LIVE Solar Update (październik 2018)

Uwaga, czytelniku! Poniższe informacje są archiwalne (październik 2018) i nie dotyczą aktualnej aktywności słonecznej. Aby odczytywać bieżący komentarz Solar Update przejdź do tej podstrony.


28.10.18
POWRÓT "SKUTECZNEJ" DZIURY KORONALNEJ - do centrum tarczy słonecznej powraca po kolejnym obrocie Słońca dziura koronalna, z którą już dwukrotnie mieliśmy do czynienia - we wrześniu i październiku. W trakcie pierwszego jej przejścia przez tarczę we wrześniowym napływie uwalnianego z niej strumienia wiatru słonecznego podwyższonej prędkości rozwinęła się umiarkowana burza magnetyczna kategorii G2, w październiku z kolei jedynie kategorii G1, mimo że sam potencjał strumień znowu posiadał lecz pozostał on częściowo niewykorzystany.

Obecnie ta sama dziura koronalna rozpoczyna trzecie przejście przez tarczę. Napływu CHHSS powinniśmy się spodziewać około 3-4 listopada, być może znowu zakończonego stanem burzy magnetycznej. Niestety struktura ta uległa wyraźnie zmniejszeniu po tym gdy w październiku zwiększyła rozmiary na tle wrześniowego przejścia przez tarczę, zatem efekty geomagnetyczne w trakcie trzeciego napływu spodziewanego za tydzień mogą okazać się poniżej oczekiwań osób spragnionych rozległego wystąpienia zorzy polarnej.

CEST > CET - z dniem dzisiejszym weszliśmy w okres obowiązywania czasu środkowoeuropejskiego (CET) potocznie zwanego w naszym kraju zimowym, który będzie obowiązywał do ostatniego weekendu marca 2019 r., kiedy to - jeśli wszystko przebiegnie bez komplikacji - dokonamy ostatniej zmiany czasu zostając już na stałe w czasie letnim. Według tej strefy (UT +1 godzina) podawane będą także godziny aktualizacji niniejszej podstrony oraz poszczególnych komentarzy Solar Update w sytuacjach wymagających częstszych aktualizacji jednego dnia.

22.10.18
CISZA TRWA - piąty dzień z rzędu obserwujemy stan ponownie czystej tarczy słonecznej. Do tej pory, październik przyniósł 12 dni zerowej liczby Wolfa. W koronie słonecznej nie wiele więcej istotnych zmian - wprawdzie przez centrum na południe od równika przemieściła się w zakończony weekend dziura koronalna, jednak jej niewielka rozpiętość powinna wykluczać szanse na istotniejszy wpływ kształtowania pogody kosmicznej. Mimo to pewnej zmiany warunków wiatru słonecznego możemy oczekiwać około 23-24 października, z niewielkim wzrostem aktywności geomagnetycznej w przypadku sprzyjających cech strumienia.

15.10.18
PODSUMOWANIE III KWARTAŁU 2018 - w dwa tygodnie po otwarciu czwartego kwartału zapraszam na opracowanie kolejnego postępu 24. cyklu aktywności słonecznej w minionych trzech miesiącach. Tekst dostępny na blogu.

13.10.18
SŁABA BURZA G1 07-08.10: OPRACOWANIE - w ubiegły weekend mieliśmy do czynienia ze słabą burzą magnetyczną kategorii G1, która przyniosła zorze polarne nad północne województwa Polski. Pełne opracowanie wydarzenia wraz ze zdjęciami polskich obserwatorów i fotografów wraz z analizą przebiegu burzy dostępne w nowym tekście na blogu.

BURZA G1 - w ostatnim czasie obserwujemy wzrost natężenia pola magnetycznego wiatru słonecznego do 11nT połączony z południowym skierowaniem pola do -9nT. Skutkiem tego od godz. 17:00 obserwujemy słabą burzę magnetyczną kategorii G1. Zmiana cech wiatru napływającego na Ziemię może być spowodowana napływem o dobę wcześniej niż to powinno strumienia z dziury koronalnej wspomnianej w dzisiejszym porannym komentarzu (niżej), jednak cechy tych zmian nie przypominają standardowych cech dla strumieni CHHSS (co nie wyklucza napływu z tej struktury). Prędkość wiatru jest niewielka, rzędu 430-450 km/sek., nie uległa też ona znacznej zmianie względem godzin porannych. W najbliższych kilkunastu godzinach możliwe kolejne epizody ze słabą burzą magnetyczną.

NOWA DZIURA KORONALNA - centrum tarczy słonecznej minęła właśnie nowa niewielka dziura koronalna, widoczna na zdjęciach z SDO w długości fali 193 i 211 angstremów. Strumień wiatru słonecznego przez nią emitowany powinien osiągnąć Ziemię około 14 października (+/-1 dzień) jednak jego objętość i wpływ na warunki pogody kosmicznej nie powinny być znaczące na podobieństwo napływu wrześniowego czy z minionego weekendu. Nie mniej w zależności do cech pola magnetycznego wiatru słonecznego pewna zmiana warunków w aktywności geomagnetycznej około początku nowego tygodnia może się uwidocznić. W południowo-wschodniej części tarczy widzimy od trzech dni nową grupę plam AR2724. Jest oto jednak prosty obszar aktywny nie wykazujący oznak rozwoju i wykształcenia zdolności do emitowania istotnych rozbłysków. Wstrzymuje on jednak dalszy wzrost sumy dni bez plam słonecznych, których jak dotąd w 2018 roku zaobserwowaliśmy 165. Po weekendzie na blogu ukaże się opracowanie postępu 24. cyklu aktywności słonecznej podsumowujące III kwartał 2018 roku.

Z kolei już dzisiaj w godzinach wieczornych na blogu ukaże się pełne opracowanie burzy magnetycznej kategorii G1 z 7-8 października, z fotografiami zórz polarnych wykonanymi przez polskich obserwatorów. Zapraszam po godz. 19:00!

09.10.18
PO BURZY - napływ CHHSS kończy swój wpływ na kształtowanie warunków pogody kosmicznej. Po zakończeniu pierwszej doby napływu aktywność geomagnetyczna ni e wzrosła powyżej wczoraj wspominanego poziomu niestabilności (Kp=4) poniżej burzy, dziś z kolei utrzymuje się już wyłącznie stan ciszy. Czytelników, którym udało się zaobserwować i sfotografować zorzę polarną w trakcie jej ósmego potwierdzonego wystąpienia nad Polską w noc z 7 na 8 października, a którzy chcieliby zaprezentować swoje prace szerszemu gronu, zapraszam do kontaktu i nadsyłania zdjęć na adres kontakt@polskiastrobloger.pl, bądź przesyłania ich za pośrednictwem wiadomości na fejsbukowym profilu bloga lub koncie twitterowym - koniecznie ze wskazaniem lokalizacji, z której fotografia zorzy została wykonana. Zdjęcia ukażą się w tradycyjnym opracowaniu burzy magnetycznej, które opublikowane zostanie na łamach bloga po całkowitym zakończeniu się napływu CHHSS.

08.10.18
ZORZE PO RAZ ÓSMY - dzięki utrzymującemu się przez ponad dziewięć godzin południowemu skierowaniu pola magnetycznego wiatru słonecznego (Bz około -7 do -9nT) burza magnetyczna kategorii G1 była kontynuowana bez przerwy do 02:00 CEST przynosząc widoczność zórz z wyższych umiarkowanych szerokości geograficznych, w tym północnego pasa województw Polski. Więcej w pełnej aktualizacji na blogu.

06.10.18
PROGNOZOWANA UMIARKOWANA BURZA MAGNETYCZNA KATEGORII G2 - agencja SWPC już na oficjalnie wyszła z prognozą umiarkowanej burzy magnetycznej kategorii G2 na okres 07-08.10 w związku ze spodziewanym dotarciem do Ziemi drugiego strumienia wiatru słonecznego podwyższonej prędkości z ostatnio przytoczonej dziury koronalnej. Jest to zatem powtórzenie prognozy sprzed miesiąca, kiedy to pierwszy CHHSS z tej samej struktury napływając na Ziemię wywołał burzę magnetyczną kategorii G2 i wystąpienie zorzy polarnej nad północnym pasem województw Polski. Więcej w komunikacie dotyczącym ogłoszonej 3 października na blogu gotowości zorzowej.

CZYSTA TARCZA - od 5 października rozpoczęliśmy nowy okres z pozbawionym plam Słońcem. Dzisiejsza sobota jest 160. dniem z zerową liczbą Wolfa w tym roku, a nowo otwarty okres z pustą tarczą słoneczną najpewniej znów przeciągnie się na kilka-kilkanaście dni, jako, że oznak mogącej ruszyć na nowo aktywności plamotwórczej w tym momencie nie widać.

03.10.18
GOTOWOŚĆ ZORZOWA 07-09.10 - do centrum tarczy słonecznej powraca dziura koronalna, z którą mieliśmy do czynienia w poprzednim miesiącu, kiedy to uwolniony przezeń strumień wiatru słonecznego podwyższonej prędkości napływając na Ziemię zdołał wywołać umiarkowaną burzę magnetyczną kategorii G2 z zorzami polarnymi nad Polską. Od poprzedniego obrotu dziura koronalna uległa wyraźnemu zwiększeniu, a z uwagi na pozycję na samym równiku jest pewne, że nowo emitowany strumień CHHSS napłynie wprost na Ziemię. Czytaj pełen komunikat na blogu.

01.10.18
OSTATNI KWARTAŁ - uformowana 29 września nowa grupa plam 2723 zdołała przerwać tymczasowo dalszy wzrost sumy dni bez plam na tarczy i suma summarum wrzesień przyniósł ich 24 - to drugi wynik ex aequo z marcem 2018 jeśli chodzi o ilość dni bez plam w danym miesiącu, spoglądając na wszystkie dotychczasowe miesiące po maksimach 24. cyklu aktywności słonecznej. Otwarcie czwartego kwartału następuje zatem bez stanu zerowej liczby Wolfa, ale mimo obecności grupy 2723 - z dalej utrzymującym się stanem bardzo niskiej aktywności słonecznej. Oprócz uformowanej 2723 nie widać oznak dalszej aktywności plamotwórczej Słońca, zatem utrzymywanie się jedynej jak na razie grupy determinować będzie moment, w którym otworzymy nowy okres z pozbawioną plam tarczą słoneczną: być może stanie się dopiero po zejściu obszaru 2723 z tarczy (kwestia mniej, niż tygodnia) lub szybciej, o ile grupa ta rozpocznie równie szybkie zanikanie, jak jej formowanie trzy doby wstecz. Jako, że jest to region zbudowany z niewielkich składników o prostych polach magnetycznych przekreślających szanse na aktywność rozbłyskową, a Słonce znajduje się tuż przed nowym Słonecznym Minimum, wszystkie niewielkie grupy plam mają duże szanse na to, by stawać się regionami o bardzo krótkim czasie istnienia. Jak będzie z grupą 2723 przekonamy się w pierwszym tygodniu miesiąca.
Archiwum: LIVE Solar Update (wrzesień 2018)* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.

Komentarze