STS-130 Endeavour: 13. Dzień Misji - Oddkowanie

Stało się - porm kosmiczny Endeavour pomyślnie odcumował od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Odłączenie nastąpiło o godzinie 01:54 polskiego czasu, a więc zgodnie z planem. Po kilkunastu minutach wahadłowiec wykonał manewr "fly around", dzięki któremu załoga stacji kosmicznej mogła dokonać inspekcji promu Endeavour. Kilka godzin później astronauci z wahadłowca dokonali inspekcji osłony termicznej. Jak NASA powiedziała - poszycie jest zdolne do wejścia w atmosferę.
Prom kosmiczny Endeavour rozpoczął powolny powrót do domu. Po 8 dniach spędzonych na ISS nadchodzi druga pod względem niebezpieczeństwa faza misji - deorbitacja. I tak - moment zejścia z orbity Endeavoura może odbyć się o różnych porach. Najlepszą alternatywą dla NASA jest oczywiście lądowanie w macierzystej bazie na Florydzie. Możliwe jednak, że pogoda przeszkodzi w tym lądowaniu, wówczas prom musiałby być skierowany do Nowego Meksyku. Lądowanie w Bazie Sił Powietrznych Edwards w Kalifornii jest raczej z góry wykluczone ze względu na jeszcze silniejsze wiatry i nieodpowiednie warunki pogodowe. O ile pogoda na Cape Canaveral pozwoli na powrót na za pierwszym razem manewr deorbitacji rozpocznie się w nocy z niedzieli na poniedziałek o godzinie 03:13 rano polskiego czasu. Lądowanie w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego nastąpiłoby wówczas o godzinie 04:16 polskiego czasu. Jutro zapewne informacji na temat powrotu będzie więcej.
Zanim jednak dojdzie do deorbitacji, przed astronautami jeszcze dwa dni swobodnego lotu po orbicie okołoziemskiej.

 
Prom kosmiczny Endeavour oddalający się od ISS. Credits: NASA


Nagranie z odcumowania Endeavoura od ISS. Credits: NASA TV

Film ukazujący oddokowanie i manewr "fly around" w przyspieszonym tempie ze świetnie dobraną muzyką w tle. Credits: NASA TV / Astralpackrat

Komentarze