LIVE Solar Update

Ostatnia aktualizacja komentarza: 13.12  15:20 CET [14:20 UTC]

13.12.18
CZYSTA TARCZA - po dwóch dniach widoczności niewielkiej plamy 2730 tarcza słoneczna na nowo stała się całkowicie pozbawiona plam. 12 grudnia weszliśmy w trzeci w tym miesiącu stan czystej tarczy, który na tę chwilę podniósł ogólną sumę z zerową liczbą Wolfa do 206 dni. W najbliższym czasie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie kontynuacja takiego stanu rzeczy, choć nie można wykluczyć uformowania nowych plam na podobieństwo ostatniej grupy 2730 - tyle, że w okolicach Słonecznego Minimum, w jakich się znajdujemy, większość takich struktur to plamy o bardzo krótkim czasie istnienia, niekiedy wręcz rzędu kilku godzin.

11.12.18
NOWA PLAMA - w centrum tarczy słonecznej formuje się nowa plama, obecnie jeszcze bez numeracji, która przerwała jednodniowy stan czystej tarczy (10 grudnia) będący szóstym takim dniem w miesiącu. Łącznie z dniem wczorajszym rok 2018 przyniósł jak dotąd 204 dni bez plam, a więc o 100 więcej względem roku ubiegłego. Wydaje się jednak wysoce prawdopodobne, że obecny wynik ulegnie jeszcze podwyższeniu co najmniej do 210, biorąc pod uwagę fakt, że od października ub.r. każdy kolejny miesiąc przynosi nam przynajmniej 10 dni bez plam.

Przejście ostatniej dziury koronalnej przez tarczę słoneczną, mimo że cechującej się sporą rozpiętością, nie przyczyniło się do istotnego rozwoju aktywności geomagnetycznej. Stan burzy nie zaistniał, a jedyne trzygodzinne zaburzenia (Kp=4) ograniczyły się do szerokości okołobiegunowych.

06.12.18
DZIURA KORONALNA - w centrum tarczy słonecznej znalazła się dziura koronalna o znacznej rozpiętości emitująca strumień wiatru słonecznego podwyższonej prędkości ku Ziemi. CHHSS powinien dotrzeć do naszej planety za około 3 doby, w okresie 9-10 grudnia możliwe okresy wzmożonej aktywności geomagnetycznej o ile cechy strumienia okażą się ku temu sprzyjające. Nowa grupa plam na tarczy oznaczona numerem AR2729 przerwała wczoraj dalszy wzrost sumy dni bez plam - na tę chwilę mieliśmy ich 203 od początku roku, a więc o 99 więcej niż w roku ubiegłym. Nowa plama znajduje się jednak bardzo blisko zachodniej krawędzi tarczy i niebawem przestanie być widoczna, co w świetle braku wytwarzania sie nowych plam może obrodzić szybkim wznowieniem przybywania dni z zerową liczbą Wolfa.

01.12.18
NADAL CZYSTA TARCZA - rozpoczęty 5 dni temu okres z pozbawioną plam tarczą słoneczną jest kontynuowany po dziś dzień, który stanowi kolejną wyraźną granicę, jaką Słońce pokonało. Początek grudnia bowiem to 200. dzień z czystą tarczą słoneczną w 2018 roku, wobec 104 dni bez plam jakie przyniósł rok ubiegły. Jeżeli jeszcze przynajmniej 8 takich dni przyniesie kończący się rok, wynik ubiegłoroczny zostanie w pełni podwojony - wiele jednak wskazuje na to, że zostanie on przewyższony ze sporą nawiązką. Listopad przyniósł w sumie 20 dni bez plam, stając się czwartym miesiącem 2018 roku, który osiąga próg 20 dni zerowej liczby Wolfa w ciągu jednego miesiąca, a jednocześnie 14. miesiącem podtrzymującym tendencję przynoszenia co najmniej 10 dni bez plam. Jeśli więc w grudniu spełniony byłby minimalny chociaż warunek, rok ten zamknęlibyśmy z sumą 210 dni bez plam - lecz w praktyce będzie zapewne ta suma jeszcze wyższa.

OCZEKIWANIE NA CHHSS - w najbliższych 24 godzinach powinniśmy zaobserwować kolejny napływ strumienia wiatru słonecznego podwyższonej prędkości z dziury koronalnej, która od września co około 28 dni przynosi nam stan burz magnetycznej. CHHSS emitowane przez tę formację są skuteczne we wzburzaniu pogody kosmicznej, jest więc wysoce prawdopodobne, że i tym razem zaobserwujemy burzę magnetyczną. Póki co prędkość wiatru słonecznego napływającego na Ziemię jest niska, rzędu 360 km/sek. przy niewielkiej gęstości 10 protonów/cm3 i natężeniu pola magnetycznego około 6-8nT. Wraz z napływem strumienia z dziury koronalnej prędkość powinna wzrosnąć do ponad 500 km/sek.
Archiwum: LIVE Solar Update (listopad 2018)Wyjaśnienie: solar update - aktualizowane na bieżąco krótkie autorskie komentarze o ostatnich zjawiskach na Słońcu i wszelkich wydarzeniach związanych z pogodą kosmiczną. Na początku miesiąca* komentarze są zerowane i publikowane od nowa (najstarsze komunikaty z danego miesiąca ukazują się u dołu podstrony, nowe na górze). W przypadku okresów niskiej aktywności słonecznej, aktualizacje ukazują się co 2-4 dni, w przypadku podwyższonej aktywności raz lub kilka razy dziennie. Zadaniem tych komunikatów jest odpowiedzieć na pytania czytelników:

jaka jest aktualna aktywność Słońca, czy i kiedy wystąpią rozbłyski słoneczne, aktualny zasięg zorzy polarnej, czego spodziewać się po Słońcu w najbliższych godzinach i dniach.


* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.