LIVE Solar Update

Ostatnia aktualizacja komentarza: 01.07  19:40 CEST [17:40 UTC]

01.07.16
W III KWARTAŁ Z WCIĄŻ PUSTYM SŁOŃCEM - dziewiąty dzień z rzędu tarcza słoneczna pozostaje całkowicie pozbawiona plam. Drobny por widoczny wczoraj w południowo-wschodniej części tarczy niestety nie uformował się w nowy obszar aktywny lecz zanikł kilka godzin po pojawieniu się. Tym samym wejście w III kwartał 2016 roku równoznaczne jest z trzynastym dniem w roku z wyzerowaną liczbą Wolfa. Obecny drugi taki okres rozpoczęty 23 czerwca jest pierwszym tak długim okresem z kompletnie czystą tarczą od grudnia 2010 roku, kiedy to wychodziliśmy z głębokiego Słonecznego Minimum. Do tego kolejnego zmierzamy coraz wyraźniej - ponad 8 z 11 lat obecnego 24. cyklu aktywności słonecznej jest za nami i okresów z pozbawionym plam Słońcem będziemy obserwować coraz więcej, na coraz dłuższy czas. Zanim obecny cykl się zakończy zobaczymy oczywiście jeszcze sporo nowych grup plam, ale niewątpliwie będą się one pojawiać na coraz mniejszą skalę.

W związku z niezmienne zerową produkcją nowych plam, na razie pozostaje nam liczyć na ponowne wzejście na tarczę dwóch dawnych obszarów aktywnych, które potencjalnie znajdują się po niedostrzegalnej z perspektywy Ziemi półkuli słonecznej. Powrót pierwszego z nich może nastąpić 3-4 lipca zza południowo-wschodniej krawędzi, o ile oczywiście plamy go stanowiące nie zanikły w ostatnich dwóch tygodniach. Na ewentualny powrót obszaru 2553 musimy poczekać do 6 lipca, co z powodu że byłoby to już trzecie przejście przez tarczę, jest mało realne.

W najbliższych 12-24 godzinach może nastąpić napływ strumienia wiatru słonecznego podwyższonej prędkości z dziury koronalnej, która przetacza się przez centrum tarczy. O ile skierowanie pola magnetycznego wiatru słonecznego w tym strumieniu okaże się sprzyjająco południowe na długi okres, być może zaistnieje stan burzy magnetycznej - póki co w pogodzie kosmicznej cisza nie mniej głęboka od tej obserwowanej w aktywności plamotwórczej.


>>Archiwum LIVE Solar Update (czerwiec 2016)


Wyjaśnienie: solar update - aktualizowane na bieżąco krótkie autorskie komentarze o ostatnich zjawiskach na Słońcu i wszelkich wydarzeniach związanych z pogodą kosmiczną. Na początku miesiąca* komentarze są zerowane i publikowane od nowa (najstarsze komunikaty z danego miesiąca ukazują się u dołu podstrony, nowe na górze). W przypadku okresów niskiej aktywności słonecznej, aktualizacje ukazują się co 2-4 dni, w przypadku podwyższonej aktywności raz lub kilka razy dziennie. Zadaniem tych komunikatów jest odpowiedzieć na pytania czytelników:

jaka jest aktualna aktywność Słońca, czy i kiedy wystąpią rozbłyski słoneczne, aktualny zasięg zorzy polarnej, czego spodziewać się po Słońcu w najbliższych godzinach i dniach.


* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.