STS-133 Discovery: Rollback, czyli powrót promu do VAB

Opóźniony o jeden dzień proces rollbacku zestawu startowego misji STS-133 rozpoczął się dziś w nocy polskiego czasu. Prom kosmiczny Discovery wraz ze zbiornikiem zewnętrznym ET i rakietami pomocniczymi SRB został wycofany ze stanowiska startowego LC-39A i powrócił do hali montażowej VAB (Vehicle Assembly Building) w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego.


Ten prawdopodobnie ostatni w historii rollback zapowiedziany był przez NASA od minionego tygodnia. Discovery został wycofany do VAB po to, aby technicy NASA mogli dokonać szczegółowych inspekcji zbiornika zewnętrznego, również poprzez prześwietlanie jego struktury przy pomocy promieni rentgenowskich. Część z nich nastąpi w takich miejscach zbiornika, w których inspekcja byłaby niemożliwa do przeprowadzenia na stanowisku startowym LC-39A. NASA zamierza poddać zbiornik ET wnikliwym badaniom tak, aby mógł zostać on dopuszczony do startu. To właśnie m.in. z powodu problemów technicznych związanych z tym zbiornikiem start misji STS-133 był na początku listopada wielokrotnie przekładany. Inżynierowie NASA muszą po testach uznać zbiornik jako zdatny do lotu, a także ustalić przyczynę zaistniałych problemów technicznych.
W chwili obecnej start ostatniej misji promu Discovery zaplanowany jest na nie wcześniej niż 3 lutego 2011 roku, o godzinie 07:34 czasu polskiego.

Prom kosmiczny Discovery jeszcze na stanowisku startowym, w tle wschodzący Księżyc na kilka godzin przez całkowitym zaćmieniem (21.12). (NASA)

Widok na dziób promu Discovery i trwające w tle całkowite zaćmienie Księżyca (21.12). (NASA)

Rollback trwa! (NASA)

Discovery powraca do hangaru VAB, po kilkugodzinnej operacji rollbacku ze stanowiska startowego. (NASA)

Podgląd na puste już stanowisko startowe LC-39A o świcie nad Florydą. Prom kosmiczny Discovery powróci na platformę startową w drugim tygodniu stycznia. (NASA)

Komentarze