Dzień do zaćmienia

Zegar tyka, Księżyc rośnie, a chmury czekają na swój występ. Wygląda na to, że prognozy dla niektórych miejsc kategorycznie przekreślają nadzieje na dostrzeżenie zjawiska. Komu przewidywania co do zachmurzenia się pogorszyły, a komu poprawiły? We wpisie również garść informacji, jak obejrzeć jutrzejsze zaćmienie poprzez transmisje w sieci, co niestety może być dla niektórych jedynym wyjściem do śledzenia przebiegu zjawiska w czasie rzeczywistym.

Pomorze Zachodnie, Pomorze Gdańskie (no jakże by inaczej?...), województwo Podlaskie - to rejony, dla których najnowsze prognozy modeli numerycznych przewidują największe zachmurzenie, z przewagą chmur piętra średniego. O północną część kraju zahaczy front związany z niżem znad Finlandii, więc tu o pogodne niebo będzie bardzo trudno. Jakby tego było mało, część synoptyków przewiduje dodatkowo opady atmosferyczne - śniegu z deszczem lub nawet samego śniegu. Sytuacja zacznie się zauważalnie poprawić około godzin wieczornych - 20:00 - 21:00, wówczas zdecydowana poprawa pogody nastąpi nad większą powierzchnią kraju, wtedy gdy zaćmienie będzie już dawno za nami. Poprawiły się za to znacznie przewidywania dla centralnej części Polski i regionów południowych. Na poniższych mapach prześwity w chmurach wręcz biją po oczach, a zachmurzenie jeśli występuje, to naprawdę w śladowych ilościach (im głębsza barwa koloru niebieskiego, tym większe zachmurzenie nieba). W zasadzie nie ma co się rozdrabniać z prognozami na poszczególne województwa - wystarczy, że nie mieszkamy w strefie Pomorza Zachodniego, Pomorza Gdańskiego, Warmii i Mazur oraz województwa Podlaskiego, by mieć naprawdę znaczne szanse na sprzyjające warunki pogodowe.

Kliknij by zobaczyć pełny rozmiar zestawienia prognoz GFS.
Tradycyjnie południowa strona kraju będzie nieporównywalnie bardziej uprzywilejowana jeśli chodzi o stopień zachmurzenia, podczas kiedy o północną stronę ocierać się będzie wspomniany front. Serwisy pogodowe potwierdzają w większości przypadków prognozy modeli numerycznych, więc jest bardzo duża szansa, że wielu obserwatorom uda się dokonać obserwacji zaćmienia. Moim rejonom jak zwykle wróżone są pesymistyczne prognozy. Cóż... Jak już wspomniałem ostatnio - jestem w stanie się zrzec bezchmurnego nieba w czasie jutrzejszego zjawiska na rzecz sprzyjającej aury podczas głębokiego częściowego zaćmienia Słońca w marcu 2015 roku. Pożyjemy, zobaczymy, tymczasem życzę powodzenia wszystkim obserwatorom podczas jutrzejszego zaćmienia Księżyca, w szczególności czytelnikom wiernie odwiedzającym ten blog!

Linki do transmisji całkowitego zaćmienia Księżyca na żywo*

Ta część wpisu jest ważna szczególnie dla mieszkańców województw północno-zachodnich, północnych i północno-wschodnich, dla których oglądanie transmisji na żywo może okazać się jedyną opcją podziwiania zaćmienia podczas jego trwania. Skorzystać oczywiście może każdy, ale przy takich prognozach dla większości województw, przypuszczam, że mało kto nie skorzysta z okazji i nie uda się na własnooczne podziwianie ostatniego całkowitego zaćmienia Księżyca w Polsce do września 2015 roku, nawet w tak niesprzyjających warunkach obserwacyjnych...

10th December Total Lunar Eclipse Stream (opcja 2)
University of North Dakota (możliwość transmisji tylko w okolicach fazy całkowitej)
SWAN From India

* Wstępnie podaję 5 linków, z których możliwe będzie śledzenie zaćmienia na żywo. Lista dostępnych streamów jest aktualizowana wraz z pojawieniem się nowych źródeł transmisji.

Komentarze

  1. Jak się okazało, udało się jednak zobaczyć zaćmienie z Tczewa - dzięki Twojemu blogowi wiedziałem, że będzie, dziękuję. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się niesamowicie i że blog się przydał i że pogoda dopisała. Mówiąc krótko UDAŁO SIĘ! :-)

    Właśnie powracam do domu z obserwacji, wieczorem postaram się coś napisać... :-)

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"