LIVE Solar Update

Ostatnia aktualizacja komentarza: 17.10  14:50 CEST [12:50 UTC]

17.10.20
SŁABE ROZBŁYSKI - zza wschodniej krawędzi tarczy słonecznej niebawem powinniśmy ujrzeć nowe obszary aktywne, które w ostatnich godzinach wyemitowały dwa słabe rozbłyski klasy C1.5 i C3.5. Żadne ze zjawisk nie będzie oczywiście geoefektywne, ale daje szansę, że stan z widocznością jakichkolwiek grup plam będzie na razie kontynuowany. Grupa 2776 w południowo-wschodniej części tarczy nie ulega większej rozbudowie, ale skutecznie blokuje zaistnienie stanu zerowej liczby Wolfa, w chwili obecnej przyrost tych dni spowolnił na tle października ubiegłego roku; oficjalnie jesteśmy po 204 dniach bez plam w 2020 roku, co przekreśla szanse na poprawienie rekordowego wyniku za rok ubiegły, niewykluczone jednak, że tegoroczna suma w sporej mierze zbliży się do całościowej sumy zeszłorocznej.

09.10.20
DWIE POTENCJALNE PLAMY - w południowej części tarczy słonecznej od kilkunastu godzin próbują się uformować dwa nowe obszary aktywne, które póki co stanowią jedynie niewielkie pory nie będące jeszcze pełnoprawnymi plamami słonecznymi. O ile rozbudowa będzie postępować, w dniu jutrzejszym możemy wyjść z trwającego od niespełna dwóch tygodni okresu z zerową liczbą Wolfa. Do tej pory od początku roku za nami 203 dni ze stanem czystej tarczy słonecznej.

Update 16:40 CEST: Grupy plam uzyskały oficjalną numerację: 2774 i 2775, mamy więc już na oficjalnie przerwanie stanu czystej tarczy.

06.10.20
PRÓG 200 DNI BEZ PLAM OSIĄGNIĘTY - dzisiaj nie tylko wartym odnotowania jest fakt największego zbliżenia Marsa do Ziemi aż do września 2035 roku, poprzedzający opozycję mającą nastąpić za tydzień, ale też osiągnięcie kolejnego symbolicznego progu - 200 dni bez plam na tarczy słonecznej od początku roku. Rozpoczęliśmy niespełna tydzień temu czwarty kwartał i jest to niemal identyczny moment roku, w którym próg 200 dni został osiągnięty przez dwa sąsiadujące ze sobą lata - rekordowy 2019 i bieżący, o którym wiemy już, że należy oficjalnie do 25. cyklu aktywności słonecznej. Mimo, że nowy cykl powoli się rozpoczął, wychodzenie ze Słonecznego Minimum zapowiada się na bardzo rozłożone w czasie i sporadycznie obserwowane plamy nie pozwolą nam jeszcze wiele miesięcy zapomnieć o widokach, do których lata przejściowe między cyklami zdołały nas przyzwyczaić.

02.10.20
CISZA - od tygodnia niemal znajdujemy się w okresie czystej tarczy słonecznej, który może nam przynieść przełamanie granicy 200 dni bez plam od początku roku. Za nami 196 takich dni, tak więc jeśli w ciągu 4 dni na tarczy nie pojawią się nowe plamy, osiągnięta zostanie kolejna symboliczna granica. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w rekordowym w naszych czasach roku 2019 próg 200 dni bez plam został osiągnięty w dniu 4 października, więc o ile obecna sytuacja się nie zmieni do końca weekendu, osiągnięcie progu 200 dni bez plam w roku 2020 nastąpi jedynie 2 dni później, niż w rekordowym roku 2019. Mimo zatem wychodzenia ze Słonecznego Minimum całościowa suma roczna nadal może okazać się porównywalna z ubiegłoroczną, a nawet - co mniej prawdopodobne, lecz możliwe - wyższa, o ile dni bez plam IV kwartał przyniesie więcej jak IV kwartał 2019 roku.
Archiwum: LIVE Solar Update (wrzesień 2020)Wyjaśnienie: solar update - aktualizowane na bieżąco krótkie autorskie komentarze o ostatnich zjawiskach na Słońcu i wszelkich wydarzeniach związanych z pogodą kosmiczną. Na początku miesiąca* komentarze są zerowane i publikowane od nowa (najstarsze komunikaty z danego miesiąca ukazują się u dołu podstrony, nowe na górze). W przypadku okresów niskiej aktywności słonecznej, aktualizacje ukazują się co 2-4 dni, w przypadku podwyższonej aktywności raz lub kilka razy dziennie. Zadaniem tych komunikatów jest odpowiedzieć na pytania czytelników:

jaka jest aktualna aktywność Słońca, czy i kiedy wystąpią rozbłyski słoneczne, aktualny zasięg zorzy polarnej, czego spodziewać się po Słońcu w najbliższych godzinach i dniach.


* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.