości jego niemal idealnego optycznie układu.
Przykładowe fotografie lub wideo w ognisku głównym: Foto-1 Foto-2 Foto-3 Wideo-1 Wideo 2



Refraktor SW90/910

Przez wiele lat stanowił główny sprzęt obserwacyjny. Stosowany na montażu równikowym EQ3-2. Główne przeznaczenie to obserwacje obiektów Układu Słonecznego, poza terenami miejskimi również najjaśniejszych obiektów głębokiego nieba. Przydaje się gdy czasu na obserwacje jest niewiele, zwłaszcza w zimowych miesiącach - wówczas ma dużą przewagę nad Makiem w postaci znacznie sprawniejszego wychłodzenia obiektywu i gotowości do obserwacji.

Przykładowe jednoklatkowe fotografie w ognisku głównym: Foto-1 Foto-2 Foto-3 Foto-4 Foto-5

SW90/910 na montażu EQ3-2 (na zdjęciu montaż bez cięższej przeciwwagi).
...i na stanowisku obserwacyjnym. W czasie wykonywania zdjęcia obiektyw skierowano na Saturna:-)


Refraktor SW80/400

Niewielki teleskop tej samej konstrukcji optycznej, co główny instrument o wadze zaledwie 1,5 kg. Przeznaczenie to obserwacje najjaśniejszych i rozległych obiektów głębokiego nieba, jest to również travelerek, zwłaszcza w połączeniu ze zwykłym statywem fotograficznym. Często stosowany do szybkich sesji obserwacyjnych Słońca, pomocny przy wizualnych obserwacjach ISS w powiększeniach rzędu 50x, niekiedy wykorzystywany też jako teleobiektyw do aparatu lustrzanego.

Przykładowe jednoklatkowe fotografie w ognisku głównym: Foto-1- Foto-2- Foto-3- Foto-4- Foto-5

SW80/400 na statywie fotograficznym - widok z części obiektywowej...
...i z boku.
SW80/400 posiada płytkę montażową typu "multi-plate", dzięki czemu może być łatwo zamocowany do płytki montażowej statywu fotograficznego (po prawej).
Wraz ze statywem całość waży nie więcej niż 4,5 kg.


Lornetka 10x50 (Auriol)

Lidletka zakupiona w jednym z marketów sieci Lidl. Lornetka posiada tradycyjne parametry, oferując 10-krotne powiększenie obrazu i obiektywy o średnicy 50 mm. Wyglądem nie różni się znacznie od innych lidletek, jakie pokazywały się we wcześniejszych latach pod innymi nazwami, optycznie lepsza od poprzedniej jaką posiadałem. Dla osób noszących okulary model ten zastosował praktyczne rozwiązanie  w postaci wykręcanych muszli ocznych w okularach lornetki. Stosowana najczęściej do obserwacji szerokich fragmentów nieba i przeglądu dostępnych obiektów.

Z wkręconymi muszlami ocznymi w okularach...
...i z wykręconymi muszlami ocznymi.


Folia ND-5

Tradycyjna folia mylarowa Baadera, będąca najtańszym i najbezpieczniejszym filtrem do wizualnych obserwacji Słońca - zarówno gołym okiem jak też przez lornetkę i teleskop. Pozwala ona na obserwacje obszarów aktywnych w fotosferze naszej Dziennej Gwiazdy - plam i pochodni, w sprzyjających warunkach także granulacji, zwłaszcza w okolicach krawędzi tarczy słonecznej.

Filtr słoneczny obserwacyjny ND-5. 
Folia jest dość cienka, więc należy się z nią obchodzić bardzo łagodnie.


Folia ND-3,8

Folia mylarowa Baadera przeznaczona wyłącznie do fotografii Słońca. Choć wygląda identycznie jak filtr ND-5, to przepuszcza zdecydowanie większą ilość światła, niebezpieczną już dla ludzkich oczu. Głównie stosowana przy fotografii z użyciem długich ogniskowych, powyżej 900 mm.

Filtr słoneczny fotograficzny ND3.8.


Montaż równikowy EQ3-2

Pierwszy z montaży typu paralaktycznego, który posiada miejsce na zamocowanie lunetki biegunowej i pozwala na naukę astrofotografii długoczasowej przy stosowaniu krótkich ogniskowych. Póki co stosowany jest z montażem wykonanym z aluminium. Sama głowica waży około 5 kg, po dołączeniu przeciwwag (1,6 kg i 3,9 kg) waga montażu wzrasta do około 11 kg.

Statyw aluminiowy jeszcze bez zamocowanej głowicy paralaktycznej...
...i z już zamocowanym montażem EQ3-2 wraz z gałkami mikroruchów, bez cięższej przeciwwagi.



Statyw Camrock TH-70

Budżetowy, ale wystarczający dla moich potrzeb. Wykonany ze wzmacnianego aluminium, posiada stosunkowo grube nogi. Trzykierunkowa głowica nadaje się do stosowania ze sprzętem o łącznej wadze nie wyższej niż 5 kg. Głowica posiada "szybkozłączkę" z tradycyjnym gwintem 1/4 cala, co ułatwia szybkie wyjmowanie aparatu ze statywu jak i jego ponowny montaż. Waga głowicy to 0,7 kg, statywu 1,25 kg. Całość bez zamocowanego sprzętu obserwacyjnego/fotograficznego waży niecałe 2 kg. Długość od 69 cm (złożony) do 170 cm (rozłożone na maksymalną długość nogi wraz z wysuniętą kolumną centralną).

Maksymalna wysokość 170 cm - wysunięte trzy nogi i centralna kolumna. Konfigurację można zmieniać w dowolny sposób (np. nie wysuwać kolumny, lub wysuwać ją bez rozsuwania do końca nóg statywu).
Płytka wraz gwintem 1/4 cala zamocowana do głowicy statywu przez "szybkozłączkę".

Głowica umożliwia szybkie przejście z fotografowania kadrów poziomych na pionowe. Na zdjęciu wraz z zamocowanym aparatem Olympus E420.


Aparat kompaktowy SONY DSC-H20

Tradycyjny cyfrowy aparat kompaktowy, "małpka", najczęściej wykorzystywany w fotografii dziennej lub nocnej przy użyciu większych powiększeń, głównie przy fotografii Księżyca. Pozwala na nagrywanie filmów HD (780p), ale z funkcji tej rzadko korzystam. Ma dość słaby akumulator, trzeba oszczędnie gospodarować zapasami energii jeśli jesteśmy w terenie, a nie ma możliwości naładowania jego w najbliższym czasie.

Przykładowe zdjęcia Słońca z aparatu z samą folią ND-5: zoom optyczny 10x - zoom cyfrowy 20x
Przykładowe fotografie z samego aparatu: Foto-1 Foto-2 Foto-3 Foto-4 Foto-5
Przykładowe fotografie Księżyca, Jowisza i Saturna z aparatu (opcja kamery) w projekcji okularowej przez refraktor SW90/910: Foto-1 Foto-2 Foto-3 Foto-4 Foto-5 Foto-6 Foto-7

"Małpka" waży łącznie zaledwie 279g.



Aparat lustrzany Olympus E420

Jedna z najlżejszych lustrzanek dostępnych na polskim rynku. Wraz z akumulatorem jej waga zamyka się w 450g. Aparat ten najczęściej stosowany bywa przy fotografii nocnej szerokokadrowej, z użyciem obiektywu Zuiko Digital 14-42 mm ze szkłem ED. Pozwala uzyskać zdjęcia o bardzo żywych, dobrze odzwierciedlonych  barwach.

Przykładowe fotografie z samego aparatu: Foto-1 Foto-2 Foto-3 Foto-4 Foto-5

Na zdjęciu E420 z wysuniętym obiektywem, ustawionym na ogniskową 42 mm...
...i jak wyżej, z tym że w kadrze pionowym.

Komentarze