STS-133 Discovery: Ostatni rollout Discovery w historii

W poniedziałek 20 września o godzinie 19:30 czasu lokalnego (a we wtorek 21 września o godzinie 01:30 naszego czasu) w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego na Florydzie rozpoczął się ostatni w historii rollout promu kosmicznego Discovery na stanowisko startowe LC-39A. Operacja przewozu zestawu startowego składającego się z wahadłowca, rakiet pomocniczych SRB i zewnętrznego zbiornika paliwa ET rozpoczęła się z około półgodzinnym wyprzedzeniem. Był to ostatni rollout dla wahadłowca Discovery, ponieważ po zrealizowaniu najbliższej misji - STS-133, prom ten przejdzie na emeryturę i zostanie wycofany z eksploatacji. Misja STS-133 do jakiej rollout był kolejnym etapem przygotowań, rozpocząć się ma w listopadzie.

Operacja przewozu promu Discovery zostala przeprowadzona prawidłowo, bez przeszkód technicznych. Discovery opuścił halę montażową VAB krótko po zachodzie Słońca nad Przylądkiem Canaveral, początki jego przewozu były więc wyjątkowo spektakularne. Po pokonaniu trasy z VAB na platofrmę startową LC-39A w istnie żółwim tempie, zakończył się historyczny, ostatni przewóz promu Discovery na miejsce startu. Rollout zakończył się oficjalnie o godzinie 01:49 czasu lokalnego (07:49 naszego czasu). Prom kosmiczny Discovery znajduje się więc już na miejscu swojego ostatniego w historii startu, który nastąpi wg planu 1 listopada o godzinie 16:40 czasu lokalnego.

Rollout promu Discovery w wersji "time-lapse" LINK


Na zakończenie wybrane fotografie z oficjalnej galerii NASA z osttaniego rolloutu promu Discovery. Więcej zdjęć pod następującym linkiem:
http://www.nasa.gov/mission_pages/shuttle/shuttlemissions/sts133/multimedia/gallery/gallery-index.html
Komentarze