STS-133 Discovery: Najdłuższa przerwa w odliczaniu

O godzinie 17:00 rozpoczęła się najdłuższa w całym toku oficjalnego odliczania przerwa techniczna, która potrwa 13 godzin 25 minut. Wznowienie odliczania od stanu T -11 hours rozpocznie się w czwartek o godzinie 06:25 czasu polskiego.

Zanim to jednak nastąpi, czeka nas procedura odsunięcia obrotowej konstrukcji serwisowej RSS od wahadłowca - operacja ta zaplanowana jest na godzinę 02:00 w nocy z środy na czwartek.

Wg menadżerów i inżynierów NASA, odliczanie przebiega poprawnie, bez żadnych anomalii technicznych. Na ostatnią dobę przed startem prognozy pogodowe są optymistyczne. Jak zapewniła Kaithy Winters, oficer pogodowy NASA, istnieje tylko 20-procentowe prawdopodobieństwo wystąpienia chmur niskiego piętra w okolicach stanowiska startowego. Z kolei procedury tankowania pogoda praktycznie nie powinna opóźnić. Gdyby miało dojść do opóźnienia jutrzejszego startu o dobę, tj. do piątku, wówczas pogoda daje 70% szans na sprzyjające warunki, w sobotę zaś 60%.

Do próby startu misji STS-133 pozostało już tylko nieco ponad dobę. Po odsunięciu konstrukcji RSS od promu, w czwartek o 06:25 czasu polskiego zegar ponownie ruszy od stanu T -11 hours. 70 minut później nastąpi aktywowanie ogniw paliwowych wahadłowca. Około 10:00 nastąpi finałowe przygotowanie zbiornika ET do ładowania materiałów pędnych, a już o 11:25 rozpocznie się kolejna przerwa w odliczaniu (T -6 hours), która potrwa do 13:25.

Próba startu misji STS-133 już jutro. O godzinie 13:15 rozpocznie się transmisja na żywo z tankowania zbiornika zewnętrznego ET (przekaz za pośrednictwem NASA TV). Relacja na żywo na Hawkeye Astro-Blog rozpocząć się powinna około godziny 15:00 i obejmie ona tankowanie zbiornika ET, dokowanie statku ATV-2 do stacji kosmicznej ISS i główną część - finałowe odliczanie do startu promu kosmicznego Discovery.

Komentarze