Wydarzenie Roku 2011: Głosowanie Czytelników zakończone!

Po dwóch tygodniach od czasu uruchomienia ankiety zakończyła się pierwsza edycja głosowania na "Wydarzenie Roku wg Czytelników Hawkeye Astro-Blog". Ankieta była otwarta dla głosujących od 2 do 16 stycznia. Jak rozdane zostały głosy? Jakie wydarzenie cieszyło się największą popularnością?

Z objętych głosowaniem sześciu wydarzeń mających miejsce w 2011 roku, na ostatnim miejscu znalazły się zarówno rosnąca aktywność słoneczna i częstsze zorze polarne będące z kolei jej następstwem oraz astronautyczne wydarzenie - start misji MSL Curiosity w kierunku Czerwonej Planety. Wydarzenia te zdobyły po 5% wszystkich głosów.

Czwarte miejsce w głosowaniu przypadło zdecydowanie wyższemu niż zwykle to bywa maksimum meteorów z roju Drakonidów. W pierwszej dekadzie października minionego roku rój ten zachwycił obserwatorów swoją obfitością - najbardziej uprzywilejowane osoby mogły cieszyć się nawet 340 zjawiskami w ciągu godziny. W Polsce bywało z tą ilością gorzej, głównie ze względów pogodowych, choć niektórzy mieli sporo szczęścia i też zdołali się nacieszyć dużą ilością dostrzeżonych meteorów. Wydarzenie to zdobyło 7% wszystkich głosów.

Czytelnicy zdecydowali, że brązowy medal w tych wyborach przyznać należy zjawiskom zaćmień Księżyca, jakie przypadły 15 czerwca i 10 grudnia. Oba zaćmienia były całkowite i oba były widoczne z terenów naszego kraju. W głosowaniu nie doszło do podziału na każde z tych zaćmień z osobna. Wydarzenia te zdobyły łącznie 12% wszystkich głosów, dzięki czemu znalazły się już na najniższym stopniu podium.

Nieco wyższy stopień podium zdobyło częściowe zaćmienie Słońca, jakie przypadło 4 stycznia 2011 roku. W Polsce mogliśmy obserwować bardzo głęboką maksymalną fazę tego zjawiska, która przekroczyła 80%. Dzięki temu osoby, jakie były uprzywilejowane pogodowo mogły obserwować na niebie sierp naszej Dziennej Gwiazdy zakrywanej przez Księżyc w naprawdę znacznym stopniu. Ostatecznie wydarzenie to zdobyło drugie miejsce uzyskując 17% wszystkich głosów.

Złoty medal, pierwsze miejsce i tytuł "Wydarzenia Roku 2011 wg Czytelników Hawkeye Astro-Blog" przypadło - co chyba nie wielu może dziwić - pożegnalnej misji historycznego już dziś Programu Lotów Promów Kosmicznych. Od samego początku głosowania wydarzenie to było liderem i do zakończenia wyborów nigdy być liderem nie przestawało. Nie da się ukryć, że ma ono bardzo istotny wpływ na aktualną załogową astronautykę i stanowiło przełomowy moment w jej historii. Od 30 lat wahadłowce wznosiły się ponad atmosferę ziemską, realizując łącznie 135 lotów. Od 21 lipca 2011 roku, gdy prom kosmiczny Atlantis ostatecznie zatrzymał się po ostatnim lądowaniu jest już inaczej. Czekamy na rozwój, na kolejny krok jaki wykona człowiek w podboju kosmosu. A ów podbój kosmosu w dużej mierze miał także znaczenie dzięki wycofanym już z eksploatacji wahadłowców. Jeśli zwycięstwo tego wydarzenia w głosowaniu nie było pewne, to z pewnością jego tryumf był przynajmniej bardzo prawdopodobny. Zakończenie Programu Lotów Promów Kosmicznych wygrało te wybory z miażdżącą wręcz przewagą. Czytelnicy Hawkeye Astro-Blog przyznali temu wydarzeniu łącznie aż 52% głosów.

Tytuł "Wydarzenia Roku 2011 wg Czytelników Hawkeye Astro-Blog"
Zakończenie Programu Lotów Promów Kosmicznych

Wice-zwycięzca, drugie miejsce w głosowaniu czytelników
Częściowe zaćmienie Słońca 04.01.2011 A.D.

Trzecie miejsce
Całkowite zaćmienie Księżyca 15.06.2011 A.D. i 10.12.2011 A.D.

Dalej kolejno:
Podwyższone maksimum roju Drakonidów (07/08.10.2011 A.D.)
Rosnąca aktywność słoneczna i częstsze zorze polarne
Start misji MSL Curiosity w kierunku Marsa

* * * * *

Rok 2012 nie będzie z pewnością rokiem, po którego zakończeniu wybór najważniejszego wydarzenia będzie błahostką dla głosujących. Czekają nas spektakularne wydarzenia astronomiczne i niezwykle emocjonujące wydarzenia astronautyczne. Na razie jednak do zakończenia 2012 roku pozostaje nam mnóstwo czasu, a nad przyznaniem tytułu wydarzenia tego roku głowić się będziemy wspólnie za nieco mniej niż 12 miesięcy. Tymczasem pięknie dziękuję wszystkim czytelnikom Hawkeye Astro-Blog, którzy zechcieli wziąć udział w tym projekcie. Bez Państwa głosów całej tej zabawy by nie było, a dzięki oddanym głosom wspólnie wiemy, co dla innych stanowiło najważniejsze momenty minionego, 2011 roku. Wierzę, że dla wielu czytelników pierwsze wybory na wydarzenie minionego roku stanowiły nie mniej ciekawą akcję na tym blogu niż dla mnie. Powtórka już za mniej niż rok!

Komentarze

  1. No i wygrało to, na co stawiałem. Też oddałem głos na koniec lotów STS, jak dla mnie dłuuugo nie będziemy mieć załogowych lotów z aż takim dużym zainteresowaniem :(

    OdpowiedzUsuń
  2. Gdybym się z kimś założył która opcja wygra to bym wygrał. Nie mniej wszystkie wydarzenia były ważne.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wygrana promów kosmicznych była dość łatwa do przewidzenia w tym sondażu :) chociaż na początku gdy prowadzenie tej opcji było niezbyt wyraźne myślałem że wygra zaćmenie Słońca:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"