Rozbłysk klasy M1.0 (22.04.13)

Po dziesięciodniowej przerwie, na dostrzegalnej z Ziemi stronie Słońca doszło do rozbłysku klasy M. Sprawca zjawiska - obszar aktywny 1726 jest jednym z największych regionów powstałych w ostatnich tygodniach. Jego rozpiętość po zaledwie czterech dniach od początku powstawania, przekracza już 12-krotnie średnicę Ziemi.

Dzisiejszy rozbłysk był najsłabszym z możliwych dla klasy M - maksimum M1.0 które wystąpiło o godz. 12:29 CEST to dosłownie dolny kraniec tego przedziału skali energii rozbłysków w paśmie rentgenowskim. Zjawisko okazało się impulsywne i szybko zanikło - końcowy moment rozbłysku sklasyfikowano już dwie minuty po maksimum. W tego typu przypadkach zwykle nie dochodzi do koronalnych wyrzutów masy i tak też stało się tym razem. Zjawisko nie będzie zatem miało wpływu na ziemskie pole magnetyczne. Był to pierwszy rozbłysk klasy M od 12 kwietnia.

Tarcza słoneczna z wyszczególnieniem obszaru aktywnego 1726 (światło białe, koloryzowane, ultrafiolet 171 angstremów) - stan z 22.04.2013 r. (SDO)
Emisja rentgenowska z godzin południowych 22.04.2013 r. -
widoczny rozbłysk M1.0 o godz. 10:29 UT (12:29 CEST). (NOAA)

Źródłem zjawiska okazał się region 1726, znajdujący się w północno-zachodniej części tarczy. W najbardziej rozległym miejscu, dystans z jednego krańca grupy 1726 na przeciwległy przekracza 150 000 km. Od czasu mojej poprzedniej sobotniej wzmianki na sąsiedniej podstronie, jego rozpiętość powiększyła się o ponad 25 000 km. To największy obszar, który powstał na Słońcu w tym miesiącu, ale jak się wielokrotnie przekonaliśmy, nie same rozmiary grup plam wyznaczają aktywność naszej gwiazdy. Tym razem z dużą dynamiką zmian budowy tego obszaru idzie w parze najbardziej niestabilny rodzaj pola magnetycznego - grupa 1726 posiada zdolność wytwarzania rozbłysków klasy X. Szanse ich wystąpienia w ciągu najbliższej doby wynoszą 15%, dla rozbłysków klasy M - 40%. Niestety, obszar ten znajduje się już blisko zachodniej krawędzi tarczy i szansa na geoefektywność ewentualnych rozbłysków jest z każdym dniem malejąca.

Aktywność obszaru 1726 od 20 do 22 kwietnia. Długość fali 171 angstremów (skrajny ultrafiolet).
(SDO)

W następnych dniach aktywność powinna utrzymywać się na umiarkowanym poziomie, z możliwością okresowych wzrostów do wyższych poziomów za sprawą potencjalnej aktywności obszaru 1726. Pozostałe regiony 1723 i 1727 są stabilne, pierwszy z nich dodatkowo niebawem zajdzie na niewidoczną stronę gwiazdy. Za około dwie doby wzejdą dawne obszary 1713 i 1716 (lub ich resztki) wraz z nową grupą za północno-wschodnią krawędzią, z kolei za trzy dni powinien powrócić dawny obszar 1711. O ich aktywności tradycyjnie będzie można czytać w zakładce Solar Update. Śledzenie bieżących warunków aktywności słonecznej możliwe w zakładce Pogoda kosmiczna.

Komentarze

 1. Widzę na podstronie obok że obszar 1726 robi coraz więcej "pików" w paśmie rentgenowskim, niech się on lepiej spieszy choć teraz i tak chyba już po ptakach dla nas gdyby myśleć o zorzach...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, coś się dzieje w tym obszarze, dzisiaj też wytwarza słabe rozbłyski co pewien czas. Przypuszczam, że nawet jeśli dojdzie do silniejszego rozbłysku klasy M lub X, to i tak nie załapiemy się na niego, region 1726 niebawem zajdzie i od centrum tarczy jest już zbyt daleko by w nas miał coś kierować...

   Ale chociaż jest to ciekawy cel dla obserwatorów :-)

   Usuń
 2. 14.05.2013 Sunspot AR1748 has its third X Class Solar Flare - X3.2 X-Ray Flux.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. “I’ve never seen three strong flares in a row. We have X1, X2, and now X3. How much stronger can they get and will the Sun wait to blast us when it is ready? It’s inevitable that another major event like the Carrington Event will happen, but when? That is the question.” - TheWeatherSpace.com Senior Meteorologist Kevin Martin.

   Usuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"