LIVE Solar Update

Ostatnia aktualizacja komentarza: 14.01  10:50 CET [09:50 UTC]

14.01.19
TYDZIEŃ BEZ PLAM - rozpoczęliśmy dziś drugi tydzień z pozbawioną plam tarczą słoneczną w tym roku. Zerową liczbę Wolfa obserwujemy od 7 stycznia po dzień dzisiejszy, który jest ósmym takim dniem od początku roku. W dniu dzisiejszym w godzinach popołudniowych na blogu ukaże się podsumowanie IV kwartału 2018 roku, w którym opublikowane zostaną zaktualizowane wykresy postępu 24. cyklu aktywności słonecznej i podsumowanie zeszłorocznej aktywności Dziennej Gwiazdy i aktywności geomagnetycznej.

05.01.19
ZACHÓD GRUPY 2732 - z dniem dzisiejszym do zachodniej krawędzi tarczy słonecznej zbliża się widoczna od 1 stycznia niewielka grupa plam 2732. W przeciągu najbliższych 48 godzin zniknie ona z pola widzenia, przynosząc otwarcie pierwszego w tym roku okresu z pozbawioną plam tarczą słoneczną. Wejście w ten okres powinno nastąpić najpóźniej po weekendzie, o ile oczywiście nie powstaną wcześniej inne choćby drobne plamy nowego obszaru aktywnego.

SŁABA BURZA - w nocy z 4 na 5 stycznia dotarł do Ziemi strumień wiatru słonecznego podwyższonej prędkości (CHHSS) z dziury koronalnej wspomnianej w poprzednim komentarzu. Napływ wywołał słabą burzę magnetyczną kategorii G1, która jednak utrzymała się zaledwie 3 godziny, po czym wygasła otwierając drogę do powrotu spokojnych warunków aktywności geomagnetycznej utrzymujących się do chwili obecnej. Wzburzeniu pogody kosmicznej sprzyjało zwiększenie natężenia całkowitego pola magnetycznego (Bt) z około 2 do blisko 12nT przy korzystnym skoku południowego skierowania pola (Bz) do niemal -10nT połączonego ze wzrostem prędkości wiatru z 350 do ponad 500 km/sek. Niestety po trzech godzinach zarówno natężenie pola magnetycznego jak i jego skierowanie osłabły, co momentalnie wygasiło aktywność geomagnetyczną. Wprawdzie napływ strumienia CHHSS trwa i będzie kontynuowany jeszcze około 24 godziny, to słabe cechy Bt i Bz (obie składowe w pobliżu zera) redukują niemal całkowicie prawdopodobieństwo kolejnych okresów ze stanem burzy magnetycznej podczas tego napływu.

02.01.19
MAŁA PLAMA - od 1 stycznia na tarczy słonecznej obserwować możemy dzięki zdjęciom z SDO nową niewielką grupę plam 2732. Jest ona jednak bardzo nikłych rozmiarów i niewykluczone, że zaniknie zanim osiągnie zachodnią krawędź. Rok 2018 zamknęliśmy z sumą 222 dni bez plam, co wobec roku poprzedniego jest zwiększeniem sumy o 118. Słoneczne Minimum, przez które rozpoczynamy przechodzić najpewniej przyniesie w tym roku porównywalną lub jeszcze bardziej pogłębioną ciszę. Wariant optymistyczny i najmniej prawdopodobny, a więc zakładający stopniowe powolne zwiększanie ilości plam, nawet gdyby się ziścił, i tak wiązałby się w 2019 roku z podobną sytuacją, jakiej prawie bez przerwy doświadczaliśmy w 2018 roku.

DZIURA KORONALNA - w centrum tarczy znalazła się dziura koronalna emitująca strumień wiatru słonecznego podwyższonej prędkości ku Ziemi. Dotarcie CHHSS powinno nastąpić około 5 stycznia (+/- 1 dzień) być może przynosząc pierwszą tegoroczną burzę magnetyczną. O tym na ile sytuacja się rozwinie przekonamy się za około 2-3 doby.Archiwum: LIVE Solar Update (grudzień 2018)Wyjaśnienie: solar update - aktualizowane na bieżąco krótkie autorskie komentarze o ostatnich zjawiskach na Słońcu i wszelkich wydarzeniach związanych z pogodą kosmiczną. Na początku miesiąca* komentarze są zerowane i publikowane od nowa (najstarsze komunikaty z danego miesiąca ukazują się u dołu podstrony, nowe na górze). W przypadku okresów niskiej aktywności słonecznej, aktualizacje ukazują się co 2-4 dni, w przypadku podwyższonej aktywności raz lub kilka razy dziennie. Zadaniem tych komunikatów jest odpowiedzieć na pytania czytelników:

jaka jest aktualna aktywność Słońca, czy i kiedy wystąpią rozbłyski słoneczne, aktualny zasięg zorzy polarnej, czego spodziewać się po Słońcu w najbliższych godzinach i dniach.


* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.