LIVE Solar Update

Ostatnia aktualizacja komentarza: 18.02  18:5CET [17:50 UTC]

18.02.18
POMIJALNY WPŁYW CME, SŁABY CHHSS I CZYSTA TARCZA - czyli pisząc krótko: wszelkiej ciszy ciąg dalszy. Koronalny wyrzut masy dotarłszy do Ziemi nad ranem 15 lutego nie wywołał istotnej zmiany warunków wiatru słonecznego ani aktywności geomagnetycznej. Podobnie, choć z już nieco wyższą prędkością można podsumować dotychczasowy wpływ strumienia wiatru słonecznego z dziury koronalnej wspomnianej w komentarzu sprzed tygodnia. Prędkość podskoczyła z 300-350 do około 550 km/sek., jednak przy słabym natężeniu pola magnetycznego i dominacji północnego skierowania pola magnetycznego wiatru słonecznego zaistniały jedynie dwa epizody z niestabilnością w ziemskim polu magnetycznym (Kp=4) sprawdzające się do ograniczonej aktywności zórz polarnych w regionach biegunowych i wysokich szerokościach geograficznych.

Jedyny widoczny w ostatnich kilkunastu dniach obszar aktywny 2699 zaszedł właśnie na drugą półkulę słoneczną niewidoczną z perspektywy Ziemi, dzięki czemu od dnia dzisiejszego jesteśmy w nowym okresie z pozbawioną plam tarczą. To 19. taki dzień w roku, który otwiera prawdopodobnie dłuższy od poprzedniego okres z liczbą Wolfa na poziomie zera.

14.02.18
SŁABY ROZBŁYSK Z CME - przed dwoma dniami grupa plam 2699 wyemitowała kolejny ze swoich bardzo słabych rozbłysków, tym razem klasy C1, jednak jego rozpiętość czasowa była większa, a charakter eruptywny. W efekcie uwolniony został koronalny wyrzut masy (CME) i to typu full-halo, niemal wprost ku Ziemi za sprawą korzystnej pozycji obszaru 2699 na tarczy słonecznej. Ani prędkość, ani gęstość, ani energia uwolnienia nie były tu imponujące i plasowały się w wartościach wyraźnie poniżej średnich, ale pewna zmiana warunków wiatru słonecznego może w efekcie tego CME zaistnieć. Uderzenie wyrzutu nie powinno być silne, a oczekiwać go można w drugiej połowie 15 lutego lub pierwszej połowie 16 lutego. W zależności od cech wiatru w tym CME, możliwy rozwój aktywności geomagnetycznej do poziomu słabej burzy włącznie. W podonym okresie nastąpić miał napływ strumienia wiatru słonecznego podwyższonej prędkości z dziury koronalnej, ale niewykluczone, że z powodu wyrzutu, strumień i CME pokryją się ze sobą.  

11.02.18
DZIURA KORONALNA - zza wschodniej krawędzi wyłoniła się nowa dziura koronalna emitująca strumień wiatru słonecznego podwyższonej prędkości (CHHSS). Ruch obrotowy Słońca przyniesie ją bliżej centrum tarczy za około dwie doby, wówczas rozpocznie się emisja CHHSS w naszym kierunku. Dotarcie nowej porcji wiatru mogącego wzburzyć aktywność geomagnetyczną powinno nastąpić około 15-16 lutego.

Grupa plam 2699 przetacza się przez centrum tarczy nie emtując istotnych rozbłysków. Aktywność słoneczna pozostaje bardzo niska.

05.02.18
NOWA PLAMA - zza południowo-wschodniej kawędzi nieoczekiwanie wyłoniła się nowa grupa plam oznaczona już numeracją 2699 - emituje ona sporadyczne rozbłyski klasy B i dolnych poziomów klasy C. To bardzo słabe i pomijalne zjawiska, ale i tak najwyraźniejsze od wielu miesięcy. Być może w kolejnych dniach uda się temu obszarowi nieco rozwinąć - a gdyby tak się stało, jest niewykluczone, że osiągnie on zdolność emisji istotnych rozbłysków.

02.02.18
KOLEJNE PUSTE DNI - po styczniu, który przyniósł nam 16 dni bez plam, początek lutego kończy krótki epizod widoczności grupy plam 2697, która całkowicie już zanikła i tym samym obserwujemy początek nowego okresu z pustą tarczą słoneczną. Dzisiejszy dzień, w którym mamy do czynienia z zerową liczbą Wolfa jest siedemnastym takim dniem od początku roku, a rozpoczęty okres bez plam najprawdopodobniej znów nieco potrwa. W najbliższym czasie oczekujmy kontynuacji wygaszonej aktywności słonecznej.  

Archiwum: LIVE Solar Update (styczeń 2018)


Wyjaśnienie: solar update - aktualizowane na bieżąco krótkie autorskie komentarze o ostatnich zjawiskach na Słońcu i wszelkich wydarzeniach związanych z pogodą kosmiczną. Na początku miesiąca* komentarze są zerowane i publikowane od nowa (najstarsze komunikaty z danego miesiąca ukazują się u dołu podstrony, nowe na górze). W przypadku okresów niskiej aktywności słonecznej, aktualizacje ukazują się co 2-4 dni, w przypadku podwyższonej aktywności raz lub kilka razy dziennie. Zadaniem tych komunikatów jest odpowiedzieć na pytania czytelników:

jaka jest aktualna aktywność Słońca, czy i kiedy wystąpią rozbłyski słoneczne, aktualny zasięg zorzy polarnej, czego spodziewać się po Słońcu w najbliższych godzinach i dniach.


* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.