LIVE Solar Update

Ostatnia aktualizacja komentarza: 04.11  09:50 CET [08:50 UTC]

04.11.19
CZYSTA TARCZA - wspomniana w poprzednim komentarzu grupa plam 2751 okazała się kolejną z bardzo krótko żywotnych i już zanikła. Tym samym od 3 listopada jesteśmy w nowym okresie z pozbawioną plam tarczą słoneczną, wczorajszy dzień jako 229. w tym roku z zerową liczbą Wolfa otwiera czternasty w roku okres, który prawdopodobnie przeciągnie się znów na dłuższy czas jako, że nie widać oznak mogących przerwać tę ciszę. Wiele wskazuje na to, że podczas tranzytu Merkurego za tydzień w poniedziałek nie będziemy mogli liczyć na urozmaicony widok słonecznej tarczy jak w tranzycie w 2016 roku, gdy prócz Merkurego można było dostrzec również kilka grup plam.

03.11.19
PLAMA NOWEGO CYKLU - od początku listopada w zachodniej połowie tarczy słonecznej możemy obserwować bardzo drobną plamę 2750, która jest plamą nowego, 25. cyklu aktywności słonecznej. Odwrócona polaryzacja i położenie na przeciwnej, południowej półkuli, względem plam drugiej połowy 24. cyklu aktywności słonecznej, które widoczne były na północ od słonecznego równika świadczy, że jest to obszar aktywny należący już do następnego cyklu. To oczywiście nie stoi w sprzeczności z trwającym Słonecznym Minimum, które nie ma się ku końcowi - "mieszanie" się plam obu cykli podczas finiszu cyklu poprzedniego to normalne zjawisko podczas słonecznych minimów, a obecna plama 2750 wprawdzie już zanikająca nie jest bynajmniej pierwszym przypadkiem - w poprzednich  kwartałach sporadycznie widzieliśmy już grupy plam wchodzące w skład 25. cyklu.

Zanim ruszy on z trwałą tendencją wzrostu aktywności plamotwórczej minie jeszcze wiele czasu, jednak sam fakt uformowania się z początkiem miesiąca wspomnianej plamy sprawia, że przerwany został trwający od 3 października stan czystej tarczy. Trwał on 29 dni i tyle też dni z zerową liczbą Wolfa przyniósł październik. Dziś już wiemy, że listopad tego wyniku nie pobije, jako że już pierwsze dwa dni mijają nam z niewielką, ale jednak wyższą od zera liczbą Wolfa, a wraz z zanikaniem grupy 2750 zdaje się nieśmiało formować inna plama 2751, także w zachodniej części tarczy, która być może opóźni nieco wejście w nowy okres z czystą tarczą.

Całościowo wliczając październik, rok 2019 przyniósł jak dotąd 228 dni bez plam słonecznych. Do pobicia rekordowego od ponad 100 lat roku 2008 (268 dni) zostało zatem równe 40 dni. Zważywszy na fakt, że jesteśmy dopiero na początku listopada, a od pięciu miesięcy każdy kolejny miesiąc przynosi co najmniej 25 dni bez plam, stanie się przez 2019 rok nowym rekordzistą na skalę stulecia wydaje się bardzo prawdopodobne, o ile nie zarysują się istotniejsze zmiany w najbliższych kilku tygodniach.
Archiwum: LIVE Solar Update (październik 2019)Wyjaśnienie: solar update - aktualizowane na bieżąco krótkie autorskie komentarze o ostatnich zjawiskach na Słońcu i wszelkich wydarzeniach związanych z pogodą kosmiczną. Na początku miesiąca* komentarze są zerowane i publikowane od nowa (najstarsze komunikaty z danego miesiąca ukazują się u dołu podstrony, nowe na górze). W przypadku okresów niskiej aktywności słonecznej, aktualizacje ukazują się co 2-4 dni, w przypadku podwyższonej aktywności raz lub kilka razy dziennie. Zadaniem tych komunikatów jest odpowiedzieć na pytania czytelników:

jaka jest aktualna aktywność Słońca, czy i kiedy wystąpią rozbłyski słoneczne, aktualny zasięg zorzy polarnej, czego spodziewać się po Słońcu w najbliższych godzinach i dniach.


* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.