LIVE Solar Update (listopad 2020)

Uwaga, czytelniku. Poniższe informacje są archiwalne (listopad 2020) i nie dotyczą aktualnej aktywności słonecznej. Aby odczytywać bieżący komentarz Solar Update przejdź do tej podstrony.

29.11.20
SILNY ROZBŁYSK Z CME - pierwszy raz od ponad trzech lat doczekaliśmy się silnego rozbłysku słonecznego klasy M4.4 połączonego z uwolnieniem koronalnego wyrzutu masy (CME) i emisją radiową typu II i krótkotrwałym słabym blackoutem fal HF poziomu R1 na osłonecznionej półkuli Ziemi. Możliwe, że rozbłysk był silniejszy jako, że grupa plam go emitująca znajduje się jeszcze nieco za południowo-wschodnią krawędzią i nie jest widoczna z perspektywy Ziemia-Słońce i sondy GOES mierzącej poziom emisji rentgenowskiej. Kontynuacja w osobnym tekście na blogu.23.11.20
KOLEJNE PLAMY - obecnie na tarczy słonecznej możemy obserwować trzy grupy plam, choć praktycznie jedna z nich - 2784 powstała na wysokich północnych szerokościach heliograficznych ulega zanikaniu. Prócz niej obszar 2783 przechodzi przez centrum tarczy na południe od słonecznego równika nie emitując silnych rozbłysków, a przy południowo-wschodniej krawezi przebywa grupa 2785 z licznymi pochodniami w jej otoczeniu. Najciekawiej jednak jest dziś na samej krawędzi południowo-wschodniej nieopodal wspomnianej grupy 2785 - z dniem dzisiejszym ruch obrotowy Słońca zaczyna tam przynosić widoczność nowej plamy jeszcze bez oficjalnej numeracji (będzie nią 2786) już ma ponad 4-krotnie większą średnicę od Ziemi - niestety trudno orzec, czy jest to pojedyncza duża plama czy tylko jeden z większych składników grupy kilku plam. Pierwszy wariant może oznaczać brak szans na aktywność rozbłyskową w przypadku tego obszaru, chyba, że dojdzie w jego regionie do formowania nowych mniejszych plam, a wówczas i emisja rozbłysków może zaistnieć.

20.11.20
AR2783 - grupa plam 2781 zanikła, jednak wraz z jej zanikiem stan czystej tarczy nie trwał długo. Po dwóch dniach oczyszczenia, jakie nastąpiło po 31 dniach ciągłej widoczności plam, zza południowo-wschodniej krawędzi tarczy wyłonił się obszar 2783. Nie wykazuje on skłonności do aktywności rozbłyskowej toteż aktywność słoneczna w ogólnym rozrachunku pozostaje bardzo niska. Suma dni z zerową liczbą Wolfa na dzień dzisiejszy wynosi 206.

09.11.20
AR2781 NA WPROST ZIEMI - grupa plam 2781 znalazła się w centrum tarczy słonecznej będąc na wprost Ziemi. Każdy przejaw jej aktywności w najbliższych 2-3 dniach może być geoefektywny. W chwili obecnej jest to największa jak dotąd grupa plam 25. cyklu aktywności słonecznej przejawiająca od czasu do czasu słabą aktywność rozbłyskową średnich stanów klasy C w zakresie emisji rentgenowskiej i posiadająca niewielki potencjał do emisji umiarkowanie silnych rozbłysków klasy M istotnych z punktu widzenia aktywności geomagnetycznej i zórz polarnych. Czy takie zjawiska wystąpią w najbliższych 2-3 dniach trudno powiedzieć, szanse na nie są niewielkie, ale nawet jeśli do nich nie dojdzie, obszar 2781 jest ważny z innego również powodu. Jego rozbudowa (obecnie w początkowej fazie zaniku) powinna pozwolić nam za 3 dni domknąć po raz pierwszy cały miesiąc z nieustanną widocznością plam na tarczy w ramach nowego cyklu słonecznego. Nawet jeśli zanikanie 2781 będzie szybko postępować, nie zaniknie ona do 12 listopada a właśnie tego dnia domknięty zostanie cały miesiąc bez wyzerowania liczby Wolfa dając nam pierwszy raz taką sytuację po Słonecznym Minimum.

05.11.20
ROZWÓJ AR2781 - grupa plam 2781 nieopodal południowo-wschodniej krawędzi tarczy słonecznej nie tylko wykazuje skłonność do rozbudowy, ale i zaczyna wykazywać się aktywnością rozbłyskową. O godz. 01:22 CET wyemitowała dzisiaj rozbłysk klasy C7.3, niemal istotnej już klasy M. W najbliższych dniach ruch obrotowy Słońca będzie przynosił tę grupę plam coraz bliżej centrum tarczy stwarzając szanse na zjawiska geoefektywne, o ile aktywność grupy będzie podtrzymywana lub rosnąca. Jednocześnie tylko 9 dni dzieli nas od domknięcia całego miesiąca z widocznością nieprzerwaną grup plam - od 13 października gdy ostatni raz mieliśmy stan czystej tarczy Słońce nie pozwoliło wyzerować liczby Wolfa ani razu, a całościowa suma za rok 2020 pozostaje na poziomie 204 dni, będzie więc wyraźnie niższa, niż w roku ubiegłym. Ostatni kwartał rok przynosi nam widoczne zmiany i aktywność słoneczną zdecydowanie wyższą, niż nawet na początku 2020 roku gdy wprawdzie plam przybyło, ale pozostawały one całkowicie uśpione. Pytanie na ile stała jest to już tendencja i czy za pewien czas znów nie wejdziemy w okresy czystej tarczy? Na razie dzieje się całkiem sporo w porównaniu do większości ostatnich miesięcy.
Archiwum: LIVE Solar Update (październik 2020)Wyjaśnienie: solar update - aktualizowane na bieżąco krótkie autorskie komentarze o ostatnich zjawiskach na Słońcu i wszelkich wydarzeniach związanych z pogodą kosmiczną. Na początku miesiąca* komentarze są zerowane i publikowane od nowa (najstarsze komunikaty z danego miesiąca ukazują się u dołu podstrony, nowe na górze). W przypadku okresów niskiej aktywności słonecznej, aktualizacje ukazują się co 2-4 dni, w przypadku podwyższonej aktywności raz lub kilka razy dziennie. Zadaniem tych komunikatów jest odpowiedzieć na pytania czytelników:

jaka jest aktualna aktywność Słońca, czy i kiedy wystąpią rozbłyski słoneczne, aktualny zasięg zorzy polarnej, czego spodziewać się po Słońcu w najbliższych godzinach i dniach.


* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.

Komentarze