Trzy rozbłyski klasy M (06.05.12)

Dzisiejszego dnia grupa 1476, która była sprawcą wczorajszego rozbłysku M1.4 wygenerowała kolejne trzy zjawiska tej siły. Jest to jedna z aktywniejszych grup widocznych w ostatnich tygodniach i za jej sprawą już pierwsze 6 dni maja stanowi wynik lepszy od całego poprzedniego miesiąca, kiedy to doszło do jedynie dwóch rozbłysków w ciągu 30 dni.

Pierwsze zjawisko nastąpiło dzisiaj o godz. 01:01 czasu polskiego i osiągnęło klasę M1.3. Była to więc flara nieznacznie słabsza od tej wczorajszej. Drugie zjawisko przypadło na godz. 03:18 i osiągnęło siłę M1.1. Z kolei trzeci rozbłysk porównywalnej siły do wczorajszego nastąpił o godz. 19:47 - flara osiągnęła klasę M1.3. Wszystkie dzisiejsze rozbłyski zawdzięczać można grupie 1476, jaka dwa dni temu pierwszy raz wyłoniła się zza wschodniej krawędzi tarczy słonecznej i będzie widoczna przez następne dwa tygodnie. Wszystkie zjawiska towarzyszące rozbłyskom, jak koronalne wyrzuty masy, będą kierowane w kierunku Ziemi, o ile oczywiście będzie do nich dochodzić.

Wykres trzeciego z dzisiejszych rozbłysków - maksimum M1.3 przypadło na godz. 19:47 CEST. (NOAA/SWPC)
Tarcza słoneczna - stan na 06.05.2012 r. (SDO/NASA)
Pomiędzy rozbłyskami klasy M, obszar aktywny 1476 nieustannie wytwarza słabsze zjawiska klasy C. Wg prognoz NOAA istnieje 70% szans na następne rozbłyski klasy M w następnych 24 godzinach. Choć wszystkie z czterech flar klasy M jakie nastąpiły 5 i 6 maja osiągają dolne pułapy tej siły, cieszy fakt, że Słońce wreszcie nieco ruszyło z aktywnością. Tak czy inaczej w porównaniu do poprzednich cykli aktywności ten obecny zdecydowanie odstaje swoim nadzwyczajnym spokojem. Najbliższe kilkanaście dni może to chwilowo zmienić.

Komentarze

 1. Czyli to znaczy, że te rozbłyski dotrą do Ziemi? Właśnie obserwuję aktywność słoneczną i te rozbłyski klasy M ostatnio mnie zaintrygowały.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam! W tym wypadku nie ma jeszcze informacji, czy dzisiejszym rozbłyskom towarzyszyły wyrzuty masy - jeśli jednak do nich doszło, to najpewniej nie będą one znaczne. Tak czy inaczej zawsze ochrania nas przed ich działaniem pole magnetyczne i atmosfera ziemska, więc możemy spać spokojnie:-)

   Usuń
 2. Dziękuję bardzo za odpowiedź :) Regularnie śledzę bloga, aby wiedzieć co w kosmosie świszczy i znajduję tutaj masę informacji zawsze na bieżąco :D
  Pozdrawiam i gratuluję wykonania świetnej roboty :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"