STS-134 Endeavour: 13. dzień misji - ostatnie prace na ISS

Minął ostatni dzień części wspólnej misji promu Endeavour i stacji ISS. Już niebawem najmłodszy wahadłowiec powinien odcumować od kosmicznego domu dla astronautów.

Dzisiejszy dzień minął dla załogi Endeavoura na spokojnych pracach, ostatnich transferach ładunków z promu na pokład stacji kosmicznej i przygotowaniach do jutrzejszego odcumowania. Wszystkie prace przeładunkowe powinny zostać dokończone jutro. Ceremonia pożegnania załóg ISS i promu powinna się rozpocząć o godzinie 12:56 czasu polskiego. Następnie astronauci misji STS-134 przejdą na pokład wahadłowca i zamkną śluzy pomiędzy stacją kosmiczną a orbiterem. Po sprawdzeniu czy włazy zostały domknięte szczelnie, planowane jest oddokowanie promu od ISS. Zerwanie połączenie między wahadłowcem a Międzynarodową Stacją Kosmiczną przewidziane choć także na niedzielę czasu EDT, odbędzie się w trakcie 15-dnia misji, o godzinie 05:53 czasu polskiego w poniedziałkowy poranek.

Poniżej kilka niezwykłych fotografii wykonany podczas misji STS-134 uwieczniających stację kosmiczną ISS w bardzo szerokim, wręcz panoramicznym polu widzenia. Zdjęcia w pełnej rozdzielczości są bez wątpienia jednymi z najefektowniejszych wykonanych w ostatnich dniach.

Komentarze