STS-130 Endeavour: 15. Dzień Misji - Deorbitacja

 
 Choć zapowiadało się fatalnie - warunki pogodowe w ostatniej chwili pozwoliły załodze Endeavoura rozpocząć proces deorbitacji. Na miejsce lądowania wybrano ku zadowoleniu astronautów i MCC (Mission Control Center) macierzystą bazę - Centrum Kosmiczne Kennedy'ego na Przylądku Canaveral na Florydzie. Na 2 minuty 47 sekund uruchomiono manewrowe silniczki RCS, które zainicjowały spadek z orbity. Kilkanaście minut później wahadłowiec rozpoczął wchodzić w ziemską atmosferę, tzw. re entry. Na skutek tarcia i wytracania szybkości poszycie termiczne Endeavoura rozgrzało się do temperatur rzędu 1600 stopni Celsjusza. Prom spowinęła plazma, co widać na zdjęciu wykonanym z pokładu ISS w czasie wchodzenia w atmosferę. Po przejściu przez atmosferę prom pokonał barierę dźwięku i wytracił szybkość do prędkości poddźwiękowej, o czym świadczą dwa przerywane huki nagrane z pokładu promu Endeavour na około 4 minuty przed przyziemieniem. O godzinie 22:20 czasu lokalnego, a 04:20 czasu polskiego prom kosmiczny Endeavour bezpiecznie osiadł na płycie pasa 15 w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego kończąc 32 lot do ISS, będący przedostatnim dla Endeavoura. Było to 22 lądowanie o porze nocnej w historii i prawdopodobnie ostatnim lądowaniem tego typu. Załoga planowo za pierwszym podejściem powrócila bez szwanku do domu. Misja STS-130 zakończyła sie pełnym sukcesem. Zainstalowano dwa nowe moduły - Tranquility i Cupolę, przeporwadzono 3 skomplikowane spacery kosmiczne i szereg zadań na pokładzie stacji kosmicznej. Misja Endeavoura trwała 15 dni.
Już teraz Endeavour jest przygotowywany do misji STS-134 w KSC. Będzie to ostatni lot dla tego wahadłowca, a przedostatni w całym programie promów kosmicznych STS. Misja Endeavoura (STS-134) ma rozpocząć się pod koniec lipca.

Nagranie lądowania promu kosmicznego Endeavour w KSC na Florydzie. Credits: NASA TV / ApoloTR

Nagranie fali dźwiękowej wytworzonej przez hamującego Endeavoura na 4 minuty przed przyziemieniem. Credits: NASA TV / Lovell 911
Photo credits: NASA TV / Spaceflightnow

Komentarze