Stellarium

Stellarium - darmowa aplikacja, umożliwiająca nam uzyskanie podglądu na dowolny fragment nieba, z dowolnego miejsca na Ziemi o dowolnej porze dnia i nocy. Symulator bywa pomocny w czasie obserwacji teleskopowych - wówczas uzyskać można efekt w stylu "go-to". Program może być uruchamiany zarówno na systemach operacyjnych Microsoft Windows, Linux jak i Mac OS.

Program oferuje masę funkcji, z których niektóre to:

- wyświetlanie 600000 gwiazd,
- pokazywanie zdjęć mgławic, galaktyk i gromad gwiazdowych z katalogu Messiera, niekiedy również New General Catalogue,
- wyświetlanie pasma Drogi Mlecznej w aktualnym położeniu względem obserwatora na ziemi,
- pokazywanie wszystkich planet wraz z satelitami i ich naturalnym ruchem obrotowym,
- możliwość korzystania z rozbudowanych przybliżeń,
- wyświetlanie siatki równikowej lub azymutalnej oraz lokalnego południka,
- symulacje zaćmień Słońca i Księżyca,
- wyświetlanie faz planet wraz z ich orbitami,
- szeroka regulacja prędkości upływu czasu,
- możliwe poszerzanie funkcji poprzez instalowanie i wgrywanie do programu dodatkowych "wtyczek"

Program można pobrać z oficjalnej strony Stellarium.

Wybrane zrzuty ekranu z działania aplikacji można zobaczyć na końcu każdego artykułu z serii "Niebo nad nami" publikowanej co miesiąc na łamach niniejszej witryny.

Ze zrzutów jakie się nie pojawiają w artykułach "Nieba nad nami" przedstawię dwa przykładowe - pierwszy ukazujący możliwości symulacji nieba również dziennego, co jest także niekiedy przydatne, drugi - ukazujący podstawowe 3 okna programu, stanowiące dopiero początek w jego wszystkich możliwościach.Program jak najbardziej wart użytkowania. Wprawdzie nie od niego zacząłem, to jednak przy wirtualnych pokazach nieba czy chęci szybkiego sprawdzenia nadchodzących zjawisk, symulator spełnia swoją funkcję bardzo przyzwoicie. Plusem jest również fakt, że twórcy nieustannie podwyższają jego jakość poprzez wprowadzanie kolejnych aktualizacji. Program można rozbudowywać o nowe obiekty z rodziny m.in. komet czy planetoid, o czym będzie kolejna część tekstu.

Wprowadzanie komet i asteroid do Stellarium (powyżej wersji 0.11).


1. Po uruchomieniu programu klikamy przycisk F2. Otwiera się okno konfiguracji. Przechodzimy do zakładki Wtyczki.


2. Wybieramy opcję Edytor Układu Słonecznego i klikamy Konfiguruj. Warto zaznaczyć opcję "Załaduj przy uruchomieniu programu", by nie trzeba powtarzać czynności za każdym razem.


3. Wybieramy środkową zakładkę "Solar System", następnie klikamy w przycisk "Importal orbital elements in MPC format".


4. W zależności od tego, jakie obiekty chcemy dodać/zaktualizować wybieramy jedną z opcji: Asteroids lub Comets. Wybieramy opcję "Download a list of objects from the Internet". Następnie klikamy w przycisk listy rozwijanej i wybieramy "MPC's list of obsevable comets" i zatwierdzamy klikając w "Get orbital elements".


5. Jeśli chcemy dodać wszystkie potencjalnie widoczne obiekty zaznaczamy opcję "Mark all" (dla oszczędności czasu raczej zalecam). Klikamy w "Add objects". Zamykamy kolejno wszystkie okna konfiguracji i wyłączamy program. Po restarcie programu nowe obiekty znajdują się w bazie aplikacji. Do wyszukania interesującego nas obiektu klikamy F3 i wpisujemy jego oficjalną nazwę.Bądź na bieżąco ze zjawiskami astronomicznymi i zapleczem amatora astronomii -
dołącz do stałych czytelników bloga na Facebooku!Czytaj także: Kometa C/2012 S1 (ISON) - bieżące aktualizacje

Aktualizacja 23.09.2013: Udostępniono wersję Stellarium 0.12.3 - tekst pod tym linkiem.

Komentarze

 1. Mam właśnie problem ze stellarium 0.12- najnowsza wersja- i jak wybieram Saturna to wyskakuje błąd po czym klikając "nie wysyłaj raportu o błędach" stellarium się wyłącza. I co tu zrobić? Albo wyszukuję np planety- Jowisza- zaznacza się "Duch Jowisza". Denerwuje mnie ta wersja. ;(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam! Czytałem już sporo opinii w podobnym tonie o wersji 0.12 - a to dotyczyły jakichś koślawych nieczytelnych czcionek wyświetlanych przez program, a to częstszego zawieszania, a to zmniejszenia prędkości działania programu i w konsekwencji "zacinania się" obrazów przy każdym ruchu myszą. Przy tych problemach najczęściej wystarczało dokonać aktualizacji sterowninków karty graficznej, albo usunięcia programu i ponownej jego instalacji. Nie wiem, jaka metoda ma szanse zadziałać tutaj, być może reinstalacja jest jakimś wyjściem. Przyznam się, że od wersji 0.11.4 nie dokonywałem aktualizacji, a po czytaniu negatywnych opinii na krótko po tym, jak wersja 0.12 została wypuszczona, tym bardziej się za to nie zabierałem, zwłaszcza mając na uwadze złe humory mojego komputera.

   Tylu skarg użytkowników na niepoprawne działanie Stellarium jak wersji 0.12 jeszcze nie widziałem, najwidoczniej twórcy nie wszystko dopracowali tak, jak w poprzednich wydaniach. Mimo wszystko, zacząłbym od reinstalacji.

   Usuń
  2. OK, metodą prób i błędów zdaje się, że doszedłem do sedna problemu. Proszę spróbować po wpisywaniu nazwy planety w wyszukiwarce programu skorzystać z klawisza Tab nad CapsLock-iem. "Pogrubi" to kolejny obiekt z nazwą posiadającą ten sam ciąg znaków i po zatwierdzeniu Enterem przejdzie do niego. Powinno zadziałać.

   Swoją drogą, w najbliższych dniach na blogu pojawi się wpis dotyczący tej aktualizacji, jest trochę spraw które warto szerzej omówić. Tekst już się pisze...

   Pozdrawiam!

   Usuń
  3. Duch Jowisza sie wyszukuje kiedy jest odznaczona jest opcja wyszukiwania: "Używaj autouzupełnienia tylko od początku słów" wystarczy ją włączyć i hasło ' jowisz ' będzie znajdował Jowisza

   Usuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"