LIVE Solar Update

Ostatnia aktualizacja komentarza: 16.01  16:40 CET [15:40 UTC]

16.01.20
CZYSTA TARCZA - od sześciu dni tarcza słoneczna jest ponownie pozbawiona plam. Choć pierwsza dekada miesiąca mogła sprawiać wrażenie, że wraz z Nowym Rokiem szykują się większe zmiany, to ostatni tydzień pokazuje, że Słoneczne Minimum jeszcze długo się nie zakończy. Rozpoczęty sześć dni temu pierwszy w 2020 roku okres zerowej liczby Wolfa na razie nie zapowiada się do rychłego zakończenia.

11.01.20
KOLEJNE PLAMY NOWEGO CYKLU - jak dotychczas styczeń przyniósł nam tylko 1 dzień z czystą tarczą słoneczną, podczas gdy pozostałe dni przynoszą widoczność niewielkich obszarów aktywnych nowego 25. cyklu aktywności słonecznej. O ile trend ten zostanie utrzymany - mimo, że nie wiąże się ze wzrostem aktywności słonecznej za sprawą takich grup plam, będzie to radykalna zmiana wobec sytuacji z roku 2019 i być może potwierdzenie powolnego wychodzenia ze słonecznego minimum.

02.01.20
NOWY ROK, NOWE PLAMY - zakończony rok 2019 zamknęliśmy z sumą 281 dni bez plam, a okres zerowej liczby Wolfa 31 grudnia. Z wejściem w nowy rok nieopodal południowo-wschodniej krawędzi tarczy słonecznej możemy obserwować nową niewielką grupę plam, która z uwagi na znaczne odchylenie szerokości heliograficznych ku południu i konfigurację biegunową jest kolejnym obszarem aktywnym zaliczającym się do nowego 25. cyklu aktywności słonecznej. Aktywność słoneczna oczywiście przez pojawienie się tej plamy nie ulega wzrostowi.
Archiwum: LIVE Solar Update (grudzień 2019)Wyjaśnienie: solar update - aktualizowane na bieżąco krótkie autorskie komentarze o ostatnich zjawiskach na Słońcu i wszelkich wydarzeniach związanych z pogodą kosmiczną. Na początku miesiąca* komentarze są zerowane i publikowane od nowa (najstarsze komunikaty z danego miesiąca ukazują się u dołu podstrony, nowe na górze). W przypadku okresów niskiej aktywności słonecznej, aktualizacje ukazują się co 2-4 dni, w przypadku podwyższonej aktywności raz lub kilka razy dziennie. Zadaniem tych komunikatów jest odpowiedzieć na pytania czytelników:

jaka jest aktualna aktywność Słońca, czy i kiedy wystąpią rozbłyski słoneczne, aktualny zasięg zorzy polarnej, czego spodziewać się po Słońcu w najbliższych godzinach i dniach.


* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.