LIVE BLOG: STS-135 Atlantis - 8. dzień misji

Niniejszy wpis jest aktualizowany na bieżąco. Aby odczytywać nowe informacje zalecane jest odświeżanie witryny (klawisz F5). Zdjęcia pochodzą z przekazu telewizji NASA.

22:00 W pół godziny po zakończeniu Flight Day 8, kończy się dzisiejsza relacja z przebiegu kolejnego dnia ostatniej wyprawy promu kosmicznego. Początek specjalnej relacji z dziewiątego dnia lotu jutro od godziny 12:00!

20:30 Mijają dwie godziny od początku rozmowy astronautów z prezydentem USA Barackiem Obamą. Przeprowadzony dialog głównie poruszał wątki dotyczące budowy orbitalnej stacji i kończącego się programu promów kosmicznych.

18:00 Prace transferowe postępują. Astronauci wciąż posiadają spory zapas czasowy, którzy mógłby zostać wykorzystany w razie potrzeby, jak miało to miejsce podczas niedawnej niespodziewanej awarii komputera promu Atlantis.

16:31 W tym momencie widzimy wnętrze MPLM z masą ładunków jakie Atlantis dostarczył na ISS. Astronauci do tej pory przeprowadzili około 70% prac związanych z transferami ładunków. Po przeniesieniu całej zawartości na ISS, nastąpi deinstalacja MPLM i umieszczenie go w ładowni promu kosmicznego, w celu sprowadzenia modułu z powrotem na Ziemię.


16:16 Konferencja z udziałem załóg ISS i Atlantisa zakończona. Tym razem pytania zadawane były nie tylko przez osoby znajdujące się w Centrum Kosmciznym Johnosna w Houston, ale i te z Centrum Kosmicznego Kennedy'ego na Przylądku Canaveral.

15:26 Rozpoczyna się konferencja.


15:19 Za moment początek konferencji, w której wezmą udział wszyscy astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - zarówno ci stanowiący skład misji STS-135 jak i ci należący do stałej załogi ISS. Początek o godz. 15:24 czasu polskiego.

15:00 Większość obecnych zadań astronautów skupia się na transferach ładunków z modułu MPLM i dolnego pokładu wahadłowca. Po awarii komputera GPC-4 część transferów została opóźniona, co nie ma jednak wpływu na harmonogram misji, gdyż załoga zdołała do tej pory wygospodarować kilkanaście godzin czasu zapasowego.

14:43 Na godzinę 18:27 zaplanowano rozmowę astronautów z prezydentem Stanów Zjednoczonych, Barackiem Obamą.

14:41 Kilka godzin temu zameldowano o problemie z jednym z komputerów pokładowych promu Atlantis (GPC-4). Awaria była na tyle poważna, że wymagała kilku godzin napraw astronautów. Po uporaniu się z problemem, awaria została potraktowana jako tymczasowa.

14:30 Rozpoczyna się specjalna relacja z przebiegu ósmego już dnia misji STS-135. Dzisiejsze zadania astronautów to przede wszystkim kontynuacja prac transferowych i kolejne wywiady z mediami. 

Komentarze