LIVE Solar Update

Ostatnia aktualizacja komentarza: 11.08  09:00 CEST [07:00 UTC]

11.08.18
DRUGI TYDZIEŃ CISZY - stan czystej tarczy słonecznej utrzymuje się już od ośmiu dni i w dalszym ciągu nie widać oznak rychłego jego przerwania. Dotąd zanotowaliśmy już 129 dni bez plam w 2018 roku, dzisiejszy będzie 130, a sam sierpień na 10 dotychczasowych dni przyniósł 8 dni z zerową liczbą Wolfa. Na tę chwilę wygląda na to, że będzie on wykazywał podobieństwo do lipca, choć osiągnięcie równie wysokiego wyniku jak poprzednik (30 dni bez plam) jest niemożliwe. Co najwyżej sierpień może się do tego wyniku zbliżyć, w skrajnym wariancie przynosząc 29 dni bez plam, ale by to było możliwe już do końca miesiąca musiałby się utrzymywać stan czystej tarczy - co mimo zerowej na dziś aktywności plamotwórczej wydaje się mało prawdopodobne. Mimo to trzeci kwartał dobitnie potwierdza coraz większą bliskość Słonecznego Minimum.

04.08.18
CZYSTA TARCZA - od piątku ponownie weszliśmy w okres wyzerowanej liczby Wolfa, będący 50. takim okresem po maksimach bieżącego 24. cyklu aktywności słonecznej. Grupa plam 2717 widoczna na początku sierpnia już zanikła, być może niebawem wzejdzie nowa zza wschodniej krawędzi, na razie jednak ruszyło dalsze podnoszenie sumy dni bez plam, których w tym roku uzbieraliśmy już 121.

02.08.18
NOWA MAŁA PLAMA - od popołudniowych godzin 1 sierpnia dostrzec możemy w pobliżu południowo-wschodniej krawędzi tarczy nowy obszar aktywny. To prosta i wygaszona w aktywności grupa plam nie zdolna na tę chwilę do emisji silniejszych rozbłysków, nie mniej pozwala ona wstrzymać dalszy wzrost sumy dni bez plam na tarczy. Za dzień 1 sierpnia mamy już zatem liczbę Wolfa wyższą od zera, a po dotychczasowym okresie czystej tarczy zakończonym 31 lipca dni z zerową liczbą Wolfa uzbierało nam się 121, z czego 30 w samym tylko lipcu.

01.08.18
SIERPIEŃ KONTYNUUJE CISZĘ - po zamknięciu lipca można już na oficjalnie stwierdzić, że zdobycie przez niego tytułu lidera na liście miesięcy przynoszących największą absencję plam, będzie mu z pewnością długo przyświecać. Na 31 dni w lipcu aż 30 minęło pod znakiem czystej tarczy, co będzie wynikiem trunym do przebicia aż do nadejścia ścisłego Słonecznego Minimum, gdzie absencja plam po częstokroć trwa kilka tygodni. Z pewnością lipiec 2018 zapisze się jako pierwszy z miesięcy w okolicach Słonecznego Minimum, który niemal w stu procentach przynosił zerową liczbę Wolfa i dając tylko jeden dzień z niewielką plamą 22 lipca. Lipiec ustanowił także nowy rekord w nieprzerwanej nieobecności plam, trwającej 25 dni z rzędu (27.06-21.07). Sierpień od początku kontynuuje trend, w najbliższym czasie oczekujmy wygaszonej aktywności słonecznej.
Archiwum: LIVE Solar Update (lipiec 2018)Wyjaśnienie: solar update - aktualizowane na bieżąco krótkie autorskie komentarze o ostatnich zjawiskach na Słońcu i wszelkich wydarzeniach związanych z pogodą kosmiczną. Na początku miesiąca* komentarze są zerowane i publikowane od nowa (najstarsze komunikaty z danego miesiąca ukazują się u dołu podstrony, nowe na górze). W przypadku okresów niskiej aktywności słonecznej, aktualizacje ukazują się co 2-4 dni, w przypadku podwyższonej aktywności raz lub kilka razy dziennie. Zadaniem tych komunikatów jest odpowiedzieć na pytania czytelników:

jaka jest aktualna aktywność Słońca, czy i kiedy wystąpią rozbłyski słoneczne, aktualny zasięg zorzy polarnej, czego spodziewać się po Słońcu w najbliższych godzinach i dniach.


* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.