Srebrzysty wieczór 17.07.13

To było tak trochę znienacka. Niebo po południu się oczyściło do małego stopnia zachmurzenia, z kolei wieczór okazał się już bezchmurny. W około godzinę po zachodzie Słońca zaczęły się od nowa gromadzić się obłoki. Były to jednak na szczęście te obłoki, które obserwatorzy i fotografowie nieba w pełni akceptują :-)

Wieczorem 17 lipca ukazały się chyba najjaśniejsze w tym roku obłoki srebrzyste. Dobra widoczność trwała przez następną godzinę, z największym efektem około 90 minut po zachodzie Słońca. Szybko zaczęły się ukazywać kolejne pofalowania, obłoki wreszcie pokazały się na porządnie po ponad miesięcznej przerwie (nie licząc dość słabego pokazu między dziurami w chmurach burzowych 4 lipca). Obłoki srebrzyste z 17 lipca okazały się, w moim odczuciu, o wiele efektowniejsze od tych z 10 czerwca, a bezchmurne niebo sprawiło, że stało się możliwie podziwianie ich w pełnej krasie.

Były zaskakująco jasne. Moja małpka imieniem Sony na ISO200 i czasie ekspozycji zaledwie 5 sekund w około 100 minut od zachodu Słońca już powodowała, że NLC bywały gdzieniegdzie prześwietlone na kadrze. Prześwietlone - może to nie do końca odpowiednie określenie, nie mniej ich najjaśniejsze części zlewały się na zdjęciu w jedną jasną plamę, jakby nie ustawiono w ogóle ostrości (inne rejony nieba i fragmenty obłoków były w porządku). Około 23:30 postępująca faza zmierzchu sprawiała, że podświetlana przez Słońce była coraz mniejsza ilość srebrzaków, aż przed północą prezentowały się one na tyle słabo, że ktoś kto o ich obecności nie wiedział, mógłby je bez trudu przeoczyć.

Teraz zaczyna się pojawiać pytanie, czy był to pożegnalny wieczór z obłokami w tym sezonie. Odpowiedź będzie niebawem wszystkim znana. W 2012 roku po raz ostatni obłoki srebrzyste nad Pomorzem zaobserwowałem 11 lipca, w innych relacjach widziałem je po raz ostatni w porównywalnym czasie. Po tamtym wieczorze nie widziałem ich już ani razu do 10 czerwca tego roku (jakiś w tym udział miała zapewne jeszcze pogoda). Oznacza to, że 2013 rok przyniósł widoczność NLC o jeszcze 6 dni później względem ostatniego "srebrzystego wieczoru" w roku poprzednim - czy więc obecny sezon już ich więcej nie przyniesie? Byłoby szkoda już się z nimi rozstawać na kolejny rok, choć to już druga połowa lipca i teoretycznie każde ich pojawienie się może być tym ostatnim...


Komentarze

 1. Pewnie, że to nie był ostatni raz, bo ja ich jeszcze nie widziałam!
  Gratulacje :) Fotografie są super, widać jakie były jasne i wyraźne. Oby analogicznie do meteorów, po maskimum dały jeszcze co nieco dla spóźnialskich

  OdpowiedzUsuń
 2. Też wczoraj widziałem :) Zupełnie przypadkowo bo wyszedłem zobaczyć na balkon jaka jest pogoda:patrzę na północ i normalnie są! Obserwacja z Kościerzyny od 23:00 przez około pół godziny - ale w tym roku takich jasnych nie widziałem jeszcze. Wczoraj widziałem je drugi raz w 2013. Pięknie się prezentowały, nie zdziwiłbym się gdyby ten efektowny wieczór z kosmicznymi obłoczkami był na pożegnanie sezonu - ale wolałbym żebyśmy jeszcze je zobaczyli nim białe noce się skończą :] Widzę, że nie tylko ja nie chce jeszcze kończyć sezonu, no to może obłoczki się nam pokażą :)

  OdpowiedzUsuń
 3. @ Sky Paparazzi, @ Karol - i ja również ufam, że sezon srebrzystych jeszcze się nie skończył. Pamiętam takie lata, w których na początku sierpnia jeszcze się pokazywały, więc może jeszcze będzie okazja. Wczoraj pomimo bezchmurnego wieczoru, niebo było czyste. Może dziś? :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja chyba widziałam w nocy 20/21 VII. Piszę chyba, bo było już coś koło 2 w nocy jak na północnowschodznim (tak mniej więcej) horyzoncie zauważyłam takie przejaśnienia, jak gdyby miało zaraz tam Słońce wzejść. Jak teraz patrzę na te zdjęcia, to tamto zjawisko wyglądało całkiem podobnie. Dodam, że nie była to żadna na łuna, bo mieszkam na północ od Poznania, a ł€na z miasta zwykle ma kolor coś w pomarańczu, brązie... Czy to mogły być srebrzyste?

  OdpowiedzUsuń
 5. @ Anonimowy
  Jak najbardziej mogły to być obłoki srebrzyste. Skoro była to już druga część nocy i do wschodu Słońca było już bliżej niż dalej, to ewentualne NLC powinny być podświetlane "od spodu" właśnie na niebie północno-wschodnim, pod którym wschodzi obecnie Słońce. Około godz. 02:00 w okolicach Poznania jest jeszcze zbyt ciemno, aby zwykłe ziemskie chmury na niższych pułapach mogły być już podświetlane przez zbliżające się do horyzontu Słońce, zatem stawiałbym na obłoki srebrzyste.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"