Próba startu misji Dragon C2+ 19 maja

Po przeprowadzeniu kolejnych testów oprogramowania kapsuły Dragon, inżynierowie SpaceX w porozumieniu z NASA oficjalnie potwierdzili gotowość do startu w najbliższą sobotę, 19 maja. Próba rozpoczęcia misji Dragon C2+ nastąpi o godz. 10:55 czasu polskiego (na Przylądku Canaveral będzie wówczas godz. 04:55, a zatem w razie startu, misja rozpocznie się jeszcze przed wschodem Słońca).

Kilka tygodni temu informowano, że start pierwszej w historii misji prywatnego statku kosmicznego do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po opóźnieniach odbędzie się 30 kwietnia. Problemy związane z niepoprawną pracą oprogramowania odpowiadającego za niektóre procedury podczas dokowania do stacji ISS zmusiły pracowników SpaceX do wstrzymania lotu do co najmniej 7 maja. Później informowano o kolejnych opóźnieniach -  najpierw do nie wcześniej niż 10 maja, następnie do nie wcześniej niż 19 maja. Nieoficjalnie pojawiały się już czarne scenariusze mówiące o wstrzymaniu misji do następnego miesiąca, ale na chwilę obecną jest szansa, że scenariusze takie się nie sprawdzą.

W przypadku udanego startu misji w najbliższą sobotę, kapsuła Dragon powinna przycumować do stacji kosmicznej ISS po trzech dniach lotu, 22 maja. Oczywiście to, czy personel misji wyrazi zgodę na przeprowadzenie tej operacji zależy od tego, czy wcześniejszy etap misji uda się w pełni pomyślnie zrealizować. Start zaplanowano na godz. 10:55, z początkiem transmisji telewizji NASA od około godz. 09:30. Specjalny blog na żywo na łamach Hawkeye Astro-Blog rozpocząć się powinien około godz. 09:00.

Poprzednie wpisy dotyczące tej misji:

Start misji Dragon C2+ najszybciej 19 maja,
- Poniedziałkowy start Dragona pod znakiem zapytania,
- Przygotowania do misji Dragon C2+,
- Pierwszy komercyjny lot do ISS - Dragon C2+.

Komentarze