STS-133 Discovery: Przedostatni dzień misji

W poniedziałkowe popołudnie i wieczór czasu polskiego załoga promu kosmicznego Discovery dokonała ostatnich inspekcji osłony termicznej orbitera przed powtónym wejściem w atmosferę ziemską. Przeglądu poszycia termicznego, które ma chronić wahadłowiec przed plazmą i rozgrzanymi do 1600 stopni Celsjusza gazami wytwarzanymi przy wchodzeniu w atmosferę dokonano za pomocą manipulatora promu (SRMS). Dokonano skanów całej osłony, zwłaszcza podwozia, okolic dziobu orbitera, krawędzi natarcia obu skrzydeł okolic bakburty i OBSS (Orbiter Boom Sensor System). Materiały z inspekcji zostały przesałne na Ziemię do Centrum Kontroli Lotów w Houston, gdzie inżynierowie ogłoszą czy osłona termiczna nie posiada potencjalnie niebezpiecznych uszkodzeń. Wyniki inspekcji zostaną podane astronautom jeszcze we wtorek.

W poniedziałek o 19:30 miała także miejsce konferencja prasowa w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego podsumowująca zrealizowane etap misji STS-133. Technicy i menadżerowie poinformowali, że lot przebiega planowo bez problemów technicznych, a postęp prac na promie Discovery jest bardzo zadowalający. Dokonano także podsumowania części wspólnej msji z ISS, w czasie której orbiter był połączony z orbitalnym domem astronautów.

Dziś rozpoczynają się testy i symulacje wchodzenia w ziemską atmosferę, które zaplanowane jest na jutro około godziny 16:50. Lądowanie Discovery pozostaje zaplanowane na godzinę 17:57 czasu polskiego. Warunki pogodowe nad Florydą nie powinni zakłocić końcowych etapów ostatniej misji Discovery. Specjalna relacja na żywo z finałowych przygotowań deorbitacji, wejścia w atmosferę i lądowania promu Discovery na Hawkeye Astro-Blog rozpocząć się powinna około godziny 14:30.
 
Poniżej niezwykły film ukazujący start misji STS-133 z wielu kamer śledzących start z klimatyczną ścieżką dźwiękową (NASA).
Link

Komentarze