LIVE LANDING BLOG: STS-133 - Ostatnie w historii lądowanie promu kosmicznego Discovery

Niniejszy blog na żywo jest uaktualniany na bieżąco co kilka chwil. Aby móc odczytywać nowe wpisy pojawiające się na nim zalecane jest odświeżanie  witryny (klawisz F5) co kilka minut. Aby dołączyć do udziału w do dyskusji poprzez specjalny chat dla Czytelników nie jest wymagana rejestracja (możliwość dodawania wpisów z poziomu "gościa").18:30 Po zrealizowaniu 39. udanych misji kosmicznych prom kosmiczny Discovery pomyślnie zakończył swój ostatni w historii lot i z dzisiejszym dniem przechodzi na na pewno zasłużoną emeryturę. Misja STS-133 zakończyła się pełnym powodzeniem i trwała 12 dni, 19 godzin, 4 minuty i 50 sekund.

Discovery podczas swojej 27-letniej służby spędził w kosmosie łącznie 365 dni, okrążył Ziemię 5.830 razy i przemierzył 148 milionów 221 tysięcy i 675 mil. Wyniósł na orbitę Kosmiczny Teleskop Hubble'a, zrealizował misje programu "Return to Flight" po katastrofie Columbii przerywając złą passę wahadłowców. Wykonał jedne z najważniejszych wypraw w przestrzeń kosmiczną.

Dzisiaj, o godzinie 17:57 czasu polskiego, gdy wykonał ostatni ruch kół na pasie lądowym w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego zakończył ostatecznie swoją służbę i jako pierwszy z trzech promów kosmicznych przechodzi na emeryturę. Do zrealizowania w całości programu STS pozostały dwie misje. Start najbliższej z nich - STS-134, która będzie ostatnim lotem dla promu Endeavour odbędzie się najwcześniej 19 kwietnia.

Na tym kończy się dzisiejsza specjalna relacja "na zywo" z historycznego lądowania promu kosmicznego Discovery. Dziękuję wszystkim tym, którzy zdecydowali się dołączyć i współnie z innymi śledzić przebieg misji STS-133, zapraszając jednocześnie na kolejne odwiedziny witryny!

18:25 NASA TV rozpczyna prezentowanie powtórek nagrań z lądowania Discovery.

18:19 Poniżej nagranie ostatniego lądowania promu Discovery kończącego misję STS-133.
Link

18:14 Za moment telewizji NASA ukaże nagrania lądowania z wielu kamer, które śledziły powracający na Ziemię prom Discovery.

18:10 Oficjalne czasy dzisiejszego historycznego lądowania.
Main Gear Touchdown
11:57:17 a.m. EST
MET: 12 days, 19 hours, 3 minutes, 53 seconds
Nose Gear Touchdown
11:57:28 a.m. EST
MET: 12 days, 19 hours, 4 minutes, 4 seconds

Wheels Stop
11:58:14 a.m. EST
MET: 12 days, 19 hours, 4 minutes, 50 seconds


18:07 Discovery zrzuca zbędne pozostałości paliwa, a także hydrazynę, niezwykle toksyczną substancję.

18:04 Konwój rusza w stronę wahadłowca.

17:58 Discovery stoi nieruchomo na Ziemi po wykonaniu ostatniego ruchu kół. Historyczna misja najstarszego z obecnie wykorzystywanych promów dobiegła końca. Załoga bezpiecznie powróciła do domu. Rozpoczynają się procedury post-lanidng.

17:57 Touchdown! Prom kosmiczny Discovery po raz ostatni w historii ląduje na pasie Runway 15 w Centrum kosmicznym Kennedy;ego na Florydzie kończąc swój ostatni w historii lot!17:55 Dwie minnuty do ostatniego lądowania Discovery!

17:54 3 minuty do przyziemienia! Prom spada z prędkością poddźwiękową.17:51 Discovery widoczny z Ziemi!17:49 Discovery jest już niemal nad Florydą. Wysokośc około 45 km.

17:46 11 minut do ladowania. Za moment Discovery powinien być widoczny przez kamery śledzące z KSC.

17:44 Prędkość spadła do 17 000km/h, prom jest już nad Zatoką Meksykańską. 13 minut to ostatniego lądowania promu Discovery.

17:42 16 minut do przyziemienia. Załoga osiąga punkt w którym doszło do rozpadu Columbii 1 lutego 2003 roku. Discovery zbliża się do Jukatanu, następnie przeleci nad Zatoką Meksykańską.

17:40 18 minut do lądownia Discovery. Wysokość wahadłowca spadła do około 65 km.

17:38 20 minut do przyziemienia. Na prom działają teraz największe temperatury, sięgające 1600 stopni Celsjusza.

17:35 22 minuty do przyziemienia Discovery na Florydzie. Do tej pory przechodzenie przez atmosferę przebiega poprawnie. Wysokośc promu wynosi juz około 70 km nad Ziemią.

17:32 25 minut do lądowania. Pilot Discovery wykonuje serię skrętw promu w celu większego wytracenia szybkości,. Wysokośc promu około 90 km nad Ziemią.

17:30 27 minut do przyziemienia. Osłona termiczna wahadłowca rozpoczęła nagrzewanie na skutek tarcia o górne warstwy atmosfery. Na około 20 minut przed lądownaiem plazma i gorące gazu dookkoła promu będą tak gęste, iż spowodują 4-minutowy częściowy zanik łączności radiowej załogi z Houston. Zanik nie będzie jednak całkowity - łączność będzie podtrzymywana dzięki sieci satelitów komunikacyjnych.

17:25 ENTRY INTERFACE! Prom Discovery rozpoczyna niebezpieczny etap wchodzenia w ziemską atmosferę. Najwyższe temperatury osłona termiczna osiągnie na około 20 minut przed przyziemieniem.

17:23 Widziamy już także mapę ukazującą trajektorię schodzącego na Ziemię promu Discovery. Wejście w atmosferę nastapi nad środkowym Pacyfikiem.17:22 W Centrum Kontroli Lotów w Houston panuje wyciszenie. Za każdym razem podczas wchodzenia w atmosferę napięcie rośnie osiągając niemal taki poziom, jak w chwilach startu wahadłowca. Za 3 minuty wejście w atmosferę ziemską.17:20 Nos wahadłowca jest już niemal ustawiony pod kątem natarcia 40 stopni. Za 5 minut załoga odczucje pierwsze efekty oddziaływania ziemskiej atmosfery.17:15 Za 10 minut wejście w atmosferę. Kąt natarcia wciąż rośnie.17:10 Kwadrans dzieli astronautów od uderzenia w górne warstwy atmosfery ziemskiej. Prom Discovery jest niemal idelanie już ustawiony pod odpowiednim kątem natarcia. Pozostało 47 minut do przyziemienia. Na 3 minuty i 20 sekund przed wylądowaniem usłyszymy tzw. "sonic booms" - dwa huki oznaczające przełamywanie bariery dźwięku przez lądujący wahadłowiec.17:07 Dzisiejsze lądownaie wahadłowca Discovery będzie zakończeniem jego 27-letniej eksploatacji podczas 39. udanych wypraw kosmicznych. 20 minut do wejścia w atmosferę. Trwa ustawianie promu pod kątem natarcia około 45 stopni "dziobem do góry" w celu wejścia w atmosferę pod odpowiednim kątem. To niezwykle istotny etap deorbitacji. Gdyby kąt natarcia był zbyt niski - wahadłowiec odbiłby się od atmosfery i nie wylądowałby. Z kolei zbyt ostry kąt spowodowalby zbyt szybkie nagrzewanie promu w czasie przechodzenia przez atmosfere i jego spalenie wraz z załogą.17:03 Discovery przeleciał nad rejonem Australii i rozpoczyna spadek na Pacyfikiem. 22 minuty do naoptkania górnych warstw atmosfery ziemskiej.

17:00 W telewizji NASA George Diller informuje o procedurach, jakie nastapią po wylądowaniu. Przygotowywany jest specjalny konwój, który rozpocznie pracę po ostatnim ruchu kół wahadłowca na pasie Runway 15. Wejście w atmosferę promu Discovery rozpocznie się o godzinie 17:25. Wówczas poszycie promu rozpocznie się nagrzewać do wartości 1600 stopni Celsjusza. Miejmy nadzieje, że osłona termiczna wytrzyma ten niebezpieczny etap powrotu wahadłowca do domu.

16:57 Deorbitacja rozpoczęta nad Oceanem Indyjskim. Godzina do ostatniego przyziemienia Discovery.

16:54 Silniki manewrowe RCS zostały prawidłowo wyłączone. Prom Discovery rozpoczął swobodny spadek z orbity i jest w ostatniej drodze powrotnwj do Centrum kosmicznego Kennedy'ego na Florydzie.

16:52 DEORBITACJA! Silniki manewrowe Discovery zostały uruchomione. Rozpoczyna się spadek z orbity i powrót na Ziemię. Nie można już się wycofać!

16:47 Za 5 minut rozpocznie się ostatnia deorbitacji promu kosmicznego Discovery. Orbiter został ustawiony ogonem w kierunku lotu i przygotowany do rozpoczęcia powrotu na Ziemię.16:42 10 minut do odpalenia silniczków RCS w celu zainicjowana spadku z orbity. Prom Discovery znajduje się teraz nad terytorium Azji Zachodniej.16:37 Kwadrans do ostatniej w historii deorbitacji promu Discovery. Warunki pogodowe nad Florydą sa wyśmienite dla lądownaia.

16:35 Discovery jesy ustawiany na orbicie w poprawnej pozycji względem kierunku lotu - prom musi zostac ustawiony ogonem w kierunku lotu przed odpaleniem silników manewrowych i rozpoczęciem deorbitacji.

16:34 O godzinie 16:52:04 czasu polskiego zostaną uruchomione silniki manewrujące Discovery w celu zainicjowania spadku z orbity.

16:33 Za kilka minut - po raz ostatni w historii - prom kosmiczny Discovery przeleci nad terytorium Polski.

16:28 GO FOR DEORBIT BURN! Prom kosmiczny Discovery po raz ostatni powraca na Ziemię! Proces deorbitacji rozpocznie się o 16:52!

16:27 Za 5 minut dyrektor loty wyda komunikat wyrażający zgodę na rozpoczęcie deorbitacji lub jej odłożenie do godziny 18:29.

16:24 Czynności przedstartowe APU wykonuje w tym momencie pilot promu Discovery, Eric Boe.

16:23 9 minut do finałowej decyzji go/no go. Prom znajduje się nad Atlantykiem zmierzając w stronę Europy Środkowej i najprawdopodobniej realizuje swoje ostatnie okrążenie Ziemi w historii. Wahadłowiec przemieszcza się na razie po orbicie dziobem w kierunku lotu, ale jego pozycja zostanie jeszcze diamteralnie zmieniona.
16:17 Niebawem zostanie podjęta ostateczna decyzja w kwestii rozpoczęcia deorbitacji za pierwszym podejściem o 16:52. Jeżeli zostanie wydany komunikat "go for deorbit burn", wejście w atmosfere wahadłowca nastąpi o 17:25. Do tej pory maszyna zostanie ustawiona pod odpowiednim kątem, z dziobem promu nachylonym pod kątem około 45 stopni.

16:11 Minuty dzielą nas od decyzji dyrektora lotu misji Tony'ego Ceccacci w kwestii deorbitacji o 16:52, z lądowaniem o godzinie 17:57. To z pewnością jedne z najtrudniejszych decyzji, jakie musi podejmować szef lotu.


16:07 Discovery znalzał się przed momentem nad równikiem, nad Ameryką Środkową rozpoczynając prawdopodobnie swoje ostatnie okrążenie Ziemi w historii!

16:04 Monitoring radarowy okolic miejsca lądowania promu Discovery trwa nieustannie od kilku godzin. Obecnie nad Florydą zachmurzenie jest bardzo nie wielkie, pojawiają się pojedyncze chmury niskiego piętra. Zespół pogodowy informuje jednak o występowaniu wiatru, a tego nikt z pewnością nie oczekuje...15:57 Dokładnie dwie godziny do lądowania Discovery.

15:52 W Centrum Kontroli lotów w Houston powoli narasta napięcie przed powrotem promu na Ziemię. Załoga jest w trakcie spożywania wspomnianych płynów.15:47 Astronauci otrzymali komunikat "Go for fluid loading", a zatem dostali zgodę na wypicie specjalistycznych płynów, które ułatwią organizmom załogi przyzwyczaić się do grawitacji po powrocie na ziemię. Wydanie tego komunikatu to kolejny krok zblizający nas w stronę lądowania w pierwszym terminie bez opóźnień!

15:45 Po dokonaniu oblotu samolotem Gulfstream, Rick Struckow poinformował: Mamy bardzo świetny dzień do lądowania na pasie Runway 15". Ocena zespołu meteorologicznego NASA także jest bardzo pozytywna.

15:32 Dokładnie za godzinę zostanie podjęta decyzja "go/no go" dla deorbitacji w pierwszym z dzisiejszych terminów. Nieco wcześniej załoga powinna otrzymac rozkaz wypicia płynów ułatwiających przystosowanie się do ciążenia po wylądowaniu.

15:23 Astronauci rozpoczynają ubieranie skafandrów ciśnieniowych, które mają za zadanie ułatwić zniesienie wielkich przeciążeń podczas wchodzenia w ziemską atmosferę. W Centrum Kosmicznym Kennedy'ego astronauta Rick Struckow dokona oblotów w Gulfstream w celu dokonania analizy warunków pogodowych dla lądowania Discovery.

15:15 Jednocześnie z przygotowaniami do zejścia z orbity promu Discovery, na Ziemi w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego na Florydzie rollout promu Endeavour został odłożony do czwartku - najmłodszy z floty wahadłowców wystartuje do swojej ostatniej misji (STS-134) nie wcześniej niż 19 kwietnia.

15:09 Warunki pogodowe nad Florydą ilustruje poniższe zdjęcie - jak do tej pory warunki pogodowe sa akceptowalne dla lądowania - ze względu na pogode status utrzymuje się na "Go".15:05 Deorbitacja, której rozpoczęcie ma się odbyć podczas orbity nr 202 zakłada spadek z orbity o ponizszej trajektorii.


Proced deorbitacji powinien się rozpocząć dokładnie o godzinie 16:52:04 - w tym czasie na 2 minuty i 27 sekund odpalone zostaną silniczki maewrowe, które zmniejsza prędkość promu po orbicie jednocześnie rozpoczynając swobodny spadek na Ziemię. Deorbitacja rozpocznie się w wypadku wydania komunikatu "go for deorbit burn".

14:55 Załoga kilka minut temu aktywowała oprogramowanie OPS-3 w komputerach pokładowych wahadłowca, które jest używane przy procesie deorbitacji i lądowania.

14:52 Discovery rozpoczął ostatnie pełne okrążenie Ziemi na orbicie nr 201. Orbita 202 zakłada rozpoczęcie deorbitacji.

14:47 Kilkanaście minut temu załoga otrzymała komunikat "GO" na zamknięcie ładowani wahadłowca. Przygotowania do zejścia z orbity postępują planowo.

14:40 Dziś trwa 365 dzień pobytu promu Discovery w kosmosie łącznie z wszystkimi misjami, jakie zrealizował od czasu misji STS-41D - prom ten przejdzie na emeryturę dokładnie po roku łącznego czasu spędzonego na orbicie.

14:37 Dzisiejsze lądowanie promu Discovery pozostaje zaplanowane na godzinę 17:57 czasu polskiego - początek deorbitacji powinien nastąpić o godzinie 16:52.

14:35 O sposobach odbierania NASA TV można przeczytać pod poniższym linkiem.
Link

14:30 Czternaście dni historycznej wyprawy promu kosmicznego Discovery za nami. Po dwóch tygodniach spędzonych na orbicie nadszedł czas by Discovery po raz ostatni w historii rozpoczął powrót do domu z kosmosu. To ostatnie chwile dla Discovery przed emeryturą! Niniejszym rozpoczyna się wyjątkowa relacja na żywo z ostatniej w historii deorbitacji i lądowania promu Discovery! Aby dolączyć do dyskusji w specjalnym czacie dla Czytelników nie jest wymagana rejestracja. Zaczyna się zatem ostatni "live blog" z orbiterem Discovery w roli głównej - zachęcam do przyłączenia się w śledzeniu transmisji i relacji!

Komentarze