niedziela, 6 maja 2012

Trzy rozbłyski klasy M (06.05.12)

Dzisiejszego dnia grupa 1476, która była sprawcą wczorajszego rozbłysku M1.4 wygenerowała kolejne trzy zjawiska tej siły. Jest to jedna z aktywniejszych grup widocznych w ostatnich tygodniach i za jej sprawą już pierwsze 6 dni maja stanowi wynik lepszy od całego poprzedniego miesiąca, kiedy to doszło do jedynie dwóch rozbłysków w ciągu 30 dni.

Pierwsze zjawisko nastąpiło dzisiaj o godz. 01:01 czasu polskiego i osiągnęło klasę M1.3. Była to więc flara nieznacznie słabsza od tej wczorajszej. Drugie zjawisko przypadło na godz. 03:18 i osiągnęło siłę M1.1. Z kolei trzeci rozbłysk porównywalnej siły do wczorajszego nastąpił o godz. 19:47 - flara osiągnęła klasę M1.3. Wszystkie dzisiejsze rozbłyski zawdzięczać można grupie 1476, jaka dwa dni temu pierwszy raz wyłoniła się zza wschodniej krawędzi tarczy słonecznej i będzie widoczna przez następne dwa tygodnie. Wszystkie zjawiska towarzyszące rozbłyskom, jak koronalne wyrzuty masy, będą kierowane w kierunku Ziemi, o ile oczywiście będzie do nich dochodzić.

Wykres trzeciego z dzisiejszych rozbłysków - maksimum M1.3 przypadło na godz. 19:47 CEST. (NOAA/SWPC)
Tarcza słoneczna - stan na 06.05.2012 r. (SDO/NASA)
Pomiędzy rozbłyskami klasy M, obszar aktywny 1476 nieustannie wytwarza słabsze zjawiska klasy C. Wg prognoz NOAA istnieje 70% szans na następne rozbłyski klasy M w następnych 24 godzinach. Choć wszystkie z czterech flar klasy M jakie nastąpiły 5 i 6 maja osiągają dolne pułapy tej siły, cieszy fakt, że Słońce wreszcie nieco ruszyło z aktywnością. Tak czy inaczej w porównaniu do poprzednich cykli aktywności ten obecny zdecydowanie odstaje swoim nadzwyczajnym spokojem. Najbliższe kilkanaście dni może to chwilowo zmienić.

3 komentarze:

 1. Czyli to znaczy, że te rozbłyski dotrą do Ziemi? Właśnie obserwuję aktywność słoneczną i te rozbłyski klasy M ostatnio mnie zaintrygowały.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam! W tym wypadku nie ma jeszcze informacji, czy dzisiejszym rozbłyskom towarzyszyły wyrzuty masy - jeśli jednak do nich doszło, to najpewniej nie będą one znaczne. Tak czy inaczej zawsze ochrania nas przed ich działaniem pole magnetyczne i atmosfera ziemska, więc możemy spać spokojnie:-)

   Usuń
 2. Dziękuję bardzo za odpowiedź :) Regularnie śledzę bloga, aby wiedzieć co w kosmosie świszczy i znajduję tutaj masę informacji zawsze na bieżąco :D
  Pozdrawiam i gratuluję wykonania świetnej roboty :)

  OdpowiedzUsuń

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"