LIVE BLOG: STS-135 Atlantis - 7. dzień misji

Niniejszy blog na żywo zostanie kilkukrotnie zaktualizowany. Aby śledzić najnowsze wpisy zalecane jest odświeżanie witryny (klawisz F5). Zdjęcia pochodzą z przekazu telewizji NASA.21:50 Załoga ISS kończy swój dzień i udaje się na ośmiogodzinny spoczynek. Astronauci promu Atlantis udadzą się do snu około godziny 22:20. W dzisiejszym dniu nie ma już zaplanowanych kolejnych prac, można zatem uznać że siódmy dzień misji STS-135 został zrealizowany! Relacja z przebiegu ósmego dnia lotu jutro od godz. 13:00!

21:23 Za około godzinę załoga zakończy Flight Day 7. Z każdym kolejnym dniem pora snu astronautów i ich pobudki przesuwa się w czasie o około 30 minut.

18:47 W jutrzejszym dniu zaplanowane są kolejne konferencje z mediami, z których pierwsze będzie miała miejsce około godziny 12:40. Wówczas wywiady przeprowadzane będą przez dziennikarzy z amerykańskiego radia CBS, KYV-Filadelfia i z agencji AP.

Mozaika ze startu widzianego obiektywami kamer na silnikach wspomagających SRB.
17:29 Mija 7 dni od startu misji STS-135. W piątek 8 lipca, dokładnie o godz. 17:29 rozpoczęła się ostatnia misja programu promów kosmicznych. To już półmetek tego historycznego lotu!

16:10 Na nagraniach startu z silników SRB podczas tej misji, wyjątkowo dobrze uwidoczniła się tworząca się fala uderzeniowa spowijająca wahadłowiec od 36 sekundy wznoszenia, która oznacza, że prom kosmiczny pokonuje barierę dźwięku rozpędzając się do prędkości ponaddźwiękowej. W tych momentach startu ciąg silników głównych wahadłowca jest zmniejszany ze 104% do 72% mocy pełnego ciągu.
16:00 Rozpoczyna się ukazywanie nagrań startu promu Atlantis z kamer na silnikach SRB.

15:47 O godz. 16:00 zostaną zaprezentowane nagrania startu z kamer umieszczonych na silnikach wspomagających SRB na paliwo stałe.

15:44 Wywiad z mediami zakończony. Następne tego typu wydarzenie podczas lotu nastąpi jutro około godziny 12:40 czasu polskiego. Aktualnie załoga ma w planie lotu czas wolny, który może wykorzystać wedle własnego uznania. Taki odpoczynek potrwa około 2 godzin.

15:31 W aktualnie trwających wywiadach bierze udział czwórka astronautów stanowiąca ostatnią załogę promu kosmicznego w historii. W tym locie zaplanowano dużą ilość takich wydarzeń.

15:19 Rozpoczyna się kolejna seria wywiadów z mediami.


14:20 W tym momencie dla astronautów rozpoczyna się przerwa na posiłek. Przerwa potrwa około godzinę, po jej zakończeniu zostaną przeprowadzone następne wywiady z mediami.

14:14 Kolejne wywiady astronautów z mediami powinny się rozpocząć o godzinie 15:19 czasu polskiego.

13:40 W tym momencie widać ładunki jakie astronauci muszą nieustannie przenosić z modułu MPLM na pokład stacji kosmicznej. To jednak tylko niewielka ich część!


13:19 Wywiady z mediami zakończone. Prace transferowe nieustannie w toku.

13:14 Dzisiejsze wywiady w dużej części mijają pod znakiem dowcipnych rozmów i pokazów astronautów do czego są zdolni w stanie nieważkości.
13:01 Rozpoczyna się kolejne wydarzenie lotu - wywiady z mediami. Rozpoczyna reportem amerykańskiej stacji Fox News. W wywiadach na pytania odpowiada dowódca misji STS-135 Chris Ferguson i specjalistka misji, Sandy Magnus.


13:00 Minuty dzielą nas od początku wywiadów astronautów z mediami.

12:34 Seria wywiadów załogi z amerykańskimi stacjami telewizyjnymi i radiowymi powinna się rozpocząć około godziny 13:00 czasu polskiego.

12:32 Ukazały się kolejne fotografie dokumentujące jedyny spacer kosmiczny tej misji, który został przeprowadzony w czasie piątego dnia lotu. Na zdjęciach widoczni są astronauci Mike Fossum i Ron Garan, którzy w otwartej przestrzeni kosmicznej spędzili podczas tego spaceru ponad 6 godzin (dokładnie 6 godzin 31 minut). Pierwotny plan zakładał dlugość spaceru wynoszącą 6 godzin 37 minut, rzeczywisty czas kosmicznej przechadzki zmalał więc jedynie o 6 minut. Był to ostatni spacer kosmiczny mający miejsce podczas programu promów kosmicznych. Po wycofaniu wahadłowców z eksploatacji, NASA przewiduje przeprowadzanie spacerów po stronie amerykańskiej najwyżej raz w ciągu całego roku. Nagranie time-lapse ze spaceru kosmicznego misji STS-135 można obejrzeć pod tym linkiem.
12:19 Od godziny trwa przemieszczanie ładunków na pokład stacji kosmicznej z modułu MPLM. Transfery to jedne z najbardziej czasochłonnych zadań dla astronautów podczas ostatniej misji promu kosmicznego.

12:11 Flight Day 7 rozpoczął się dla astronautów przed godziną 08:00 czasu polskiego. To już połowa misji za nami!

12:00 Rozpoczyna się relacja z przebiegu siódmego dnia misji promu Atlantis. Dzisiejszy dzień dla załogi to kontynuacja prac transferowych i wywiady z mediami. Pierwsze z nich nastąpią już za niecałą godzinę.

Komentarze