Sojuz TMA-20: Udany start!

Kilkadziesiąt minut temu, z rosyjskiego kosmodromu Baikonur w Kazachstanie rozpoczęła się misja rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz TMA-20. Start nastąpił o godzinie 20:10 czasu polskiego. Na pokładzie znajduje się trójka astronautów - Dmitrij Kondratjew, rosyjski astronauta będący dowódcą misji, Paolo Nespoli, astronauta włoski - inżynier lotu oraz Catherine Coleman, inżynier lotu, astronautka NASA. Załoga misji Sojuza pozostanie na orbicie do 16 maja.

Start statku odbył się bez problemów technicznych. Kilka minut po zapłonie silników, Sojuz bezpiecznie znalazł się na orbicie okołoziemskiej, na której dokonano rozłożenia paneli słonecznych statku oraz aktywacja systemów komunikacyjnych. Nie zanotowano nieprawidłowości na pokładzie statku.

Sojuz zmierza teraz w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Dokowanie statku do ISS zaplanowane jest na piątek, na godzinę 21:12 czasu polskiego, kilkadziesiąt minut po przycumowaniu nastąpi otwarcie włazów i powitanie astronautów na stacji ISS.

Relacja na żywo z tego manewru na Hawkeye AstroBlog rozpocznie się w piątek około godziny 20:00. W czasie trwania "blogu na żywo" wszyscy czytelnicy będą mieli możliwość udziału w dyskusji na specjalnym czacie z tej okazji.


Nagranie środowego startu Sojuza TMA-20 (NASA/SpaceRefOnOrbit)

Komentarze