STS-130 Endeavour: 14. Dzień Misji

Dziś prawdopodobnie przedostatni dzień misji wahadłowca Endeavour. Pojawiły się już kolejne informacje o stanie warunków meteorologicznych nad możliwymi miejscami lądowania. Macierzysta baza - Centrum Kosmiczne Kennedy'ego na Florydzie ma złą pogodę - jest zaledwie 20% szans że uda się tu zrealizować lądowanie. Baza Sił Powietrznych Edwards (EAFB) w Kalifornii także nie posiada najlepszych prognoz - warunki pogodowe dają tu 30% szans na lądowanie, z kolei w nocy z poniedziałku na wtorek warunki są akceptowalne. Po długim czasie NASA w razie potrzeby zamierza aktywować dla Endevoura lądowisko na pustyni White Sands w Nowym Meksyku. Z pewnego punktu widzenia - lądowisko historyczne - to tam lądowały promy kosmiczne na początku programu STS w 1981 roku. Lądowisko White Sands jest najbardziej pewne jeżeli chodzi o pogodę w pierwszym terminie, tj. w nocy z niedzieli na poniedziałek. W nocy z poniedziałku na wtorek pogoda również i tu ma się pogorszyć. Zapasy na pokładzie Endeavoura dają możliwość załodze orbitowania najdalej do wtorku. Do lądowania dojdzie najprawdopodobniej dziś w nocy. NASA poważnie rozważa możliwość lądowania w Nowym Meksyku, choć może się to wiązać z opóźnieniami w pracach przygotowujących Endeavoura do jego ostatniej misji (STS-134).

Tymczasem możliwe terminy lądowań przedstawiają się następująco:
- I. lądowanie w KSC - 04:16 CET,
- II. lądowanie w KSC - 05:51 CET,
- III. lądowanie w EAFB - 07:25 CET,
- IV. lądowanie w EAFB - 09:00 CET.

W nocy z poniedziałku na wtorek:

- V. lądowanie w KSC - 04:33 CET,
- VI. lądowanie w EAFB - 06:03 CET,
- VII. lądowanie w KSC - 06:08 CET,
- VIII. lądowanie w EAFB - 07:37 CET,
- IX. lądowanie w EAFB - 09:12 CET.

Wszystkie godziny wg polskiego czasu.
Możliwe jest również inne rozwiązanie - w przypadku jeśli nie dopiszą dwa pierwsze terminy, trzecim okaże się White Sands, i to jeszcze dzisiejszej nocy. Wieczorem informacje mogą się zaktualizować i nieco zmienić.

Tymczasem na pokładzie Endeavoura zakończono prace przygotowawcze przed deorbitacją. Wykonano testy powierzchni lotnych wahadłowca, złożono już manipulator SRMS promu Endeavour, oraz sprawdzono pracę silniczków manewrowych RSC, które zainicjują proces deorbitacji. Za kilka godzin NASA ma poinformować o nowych alternatywach dla lądowania Endeavoura...

Możliwe trajektorie schodzenia z orbity dla Endeavoura dla terminów I i II:

 
Credits: NASA

 
Credits: NASA

Komentarze