LIVE Solar Update

Ostatnia aktualizacja komentarza: 04.08  12:20 CEST [10:20 UTC]

04.08.20
WIĘCEJ PLAM - od kilku dni aktywność plamotwórcza jest nieco wyższa niż normalnie w ostatnich miesiącach. Aktualnie na tarczy widoczne są dwie grupy 2769 i 2770, obie należące do nowego cyklu słonecznego. Pojawiły się wraz z zachodem poprzednich grup, co przedłuży nam okres widoczności plam od czasu poprzedniego wyzerowania liczby Wolfa. Być może widoczność tych grup przyniesie kontynuację powolnego wzrostu produkcji plam w następnych dniach sierpnia. Są one oczywiście proste magnetycznie i niezdolne do emisji istotnych zjawisk, ale fakt ich pojawienia się jest kolejnym potwierdzeniem, że nowy cykl powoli budzi się do życia.
Archiwum: LIVE Solar Update (lipiec 2020)Wyjaśnienie: solar update - aktualizowane na bieżąco krótkie autorskie komentarze o ostatnich zjawiskach na Słońcu i wszelkich wydarzeniach związanych z pogodą kosmiczną. Na początku miesiąca* komentarze są zerowane i publikowane od nowa (najstarsze komunikaty z danego miesiąca ukazują się u dołu podstrony, nowe na górze). W przypadku okresów niskiej aktywności słonecznej, aktualizacje ukazują się co 2-4 dni, w przypadku podwyższonej aktywności raz lub kilka razy dziennie. Zadaniem tych komunikatów jest odpowiedzieć na pytania czytelników:

jaka jest aktualna aktywność Słońca, czy i kiedy wystąpią rozbłyski słoneczne, aktualny zasięg zorzy polarnej, czego spodziewać się po Słońcu w najbliższych godzinach i dniach.


* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.