LIVE Solar Update

Ostatnia aktualizacja komentarza: 14.07  19:10 CEST [17:10 UTC]

14.07.19
II KWARTAŁ: PODSUMOWANIE - opracowanie przebiegu 24. cyklu aktywności słonecznej uwzględniające minione 3 miesiące wchodzące w ramy II kwartału 2019 roku dostępne na blogu: LINK. W podsumowaniu m.in. o rekordowym okresie nieprzerwanej absencji plam na tarczy słonecznej między 19 maja a 23 czerwca, zestawienie sum kwartalnych dni z zerową liczbą Wolfa i porównanie względem analogicznego momentu w roku 2018.

BEZ ZMIAN - tarcza słoneczna w dalszym ciągu pozostaje wolna od grup plam. Lipiec jak dotąd przyniósł jedynie niespełna 24-godzinną widoczność drobnej plamy w ubiegły weekend, która zanikła nie cały dzień po powstaniu. Nowy okres z zerową liczbą Wolfa w jaki weszliśmy 8 lipca jest kontynuowany, do tej pory lipiec przyniósł już 12 dni z czystą tarczą i nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się szybko zmienić. W dniu dzisiejszym na łamach bloga ukaże się kolejne kwartalne podsumowanie przebiegu 24. cyklu aktywności słonecznej uwzględniające zamknięty niedawno II kwartał 2019 roku.

01.07.19
CZYSTA TARCZA - z dniem 28 czerwca weszliśmy w nowy okres z pozbawioną plam tarczą słoneczną . Po czerwcu, który przyniósł aż 26 dni zerowej liczby Wolfa, w tym najdłuższy okres absencji plam (36 dni, zapoczątkowany 19 maja) lipiec zaczynamy z widokiem, do którego z pewnością zdążyliśmy się już przyzwyczaić. W najbliższym czasie oczekujmy kontynuacji tego stanu.Archiwum: LIVE Solar Update (czerwiec 2019)Wyjaśnienie: solar update - aktualizowane na bieżąco krótkie autorskie komentarze o ostatnich zjawiskach na Słońcu i wszelkich wydarzeniach związanych z pogodą kosmiczną. Na początku miesiąca* komentarze są zerowane i publikowane od nowa (najstarsze komunikaty z danego miesiąca ukazują się u dołu podstrony, nowe na górze). W przypadku okresów niskiej aktywności słonecznej, aktualizacje ukazują się co 2-4 dni, w przypadku podwyższonej aktywności raz lub kilka razy dziennie. Zadaniem tych komunikatów jest odpowiedzieć na pytania czytelników:

jaka jest aktualna aktywność Słońca, czy i kiedy wystąpią rozbłyski słoneczne, aktualny zasięg zorzy polarnej, czego spodziewać się po Słońcu w najbliższych godzinach i dniach.


* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.