STS-132: Atlantis dotarł na wyrzutnię - po raz ostatni w historii

W czwartek 22 kwietnia, o godzinie 05:31 polskiego czasu rozpoczął się ostatni w historii transport promu kosmicznego Atlantis na stanowisko startowe LC-39A. Rollout wahadłowca, wraz z rakietami SRB i zbiornikiem zewnętrznym ET został opóźniony o 2 dni z powodu złych warunków pogodowych - duża ilość opadów sprawiła, że zestaw startowy nie mógł wyruszyć na miejsce startu po zbyt wilgotnej i niepewnej nawierzchni. Atlantis dotarł na platformę startową o godzinie 12:03 polskiego czasu. Oznacza to, że kolejny etap przygotowań dotyczących misji STS-132 został zakończony. Prom Atlantis po raz ostatni brał udzial w rolloucie z VAB (Vehicle Assembly Building) na stanowisko startowe, gdyż misja STS-132 jest ostatnią planowaną misją dla tego wahadłowca. Po zrealizowaniu misji STS-132, zasłużony dla NASA prom kosmiczny Atlantis przejdzie na emeryturę. To ona, jako pierwszy zostanie wycofany z eksploatacji promów kosmicznych.


Nagranie ostatniego w historii rolloutu promu Atlantis. Credit: NASA TV / astralplackratDo końca programu STS pozostały jeszcze trzy misje wahadłowców - STS-132 Atlantis, STS-134 Endeavour i STS-133 Discovery. Najbliższa wyprawa Atlantisa ma się rozpocząć w połowie maja.

Lot STS-132 będzie 132 lotem programu wahadłowców, 32 lotem dla Atlantisa oraz 34. misją promu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W 12-dniowym locie weźmie udział 6 astronautów. Głównym celem ostatniej wyprawy Atlantisa w historii będzie dostarczenie na pokład stacji ISS rosyjskiego modułu doświadczalnego  MRM-1 (Mini Research Module) o nazwie Rasswiet (pol. "Świt"), a także zintegrowanego "Cargo Carrier - Vertical Light Deployable ICC-VLD. Z modułem Rasswiet łączyć się będą w przyszłość statki rosyjskie Sojuz.

6 astronautów, którzy stanowić będą załogę ostatniego w historii lotu promu Atlantis. 
Credit: NASA

Już jutro planowane jest przeprowadzenie w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego TCDT - Terminal Countdown Demonstartion Test. Załoga przejdzie przez serię sytuacji, symulujących potencjalne zagrożenia w czasie finałowego odliczania przed startem wahadłowca. 28 kweitnia odbędzie się posiedzenie FRR, na którym zostanie podjęta oficjalna decyzja dotycząca startu misji. Na dzień dzisiejszy rozpoczęcie oficjalnego odliczania zaplanowane jest na 11 maja.
Prom kosmiczny Atlantis wystartować ma do swojej ostatniej misji 14 maja, o godzinie 20:19 polskiego czasu...

Tak wyglądał ostatni w historii rollout wahadłowca Atlantis na stanowisko startowe... W mroku kilkukilometrowa trasa została pokonana... po raz ostatni.

Początek wyjazdu z VAB na stanowisko startowe. Credit: NASA

Ależ duży ten wahadłowiec...! Credit: NASA

Ostatni rollout trwa... Credit: NASA

W towarzystwie chylącego się ku zachodowi Księżyca w I kwadrze. Credit: NASA

Już prawie na miejscu... Credit: NASA

Historyczny przejazd Atlantisa zakończony pomyślnie. Credit: NASA

Komentarze