LIVE Solar Update

Ostatnia aktualizacja komentarza: 04.04  12:40 CEST [10:40 UTC]

04.04.20
PLAMA 2759 - wspomniana w ostatnim komentarzu marcowym nowa grupa plam po uzyskaniu oficjalnej numeracji 2759 otworzyła nam drugi kwartał 2020 roku. Nie wykazuje ona skłonności do poważniejszej rozbudowy i możliwe, że niebawem zaniknie. Jest ona reprezentantką 25. cyklu aktywności słonecznej, co na tle wszystkich dotychczasowych plam powstałych w 2020 roku sprawia, że już tylko 20% uformowanych obszarów pochodziło ze starego cyklu. Rozpoczęty miesiąc jest według obecnie obowiązującej prognozy miesiącem, w którym powinno nastąpić najgłębsze wygaszenie aktywności plamotwórczej w Słonecznym Minimum rozdzielającym oba cykle (+/- 7 miesięcy). Czy w kwietniu 2020 rzeczywiście zaobserwujemy największy przyrost dni z pustą tarczą? Najbliższe tygodnie przyniosą odpowiedź.
Archiwum: LIVE Solar Update (marzec 2020)Wyjaśnienie: solar update - aktualizowane na bieżąco krótkie autorskie komentarze o ostatnich zjawiskach na Słońcu i wszelkich wydarzeniach związanych z pogodą kosmiczną. Na początku miesiąca* komentarze są zerowane i publikowane od nowa (najstarsze komunikaty z danego miesiąca ukazują się u dołu podstrony, nowe na górze). W przypadku okresów niskiej aktywności słonecznej, aktualizacje ukazują się co 2-4 dni, w przypadku podwyższonej aktywności raz lub kilka razy dziennie. Zadaniem tych komunikatów jest odpowiedzieć na pytania czytelników:

jaka jest aktualna aktywność Słońca, czy i kiedy wystąpią rozbłyski słoneczne, aktualny zasięg zorzy polarnej, czego spodziewać się po Słońcu w najbliższych godzinach i dniach.


* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.