LIVE Solar Update

Ostatnia aktualizacja komentarza: 11.05  09:50 CEST [07:50 UTC]

11.05.20
100 DNI BEZ PLAM - z początkiem tygodnia osiągnięty został próg 100 dni bez plam w 2020 roku. Od 2 maja znajdujemy się w nowym okresie czystej tarczy słonecznej i jak na razie nie widać oznak mogących tę sytuację zmienić. Przekroczenie granicy 100 dni bez plam w zaledwie 4 miesiące i 10 dni od początku roku daje nam jasny sygnał, że jeszcze wiele czasu musi minąć zanim z tego Słonecznego Minimum zaczniemy wychodzić. W ubiegłym roku próg 100 dni stanu czystej tarczy nastąpił w połowie czerwca, a rok ten był rekordowy pod tym względem od czasu roku 1913 przynosząc w sumie 282 dni bez plam. Utrzymanie w pozostałych miesiącach trendu widocznego przez dotychczasowe niespełna 4,5 miesiąca 2020 roku może sprawić, że całościowo będzie on wyciszony na skalę bardzo zbliżoną do ubiegłorocznej. Czy na jeszcze większą bijąc rok po roku rekord stulecia - jeszcze za wcześnie by takie wyroki ferować, ale perspektywa taka na pewno nie jest nierealna.

02.05.20
CZYSTA TARCZA - niestety mimo powstania w ostatnim czasie kilku grup plam, głównie nowego cyklu słonecznego, tarcza Dziennej Gwiazdy ponownie stała się pozbawiona plam. Otwarta została "dziesiąta dziesiątka" dni bez plam w 2020 roku - utrzymanie się obecnego stanu zerowej liczby Wolfa przez najbliższe 9 dni sprawi, że z początkiem drugiej dekady maja przełamana zostanie bariera 100 dni czystej tarczy od początku roku - dla porównania w roku ubiegłym granica 100 dni została przekroczona dopiero przed połową czerwca.

01.05.20
I JESZCZE JEDNA NOWA NOWA PLAMA - na tarczy słonecznej uformowała się nowa grupa plam 2762 należąca na 25. cyklu aktywności słonecznej. To już trzeci obszar aktywny formujący się w skali ostatniego tygodnia. Podczas gdy kwiecień 2020 ujęty był w obowiązującej prognozie jako okres najgłębszego uśpienia między starym a nowym cyklem słonecznym, drobne zmiany ostatnich dni sprawiają, że do głosu dochodzą przypuszczenia o minięciu już tego okresu "nadiru" i stopniowym ożywianiu nowego 25. cyklu słonecznego (zakres błędu wynosi pół roku, więcej czas najgłębszego uśpienia w obecnym Słonecznym Minimum mógł już nastąpić, a może wciąż nas czeka). Tak czy siak w nowy, statystycznie najpogodniejszy miesiąc roku wchodzimy z aż trzema grupami plam oznaczonymi obecnie na tarczy, z których dwie są reprezentantkami nowego cyklu. O ile trend ten zostanie utrzymany, przypuszczenia o minięciu już najgłębszego wygaszenia aktywności słonecznej mogą się potwierdzić, ale jednocześnie miejmy świadomość, że wciąż wiele okresów ciszy i stanu pustej tarczy z pewnością przed nami. Tym nie mniej pojawianie się drobnych i krótko istniejących plam nowego cyklu ma prawo cieszyć.
Archiwum: LIVE Solar Update (kwiecień 2020)Wyjaśnienie: solar update - aktualizowane na bieżąco krótkie autorskie komentarze o ostatnich zjawiskach na Słońcu i wszelkich wydarzeniach związanych z pogodą kosmiczną. Na początku miesiąca* komentarze są zerowane i publikowane od nowa (najstarsze komunikaty z danego miesiąca ukazują się u dołu podstrony, nowe na górze). W przypadku okresów niskiej aktywności słonecznej, aktualizacje ukazują się co 2-4 dni, w przypadku podwyższonej aktywności raz lub kilka razy dziennie. Zadaniem tych komunikatów jest odpowiedzieć na pytania czytelników:

jaka jest aktualna aktywność Słońca, czy i kiedy wystąpią rozbłyski słoneczne, aktualny zasięg zorzy polarnej, czego spodziewać się po Słońcu w najbliższych godzinach i dniach.


* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.