STS-133 Discovery: Prom dotarł na miejsce startu

Kilkanaście godzin temu, około godziny 02:00 w nocy w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego na Florydzie rozpoczął się wywóz promu kosmicznego Discovery na stanowisko startowe LC-39A. Discovery przez minionych kilka tygodni przebywał w hali montażowej VAB, w której dokonano niezbędnych napraw usterek, przez które pierwotnie zaplanowana na listopad 2010 roku misja musiała poważnie się opóźnić. Operacja przewozu wahadłowca na platformę startową LC-39A zakończyła się krótko przed godziną 09:00 czasu polskiego. 

Dzisiejszy rollout promu był ostatnim w historii tego typu przewozem dla wahadłowca Discovery (o ile kolejny powrót do VAB nie będzie konieczny). Discovery bowiem po zrealizowaniu misji STS-133 przejdzie na emeryturę, a w użytkowaniu pozostanie tylko Endeavour dla misji STS-134 (być może również Atlantis dla lotu STS-135, który jednak na razie nie został potwierdzony).

Misja STS-133 Discovery miała wystartować 1 listopada 2010 roku, jednak próbę startu anulowano. Kolejne próby w następnych dniach kończyły się fiaskiem albo z powodu nieodpowiednich warunków atmosferycznych nad stanowiskiem startowym, albo z powodu problemów technicznych - a tych nie brakowało. To przez nie Discovery musiał powrócić ze stanowiska startowego do hali montażowej VAB, aby technicy NASA mogli dokonać niezbędnych napraw, które były nie możliwe do przeprowadzenia gdy prom znajdywał się jeszcze na platformie startowej.

Dzisiejszy rollout był wyjątkowy również nie tylko z tego względu, że odbywał się "drugi ostatni" raz dla promu Discovery, ale również dlatego że trwał on dokładnie w 8. rocznicę katastrofy siostrzanego wahadłowca - Columbii, która spłonęła w atmosferze tuż przed lądowaniem 1 lutego 2003 roku.

O ile wszystko pójdzie już zgodnie z harmonogramem prac, ostatnia w historii misja promu Discovery powinna się rozpocząć 24 lutego, o godzinie 22:50 czasu polskiego. Z okazji tego wydarzenia odbędzie się specjalna relacja na żywo, która rozpocznie się na kilka godzin przed planowanym startem tej misji.

Komentarze