Pierwsze cumulonimbusy po półrocznej przerwie

Nastała Wielka Sobota. Dwudziesty trzeci dzień sezonu burzowego 2011 w Polsce. Na Wielką Sobotę Tczew i pobliskie rejony pomorskie mogły cieszyć się widokami pierwszych chmur burzowych po ponad półrocznej przerwie. Choć aktualny sezon burzowy zaczął się 1 kwietnia, dopiero dziś na poważnie można było dostrzec to, co powinno się w tym okresie na niebie dziać. Nade mną nic z tych chmur się nie urodziło, nawet kropla deszczu. Radary pokazywały jednak spore ilości wyładowań w niedalekiej odległości, więc jednak coś się wreszcie ruszyło.

Krótko przed południem pokazały się pierwsze cumulusy, które około 12:10 zaczęły się rozbudowywać w pionie na całkiem znaczne wysokości. Przed 13:00 wytworzone na niebie cumulonimbusy występowały już coraz liczniej, a konwekcja w tych godzinach działała dość pokaźnie. Niestety, wszystko ominęło mnie bokiem.

Wiele rejonów Polski północno-wschodniej, na czele z Mazurami także miało taką sytuację pogodową, choć tam sezon został zainaugurowany o wiele dni wcześniej, a gdzieniegdzie już pierwszego dnia. W najbliższych kilkunastu godzinach ciekawy rozwój sytuacji może mieć miejsce nad rejonami południowo-wschodnimi, południowymi, a jutrzejsza Niedziela Wielkanocna może dać burze poza wymienionymi rejonami także w centrum kraju i na południowym zachodzie. Może się wiele dziać - modele pogodowe na Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny informują o warunkach sprzyjających powstawaniu chmur pionowych. Polska północna ma niestety - jak to najczęściej bywa - najmniejsze szanse na burze, ale nie znaczy to, że efekty konwekcji i tu nie będą widoczne. Dziś przecież były bardzo wyraźne. Warto więc mieć się na baczności w najbliższych dwóch świątecznych dniach.

Burza ostatecznie w moim regionie nie powstała, ale widok wypiętrzających się w znacznym tempie cumulusów zmieniających się w cumulonimbusy po tak długiej przerwie nie mógł nie wywołać zainteresowania. Wykonałem więc kolejne nagranie time-lapse, ukazujące po części proces formowania się dzisiejszych cumulonimbusów, na którym konwekcja wyraźnie daje się we znaki. Sezon burzowy 2011 zainaugurowano więc tytułowymi chmurami w Wielką Sobotę...Pod poniższym linkiem /link/ - relacje na żywo z tworzących się burz jak i ogólnych warunków pogodowych nad krajem, prowadzone na bieżąco przez użytkowników Forum Astronomiczno Meteorologicznego. Dzięki nim  inne osoby mogą śledzić rozwój sytuacji i uniknąć zaskoczenia nagłą zmianą pogody, wówczas gdy nikt tego by się nie spodziewał.

Komentarze