Odliczanie ruszyło!

W piątek punktualnie o 19:00 naszego czasu ruszyło oficjalne odliczanie do startu wahadłowca Atlantis w misji STS129 na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Od stanu T -43 hours rozpoczęto odmierzanie ostatnich trzech dni jakie pozostały do rozpoczęcia misji. Ten 5. lot realizowany przez NASA w tym wyjątkowym roku jest ostatnim z zaplanowanych. Będzie to 31. misja promu Atlantis, a na pokładzie wahadłowca znajdzie się tym razem sześciu, a nie siedmiu jak zwykle astronautów. Celem misji STS129 jest dostarczenie na pokład ISS dwóch nowych modułów – ELC1 i ELC2 (Express Logistics Carrier).
Start promu Atlantis ustalono na poniedziałek na godzinę 14:28 czasu lokalnego, a więc 20:28 czasu polskiego. Pogoda na Cape Canaveral daje ponad 98% szans!


Ostatnie godziny przed misją jak i cały lot komentowane będą nieustannie na witrynie ogólnopolskiego portalu astronomicznego Astromaniak, zaś relacje na żywo non – stop w NASA TV. Przyłączcie się do śledzenia tej ostatniej załogowej misji w Międzynarodowym Roku Astronomii!

Komentarze