STS-134 Endeavour: 8. dzień misji - historyczna sesja zdjęciowa ISS i Endeavoura

Dla załogi misji STS-134 zakończył się już ósmy dzień lotu. Był on tzw. dniem "off-day", co oznacza, że astronauci mieli czas na odpoczynek, będąc wolnymi od jakichkolwiek prac na orbicie. Podczas tego dnia miało jednak miejsce kilka istotnych wydarzeń. 

Pierwszym z nich było pożegnanie dotychczasowej Ekspedycji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w której w skład wchodzili astronauci Paolo Nespoli, Dmitry Kondratyev i Candy Coleman. Ta trójka astronautów powrót na Ziemię rozpoczęła od odcumowania statku Sojuz TMA-20, którego połączenie z ISS zostało zerwane oficjalnie o godzinie 23:35 czasu polskiego. Następnie załoga Sojuza wykonała odpowiednie manewry przygotowujące do rozpoczęcia historycznej sesji zdjęciowej, która obejmowała sfotografowanie przycumowanego do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS promu Endeavour. Podczas gdy separacja pomiędzy Sojuzem a ISS wzrosła do wystarczającej wartości sięgającej 200 metrów, system manewrowy stacji kosmicznej rozpoczął jej powolną zmianę orientacji na orbicie tak, by możliwe było sfotografowanie wahadłowca i ISS pod odpowiednim kątem. Wykonywanie zdjęć rozpoczętę zostało tuż po północy i zakończyło się około 20 minut później. Niezwykłe fotografie powinny być dostępne już po około 24 godzinach od tego wydarzenia. Kilkanaście minut później załoga Sojuza TMA-20 odpaliła silniki manewrowe w celu rozpoczęcia procesu deorbitacji - lądowanie nastąpilo pomyślnie o godzinie 04:26 czasu polskiego w Kazachstanie.

Dziewiąty dzień misji STS-134 rozpoczął się dzisiaj we wtorek o godzinie 02:26. Poniżej zapis time-lapse ukazujący nagranie zmiany orientacji stacji ISS widziany z pokładu statku kosmicznego Sojuz TMA-20. Na nagraniu bardzo dobrze widoczny jest przycumowany do ISS prom kosmiczny Endeavour!

Credit: NASA / Ronsmytehii

Komentarze