LIVE Solar Update (luty 2021)

Czytelniku, poniższe informacje są archiwalne (luty 2021) i nie dotyczą aktualnej aktywności słonecznej. Aby odczytywać bieżący komentarz Solar Update przejdź do tej podstrony.

23.02.21
MOŻLIWOŚĆ UDERZENIA SŁABEGO CME - 20 lutego około 14:00 CET uwolniony został słaby koronalny wyrzut masy typu full-halo, nie związany z jakimkolwiek rozbłyskiem, a najpewniej będący efektem erupcji protuberancji. Struktura full-halo jest widoczna na zdjęciach z koronografu LASCO C3 bardzo słabo, co sugeruje bardzo niską gęstość i słabe właściwości tego CME, ale jako że jest ona choć nieznacznie widoczna to niewykluczone, że w jakimś stopniu odczujemy efekty tego CME dziś lub jutro. Uderzenie nie powinno być jednak wyraźne i możliwe, że trudno będzie je rozpoznać z odczytu cech napływającego na Ziemię wiatru słonecznego; w bardziej optymistycznym wariancie prawdopodobna słaba burza magnetyczna kategorii G1. Na Słońcu poza tym kontynuacja niskiej aktywności słonecznej po dwóch tygodniach stanu czystej tarczy widoczne obecnie od 4 dni grupy plam nie wykazują aktywności rozbłyskowej. Na tę chwilę za nami 15 dni bez plam w lutym, co jest sumą o 1 dzień niższą wobec stycznia.

06.02.21
CZYSTA TARCZA - z dniem wczorajszym tarcza słoneczna pierwszy raz stała się w lutym pozbawiona plam. Dzisiaj tę sytuację Słońce podtrzymuje. W sumie po pierwszym miesiącu 2021 roku mamy na koncie 16 dni bez plam, co jest wynikiem o 3 dni wyższym, niż w całym czwartym kwartale 2020 roku.Archiwum: LIVE Solar Update (styczeń 2021)


* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.

Komentarze