STS-131 Discovery: 5. dzień misji - pierwszy spacer kosmiczny EVA-1

Choć 5. dzień misji STS-131 Discovery jeszcze nie dobiegł końca, jego najważniejsze wydarzenie owszem. W dniu dzisiejszym astronauci Rick Mastracchio i Clayton Anderson wzięli udział w pierwszym z trzech spacerów kosmicznych tego lotu. Zanim astroanuci wyszli poza pokład ISS spędzili kilka godzin w śluzie Quest, w której ich organizmy zostały przystosowane do warunków w czasie spaceru kosmicznego. Spacer EVA-1 rozpoczął się o godzinie 07:31 polskiego czasu. Dwójka astronautów spędziła w otwartej przestrzeni kosmicznej ponad 6 godzin. Celem pierwszego wyjścia w otwartą przestrzeń kosmiczną było między innymi  rozłączenie zbiornika amoniaku (ATA), który znajdywał się na konstrukcji kratownicowej S1 stacji kosmicznej, a następnie odblokowanie w ładowni promu Discovery nowo dostarczonego zbiornika amoniaku i zainstalowanie go tymczasowo na MBS. Wszystkie zadania spaceru wykonano bez większych trudności. EVA-1 zakończył się oficjalnie o godzinie 13:58 polskiego czasu - spacer, który zakończył się pełnym powodzeniem potrwał 6 godzin 27 minut.
Był to 234 spacer kosmiczny prowadzony przez amerykańskich astronautów. Obaj dzisiejsi spacerowicze odbyli łącznie w swojej karierze 4 spacery kosmiczne - Mastracchio  spędził w próżni kosmicznej 24 godziny 40 minut, Anderson z kolei dwie minuty mniej. Następne wyjście astronautów poza pokład stacji kosmicznej ISS przewidziane jest w niedzielę. Początek około godziny 08:16 polskiego czasu.

Galeria z pierwszego spaceru kosmicznego misji STS-131:

Astronauci zmierzający ku śluzie Quest, po udanym spacerze kosmicznym. Credit: NASA TV / CNN

Clayton Anderson powraca na pokład stacji ISS, w tle wspaniałe widoki Ziemi. Credit: NASA TV / CNN

Widok na zamknięta już śluzę Quest, po prawej widoczny awaryjny statek rosyjski Sojuz. Credit: NASA TV/ CNN

Prace "spacerowiczów" na zewnątrz stacji kosmicznej. Credit: NASA TV

Ostatnie chwile piątkowego spaceru. Credit: NASA TV / CNN

Dla zainteresowanych zamieszczam także ciekawy film, ukazujący pierwsze chwile piątkowego spaceru kosmicznego tej misji Discovery.
Credit: NASA TV / issmania7Komentarze