Dwa rozbłyski klasy M (19.08.12)

W niedzielę, trzeci dzień z rzędu grupa 1548 pozostawała aktywna, emitując następne rozbłyski klasy M. Obszar ten swoje pierwsze zjawiska wygenerował 17 sierpnia i od tego dnia jego aktywność malała tylko momentami.

Pierwszy z rozbłysków zaczął powstawać o godz. 00:46 (już 19 sierpnia). Maksymalną siłę - M1.0, flara osiągnęła o godz. 00:54. Końcowy moment jej istnienia sklasyfikowano na godz. 01:00. Po wyemitowaniu tego rozbłysku, ten sam rejon aktywny wytworzył następny w niespełna kwadrans po poprzednim. Druga z omawianych flar powstała o godz. 01:15, by siedem minut później osiągnąć maksymalną siłę M1.3. O godz. 01:32 zjawisko zaniknęło. Była to pierwsza taka sytuacja od wielu tygodni, kiedy do dwóch rozbłysków klasy M doszło w tak krótkim czasie. Żadne ze zjawisk nie będzie miało wpływu na pole magnetyczne Ziemi.

Wykres emisji rentgenowskiej z omawianego okresu - widoczne rozbłyski M1.0 i M1.3, wyemitowane przez obszar aktywny 1548. (NOAA)
W następnych dniach prognozuje się ponownie mniejszą aktywność. Szanse na rozbłyski klasy M w ciągu najbliższych 48 godzin spadły z 50 do 20%. Od czasu powstania powyżej wspomnianego rozbłysku M1.3, stopień emisji rentgenowskiej utrzymuje się na ogół w klasie B. W porównaniu z piątkowymi czy sobotnimi zjawiskami, dzisiejsza aktywność gwiazdy zauważalnie się zmniejszyła.

Komentarze

 1. Czym są te białe plamy w pobliżu jednej z plam słonecznych co widać na obrzeżach?
  I dlaczego nie wszystkie plamy słoneczne na aktualnym zdjęciu nie mają numerków?
  Pozdrawiam i dzięki za dokładny opis SW 900/90-R, jako ciemny teleskop jest rewelacyjny do faz Wenus w maksymalnych powiększeniach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Białe struktury widoczne na obrzeżach tarczy to pochodnie fotosferyczne. Występują one przy obszarach aktywnych, zatem nie tylko przy krawędziach tarczy, chociaż najczęściej widzimy je właśnie przy obrzeżach na skutek pociemnienia brzegowego. W centrum tarczy różnice temperatur = różnice jasności między fotosferą a pochodniami są mniejsze i pochodnie zwyczajnie zlewają się z tłem, przez co standardowo w świetle widzialnym trudniej je dostrzec, ale gdyby spojrzeć na te struktury w innych pasmach, np. wodoru czy wapnia przez dedykowane teleskopy solarne, to widzielibyśmy już dużo więcej.

   Numery nowym grupom plam z pewnością szybko zostaną przypisane, zwykle mija kilkanaście godzin od momentu wzejścia nowych plam do przyznania im oficjalnej numeracji. Nieoznaczony rejon 1551 wytworzył się między obszarami 1546 i 1547. 1552 wyłonił się zza połoudniowo wschodniej krawędzi około dwie doby temu, zaś kolejny będący dzisiaj właśnie na tej krawędzi zapewne otrzyma oznaczenie 1553, o ile się utrzyma i nie zaniknie.

   Również pozdrawiam, cieszę się że wcześniejsze teksty się przydały :-)

   Usuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"