STS-130 Endeavour: 3. Dzień Misji

Planowo o godzinie 06:06 CET prom kosmiczny Endeavour przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Dokowanie przebiegło bez problemów technicznych.
Zanim wahadłowiec zadokował do ISS, jego załoga wykonała w niewielkiej odległości od stacji kosmicznej tzw. manewr RPM: prom obrócił się o 360 stopni tak, aby załoga stacji ISS mogła szczegółowo sfotografować poszycie Endeavoura i odnalezienie możliwych uszkodzeń.
Wykryto jedno drobne uszkodzenie, na górze lewego skrzydła orbitera. Na razie nie wiadomo czy będzie ono wymagało naprawy - zapewne nie.
Dwie godziny po zadokowaniu i sprawdzeniu szczelności pomiędzy Endeavourem, a ISS astronauci misji STS-130 weszli na pokład stacji kosmicznej, na której to zostali gorąco powitani. Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znów zrobiło się tłocznie - obecnie jest na niej 6 astronautów z wahadłowca Endeavour oraz 5 stałych członków ekspedycji na stacji kosmicznej. Flight Day 3 zakończył się dla załogi Endevoura dziś o godzinie 14:14 CET. Astronautów czeka pobudka o 22:14 CET, kiedy to rozpocznie się Flight Day 4.

 
Załogi Endeavoura i ISS. Credit: NASA

 

 

Uszkodzenia zlokalizowane na lewym skrzydle Endeavoura. Credit: NASA


 
Nagranie manewru RMP. Credit: NASA


 
Dokowanie Endeavoura do ISS. Credit: NASA

Powitanie załogi Endeavoura na ISS. Credit: NASA

Komentarze