Rozbłysk klasy M1.5 (03.07.13)

Porankiem trzeciego lipca doszło do pierwszego istotniejszego pod względem energii rozbłysku słonecznego. Zjawisko powstało w obszarze aktywnym 1785, który od dwóch dni widoczny jest przy południowo-wschodniej krawędzi tarczy.

Do maksimum pierwszego silniejszego od 23 czerwca rozbłysku doszło o godz. 09:08 czasu polskiego - wówczas zanotowano skok emisji rentgenowskiej ze Słońca do klasy M1.5 - to sporo w kontekście ostatnich kilkunastu dni,  Zjawisko zakończyło się po dziesięciu minutach. Rozbłyskowi towarzyszył koronalny wyrzut masy (CME), ale ze względu na niekorzystne skierowanie grupy 1785 względem Ziemi, materia została skierowana daleko "na wschód" od linii Słońce-Ziemia. Zjawisko nie będzie zatem geoefektywne, a czy okaże się zapowiedzią kolejnych podobnych lub silniejszych rozbłysków?

Rozbłysk klasy M1.5 z 6 minut po maksimum. (SDO)
Wyrzut koronalny po rozbłysku klasy M1.5 widoczny na zdjęciach z koronografu COR-2 satelity STEREO-B. Materia jest skierowana w całości poza Ziemię. (STEREO-B).

Grupa 1785 nie wykazuje tendencji do zanikania. Mało tego, na dzień dzisiejszy jest jednym z największych obszarów aktywnych w ostatnim miesiącu (zobacz budowę grupy z 3 lipca) i być może będzie pozostawać aktywna w kolejnych dniach. Aby rozbłyski i wyrzuty koronalne miały szanse być kierowane w stronę Ziemi i tym samym, by szanse na wywoływanie bardziej rozległych zórz polarnych uległy zwiększeniu, musi upłynąć jeszcze około 3 dni. Po tym czasie, ruch obrotowy Słońca sprawi, że obszar 1785 wraz z towarzyszącą grupą 1787 znajdzie się bliżej centralnych części tarczy, będąc skierowanym bezpośrednio ku Ziemi. Na chwilę obecną istnieje umiarkowane prawdopodobieństwo następnych podobnych zjawisk w ciągu najbliższych 24 godzin.

5 lipca dotrzeć ma do Ziemi niewielkie, wolno poruszające się CME nieskorelowane z żadnym rozbłyskiem, a wyemitowane w przestrzeń na początku tego tygodnia. W dniach 5 i 6 lipca możliwy wzrost aktywności geomagnetycznej na biegunach i wysokich szerokościach geograficznych, z prawdopodobną burzą magnetyczną stopnia G1. Ewentualny rozwój sytuacji możliwy będzie do śledzenia standardowo w komentarzach Solar Update na sąsiedniej podstronie.

Komentarz do aktualnej aktywności słonecznej - Solar Update
Warunki aktywności słonecznej i zorzy polarnej - Pogoda kosmiczna

Komentarze