STS-134 Endeavour: FRR - Data startu potwierdzona

We wtorek w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego (KSC) na Florydzie odbyło się posiedzenie FRR (Flight Readiness Review). Podczas tradycyjnego zebrania personelu odpowiedzialnego za nadchodzącą misję, ustalono że prom kosmiczny Endeavour wraz z ładunkiem jaki mają dostarczyć astronauci na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS jest gotowy do rozpoczęcia swojej ostatniej podróży w przestrzeń kosmiczną.

Podczas FRR technicy ocenili także stan techniczny zbiornika zewnętrznego ET-122, który zostanie wykorzystany podczas misji STS-134. Kwestia ta wymagała dokładnego przeanalizowania, bowiem pewien czas temu pojawiły się obawy o potencjalne uszkodzenia zbiornika spowodowane marcowymi warunkami pogodowymi nad stanowiskiem startowym - wówczas w jego okolicach miało miejsce wiele wyładowań atmosferycznych w czasie intensywnych burz, którym towarzyszyły gwałtowne porywy wiatru. Z tych powodów kilkanaście dni temu zdecydowano o zabezpieczeniu zestawu startowego na platformie LC-39A przed działaniem ekstremalnych warunków meteorologicznych. Jak poinformowano na spotkaniu FRR - zbiornik zewnętrzny ET nie posiada usterek i jest w pełni zdatny do przyszłotygodniowego startu.

W czasie posiedzenia powrócono również do kwestii związanej z długością trwania misji STS-134. W ubiegłym tygodniu w środę poinformowano o wydłużeniu misji o jeden dzień, jednak dwa dni później zdecydowano o powrocie do pierwotnego planu lotu. Status ten został podtrzymany - obecnie misja zaplanowana jest na czas 14 dni, a ewentualne decyzje w sprawie jej wydłużenia zapadną w razie konieczności już w trakcie realizacji prac astronautów na orbicie. Istnieje możliwość wydłużenia lotu Endeavoura o dodatkowe dwa dni.

W piątek zakończono inspekcję ciekłego tlenu w zbiornikach znajdujących się w rejonie platformy startowej. W dniu dzisiejszym następuje hermetyzowanie sekcji systemu napędowego promu.Technicy na stanowisku startowym LC-39A dokonują przygotowań przed rozpoczęciem oficjalnego odliczania do startu, które zaplanowane jest na wtorek, na godzinę 14:00 czasu lokalnego (20:00 czasu polskiego). W Centrum Kosmicznym Johnsona w Houston astronauci przechodzą kolejne etapy szkolenia do startu - dziś poprzez ćwiczenie procedur na symulatorze lotu wahadłowca. Przybycie szóstki astronautów na Przylądek Canaveral zaplanowane jest również na najbliższy wtorek, 26 kwietnia. Wówczas załoga rozpocznie finałowy etap przygotowań przed rozpoczęciem misji.

Wiele wskazuje na to, że długie oczekiwanie na start Endeavoura powoli dobiega końca. Jeżeli nie dojdzie do ewentualnych problemów technicznych w czasie przygotowań do startu i oficjalnego odliczania, zestaw startowy misji STS-134, który ponad miesiąc temu dotarł na stanowisko startowe LC-39A wzbije się ostatni raz w niebo już za 9 dni. Zgodnie z przewidywaniami, ustalona wcześniej pora startu została w czasie posiedzenia FRR oficjalnie potwierdzona. Rozpoczęcie ostatniej misji promu kosmicznego Endeavour zaplanowane jest więc na piątek, 29 kwietnia, o godzinie 15:47 czasu lokalnego, tj. 21:47 czasu polskiego.

Komentarze

  1. Promy to niesamowity wymysł umysłów, które sprawiły iż człowiek z, właściwie łatwością, mógł się wznieść w kosmos. Szkoda, że ich era dobiega końca. No, ale zobaczymy czy Oriony dadzą dokonać większych czynów jak promy.

    OdpowiedzUsuń
  2. To prawda, ja uważam że pomimo dwóch katastrof (które NASA z powodzeniem mogła uniknąć) promy się sprawdziły i poniekąd mam łezkę w oku że niebawem przejdą do historii. Start na żywo to jest coś niezwykłego, nawet przez transmisję...

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja nie wiem co ja zrobię bez misji wahadłowców, przecież nic prócz nich nie wzbudza aż takich emocji w czasie startów czy lądowań....

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"