LIVE Solar Update

Ostatnia aktualizacja komentarza: 09.09  09:20 CEST [07:20 UTC]

09.09.19
CZYSTA TARCZA - dobiega końca tydzień z ponownym stanem czystej tarczy słonecznej. Po pojawieniu się na nieco ponad dobę plamy 2748, wróciliśmy do sytuacji zdecydowanie dominującej w tym roku. W najbliższym czasie oczekujmy kontynuacji obecnego stanu.

02.09.19
NOWA PLAMA - po 25-dniowym okresie zerowej liczby Wolfa na tarczy słonecznej pojawiła się nowa plama 2748, położona w północno-wschodniej części tarczy. Jest ona prostym obszarem aktywnym nie wykazującym zdolności do emisji istotnych rozbłysków, a jej pojawienie się wpływa jedynie na tymczasowe, zapewne krótkotrwałe przerwanie wzrostu sumy dni bez plam. Okres czystej tarczy trwał od 7 do 31 sierpnia, wrzesień otwieramy z widocznością plamy 2748 i osiągniętą jak dotąd sumą 170 dni bez plam na tarczy słonecznej od rozpoczęcia 2019 roku.

W aktywności geomagnetycznej kontynuacja sporadycznych epizodów ze stanem słabej burzy magnetycznej kategorii G1 przerywanej okresami niestabilności (Kp=4) a z rzadka umiarkowanej burzy kategorii G2. Za sprawą utrzymywania się podwyższonej prędkości wiatru słonecznego na poziomie około 700 km/sek. zdarza się, że okresy skierowania południowego pola magnetycznego o nawet niewygórowanym natężeniu rzędu -5nT wystarczają do sporadycznego wzbudzania aktywności burzy i podobne warunki powinny utrzymywać się jeszcze przez około dwie doby.
Archiwum: LIVE Solar Update (sierpień 2019)Wyjaśnienie: solar update - aktualizowane na bieżąco krótkie autorskie komentarze o ostatnich zjawiskach na Słońcu i wszelkich wydarzeniach związanych z pogodą kosmiczną. Na początku miesiąca* komentarze są zerowane i publikowane od nowa (najstarsze komunikaty z danego miesiąca ukazują się u dołu podstrony, nowe na górze). W przypadku okresów niskiej aktywności słonecznej, aktualizacje ukazują się co 2-4 dni, w przypadku podwyższonej aktywności raz lub kilka razy dziennie. Zadaniem tych komunikatów jest odpowiedzieć na pytania czytelników:

jaka jest aktualna aktywność Słońca, czy i kiedy wystąpią rozbłyski słoneczne, aktualny zasięg zorzy polarnej, czego spodziewać się po Słońcu w najbliższych godzinach i dniach.


* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.