Dzień do startu misji Dragon C2+

Emocje rosną! Już mniej niż 24 godziny dzielą nas od historycznego wydarzenia w astronautyce. Przygotowania do pierwszej komercyjnej misji do stacji ISS dobiegają końca. O ile nie dojdzie do niespodziewanych utrudnień na drodze do startu, za 24 godziny prywatna kapsuła Dragon powinna przebywać już w przestrzeni kosmicznej, rozpoczynając pierwszy etap tego ważnego lotu.

Falcon-9 czeka na start. Credit: NASA/Cory Huston.
Pracownicy SpaceX i NASA są zgodni co do jutrzejszej próby startu. Choć ostateczne głosowanie "GO/NO GO" dla startu zostanie przeprowadzone jeszcze jutro krótko przed czasem T-0, to już dziś zdaje się, że wszystko jest na dobrej drodze. Wg meteorologów, istnieje 70% szans na sprzyjające warunki pogodowe nad Florydą podczas jutrzejszego okienka startowego. Istnieje jedynie 30% prawdopodobieństwo zakłócenia próby startu przez możliwość wystąpienia zbyt dużego zachmurzenia chmurami piętra niskiego. Po odłożeniu startu do 19 maja, nie zanotowano poważniejszych problemów technicznych z rakietą Falcon-9 czy oprogramowaniem kapsuły Dragon, odpowiadającym za procedury związane z dokowaniem do ISS.

O ile wszystko zostanie przeprowadzone zgodnie z planem, rakieta Falcon-9 ze statkiem Dragon powinna wystartować o godz. 10:55 czasu polskiego. Transmisja z tego wydarzenia, prowadzona przez telewizję NASA rozpocznie się o godz. 09:30. Specjalny blog na żywo powinien rozpocząć się około godz. 09:00.

AKTUALIZACJA.
O godz. 19:00 w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego rozpoczęła się konferencja na jeden dzień przed startem, omawiająca status przygotowań do lotu. Nie stwierdza się problemów technicznych z rakietą Falcon-9 jak kapsułą Dragon. W kwestii warunków pogodowych nie przewiduje się trudności - podtrzymano wcześniejszą informację, zgodnie z którą istnieje 70% szans na sprzyjające warunki podczas jutrzejszej próby startu i 60% szans 22 maja, w razie gdyby zaszła konieczność wstrzymania startu. W dalszym ciągu jednak przygotowania postępują wg korzystnego scenariusza.

Komentarze