STS-134 Endeavour: 12. dzień misji - czwarty spacer kosmiczny EVA-4

Zakończył się dwunasty dzień ostatniego lotu promu kosmicznego Endeavour. Jeszcze tylko dwie doby najmłodszy z wahadłowców połączony będzie z pokładem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

Dzisiejszy dzień skupiał wszystkie główne zadania załogi Endeavoura przy czwartym i finałowym spacerze kosmicznym tej misji. W kosmicznej "przechadzce" wzięli udział astronauci Mike Fincke i Greg Chamitoff. Spacer EVA-4 rozpoczął się w piątkowy poranek o godzinie 06:14 czasu polskiego - ponad 30 minut szybciej niż zakładał plan misji. Prace astronautów opierały się m.in. o przygotowanie wysięgnika OBSS (Orbiter Boom Sensor System)  do działania na stałe na stacji kosmicznej ISS. OBSS jest elementem, które było wykorzystywane m.in. do wykonywania inspekcji osłony termicznej wahadłowca i dotąd stanowiło ono jego część. Po misji STS-134 OBSS pozostanie już w przestrzeni kosmicznej i będzie kontrolowane w całości przez załogę ISS. Prace skupiały się także na dostosowaniu niektórych elementów konstrukcji stacji kosmicznej w ten sposób, by umożliwiały w przyszłości poprawne wykorzystywanie OBSS. Do tego celu zdemontowano z konstrukcji ISS EFGF - złącze, które nie jest dostosowane do działania z innymi elementami ISS, a w zamian dokonano instalacji nowego elementu nazywanego PDGF (Power & Data Grapple Fixture). Zdemontowany EFGF trafił do ładowni Endeavoura i już niebawem powróci na Ziemię. Podczas prac w otwartej przestrzeni kosmicznej wykonywano również zadania związane z nowo zainstalowaną paletą ELC-3 (Express Logistics Carrier 3), znajdującą się na kratownicowej konstrukcji ISS (P3). Wyjście astronautów poza pokład ISS zakończyło się oficjalnie o godzinie 13:39 czasu polskiego.

Był to ostatni spacer kosmiczny w historii Programu Lotów Promów Kosmicznych. STS-135 - ostatni lot Atlantisa, który w lipcu zamknie 30-letni program STS nie przewiduje już żadnych prac w otwartej przestrzeni kosmicznej. Dzisiejsze wyjście astronautów poza pokład ISS było 164. spacerem kosmicznym od początku programu wahadłowców, które potrwało 7 godzin i 24 minuty. Wszystkie spacery kosmiczne (wykonywane nie tylko w ramach programu STS) których celem była rozbudowa Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS trwały łącznie 1002 godziny i 37 minut. Dla astronauty Grega Chamitoffa  przygoda z pracą na zewnątrz ISS zakończona po dwóch jego udziałach w EVA zakończyła się po 13 godzinach i 43 minutach. Dla astronauty Mike'a Fincke  był to dziewiąty w karierze spacer kosmiczny - łącznie spędził on w otwartej przestrzeni kosmicznej już 48 godzin i 37 minut - jest on więc szósty w kolejności najdłużej przebywających poza ISS astronautów. Czwarty i ostatni spacer kosmiczny pożegnalnej misji promu Endeavour zamyka program spacerów EVA w ramach lotów promów kosmicznych.


Podsumowanie wczorajszego Flight Day 11. Credit: NASA TV / ReelNASA

Komentarze