LIVE Solar Update (styczeń 2019)

Uwaga, czytelniku! Poniższe informacje są archiwalne (styczeń 2019) i nie dotyczą aktualnej aktywności słonecznej. Aby odczytywać bieżący komentarz Solar Update przejdź do tej podstrony.26.01.19
AR2733 - od kilku dni na tarczy słonecznej obserwować możemy grupę plam 2733, która przerwała dotychczasowy 15-dniowy okres zerowej liczby Wolfa. Co ciekawe, jest to nad wyraz rozbudowana grupa jak na tak późny etap cyklu słonecznego, w którym się obecnie znajdujemy. Wykazuje ona dalszą skłonność do rozbudowy, obecnie po 4 dniach od uformowania ma rozpiętość ponad 150 000 km, emituje słabe rozbłyski klasy B i niewykluczone, że niebawem osiągnie zdolność produkowania umiarkowanie silnych rozbłysków klasy M, które w roku 2018 nie wystąpiły ani razu. Gdyby do takiego rozwoju obszaru 2733 doszło, byłby do z pewnością jeden z ostatnich takich regionów w 24. cyklu aktywności słonecznej, który posiadałby tak wyraźny potencjał do wzburzenia aktywności rozbłyskowej - choć sam potencjał nie oznaczałby jeszcze, że do takich zjawisk rzeczywiście by doszło. Obecnie grupa 2733 zmierza ku zachodniej krawędzi tarczy słonecznej - wczoraj zakończyła przejście przez centrum tarczy i za około 6 dni zniknie nam z pola widzenia.


Credit: SDO


21.01.19
DWA TYGODNIE BEZ PLAM - w niedzielę zakończył się 14. dzień z zerową liczbą Wolfa w tym okresie i jednocześnie w tym roku. Obecnie rozpoczynamy trzeci tydzień z pozbawioną plam tarczą słoneczną i nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się szybko zmienić. Za około 2-3 doby możliwy okres wzburzonej aktywności geomagnetycznej z uwagi na możliwość napływu niewielkiego strumienia wiatru słonecznego podwyższonej prędkości z dziury koronalnej na północ od słonecznego równika. 

14.01.19
TYDZIEŃ BEZ PLAM - rozpoczęliśmy dziś drugi tydzień z pozbawioną plam tarczą słoneczną w tym roku. Zerową liczbę Wolfa obserwujemy od 7 stycznia po dzień dzisiejszy, który jest ósmym takim dniem od początku roku. W dniu dzisiejszym w godzinach popołudniowych na blogu ukaże się podsumowanie IV kwartału 2018 roku, w którym opublikowane zostaną zaktualizowane wykresy postępu 24. cyklu aktywności słonecznej i podsumowanie zeszłorocznej aktywności Dziennej Gwiazdy i aktywności geomagnetycznej.

05.01.19
ZACHÓD GRUPY 2732 - z dniem dzisiejszym do zachodniej krawędzi tarczy słonecznej zbliża się widoczna od 1 stycznia niewielka grupa plam 2732. W przeciągu najbliższych 48 godzin zniknie ona z pola widzenia, przynosząc otwarcie pierwszego w tym roku okresu z pozbawioną plam tarczą słoneczną. Wejście w ten okres powinno nastąpić najpóźniej po weekendzie, o ile oczywiście nie powstaną wcześniej inne choćby drobne plamy nowego obszaru aktywnego.

SŁABA BURZA - w nocy z 4 na 5 stycznia dotarł do Ziemi strumień wiatru słonecznego podwyższonej prędkości (CHHSS) z dziury koronalnej wspomnianej w poprzednim komentarzu. Napływ wywołał słabą burzę magnetyczną kategorii G1, która jednak utrzymała się zaledwie 3 godziny, po czym wygasła otwierając drogę do powrotu spokojnych warunków aktywności geomagnetycznej utrzymujących się do chwili obecnej. Wzburzeniu pogody kosmicznej sprzyjało zwiększenie natężenia całkowitego pola magnetycznego (Bt) z około 2 do blisko 12nT przy korzystnym skoku południowego skierowania pola (Bz) do niemal -10nT połączonego ze wzrostem prędkości wiatru z 350 do ponad 500 km/sek. Niestety po trzech godzinach zarówno natężenie pola magnetycznego jak i jego skierowanie osłabły, co momentalnie wygasiło aktywność geomagnetyczną. Wprawdzie napływ strumienia CHHSS trwa i będzie kontynuowany jeszcze około 24 godziny, to słabe cechy Bt i Bz (obie składowe w pobliżu zera) redukują niemal całkowicie prawdopodobieństwo kolejnych okresów ze stanem burzy magnetycznej podczas tego napływu.

02.01.19
MAŁA PLAMA - od 1 stycznia na tarczy słonecznej obserwować możemy dzięki zdjęciom z SDO nową niewielką grupę plam 2732. Jest ona jednak bardzo nikłych rozmiarów i niewykluczone, że zaniknie zanim osiągnie zachodnią krawędź. Rok 2018 zamknęliśmy z sumą 222 dni bez plam, co wobec roku poprzedniego jest zwiększeniem sumy o 118. Słoneczne Minimum, przez które rozpoczynamy przechodzić najpewniej przyniesie w tym roku porównywalną lub jeszcze bardziej pogłębioną ciszę. Wariant optymistyczny i najmniej prawdopodobny, a więc zakładający stopniowe powolne zwiększanie ilości plam, nawet gdyby się ziścił, i tak wiązałby się w 2019 roku z podobną sytuacją, jakiej prawie bez przerwy doświadczaliśmy w 2018 roku.

DZIURA KORONALNA - w centrum tarczy znalazła się dziura koronalna emitująca strumień wiatru słonecznego podwyższonej prędkości ku Ziemi. Dotarcie CHHSS powinno nastąpić około 5 stycznia (+/- 1 dzień) być może przynosząc pierwszą tegoroczną burzę magnetyczną. O tym na ile sytuacja się rozwinie przekonamy się za około 2-3 doby.Archiwum: LIVE Solar Update (grudzień 2018)* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.

Komentarze