STS-131 Discovery: 11. dzień misji

Jedenasty dzień misji wahadłowca Discovery. Astronauci mają dzisiaj duże kłopoty techniczne z połączeniem modułu MPLM Leonardo z modułem Harmony. Od kilku godzin trwają analizy nierozwiązanego problemu. Brana pod uwagę  jest także możliwość relokacji Leonardo w 12 dniu misji (już po przeprowadzeniu inspekcji poszycia termicznego promu Discovery). Jeżeli problem będzie musiał zostać rozwiązany jeszcze w dniu dzisiejszym, jedenasty dzień misji prawdopodobnie przedłuży się. Około 18:00 zapowiedziana jest konferencja w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego na temat misji STS-131. W czasie aktualnie realizowanej misji promu kosmicznego Discovery astronauci napotykają wiele trudności. Lot został wydłużony o jeden dzień (lądowanie, które miało pierwotnie nastąpić w niedzielę, nastąpi w poniedziałek).
Tymczasem wczoraj astronauta Soichi Noguchi wykonał z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej kolejne ciekawe zdjęcie - tym razem promu kosmicznego Discovery przycumowanego do stacji kosmicznej. Znakomicie uwidoczniły się ślady gwiazd, a także świateł na Ziemi! Zdjęcie wykonano w czasie nocy orbitalnej, trwającej około 90 minut i co taki sam czas powtarzającej się.

Credit: Soichi Noguchi (Astro Soichi)

Jeszcze dzisiaj czeka nas wielkie medialne wydarzenie, choć na Ziemi. Do Centrum Kosmicznego Kennedy'ego na Florydzie zawita prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. Prezydent USA ma zjawić się w KSC o godzinie 19:30. Wydarzenie to transmitowane będzie w NASA TV na żywo.

Komentarze