STS-130 Endeavour: Druga próba

 
Credit: NASA

Po nieudanej próbie wystrzelenie wahadłowca Endeavour z sześcioma astronautami na pokładzie NASA ustaliła termin drugiego okna startowego.
Prom ma wystartować w poniedziałek, 8 lutego o godzinie 04:14 czasu EST, a więc 10:14 czasu polskiego. Start misji STS-130 został więc opóźniony o niemal 24 godziny. W dniu jutrzejszym pogoda nad Centrum Kosmicznym Kennedy'ego daje 60% szans na start. Nie oznacza to więc pewnego rozpoczęcia misji - w niedzielę szanse przez długi okres wynosiły 80%, po czym w ogromnym tempie spadły do 30%, skutkiem czego załoga dostała czerwone światło na start. 30 minut po północy powinno rozpocząć się tankowanie zewnętrznego zbiornika ET (po opóźnieniu startu zawartość została spuszczona ze zbiornika). Krótko po 07:00 spodziewane jest przybycie załogi pod platformę startową LC-39A. Początek transmisji na żywo w telewizji NASA około godziny 05:00 rano.
Przypomnijmy, że dzisiejsze odłożenie startu spowodowane zostało zbyt dynamicznymi warunkami meteorologicznymi - nad Florydą było zbyt dużo chmur niskiego piętra, który mogłyby stać się przyczyną ewentualnych kłopotów. Relacja ze startu na Astro-blogu po południu.

Komentarze