LIVE LAUNCH BLOG | STS-134 - Ostatni start promu kosmicznego Endeavour

Niniejszy "blog na żywo" jest uaktualniany na bieżąco. Aby móc odczytywać nowe informacje pojawiające się w tym artykule, zalecane jest odświeżanie witryny co kilka minut. Poniższe zdjęcia pochodzą z telewizji NASA. Aby uczestniczyć w specjalnym chacie z okazji startu misji STS-134 nie jest wymaga rejestracja (możliwość dyskutowania z innymi z poziomu "gościa").


22:45 W tym momencie kończy się dzisiejsza relacja z pierwszej i nieudanej próby startu promu Endeavour. W dniu jutrzejszym będzie wiadomo zapewne dużo więcej na temat przyczyn odwołania dzisiejszego startu. Przypominam, iż następna próba startu nie może zostać ustalona na wcześniej niż poniedziałek, o godzinie 20:33 czasu polskiego. Czy druga próba okaże się bardziej sprzyjająca? Przekonamy się niebawem! Tymczasem dziękuję wszystkim, którzy przyłączyli się do relacji i dzisiejszej transmisji!

22:00 Za moment powinno rozpocząć się spotkanie inżynierów NASA w celu ustalenia dokładnej przyczyny nieprawidłowości z pierwszym silnikiem APU 1, które stały się przyczyną odwołania dzisiejszej próby startu.

20:55 Ciekłe paliwo niemal całkowicie wypuszczone ze zbiornika ET.

20:19 W tym momencie telewizja NASA widzimy lądowanie samolotu z prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą wraz z rodziną na pokładzie, którzy przybyli obserwować niedoszły do skutku dzisiejszy start.

20:07 Bezchmurne niebo nad Florydą. W tym momencie trwa spuszczanie ciekłego paliwa ze zbiornika ET. Procedura ta potrwa jeszcze kilkadziesiąt minut.19:36 Wstępnie mówi się o zwarciu na jednej z grzałek generatora ciśnienia silnika APU 1. Problem był rozwiązywany przez ekipę techników na platformie startowej, jednak próby jego rozwiązania zakończyły się fiaskiem. Konieczne est więc dokładne zbadanie problemu, a to zadanie wymagające czasu - w chwili obecnej minimum trzech dni.

19:27 Zachmurzenie zmalało bardzo znacznie. O godzinie 22:00 w telewizji NASA odbędzie się transmisja konferencji prasowej nawiązującej do dzisiejszego opóźnienia misji promu Endeavour.19:14 Wraz z przełożeniem misji o minimum 3 dni, sytuacja pogodowa nad stanowiskiem startowym, zgodnie z przewidywaniami ulega znaczącej poprawie. Zachmurzenie zaczyna zanikać, jednak Endeavour pomimo tego nie wystartuje do poniedziałku (lub jeszcze później).19:05 Nowa pora startu misji STS-134 to nie wcześniej niż poniedziałek, 2 maja, godzina 20:33 czasu polskiego. Informację tę podał w krótkim wywiadzie Mike Leinbach, dyrektor startu.

19:00 Gościem George'a Dillera jest Mike Leinbach, dyrektor startu, który wyda decyzję odnośnie przełożenia misji. Teraz mówi się o opóźnieniu misji o 72 godziny.
18:55 W Centrum Kontroli Startu inżynierowie starają się poznać przyczynę dzisiejszego problemu, który spowodował minimum 48-godzinne opóźnienie misji. Jest coraz bardziej prawdopodobne, że technicy będa potrzebowali więcej niż dwóch dni na pozbycie się problemu...18:45 Komentator startu George Diller poinformował, że możliwe jest dłuższe opóźnienie startu misji STS-134 zanim zostanie jeszcze podjęta niedzielna próba startu.

18:27 Jeżeli inżynierowie ustalą przyczynę problemu i zdołają się go pozbyć, kolejnym terminem próby startu misji STS-134 jest niedziela, 1 maja, godzina 20:59 czasu polskiego.

18:23 Astronauci powracają w drogę powrotną -dziś nie zajmą już miejsc na pokładzie wahadłowca.18:21 Odłożenie startu o minimum 48 godzin - najwcześniej próba startu nastąpi w niedzielę, jednak niektóre źródła mówią o opóźnieniu 5-dniowym.

18:19 SCRUB! Dzisiejsza próba startu zostaje w tym momencie odwołana z powodu błędnej pracy grzejnika pierwszego silnika APU. Technicy potrzebują czasu na zrozumienie problemu i pozbycie się jego przed kolejna próbą startu.

18:11 Pojawił się problem przy silniku APU1, technicy dyskutują nad możliwościami jego zlikwidowania. Usterki tego typu zazwyczaj kończą się przełożeniem próby startu, zobaczymy jednak jak się stanie tym razem...

18:09 Ze względu na zachmurzenie w chwili obecne status dla startu utrzymuje się na "NO GO", jednak po południu czasu lokalnego zachmurzenie powinno ustąpić... Załoga w drodze na stanowisko LC-39A.18:07 Rozpoczyna się podróż astrovanem astronautów pod prom Endeavour. Na platformie startowej załoga powinna znaleźć się około godziny 18:27.

18:03 I oto szóstka astronautów. To ostatni bliski i wzrokowy  kontakt z mediami.
18:00 Astronauci zaczynają zmierzać w kierunku astrovanu, którym udadzą się na stanowisko startowe. Podróż pod wahadłowiec potrwa około 20 minut.

17:52 T -3 hours and counting! Odliczanie wznowione - kolejna przerwa nastąpi o czasie T -20 minut.

17:49 Mamy podgląd na trzy silniki główne promu Endeavour. Inspekcja FIT wciąż trwa - jak dotychczas nie poinformowano o ewentualnych wyciekach paliwa czy oblodzeniu zbiornika ET.17:44 10 minut do wznowienia odliczania. Pogoda zdaje się zmierzać ku poprawie. Widzów w KSC wciąż przybywa...17:37 Kwadrans do wznowienia odliczania. Widzimy przygotowania załogi do startu.

17:35 17 minut do wznowienia odliczania.

17:22 Pół godziny do wznowienia odliczania. Tuż przed 18:00 rozpocznie się transport astronautów na stanowisko startowe LC-39A. Pomimo zachmurzenia wciąż istnieje 70% szans na start. Za kilkadziesiąt minut zachmurzenie powinno ustąpić.

17:01 Kolejnym gościem George'a Dillera jest Jon Delai, menadżer ładunku jaki Endeavour dostarczy na ISS.17:00 Zachmurzenie nad KSC wciąż jest bardzo duże. Pogoda utrzymuje się na poziomie 70% szans na start. Przy takich warunkach możliwe, że nie wszyscy pracownicy NASA odpowiadający za start wydadzą na niego w dniu dzisiejszym zgodę.16:52 Gościem George'a Dillera jest Dana Hutcherson, jedna z menadżerek ostatniego lotu Endeavoura. W czasie dzisiejszej relacji można spodziewać się większej ilości gości, wśród nich także Mike Leinbach, dyrektor startu STS-134.16:40 Za nieco ponad godzinę wznowienie odliczania od stanu T -3 hours. W KSC gromadzi się coraz więcej widzów...


16:30 Rozpoczyna się transmisja NASA z ostatniego startu promu kosmicznego Endeavour, którą relacjonuje George Diller, komentator NASA.
16:25 Procedura odsuwania RSS od wahadłowca Endeavour, która miała się rozpocząć dzisiaj o godzinie 01:00 została opóźniona o ponad 5 godzin z powodu silnych burz, które w nocy przeszły nad rejonem startu. Opóźnienie tej procedury nie zakłóciło rozpoczęcia tankowania zbiornika ET, który jest już gotowy do lotu. Wciąż trwają jego inspekcje prowadzone przez zespół FIT.

16:22 Za 8 minut powinna rozpocząć się główna transmisja z dzisiejszej próby startu misji STS-134. Nad KSC w powolnym tempie niebo zaczyna się rozpogadzać.

16:00 Ekipa FIT (Final Inspection Team) dokonuje inspekcji zbiornika ET po załadowaniu do jego wnętrza ciekłego tlenu i wodoru.

15:57 Dzisiejszy start z samego Centrum kosmicznego Kennedy'ego obejrzy ponad 500.000 widzów, w tym wiele VIP-ów oraz prezydent USA, Barack Obama.

15:55 Rozpoczęte około 12:20 tankowanie paliwa do zbiornika zewnętrznego ET zakończyło się pomyślnie o godzinie 15:24. W czasie ładowania ciekłego tlenu i wodoru do ET nie zanotowano żadnych wycieków paliwa ani problemów ze złą pracą czujników. Na ten moment wszystko przebiega poprawnie.

15:49 Nad KSC panuje w tej chwili znaczne zachmurzenie nieba. Synoptycy są jednak spokojni - wciąż istnieje 70% szans na dzisiejszy start. W tym momencie nie stwierdza się żadnych problemów, które mogłyby zakłócić dzisiejszy start promu Endeavour.15:46 W obecnym momencie oficjalny zegar odliczania zatrzymany jest o czasie T -3 hours and holding. Wznowienie odliczania po dwu i pół godzinnej przerwie nastąpi o godzinie 17:52. O godzinie 16:30 rozpocznie się główna transmisja startu w telewizji NASA, którą komentować będzie znany już widzom telewizji NASA George Diller.

15:40 W misji STS-134 na pokładzie wahadłowca Endeavour znajdzie się 6 astronautów, pod dowództwem Marka Kelly'ego, którzy dostarczą na pokład stacji kosmicznej ISS m.in. najdroższy w historii eksperyment naukowy AMS-02. W ramach 14-dniowego lotu przewidziane są aż 4 spacery kosmiczne na zewnątrz pokładu ISS.

15:36 W chwili obecnej start promu Endeavour niezmiennie jest przewidywany na godzinę 21:47 czasu polskiego.

15:34 O sposobach odbierania telewizji NASA można przeczytać pod tym linkiem.

15:30 Po wielomiesięcznym oczekiwaniu nadszedł wyczekiwany przez miliony ludzi na całym świcie dzień. Dzień, w którym zostanie podjęta próba startu promu kosmicznego Endeavour w jego ostatniej misji STS-134 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Na nieco ponad 6 godzin rozpoczyna się niniejszym specjalna relacja na żywo z tego historycznego wydarzenia astronautycznego. W ciągu kolejnych minut ukazywać się będą bieżące informacje prosto z Centrum Kosmicznego Kennedy'ego ukazujące finałowe przygotowania do dzisiejszego startu. Zachęcam zatem do przyłączenia się w śledzeniu transmisji i niniejszej relacji!

Komentarze