STS-132 Atlantis - przygotowania idą pełną parą...

W Ośrodku Lotów Kosmicznych Kennedy'ego na Florydzie zakończył się kolejny etap przygotowań do ostatniej w historii misji promu kosmicznego Atlantis. Odbyło się m.in. kolejne posiedzenie FRR (Flight Readiness Review), w czasie którego technicy i inżynierowie NASA dyskutowali na temat prac związnych z przygotowaniami do majowego lotu. Data startu ma zostać oficjalnie potwierdzona w środę. Wszystkie dotychczasowe prace postępują zgodnie z harmonogramem, nie napotkano większych trudności. Jeżeli pojawiłyby się ewentualne problemy techniczne, personel KSC odpowiadający za przygotowanie promu do startu miałby jedynie 1 dzień na dodatkowe prace. W czasie FRR omawiano także wszystkie podzespoły zestawu startowego - główne silniki promu kosmicznego SSME, zewnętrzny zbiornik na paliwo ciekłe ET czy silniki wspomagające na paliwo stałe SRB.
W ostatnich dniach nastąpiło również tankowanie paliw hipergolicznych do orbitalnego systemu manewrowego promu Atlantis (OMS), a także do jego silniczków korekcyjnych RCS. Operacja ta zajęła pracownikom NASA kilka dni.
Finałowe posiedzenie FRR zaplanowano w KSC pojutrze w środę. Wówczas to personel odpowiadający za program lotów promów kosmicznych i inżynierowie NASA potwierdzą oficjalnie datę ostatniego startu Atlantisa z sześcioma astronautami na pokładzie.

Komentarze