GOTOWOŚĆ ZORZOWA 24/25.09.2023 | Trwa umiarkowana burza magnetyczna kategorii G2 - potwierdzone zorze polarne nad Polską | Czytaj komentarz  

poniedziałek, 17 maja 2010

STS-132 Atlantis - 4. dzień misji, pierwszy spacer kosmiczny (EVA-1)

Dziś w poniedziałek, czwartego dnia misji STS-132, astronauci z promu Atlantis realizują pierwszy w tym locie spacer kosmiczny. Co ciekawe, wyjście EVA-1 rozpoczęło się około 20 minut przed czasem, wygląda na to jednak, że spacer się nieco wydłuży. Pierwotny plan zakładał prace na zewnątrz ISS przez 6,5 godziny, wówczas astronauci powrócili by na pokład stacji kosmicznej około 20:45.
W dzisiejszym, pierwszym wyjściu poza pokład ISS biorą udział astronauci Garret Reismann i Stephen Bowen. Dwójka spacerowiczów dokonuje dziś instalacji zapasowej anteny pasma Ku na zewnątrz ISS. Prace zakładają również zamontowanie dodatkowej platformy do manipulatora Dextre. Wymienione zostaną również niektóre akumulatory na zewnątrz stacji kosmicznej (przedsmak drugiego i trzeciego spaceru kosmicznego). Większość dzisiejszych zadań opiera się na pracach na module ICC. Za około 90 minut załoga powinna wracać na pokład stacji ISS. Ci, którzy nie zdążyli jeszcze się dziś dołączyć do transmisji telewizji NASA, pozostaje około półtorej godziny rewelacyjnych widoków przekazywanych prosto z otwartej przestrzeni kosmicznej, na zewnątrz ISS!

Prace astronautów w czasie pierwszego spaceru kosmicznego. Credit: NASA TV

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"